Про виконання Програми економічного і соціального  розвитку Охтирської міської територіальної громади за 2025 рік

19 Лютого, 2026 114

Про виконання Програми економічного  і соціального  розвитку Охтирської міської  територіальної громади за 2025 рік

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

      ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

___________                                    м. Охтирка                                        ______

 

Про виконання Програми економічного

і соціального  розвитку Охтирської міської

територіальної громади за 2025 рік

 

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію управління фінансів та економіки міської ради про стан виконання Програми економічного і соціального  розвитку Охтирської міської територіальної громади за 2025 рік, затвердженої  рішенням  міської ради від 18.12.2024 №1219-МР «Про Програму економічного і соціального розвитку Охтирської міської  територіальної громади на 2025 рік»,  керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:

  1. Інформацію управління фінансів та економіки міської ради про виконання Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади за  2025 рік взяти до відома (додається).
  2. Визнати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 18.12.2024 №1219-МР «Про Програму економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2025 рік» у зв’язку з закінченням дії Програми.

 

 

 

Міський голова                                                               Павло КУЗЬМЕНКО

              Додаток

до рішення міської ради

від  ________   № _______

 

 

 

Інформація

 про виконання Програми економічного і соціального

 розвитку Охтирської міської територіальної громади за 2025 рік

Діяльність виконавчих органів міської ради спільно з установами, підприємствами та організаціями всіх форм власності була направлена на реалізацію заходів Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2025 рік  та інших цільових програм.

У 2025 році, в умовах воєнного стану, пріоритетними напрямами у роботі громади були: всебічна підтримка Збройних Сил України та інших військових формувань,  цивільний захист населення,  відбудова зруйнованого та пошкодженого ворогом житлового фонду й інфраструктури,  стабільна діяльність закладів освіти,  об’єктів медичної та соціальної сфер,  активізація економічної діяльності, створення умов для розвитку бізнесу та наповнення бюджету.

 

Промисловість

Промисловість Охтирської міської територіальної громади, незважаючи на триваючу війну, продовжує працювати та є визначальною у сфері соціально-економічного розвитку громади, включаючи доходи бюджету, зайнятість і рівень добробуту жителів. Для виробничого комплексу громади 2025 рік став більш адаптованим до викликів війни, всі промислові галузі працюють в повному обсязі. Підприємства  нарощують обсяги виробництва, намагаються  налагодити логістику, нові ринки збуту,  віднайти кадрові ресурси замість  мобілізованих до лав ЗСУ, продовжують вживати заходи, спрямовані на випуск конкурентоздатних видів продукції та поповнення обігових коштів.

Основу промислового комплексу громади складають підприємства різної форми власності: добувної галузі (НГВУ «Охтирканафтогаз»  АТ «Укрнафта»),  переробної галузі (ПрАТ «Охтирський пивоварний завод»,  ДП «Охтирський комбінат хлібопродуктів»,  ТДВ «Охтирський хлібокомбінат», TOB «-OCK-»),  галузі виробництва та розподілення електроенергії, газу та води (ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ»).

Попри складну ситуацію в країні, підприємства промислового комплексу громади вкладають кошти в розвиток виробництва та проводять оновлення основних засобів. ТОВ «-OCK-» придбано та встановлено сонячну станцію, що суттєво знижує витрати на електроенергію та забезпечує енергонезалежність, за грантові кошти придбано вакуумний пакувальник  з метою оптимізації виробничих процесів та дотримання стандартів безпеки харчових продуктів. ПрАТ «Охтирський пивоварний завод» освоєно інвестицій на придбання обладнання та устаткування на суму близько 10,0 млн грн.

Для підвищення конкурентоспроможності продукції значна увага приділяється впровадженню міжнародних та європейських стандартів, у тому числі систем управління безпечністю та якістю.

На промислових підприємствах громади працює понад 1,5 тис. осіб, середня заробітна плата залежно від галузі коливається від 11 тис. грн  до 36 тис. грн.

 

Розвиток підприємництва

Підприємництво займає важливе місце  у соціально – економічному розвитку громади, забезпечує впровадження інновацій, створює додаткові робочі місця, насичує внутрішній ринок товарами та послугами та відіграє значну роль у наповненні бюджету громади.

Станом на 01.01.2026 кількість суб’єктів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), що здійснюють свою діяльність на території Охтирської міської територіальної громади складає 2470 суб’єктів господарювання, з них 1692 фізичних осіб підприємців та 778 юридичні особи.

За 2025 рік зареєстровано 103 фізичні особи – підприємці, водночас припинили свою діяльність 161 особа, зареєстровано юридичних осіб 17, припинили свою діяльність  відповідно 2 особи.

Для забезпечення підприємців необхідною інформаційно-консультаційною підтримкою в місті діє телефонна «гаряча лінія з питань підприємництва» за номером  4-15-16.

З метою створення дієвого механізму співпраці місцевої влади з підприємцями, сприятливих умов для розвитку інфраструктури малого бізнесу, для регулювання відносин між підприємцями при виконавчому комітеті працює Координаційна рада з питань розвитку підприємництва.

На покращення підприємницького середовища у місті, вироблення та впровадження механізмів для вдосконалення і спрощення системи для започаткування та ведення підприємницької діяльності спрямована також робота Центру надання адміністративних послуг Охтирської міської ради. Крім того, на базі Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості проводяться навчальні семінари, зустрічі, «круглі столи» з підприємцями, безробітними та молоддю з актуальних питань ведення підприємницької діяльності і відповідних змін у законодавстві.

Протягом 2025 року до існуючих проблем для розвитку підприємництва додалися проблемні питання, пов’язані з веденням воєнних дій на території України. У нових умовах ведення бізнесу для інформування суб’єктів господарювання на офіційному сайті виконавчого комітету Охтирської міської ради поширюється інформація про вебінари, консультації, тренінги, програми державної підтримки, експортні можливості, грантові програми тощо.

На офіційному сайті Охтирської міської ради з метою створення умов для розвитку підприємництва та надання можливості для діяльності релокованих підприємств розміщено інформацію про вільні приміщення комунальної та некомунальної форми власності, а також вільні земельні ділянки, які можуть бути запропоновані субʼєктам господарювання для започаткування власного бізнесу чи розвитку існуючого підприємництва.

 

Споживчий ринок

У звітному періоді стан розвитку споживчого ринку обумовлювався продовження військової агресії проти України та дії правового режиму воєнного стану в Україні, що спричинило збільшення вартості окремих видів товарів та послуг, зниження купівельної спроможності громадян, порушення логістичних транспортних та товарних потоків.

В цих умовах, в Охтирській  громаді забезпечувалось стабільне функціонування об’єктів торгівлі та побутового обслуговування, наявність в торговельній мережі товарів першої необхідності та надання необхідних послуг.

Станом на 01.01.2026 на споживчому ринку міста функціонують 403 заклади з роздрібної торгівлі, з них 224 магазини та 6 кіосків з продажу непродовольчих товарів, 105 магазинів  та 12 кіосків з продажу продовольчих товарів, 49 магазинів та  6 кіосків з продажу змішаних товарів. У місті діють 16 складів – магазинів, 124 об’єкти побутового обслуговування населення, 50 закладів ресторанного  господарства на 2364 місць, з них відкритих закладів ресторанного господарства: 1 ресторан  на 40 місць, 19 кафе на 992 місця, 13 кафетеріїв на 133 місця; 6 буфетів з приготування їжі на винос; закритих закладів ресторанного господарства: 8 їдалень на 1036 місць, 3 буфети на 163 місця.

Відбувається закриття працюючих та відкриття нових об’єктів сфери торгівлі, ресторанного господарства та побутового обслуговування населення у приміщеннях, які звільняються. Розширюється мережа фірмових магазинів з застосуванням сучасного торговельного обладнання, високою культурою обслуговування такі як: «М’ясорубка», «Посад», «Рулька».

