
Про затвердження Положення про порядок оформлення
права оренди земельних ділянок
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 288 Податкового кодексу України, статті 123, статті 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з метою приведення актів органів місцевого самоврядування у відповідність до чинного законодавства України, а також з метою забезпечення надходжень до бюджету м. Охтирка, керуючись ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1.Затвердити Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок згідно з додатком 1.
Міський голова Ігор АЛЄКСЄЄВ
Додаток 1 до рішення
Охтирської міської ради
від №
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок оформлення права оренди земельних ділянок
Це Положення розроблене відповідно до Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України “Про оренду землі”, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та інших актів чинного законодавства України, визначає порядок оформлення, реалізації і припинення права оренди земельної ділянки.
Розділ 1. Загальні положення
1.1 Оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідної орендареві для проведення підприємницької та/або іншої діяльності.
1.2 Об’єктами оренди є земельні ділянки, які розташовані на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади, щодо яких можуть прийматись рішення про передачу їх в оренду відповідно до вимог чинного законодавства України.
Суб’єктами правовідносин з оренди землі є:
– Орендодавець – Охтирська міська рада в межах повноважень, визначених законом.
– Орендарі – громадяни (в т.ч. фізичні особи-підприємці) і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави, яким на підставі договору оренди належить право володіння й користування земельною ділянкою.
1.3 Суборенда – це передача в користування земельної ділянки або її частини орендарем за згодою Орендодавця третій особі .
1.4 Орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
1.5 Справляння орендної плати – процедура визначення розміру орендної плати за землю, форми, строків внесення орендної плати та безпосереднього внесення цього платежу.
1.6 Стягнення орендної плати – процедура здійснення платежу в примусовому порядку.
1.7 Укладення договору оренди – це процедура досягнення згоди сторін щодо умов договору оренди, його підписання, нотаріального посвідчення (у випадках передбачених чинним законодавством) та державної реєстрації.
1.8 Уповноваженим органом міської ради, який здійснює підготовку рішень міської ради щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення та припинення договорів оренди землі, забезпечує оформлення договорів оренди земельних ділянок відповідно до рішень, прийнятих міською радою є відділ земельних відносин Охтирської міської ради.
Розділ 2. Порядок підготовки проекту договору, укладення договору оренди земельних ділянок та їх передача в оренду
2.1 Надання в оренду земельних ділянок юридичним, фізичним особам та фізичним особам-підприємцям, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об’єднанням та організаціям, а також іноземним державам здійснюється відповідно до рішень, прийнятих Охтирською міською радою.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними , чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 Земельного Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земелшьного Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
2.2 Рішення міської ради приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
– надання в оренду земельної ділянки зі зміною її цільового призначення;
– формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання).
2.3 Юридична, фізична особа, або фізична особа-підприємець, зацікавлена в одержанні земельної ділянки із земель комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з відповідною заявою до центру надання адміністративних послуг Охтирської міської ради.
У заяві зазначається орієнтовний розмір земельної ділянки, її цільове призначення. До заяви про відведення земельної ділянки додаються:
Заява реєструється в день її подання та надсилається уповноваженому органу, який діє відповідно до вимог чинного законодавства.
2.4 Після опрацювання заяви та доданих до неї документів уповноважений орган передає Охтирській міській раді проект рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для розгляду на пленарному засіданні міської ради.
2.5 Після розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зацікавлена особа звертається до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду земельної ділянки
2.5 Надання в оренду земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі, відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення, здійснюється без складання документації із землеустрою.
2.6 Надання в оренду земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). В такому разі розроблення технічної документації здійснюється на підставі рішення міської ради .
2.7 Після розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) зацікавлена особа звертається до міської ради із заявою про затвердження технічної документації та надання в оренду земельної ділянки.
У заяві зазначаються:
Міська рада приймає рішення :
– надати земельну ділянку в оренду;
– відмовити в наданні земельної ділянки в оренду з відповідним обґрунтуванням відмови.
2.8. Зацікавлена особа протягом одного місяця зобов’язана вжити заходів щодо укладення договору оренди земельної ділянки, а саме:
– отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
– подати зазначений витяг разом із необхідними документами до центру надання адміністративних послуг.
2.9 Уповноважений орган готує проект договору оренди і передає для узгодження:
2.10 Договір оренди землі укладається у письмовому вигляді, за встановленою формою, у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця (Уповноважений орган), другий – в Орендаря, третій – в органі, який провів його державну реєстрацію.
2.11 Істотними умовами договору оренди землі є:
– місцезнаходження та розмір земельної ділянки;
– строк дії договору оренди;
– орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форми платежу, строків,
порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату;
– умови використання та цільове призначення земельної ділянки , яка передається
в оренду;
– умови збереження стану земельної ділянки;
– умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
– умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
– існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
– визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення
земельної ділянки чи його частини;
– відповідальність сторін.
Невід’ємною частиною договору оренди землі є :
– ситуаційний план або схема земельної ділянки;
– кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її
використанні та встановлених земельних сервітутів;
– акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
2.12 Договір оренди земельної ділянки підписується міським головою.
2.13 Державна реєстрація договорів оренди земельних ділянок проводиться у порядку, встановленому законом.
2.14 За бажанням Орендаря договір оренди земельної ділянки може бути посвідчений нотаріально. При цьому витрати на нотаріальне посвідчення договору покладаються на Орендаря.
2.15 Передача об