Мережа закладів сфери послуг є ключовим показником якості життя в громаді, оскільки вона забезпечує щоденні потреби мешканців та стимулює місцевий розвиток.

На території  громади працюють шість ринків торговельною площею             13975,6 кв.м   на  1434 торгових місця.

КП «Комунальний ринок» організовував проведення  сезонних ярмарків з продажу сільськогосподарської продукції та плодоовочевих товарів власного виробництва у спеціально визначених місцях.

 

Інвестиційна діяльність та міжнародна співпраця

Серед найважливіших завдань Охтирської міської територіальної громади є активізація інвестиційної діяльності, забезпечення позитивного міжнародного та інвестиційного іміджу громади, а також спрямування роботи на пошук позабюджетних альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними фондами, участь у програмах та подання заявок на отримання грантів.

Громада активно реалізує низку міжнародних проєктів, серед яких:

– проєкт «Відновлення об’єктів критичної інфраструктури, Україна (Компонент 2): «Реконструкція системи централізованого водовідведення у м. Охтирка»» (Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО));

– проєкт «Підтримка реформи децентралізації в Україні /Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку (UDU/U-LEAD з Європою: фаза ІІ) (GIZ);

-проєкт «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад  в  Україні» (GIZ);

-проєкт міжнародної технічної допомоги «Фонд «Партнерство за  сильну України», Фаза 2»;

-проєкт «Життєздатність+: економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни» (Міжнародна організація з міграції).

У 2025 році Охтирська громада продовжила активну співпрацю з ПРООН. У межах програми «Планування відновлення на місцевому рівні» підготовлено портфоліо з 10 інвестиційних проєктів, українською та англійською мовами, яке було презентоване на «Міжнародному форумі згуртованості – Творимо майбутнє».

Триває реалізація проєкту «Інноваційна освіта для нового покоління Охтирської громади» зі створення STEM-лабораторій у закладах загальної середньої освіти.

Розроблена командою Охтирської міської ради Концепція перспективи розвитку безбар’єрного простору Охтирської художньої школи увійшла до Альманаху безбар’єрних рішень Школи Універсального Дизайну, реалізованої ПРООН.

З метою подолання наслідків збройної агресії РФ, відновлення життєдіяльності та зміцнення соціальної згуртованості, Охтирська громада у 2025 році  долучилася до другої та третьої національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», уклавши меморандуми про співпрацю з 7 територіальними громадами. Партнерство передбачає взаємну підтримку у культурній, освітній, спортивній і соціальній сферах та спільне подолання наслідків збройної агресії.

У межах реалізації проєкту було отримано від Кременчуцької громади Полтавської області фінансову допомогу у розмірі 1 млн  грн  для відновлення постраждалого від  збройної агресії  закладу освіти  громади  та  гуманітарну  допомогу від Мостиської громади Львівської області для Охтирської ЦРЛ. Реалізовано низку спільних культурних, освітніх і спортивних заходів, що сприяли розвитку людського потенціалу та формуванню позитивного іміджу нашої громади.

Наприкінці 2025 року Охтирська міська територіальна громада долучилася до четвертої хвилі проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», у межах якої розпочато співпрацю ще з трьома громадами.

Ці ініціативи є прикладом успішної міжмуніципальної співпраці та сприяють формуванню стійких горизонтальних зв’язків між громадами.

 

Транспорт та транспортна інфраструктура

В  умовах продовження  воєнного стану зусилля міської влади були зосереджені на забезпеченні безперебійної роботи громадського транспорту,   підвищення безпеки та якості надання послуг з перевезень пасажирів.

Організація пасажирських перевезень в умовах воєнного стану зазнала суттєвих змін. Станом на 01.01.2026 регулярне перевезення пасажирським автомобільним транспортом у громаді  здійснюється на 13 із 23 затверджених маршрутів, з них 4 – у звичайному режимі руху,  9 – у режимі маршрутного таксі.

У  2025 році було оголошено конкурс на обслуговування вільних маршрутів № 2, № 9,  № 15 та № 4. Проте через відсутність учасників конкурс відбувся лише по маршруту у звичайному режимі руху № 4.

Тимчасове скорочення маршрутної мережі зумовлене зменшенням пасажиропотоку в умовах воєнного стану; значним зростанням вартості паливно-мастильних матеріалів; дефіцитом водіїв відповідної категорії у зв’язку з мобілізацією до лав ЗСУ; відсутністю зацікавлених перевізників у роботі на окремих маршрутах.

Незважаючи на  складнощі в роботі, пасажирські  перевезення забезпечують основні напрямки руху населення. Позитивним є  робота комунального транспорту на маршрутах у звичайному режимі руху, які здійснюють пільгове перевезення пасажирів без обмеження кількості місць. Стабільно працюють  комунальні автобуси № 6а «АТЗТ Зоря» – Дачний» та № 3а «пров. Кириківський – вул. Революції».

У звітному періоді відновлено роботу автобусних маршрутів у режимі маршрутного таксі №  6б  «Дачний – вул. Сумська та  № 15 «Центр-вул. Широка».

Відновлено рейси автобусного маршруту «Охтирка-Стара Іванівка», які здійснюються  тричі на тиждень до  сіл Стара Іванівка та Будне.

Приватні перевізники дотримуються умов укладених договорів та зобов’язань щодо пільгового перевезення окремих категорій громадян.

У галузі дорожнього господарства проведено  заходи із підвищення безпеки дорожнього руху та поліпшення інфраструктури.

Протягом звітного року здійснювалися роботи з утримання та обслуговування дорожньої інфраструктури, засобів регулювання дорожнього руху, відновлення та заміни пошкоджених дорожніх знаків.  Виконано нанесення дорожньої розмітки на суму 490 тис. грн, відремонтовано 2 світлофорних об’єкта, розроблено оновлену дислокацію дорожніх знаків по місту Охтирка.  Розроблений та затверджений проєкт організації стоянки біля КНП ОМР «Охтирська міська стоматологічна  поліклініка».

Здійснено  ремонт вулично- дорожньої мережі  загальною площею  24,1 тис. кв.м, з них картковим методом – 17,1 тис. кв.м, струменевим методом – 6,1 тис. кв.м.

Систематично проводилося підсипання та грейдування доріг вулиць та провулків міста.

 

Житлово-комунальне господарство

Діяльність у сфері житлово-комунального господарства спрямована  на задоволення потреб мешканців громади у наданні житлово-комунальних послуг належної якості, ліквідації наслідків збройної агресії РФ проти України, пов’язаних із пошкодженням об’єктів інфраструктури, підтримці належного санітарного порядку на території громади та покращення благоустрою.

У партнерстві з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) здійснюється реконструкція (проєктування, постачання, будівельно-монтажні роботи) системи централізованого водовідведення міста Охтирка: очисних споруд (КОС) та двох каналізаційних насосних станцій (КНС № 1, КНС № 2).

У 2025 році продовжено реконструкцію водогрійної котельні  зруйнованого підприємства «Охтирські теплові мережі» (Охтирська ТЕЦ).

З метою поліпшення якості та епідемічної безпеки питної води проведено обстеження та санацію шахтних колодязів.

Житловий фонд багатоквартирних будинків територіальної громади повністю підготовлено до експлуатації в осінньо-зимовий період. Виконано поточний ремонт покрівлі центральних теплових пунктів.

Проведено поточний ремонт під’їздів із заміною пошкоджених вікон у                         16 багатоквартирних житлових будинках.

Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства  міської ради координує діяльність підприємств – надавачів житлово-комунальних послуг та ОСББ щодо забезпечення  надання своєчасних та якісних послуг. Також надається методична та правова  допомога мешканцям багатоквартирних будинків з питань створення та функціонування об’єднань  співвласників багатоквартирних  будинків. Загалом у  громаді  функціонують 77 ОСББ у 85 будинках. Частка ОСББ у багатоквартирному житловому фонді становить  понад  50 %.

Постійно проводится  робота стосовно покращення благоустрою і санітарного стану громади.  Системно виконуються роботи з  прибирання,  снігоочищення, оброблення протиожеледними матеріалами центральних вулиць міста, ремонт та утримання дощової (зливної каналізації), збирання та вивезення побутових відходів, зрізу аварійних дерев, покосу трави, утримання об’єктів благоустрою, догляд за квітниками і газонами. Забезпечено утримання громадського туалету.

Здійснюється поточний ремонт об’єктів благоустрою (паркових скульптур, пам’ятників, тротуарів, підпірних стінок; продовжуються  роботи з благоустрою  Алеї Пам’яті по вул. Батюка в м. Охтирка. Завершені роботи щодо демонтажу (вилучення) з публічного простору пам’ятників, пам’ятних знаків та їх окремих елементів, що містять символіку російської імперської політики. Розроблено проєкт реконструкції (розширення) Соборного кладовища.

 

Житлова політика

Житлова політика  здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Щорічно проводиться перереєстрація осіб, які перебувають на квартирному обліку, що ведеться у виконавчому комітеті міської ради. Під час проходження перереєстрації уточняються облікові дані та  вносяться зміни в справах квартирного обліку громадян.

Станом на 01.01.2026 на квартирному обліку перебуває 360 сімей та одинаків, з них 89 сімей користуються правом на позачергове отримання житла,  140 – на першочергове отримання житла. Майже 80 % сімей чекають на отримання житла тривалий час, з них більше 20 років – 238 сімей, 10 років – 77 сімей.

На обліку для позачергового отримання житла при виконавчому комітеті Охтирської міської ради перебуває  38 осіб з числа дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На соціальному квартирному обліку перебувають 4 особи із числа  дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які станом на 01.01.2026 забезпечені соціальним житлом без зняття з  квартирного обліку.

 

 

Містобудування та земельні відносини

У сфері містобудування та архітектури проводиться значна робота щодо накопичення та систематизації даних про містобудівні умови і обмеження, будівельні паспорти, реєстри вулиць та адрес.

Станом на 01.01.2026 відділом  містобудування та архітектури Охтирської міської ради  надано вихідні дані для проектування та будівництва: 14 комплектів містобудівних умов та обмежень; 24 комплекти будівельних паспортів забудови земельної ділянки: 45 витягів з містобудівної документації, 56 висновків щодо відведення земельних ділянок.

У звітному періоді проводилася робота щодо підготови  проєктів договорів для розміщення стаціонарних та тимчасових споруд та торгівлі сезонними товарами відповідно до Комплексної схеми в м. Охтирка. Станом на 01.01.2026 діють 29 договорів на розміщення стаціонарних тимчасових споруд.

Виконувалася робота щодо впорядкування розміщення рекламних засобів на території міста, виявлення незаконно розміщених рекламних засобів. Всього станом на кінець року  діє 31 дозвіл на розміщення рекламних засобів.

Значну увагу приділено обстеженню пошкоджених/зруйнованих внаслідок збройної агресії будівель і споруд, що є важливим етапом у плануванні відновлення міста. За результатами роботи відповідної комісії до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, станом на 01.01.2026 внесено інформацію щодо 882 будівель (житлові будинки садибного типу, багатоквартирні житлові будинки, заклади культури,  освіти, громадського дозвілля, торгівлі та інші нежитлові будівлі), 21 інженерної споруди, 1408 приміщень.

У звітному періоді продовжено процес розроблення документації з внесення змін до генерального плану  м. Охтирка Сумської області з розділом СЕО та внесення змін до Плану зонування території м. Охтирка, що сприятиме комплексному розв’язанню питань планування та благоустрою міста.

Протягом 2025 року відділом земельних відносин опрацьовано 374 заяви від громадян, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, що надійшли через центр надання адміністративних послуг. Підготовлено 71 проєкт рішень Охтирської міської ради та сформовано перелік із 600 заяв щодо надання земельних ділянок учасникам АТО/ООС, з яких 168 отримали дозволи на розробку документації із землеустрою, а 111 – земельні ділянки у приватну власність. Надано 389 відповідей на звернення громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних відносин.

Протягом року укладено 74 договори оренди землі комунальної власності, внесено зміни до 51 договору в частині орендної ставки. Перевірено та погоджено 189 одиниць документації із землеустрою відповідно до чинного законодавства.

Проводилася претензійно-позовна робота щодо стягнення збитків за використання землі без правовстановлюючих документів. Надіслано листи                    85 землекористувачам із вимогою оформлення прав на землю. Відбулося 3 засідання комісії з визначення збитків, унаслідок яких 85 землекористувачам нараховано збитки на загальну суму 15 611,08 тис. грн.

Виконавчим комітетом Охтирської міської ради затверджено відповідні акти, після чого до суду заявлено 18 позовних заяв стосовно стягнення збитків за використання земельних ділянок комунальної власності без правовстановлюючих документів на загальну суму 2428,88 тис. грн. За результатами проведеної роботи судами стягнуто збитків та фактично сплачено до бюджету громади 1028,59 тис. грн, на примусовому стягненні перебувають справи на суму 5514,8 тис. грн. Працівники відділу взяли участь у 35 судових засіданнях щодо вирішення спірних питань стосовно землекористування на території Охтирської громади.

           

Адміністративні послуги

З метою забезпечення прав громадян на отримання якісних адміністративних послуг в громаді функціонує центр надання адміністративних послуг Охтирської міської ради (ЦНАП).  ЦНАП Охтирської міської ради надає 241 адміністративну послугу. Найбільш запитуваними адміністративними послугами, які надаються виконавчими органами міської ради є:  реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання осіб, видача довідок у цій сфері та витягів з Реєстру територіальної громади; державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та інших речових прав та видача інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

За 2025 рік до Центру надійшло 16445 звернень з питань надання адміністративних послуг, адміністраторами Центру видано 16165 результатів їх надання. При особистому зверненні, по електронній пошті та по телефону суб’єктам звернень адміністраторами за минулий рік було надано 14800 консультацій з питань надання адміністративних послуг.

Найбільш запитуваними за вищезазначений період адміністративними послугами, які надаються виконавчими органами міської ради, були послуги з державної реєстрації 13198 звернень, з них реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання осіб, видача довідок у цій сфері та витягів з Реєстру територіальної громади – 7963 заяви та державна реєстрація речових прав на нерухоме майно,  інших речових прав та видача інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – 5235 заяв.

За місцевими адміністративними послугами з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, житлово-комунальної сфери отримання дозвільних документів в сфері архітектурно-будівельної діяльності, надійшло 978 звернень. За направленнями дітей до дошкільних навчальних закладів міста Охтирки звернувся 291 заявник.

Крім цього, адміністраторами ЦНАПу приймаються документи на надання адміністративних послуг, які надаються Управлінням молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації – присвоєння спортивних розрядів «Перший спортивний розряд» та «Кандидат у майстри спорту України» (6 звернень).

Через інформаційний веб-портал Дія адміністраторами ЦНАП внесено 43 повідомлення про пошкоджене майно громадян, 44 заяви на виплату компенсації за пошкоджене майно по програмі єВідновлення за громадян, які звернулись за подачею такої заяви до адміністраторів ЦНАП, та за громадян, які не мають змоги подати таку заяву через Дію, а також внесено 9 звітів від громадян за використані кошти. Прийнято 104 заяви від жителів громади на обстеження пошкодженого належного їм майна (житлових та нежитлових приміщень).

Всього за 2025 рік  по державній програмі «єВідновлення» в Охтирській громаді 352 заявникам погоджено виплату компенсації на проведення поточних і капітальних ремонтів на суму понад 27 млн грн, 10 заявникам погоджено виплату компенсації за зруйноване житло у вигляді житлових сертифікатів на суму 20,8 млн грн.

Крім цього, 10 заявникам  було погоджено виплату другого траншу платежу на загальну суму 806,17 тис. грн для ремонту пошкодженого житла категорії Б.

Продовжує свою роботу Центр рекрутингу української армії, відкритий на базі ЦНАПу у вересні минулого року, в якому адміністратори ЦНАПу максимально надають інформацію громадянам щодо можливостей служби в силах оборони, консультують та надають допомогу заявникам самостійно обрати бажану вакансію, підрозділ та посаду з переліку.

У приміщенні ЦНАПу спеціалісти Охтирського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснюють прийом громадян з питань, віднесених до їх компетенції, за раніше укладеною Угодою про співробітництво згідно встановлених графіків.

 

Зайнятість

З метою підвищення рівня економічної активності населення, сприяння його продуктивній зайнятості в громаді значна увага приділяється вирішенню проблем, що виникають на ринку праці.

За 2025 рік до Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості з питань працевлаштування звернулося 724 незайнятих громадян, що на 200 осіб більше, ніж за відповідний період 2024 року.

Станом на 01.01.2026 на обліку перебувало 173 незайнятих громадян, з них 107 осіб мають статус безробітного. Отримують допомогу по безробіттю 58 осіб – 54%.

Впродовж 2025 року за направленням Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості працевлаштовано 388 незайнятих громадян, які мешкають в Охтирській міській територіальній громаді, з них 370 осіб мали статус безробітного.

З початку 2025 року за працевлаштування 34 внутрішньо переміщених осіб, з яких 27 мали статус безробітного, 18 роботодавців отримали компенсації витрат на оплату праці та 19 роботодавців отримали компенсації фактично сплаченого єдиного внеску.

Налагоджена взаємодія з роботодавцями з питань визначення потреби в робочій силі, професійного навчання населення та укомплектування вільних робочих місць. За 2025 рік 364 роботодавці подали до Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості 1246 вакансій для укомплектування. Середній розмір оплати праці в розрахунку на одну вакансію становить 9490,3 грн, за  рік укомплектовано 976 вакансій для 315 роботодавців.

На початок року на обліку центру зайнятості перебувало 3 особи демобілізованих учасників бойових дій, за рік звернулась 51 особа цієї категорії, з них  31 особа мала статус безробітного, працевлаштовано 6 осіб. Станом на 01.01.2026   14 осіб з числа учасників бойових дій/осіб з інвалідністю в наслідок війни  мають статус безробітного, 10 осіб отримують  допомогу по безробіттю.

Протягом 2025 року за сприяння центру зайнятості 102 особи підвищили кваліфікацію на курсах цільового призначення, 9 осіб пройшли підготовку, перепідготовку за робітничими професіями (продавець продовольчих та непродовольчих товарів, оператор котельні, кухар, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування). Станом на 01.01.2026 продовжили навчання 3 особи, 108 осіб працевлаштовано.

У звітному періоді надано 1517  профорієнтаційних послуг,  з них 742 – для  незайнятих  громадян, 765 – для зайнятого населення,  учнів,  студентів та осіб, які бажають змінити  роботу.

За даними оперативного моніторингу створення нових робочих місць, у 2025 році в усіх сферах економічної діяльності  громади створено 410 нових робочих місць, з них у юридичних осіб – 70, у фізичних осіб-підприємців – 340.

Загалом, ринок праці повільно відновлюється, безробіття поступово скорочується. Але ситуація на ринку праці залишається складною. Одна з головних причин це структурні перекоси на ринку праці, спричинені війною. У результаті роботодавці часто не можуть знайти відповідного спеціаліста на відкриту вакансію.

 

Заробітна плата

Протягом звітного періоду проводилася робота щодо дотримання суб’єктами господарювання громади мінімальних державних гарантій у оплаті праці, легалізації «тіньової» зайнятості та заробітної плати, вжиття заходів щодо недопущення виникнення заборгованості із виплати заробітної плати.

За даними підприємств Охтирської міської територіальної громади, які звітували до статистики, на 1 січня 2026 року заборгованість із заробітної плати відсутня. Впродовж 1 кварталу 2025 року через відсутність обігових коштів та затримку фінансування головним підприємством ДП «Сумський облавтодор» заборгованість із заробітної плати існувала у філії «Климентівська ДЕД» ДП «Сумський облавтодор» у сумі 1285,7 тис. грн, яка у березні 2025 року була погашена у повному обсязі.

Питання про стан погашення заборгованості із заробітної плати  на підприємствах Охтирської міської територіальної громади постійно розглядається на засіданні тимчасової комісії з питань погашення  заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, у 2025 році проведено 1 засідання.

У звітному періоді  організовано і проведено 6 засідань міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. За результатами засідань проведено роботу із 133 суб’єктами господарювання, з них у 21 виявлено ймовірне порушення трудового законодавства, легалізовано трудові відносини з 27 працівниками.

 

Соціальний захист

Надання соціальних послуг окремим категоріям населення Охтирської  міської територіальної громади з урахуванням їх потреб, за умов реалізації принципів адресності та індивідуального підходу, є найбільш ефективним видом соціальної допомоги.

З початку 2025 року з питань соціального захисту до управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради звернулось близько 18 тисяч мешканців громади.

На обліку станом на 01.01.2026 перебуває 2363 внутрішньо переміщені особи. За рахунок коштів бюджету громади надано одноразову матеріальну допомогу на лікування 24 внутрішньо переміщеним особам, які опинилися в складних життєвих обставинах у зв’язку з тяжким  захворюванням, на загальну суму 187,0 тис. грн.

Впродовж 2025 року за кошти бюджету громади забезпечено оздоровлення 25 дітей пільгових категорій на загальну суму 350,0 тис. грн. Також, у звітному періоді за рахунок державного бюджету у таборі «Артек» відпочило 63 дитини,  за рахунок обласного бюджету оздоровлено 8 дітей та за кошти спонсорів і благодійників проведено оздоровлення 315 дітей пільгових категорій.

В Охтирській міській територіальній громаді  264 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на відшкодування вартості пільгового проїзду. Правом на пільговий проїзд скористалися 5 осіб, загальна сума відшкодування склала 5,7 тис. грн. На пільгове медичне обслуговування використано 353,9 тис. грн.

За кошти бюджету громади надано матеріальну допомогу 262 мешканцям громади, які опинились в складних життєвих обставинах на загальну суму 2550,0 тис. грн; 16 громадянам, які проходять лікування гемодіалізом на суму 102,6 тис. грн; на поховання деяких категорій осіб на загальну суму 66,0 тис. грн; стипендію  100- річним особам на суму 23,6 тис. грн.

Діти загиблих цивільних осіб щомісячно отримували стипендію, на надання якої спрямовано коштів у сумі 60,7 тис. грн.

Компенсацію за спожиті житлово-комунальні послуги отримали   26 окремих категорій громадян  на загальну суму 404,1 тис. грн.

Соціальні послуги мешканцям громади надають 2 комунальні установи: КУ «Охтирський міський центр надання соціальних послуг» та  КУ «Охтирський міський центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю».

У комунальній установі «Охтирський міський центр надання соціальних послуг» функціонує 4 відділення, надається 14 соціальних послуг різним категоріям населення. У звітному періоді  наданням соціальних послуг охоплено 3525 осіб, з них  111 – внутрішньо переміщені особи. З метою надання комплексу соціальних послуг в установі діє мультидисциплінарна бригада. За звітній період бригадою здійснено 72 виїзди, обслуговуванням охоплено 75 осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах. Функціонує безкоштовний пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації, який налічує 271 одиниць. Впродовж  2025 року  послугами пункту прокату скористалося 215 осіб. У відділенні денного перебування діє «Університет третього віку», яким скористалися 85 осіб. Також у центрі утворена та функціонує мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. У звітному періоді мобільною бригадою надано допомогу 34 особам, які постраждали від жорстокого поводження та домашнього насильства.

За 2025 рік проведено 11 обстежень щодо здійснення комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб 59 осіб, які потребують надання соціальних послуг, та засідань комісії з вирішення питання щодо призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній та непрофесійній основах, виплачена на загальну суму 1514,2 тис. грн.

Центр співпрацює з благодійниками, завдяки чому залучено 263,9 тис. грн.

У комунальній установі «Охтирський міський центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» надається комплекс послуг ранньої,  соціальної, психологічної, фізичної, психолого-педагогічної, фізкультурно-спортивної реабілітації, професійної орієнтації відповідно до потреб дитини. Впродовж 2025 року на обліку перебувало 47 дітей з інвалідністю. Фахівцями центру проведено 7397 занять та 635 консультувань. Охоплено соціальними послугами 22 особи, послугу денного догляду отримують 22 дитини, послугу раннього втручання отримують 12 сімей.

З метою створення безпечного та підтримуючого простору для постраждалих від різних видів насильства (фізичного, психологічного, сексуального та економічного) проводяться  ремонтні роботи у приміщенні.

Особлива увага з боку органів влади приділяється питанню соціального захисту  ветеранів війни та членів їхніх сімей. Надано якісну та повну соціальну підтримку ветеранам війни, Захисникам і Захисницям України, а також сім’ям загиблих, полонених, зниклих безвісти військовослужбовців. За кошти міського бюджету, відповідно до затверджених міських програм, військовослужбовці, які внаслідок бойових дій отримали тяжкі поранення, отримують матеріальну допомогу на лікування та забезпечуються санаторно – курортним оздоровленням. Також Захисникам і Захисницям України, які перебували у полоні та звільнені з нього, надавалася одноразова матеріальна допомога. Діти загиблих (померлих), зниклих безвісті та полонених військовослужбовців щомісяця отримують стипендію. Виплачується компенсація за спожиті житлово – комунальні послуги сім’ям загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.

Для надання додаткової підтримки сім’ям загиблих Захисників чи Захисниць України виплачується матеріальна допомога на поховання загиблого та для виготовлення та встановлення надмогильного пам’ятника.

Проводилися заходи  із професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни  та членів їх сімей.  У 2025 році укладено 10 договорів про надання послуг із професійної адаптації у вигляді навчання за напрямом «водій автотранспортних засобів» за категоріями «В», «С», «СЕ» і «D».

Всього на реалізацію зазначених напрямків у 2025 році  спрямовано коштів на загальну суму 10242,6 тис. грн.

Охорона здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення та запровадження воєнного стану  всі заклади охорони здоров’я громади  продовжують працювати у посиленому режимі.  Медична допомога, незважаючи на війну, надається в повному обсязі.

Медичне обслуговування населенню громади надають комунальні некомерційні підприємства: комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради  «Охтирська центральна районна лікарня»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна  поліклініка»;  комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради  «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Всі  заклади охорони здоров’я громади  працюють за програмою державних медичних гарантій згідно з підписаними договорами з Національною службою здоров’я України.

Первинна медична допомога надається КНП ОМР «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», до якого входять дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ № 1 та АЗПСМ № 2), розташовані у чотирьох пунктах надання послуг. Центр має власний кабінет лабораторних досліджень, в якому у 2025 році  було проведено 192924 дослідження.

За програмою  фінансової підтримки та розвитку КНП ОМР «ОМЦПМСД» на 2025-2027 роки за 2025 рік профінансовані кошти у сумі 2990,4 тис. грн, з яких      1597, 9 тис. грн спрямовані на оплату енергоносіїв. Для підтримки окремих категорій населення громади  у сфері охорони здоров’я профінансовано 1978,9 тис. грн.

Залучено благодійної допомоги  на загальну суму 4608,0 тис. грн та гуманітарної допомоги на 1056,2 тис.  грн. З метою успішної адаптації ветеранів та демобілізованих осіб до життя у цивільному суспільстві, надання інформаційного супроводу та сприянню у проходженні реабілітації введено посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.

З лікарями КНП ОМР «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»  укладено 39967 декларацій.

КНП ОМР «Охтирська центральна районна лікарня» – кластерний заклад охорони здоров’я, що надає послуги вторинної (спеціалізованої), зокрема невідкладної ургентної та планової медичної допомоги із загальним ліжковим фондом – 355 місць.  Лікарня уклала договір з НСЗУ за 23 пакетами Програми медичних гарантій на загальну суму 176 567,1 тис. грн, що забезпечило стабільне фінансування та збереження широкого спектра послуг.

З метою покращення якості та розширення переліку медичних послуг у 2025 році на базі закладу додатково створено структурні підрозділи:  «Операційний блок», «Лікарняний банк крові», «Інсультний блок» на  8 ліжок.  Для надання невідкладної допомоги при гострих травмах та ушкодженнях у складі відділення екстреної медичної допомоги працює травмпункт.

Діють 2 експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які замінили МСЕК. З початку року було винесено  784 рішення.

У звітному періоді КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» продовжувала роботу з покращення своєї матеріально-технічної бази. Протягом 2025 року за власні кошти придбано обладнання та медичних меблів на загальну суму 1861,5 тис. грн, зокрема уретерореноскоп  (200,1 тис. грн),  шейверну систему (157,7 тис грн), незалежну тренувальну станцію (782,0 тис. грн), аналізатори біохімічні напівавтоматичні  (259,9 тис. грн).  Проведено капітальний ремонт частини приміщення поліклінічного відділення з облаштуванням доступності для маломобільних груп (1630,4 тис. грн) та технічне переоснащення системи теплопостачання (1028,7 тис. грн). Підготовлено проєктно-кошторисну документацію для створення кабінету МРТ та термомодернізації будівлі терапевтичного відділення.

За підтримки благодійників  безкоштовно отримано обладнання на загальну суму  26239,0 тис. грн, у тому числі: рентгенівський пересувний С-арочний аппарат (7360,7 тис. грн),  комплект обладнання для проведення лапароскопічних операцій (2866,5 тис грн), ультразвуковий сканер (2613,7 тис. грн),  ендоскопічна стійка з відеогастроскопом (2987,8 тис. грн),  гольмієва лазерна система (1552,4 тис. грн), офтальмологічна мікрохірургічна система (1552,0 тис. грн). Також КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» протягом 2025 року отримала безкоштовно від благодійників транспортні засоби, зокрема спеціалізований автомобіль швидкої медичної допомоги. Окрім обладнання та транспортних засобів від благодійників підприємством було отримано товарно-матеріальних цінностей на загальну суму  7682,3 тис. грн, з них медикаментів та виробів медичного призначення на суму   5814,1 тис. грн.

КНП ОМР «Охтирська міська стоматологічна поліклініка»  є єдиним  спеціалізованим закладом вторинного рівня в Охтирському районі, який обслуговує мешканців Охтирської міської територіальної  громади та 185 населених пунктів району. Укладені договори з Національною службою здоров’я України на суму 4395,2 тис. грн. У поліклініці надається повний спектр амбулаторної стоматологічної допомоги, включаючи терапевтичну, хірургічну (зокрема, імплантологію), ортопедичну, ортодонтичну та дитячу стоматологію. Проводяться всі види рентгенологічних досліджень, що забезпечує комплексний підхід до діагностики та лікування. У звітному періоді  впроваджено нову сучасну послугу з лікування ясен – плазмотерапію.

З метою профілактики та раннього виявлення стоматологічних захворювань лікарями-стоматологами дитячими та ортодонтами у закладах загальної середньої освіти громади проведенно уроки з  гігієнічного виховання та інформаційно-просвітницькі бесіди.

 

Освіта

Охтирська міська територіальна громада має розвинену освітню інфраструктуру, яка налічує 25 закладів та установ освіти. До них входять                         10 загальноосвітніх закладів, серед яких 4 ліцеї, 1 гімназія та 5 закладів загальної середньої освіти; 9 дошкільних закладів; 2 комунальних заклади позашкільної освіти:  «Охтирський міський центр позашкільної освіти – Мала академія наук учнівської молоді» (ОМЦПО-МАН) та «Охтирська дитячо-юнацька спортивна школа» (ДЮСШ),  2 позашкільні комунальні установи: «Інклюзивно-ресурсний центр Охтирської міської ради Сумської області» та «Центр професійної підготовки педагогічних працівників Охтирської міської ради Сумської області».

У закладах загальної середньої освіти навчається 4485 учнів у 191 класі із середньою наповнюваністю 24 учні. У 41 віковій групі дев’яти закладів дошкільної освіти виховується 811 дітей, з яких 79 дітей мають статус внутрішньо переміщених осіб.

З метою забезпечення рівного доступу до освіти в умовах воєнного стану навчання організовується в очній, дистанційній та змішаній формах. Освітні послуги надаються за інституційною та індивідуальною формами (екстернат, сімейне/домашнє навчання, педагогічний патронаж).

Усі заклади загальної середньої освіти обладнані комп’ютерними класами з доступом до мережі Інтернет. Функціонує мережа профільних класів, спрямованих на формування наукових, культурних і професійних компетентностей учнів, що створює умови для їхнього подальшого самовдосконалення та самореалізації.

Інклюзивне навчання організоване для 64 учнів з особливими освітніми потребами. Вісім із десяти закладів загальної середньої освіти обладнані пандусами, у чотирьох – облаштовані санітарні кабінки для маломобільних груп населення.

У закладах дошкільної освіти функціонують 7 інклюзивних груп, у яких виховується 21 дитина з особливими освітніми потребами, та 6 спеціальних груп для 59 дітей із функціонально-мовленнєвими труднощами. Зарахування дітей до закладів дошкільної освіти здійснюється через електронну реєстрацію, що сприяє оптимізації мережі груп.

Усі учні 10-х, 11-х класів закладів загальної середньої освіти м. Охтирка охоплені профільним навчанням: за філологічним напрямом  34% старшокласників, за суспільно-гуманітарним – 28%, інформаційно – технологічним –18%, природничо-математичним – 20%.

У комунальних закладах Охтирському міському центрі позашкільної освіти – Мала академія наук учнівської молоді та Охтирській дитячо-юнацькій спортивній школі 1872 вихованці отримують позашкільну освіту. Відсоток охоплення дітей позашкільною освітою становить 40 %, у 95 гуртках навчається 1332 дітей. Незважаючи на складний час у країні результативною є участь вихованців ОМЦПО-МАН у конкурсах, змаганнях різних рівнів. У 2025 році вихованці закладу отримали  445 перемог: у  міських – 75, обласних – 72, всеукраїнських – 282,  міжнародних – 89.

Охтирська дитячо-юнацька спортивна школа має 10 відділень, де у                         49 спортивних групах навчається 540 дітей.  За  2025 рік вихованці закладу взяли участь у змаганнях різного рівня та вибороли з різних видів спорту 274 призових місць: у міських – 213, обласних –  73, всеукраїнських – 31, в кубках та чемпіонатах України – 19,  на Міжнародних змаганнях – 3.

У  2025 році проводився капітальний ремонт  пошкодженої  внаслідок  збройної агресії будівлі Ліцею №3 Охтирської міської ради Сумської області.

У межах Стратегії реформування шкільного харчування  для  якісного та безпечного приготування їжі здійснюється  капітальний ремонт  харчоблоку Ліцею №3 Охтирської міської ради Сумської області.

Завершено капітальний ремонт музично-спортивної зали ЗДО  «Казка».  Коштами місцевого бюджету проведено реконструкцію системи газопостачання ЗОШ І-ІІІ ступенів №11. Завдяки представництву ARCHE NOVA в Україні проведено капітальний ремонт даху шкільної їдальні в Охтирській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 та даху Охтирської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 ім. Остапа Вишні; збудовано найпростіше укриття в Охтирській ЗОШ І-ІІ ступенів  № 6 та проведено капітальний ремонт у 5 туалетних кімнатах ЗДО «Калинка».

Проведена робота спрямована на створення комфортного освітнього  середовища та безпеки навчального процесу на всіх рівнях.

          

Фізична культура і  спорт

Реалізація заходів цільової програми розвитку фізичної культури і спорту Охтирської міської територіальної громади, направлена на створення умов для розвитку сучасної і доступної спортивно-оздоровчої інфраструктури, збільшення кількості населення, яке регулярно займається руховою активністю, забезпечення діяльності закладів фізичної культури і спорту, сприяння соціальній активності та громадським ініціативам у сфері фізичної культури і спорту.

На реалізацію заходів програми  з розвитку фізичної культури і спорту  протягом 2025 року з бюджету громади виділено  191,35 тис. грн. Основним закладом, який надає фізкультурно-оздоровчі послуги та популяризує спорт у громаді, є комунальний позашкільний навчальний заклад «Охтирська дитячо-юнацька спортивна школа», у якому працює 10 відділень. Навчальним процесом охоплено 540 вихованців у 49 групах під керівництвом 18 тренерів-викладачів.

Відділ молоді та спорту активно співпрацює з фізкультурно-спортивними громадськими організаціями, клубами, федераціями з видів спорту, КПНЗ «Охтирська дитячо-юнацька спортивна школа», проводяться міські та забезпечується участь спортсменів в обласних змаганнях.

Протягом звітного періоду було організовано та проведено змагання та турніри з настільного тенісу, легкоатлетичного триборства, дзюдо, легкої атлетики, міні-футболу серед дітей.

Спортивні команди  взяли участь у двох чемпіонатах Сумської області, Відкритому Кубку Полтавської області та Всеукраїнському турнірі з боротьби дзюдо, де вибороли призові місця.

У 2025 році надавалася фінансова підтримка з  місцевого бюджету громадській організації «Федерація футболу м. Охтирки» в сумі 1000,0 тис. грн на забезпечення участі футбольної  команди «Нафтовик-Охтирка» у Чемпіонаті та Кубку Сумщини з футболу, Чемпіонаті України  та Кубку України з футболу серед аматорських команд.

З метою підтримки спорту вищих досягнень, морального та матеріального заохочення спортсменів з бюджету громади виділяються кошти на грошові винагороди та подарункові набори для кращих спортсменів. У звітному періоді виплачено грошові винагороди на суму 50, 84 тис. грн.

За результатами  виконання норм і вимог Єдиної спортивної класифікації України протягом звітного періоду  оформлено документи та присвоєно спортивні розряди: «Кандидат у майстри спорту України» – 1 спортсмену; перший – третій спортивні розряди – 12 спортсменам.

Спортивні клуби громади «Чемпіон» та «Адреналін» долучилися до реалізації експериментального проекту щодо надання учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни допомоги для занять фізичною культурою та спортом.

Протягом звітного періоду у міському парку діяла локація «Активні парки-локації здорової України», де мешканці міста мали змогу виконувати фізичні вправи, постійно здійснювався контроль за утриманням елементів у належному стані.

У 2025 році проведено поточний ремонт двох футбольних полів  та поточний ремонт покриття майданчика для тенісної зони із встановленням тенісних столів у міському парку.

 

Підтримка сім’ї, дітей та молоді

Молодіжна політика в Охтирці реалізується відповідно до Програми «Молодь Охтирської міської територіальної громади на 2021–2025 роки» у напрямках національно-патріотичного виховання, пропаганди здорового способу життя, підтримки творчих ініціатив молоді та неформальної освіти. На реалізацію заходів з  бюджету громади  на 2025 рік виділено 76,54 тис. грн.

Задля консолідація зусиль влади та громади для патріотичного виховання, популяризації культури, мови та історії, а також підтримка громадських ініціатив у громаді створена координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при виконавчому комітеті Охтирської міської ради.

З метою виховання у дітей та молоді громади почуття патріотизму, національної гідності та особистої відповідальності за майбутнє нашої Батьківщини, толерантного і шанобливого ставлення до літературної спадщини організовано та проведено міський конкурс читців «Я – патріот України», в якому взяло участь 105 осіб дітей та молоді.

Проведено міський конкурс малюнку на тему «Охтирка – моє рідне місто» за участю 56 осіб дітей та молоді різних вікових категорій.

Організовано та проведено міський конкурс дитячого малюнку на тему «Енергія майбутнього очима дітей» за участі 54 дітей.

Постійно забезпечується участь молоді громади у регіональних, обласних тренінгах та інших (онлайн) заходах, які проводяться  Міністерством молоді та спорту України, управлінням молоді та спорту Сумської ОДА спільно з різними партнерами, щодо розвитку неформальної освіти.

Служба у справах дітей Охтирської міської ради забезпечує соціально – правовий захист дітей, в тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проводить  роботу по своєчасному виявленню, обліку та влаштуванню дітей даної категорії.

На первинному обліку перебуває всього 59 дітей, в тому числі 19 дітей – сиріт та 40 дітей, позбавлених батьківського піклування. Всі ці діти мають відповідний статус. Дані про дітей внесені до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».

Сімейними формами охоплено 56 дитина, що складає більше 96 %, а саме: 51 дитина перебуває  під  опікою та піклуванням; 4 – виховуються у прийомних сім’ях, одна – в дитячому будинку сімейного типу;  3 дітей  перебуває у Сумському дитячому будинку ім. С.П. Супруна, які на даний час евакуйовані до Італії.

Фахівцями служби у справах дітей ведеться регулярний моніторинг умов проживання та виховання. За звітний період перевірено 47 дітей у 33 опікунських сім’ях та 3  прийомних сім’ях.

З метою вжиття заходів соціального захисту, контролю за дотриманням прав та інтересів дітей на постійній основі проводяться профілактичні рейди в сім’ї дітей, батьки яких не можуть забезпечити їх повноцінним зростанням, розвитком та вихованням. На обліку в  службі у справах дітей перебуває 33 дитини, які проживають у 18 сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах.

Постійно проводиться  просвітницька робота щодо створення прийомних та патронатних сімей, у грудні 2025 року в громаді запроваджено послугу патронату над дитиною та укладено договір з патронатним вихователем та його помічником.

 

Культура

На території Охтирської міської територіальної громади обліковується                     10 закладів культури: комунальний заклад «Охтирський міський краєзнавчий музей», 2 клубних заклади  (КЗ «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа», Староіванівський будинок культури – філія комунальний заклад «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа»),  комунальний заклад «Охтирська публічна бібліотека»,  що об’єднує  5 бібліотек та 2 мистецькі школи  (Охтирська дитяча музична школа імені П.С. Білинника і Охтирська  дитяча художня  школа імені Т. Г. Шевченка).

У мистецьких освітніх закладах  станом на 01.01.2026 здобувають освіту 687 учнів, працюють 48 викладачів. Діяльність КЗ «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа» спрямована на створення культурного простору, що об’єднує людей через спільні інтереси та цінності. У закладі працює 12 гуртків художньої самодіяльності, 2 студії та 7 любительських об’єднань.

В Охтирській дитячій музичній школі імені П.С.Білинника  за звітний період проведено 88 заходів, у тому числі ювілейний концерт «60 років оркестру народних інструментів», фестиваль ансамблевої музики, шкільний конкурс «Гітарний калейдоскоп», шкільний конкурс юних піаністки К.О. Рєзнікової-Булгакової, творча майстерня з Русланою Лісовою, концерти з нагоди пам’ятних дат, звітний показ вистави театрального відділення, новорічні концерти.

В Охтирській дитячій художній школі імені Т.Г.Шевченка за звітний період організовано 13 виставок живопису онлайн, 20 виставок у форматі офлайн,                           2 загальноміських виставки.

Бібліотеки комунального закладу «Охтирська публічна бібліотека» обслуговують більше 8000 читачів різних вікових категорій, кількість відвідувань по бібліотеках громади за підсумками 2025 року становить 109537 одиниць.

У комунальному закладі «Охтирський міський краєзнавчий музей» організовано 18 виставок (430 чол.) у «Мистецькому просторі» закладу; 11 позамузейних заходів (2867 чол.); проведено 108 масових заходів у музеї (2077 чол.); взято участь у 33 заходах у форматі онлайн; здійснено 28 виступів на КП «ТРК «Охтирка», взято участь у створенні 4 відеосюжетів; у соціальній мережі Facebook опубліковано 180 дописів.

Закладами культури проводиться активна співпраця з міжнародними фондами по залученню грантових коштів щодо покращення матеріально-технічної бази закладів, та їх відновлення після завданих пошкоджень та руйнувань. У КЗ «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа» продовжується реалізація проєкта «ЄМістечко – Місце сили: ревіталізація закладу культури в м. Охтирка в сучасне «Третє місце», за фінансової підтримки благодійного фонду «Пам’ять, відповідальність, майбутнє».

До бібліотечних фондів на благодійних засадах надійшло 706 примірників нової якісною українськомовної літератури на суму 155,7 тис. грн, отримано офісну техніку, набори для освітлення та зарядні пристрої. До основного фонду комунального закладу «Охтирський міський краєзнавчий музей» від благодійників  надійшло 59 музейних предметів.

За кошти бюджету громади виконано поточний ремонт орендованого нежитлового приміщення Староіванівського будинку культури – філії комунального закладу «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа», пошкодженого внаслідок збройної агресії РФ.

Робота закладів культури у 2025 році була спрямована направлена на задоволення культурно-дозвіллєвих потреб населення громади, створення сприятливих умов для розвитку творчих здібностей дорослих і дитей, розвитку ініціативи та самодіяльності жителів громади.

 

Розвиток громадського суспільства

Розвиток громадянського суспільства спрямований на створення сприятливих умов для активної участі мешканців громади у вирішенні окремих питань місцевого значення відповідно до законодавства України.

З метою ефективного діалогу і співпраці  між міською радою та мешканцями приватного сектору міста, сільських населених пунктів створюються квартальні комітети. Станом на 01 січня 2026 року в громаді функціонує 18 квартальних комітетів.

Комітети забезпечують представництво інтересів жителів у міській раді, організовують заходи з благоустрою території, ведуть прийом громадян, допомагають у вирішенні найрізноманітніших питань повсякденного життя, взаємодіють із депутатами міської ради у процесі розгляду місцевих ініціатив. Однією з важливих функцій комітетів є видача довідок та іншої необхідної документації мешканцям громади, що спрощує доступ до адміністративних послуг.

На реалізацію заходів  Програми забезпечення діяльності квартальних комітетів на 2022-2025 роки упродовж звітного року з бюджету громади направлено 317,8 тис. грн, які використані на придбання бланків довідок, печаток, оплату послуг,  матеріальна винагорода керівникам та членам квартальних та сільських квартальних комітетів самоорганізації населення.

 

Забезпечення законності та правопорядку, захист державного

суверенітету та територіальної цілісності

В умовах  триваючої агресії російської федерації  надзвичайно важливим стало питання  ефективної реалізації на території громади державної політики у сфері обороноздатності держави, сприяння створенню  умов  для охорони  та захисту  державного суверенітету, підвищення загального рівня правопорядку.

Основна увага приділялася забезпеченню стабільності безпекової ситуації на території громади, підтримці діяльності правоохоронних органів і військових формувань, виконанню завдань мобілізаційної підготовки, розвитку систем відеоспостереження та оповіщення населення, а також підвищенню готовності до реагування на надзвичайні ситуації.

У межах реалізації заходів, передбачених міською комплексною програмою «Правопорядок» забезпечено функціонування міської системи відеоспостереження.

Система налічує 185 камер відеоспостереження, у тому числі 15 камер з функцією розпізнавання номерних знаків, а також 6 роботизованих оглядових камер, інформація з яких виведена на чергові частини поліції та ДСНС. Автономне безперебійне живленням системи відеоспостереження становить понад  6 годин.

З метою сприяння обороноздатності, мобілізаційної готовності держави та підвищення ефективності цивільно-військового співробітництва забезпечується комплексний підхід до розв’язання проблем матеріально-технічного забезпечення військових  частин та інших підрозділів Збройних Сил України. У звітному періоді загальний обсяг субвенцій державному бюджету для потреб військових формувань склав 24160,5 тис. грн.

 

Охорона навколишнього природного середовища

Охорона та збереження довкілля,  раціональне використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки  є невід’ємною частиною соціально-економічного розвитку громади.

Збирання та вивезення твердих побутових відходів у громаді забезпечує ДП «Верп» ТОВ «Водоторгприлад».  Щороку на території міста накопичується близько 40,0 тис. м3 твердих побутових відходів (ТПВ), захоронення яких проводиться на міському полігоні по складуванню ТПВ  загальною площею         12 га.

На територіях розташування багатоповерхових будинків та установ міста знаходиться 48 майданчиків для збору побутових відходів, на яких розміщені 164 металевих контейнери для збору твердих побутових відходів та 50 контейнерів для збору пет-відходів.  Територія приватного сектору міста централізованим збором побутових відходів на даний час охоплена частково, що, в свою чергу,         є причиною утворення стихійних сміттєзвалищ. З початку 2025 року було ліквідовано   9 стихійних сміттєзвалищ загальним обсягом 644 куб. м.

Послуги з централізованого водопостачання надає                                                  ТОВ «Водоторгприлад». Водопостачання здійснюється цілодобово за допомогою 14 артезіанських свердловин, розташованих на трьох водозаборах («Гусинка», «Центральний», «Ківшар»). У водопровідних мережах підтримується стабільний тиск не менше  1,4 атм.  Контроль якості питної води здійснюється лабораторією підприємства.

У звітному періоді було досліджено 1164 проб питної води, з них 15 проб (водорозбірні колонки) за бактеріологічними показниками та 6 проб (водорозбірні колонки)  за санітарно-хімічними показниками (залізо загальне, каламутність) не відповідали вимогам.  Після проведення ремонту та  дезінфекції водорозбірних колонок були  відібрані повторні проби води. За результатами аналізів вода питна за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками відповідала нормативним вимогам.

Послуги з водовідведення забезпечує ДП «Водоочистка» ТОВ «Водоторгприлад». Водовідведення в місті Охтирка здійснюється за повною роздільною схемою. Централізоване водовідведення та очищення побутових і основної частини виробничих стічних вод проводиться через міську комунальну каналізацію.

У рамках реалізації проєкту «Ековізія Охтирської громади: комплексне екологічне планування для сталого майбутнього» розроблено «Еко профіль громади»

 

 

 

Техногенна безпека

Протягом 2025 року проведено організаційну роботу щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та небезпечних подій техногенного, природного, соціального та воєнного характеру, зниження рівня їх негативного впливу на території громади та надання допомоги постраждалому населенню.

З метою вирішення комплексу завдань діє цільова програма захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, на виконання заходів якої у 2025 році з бюджету громади профінансовано   1455, 3 тис. грн.

Розробляються та коригуються плани дій органів управління при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, плани реагування на надзвичайні ситуації з урахуванням стану техногенної та природної безпеки.

У звітному періоді проведено 24 засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС), на яких розглянуто  50 питань.

Продовжено роботу з утримання та приведення у готовність об’єктів фонду захисних споруд.

Здійснюються заходи щодо забезпечення функціонування та удосконалення системи оповіщення населення. На території громади  використовується 4 сучасних комплекти електропневматичної сирени та 6 точок автоматизованої системи оповіщення «Повітряна тривога», які забезпечені безперебійним живленням і альтернативним джерелом запуску технічного засобу оповіщення та інформування; діє регіональна система оповіщення централізованого запуску.

Розроблено та погоджено з Департаментом цивільного захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та Головним управлінням ДСНС України у Сумській області Технічне завдання на створення (нове будівництво)/ модернізацію (реконструкцію) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) в Охтирській міській територіальній громаді Охтирського району Сумської області.

Окрім того, продовжує активну роботу група «Штаб Охтирка» у месенджері Viber для оперативного інформування мешканців (близько 9700 учасників).

Відповідно до затвердженого плану-графіку на 10 суб’єктах господарювання громади у 2025 році проведено спеціальні об’єктові тренування та навчання з питань цивільного захисту, в яких взяли участь 818 осіб. У закладах освіти проведені Дні цивільного захисту за участю 326 працівників та 5375 здобувачів освіти.

На офіційних веб ресурсах Охтирської міської ради постійно висвітлюється інформація для населення громади з питань основ безпеки життєдіяльності, спрямованої на дії населення при виникненні надзвичайних ситуацій.

 

Фінансування заходів Програми

Реалізація Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2025 рік здійснювалася в умовах продовження російської збройної агресії проти України.

У звітному році заходи Програми фінансувалися за рахунок коштів бюджету громади, трансфертів  з бюджетів всіх рівнів, виходячи з реальних можливостей та наявних ресурсів.

З бюджету громади впродовж 2025 року на підтримку сил оборони та безпеки України і інших формувань спрямовано 24160,5 тис. грн; захист, підтримку ветеранів та членів їх сімей – 10155,9 тис. грн; захист, відновлення об’єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії  – 16685, 4 тис. грн;  заходи з облаштування безпечних умов для мешканців громади – 6502,0 тис. грн.

Своєчасно й у повному обсязі забезпечено виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, розрахунки за спожиті енергоносії, продовжено реалізацію заходів цільових програм у сфері соціального захисту та охорони здоров’я, на виконання яких  мешканці громади продовжували отримувати різні види матеріальної допомоги, пільг та компенсацій,

На виконання заходів Програми економічного і соціального розвитку громади у  2025 році передбачено та уточнено обсяг фінансування капітальних видатків на загальну суму 143439,4 тис. грн. За рік головними розпорядниками  освоєні   кошти  у сумі 127985,9 тис. грн,  що становить                        89,2% річних призначень, які використані на придбання предметів довгострокового користування, капітальні ремонти та реконструкцію об’єктів комунальної власності, капітальні трансферти органам державного управління.

Заходи реалізувалися відповідно до затверджених цільових програм, що перебувають на контролі в розробників та за якими передбачено відповідне ресурсне забезпечення.

Всього в звітному році виконувалося 53 цільові програми, на їх реалізацію з бюджету громади спрямовано 170089,4 тис. грн.

На виконання заходів Програми  економічного і соціального розвитку громади у  2025 році залучено субвенції всіх рівнів фінансування на загальну суму 212341,3 тис. грн. За 2025 рік освоєно 211530,9 тис. грн (99,6 %  від загальної суми), з них за рахунок коштів державного бюджету – 181619,1 тис. грн, обласного бюджету – 29055,9 тис. грн,  бюджетів інших територіальних громад – 855,9 тис. грн.

Результати виконання Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2025 рік свідчать, що заходи, які вживалися міською радою забезпечили функціонування всіх сфер життєдіяльності громади в сучасних умовах та вирішення найбільш гострих соціально-економічних проблем у межах наявних фінансових ресурсів. Водночас не всі заплановані заходи були реалізовані у повному обсязі, зокрема через обмежені фінансові можливості та інші зовнішні чинники. Проте робота над їх виконанням продовжуватиметься у 2026 році, що дозволить поступово досягти визначених цілей та забезпечити подальший розвиток громади.

*Статистичні показники соціально-економічного розвитку Охтирської міської територіальної громади у 2025 році не формувались відповідно до Закону України «Про захист суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

 

Секретар міської ради                                                               Вікторія БУЛАХ

 

Тимчасово виконуючий обов’язки

начальника управління                                                            Алла ЯРМАК

Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія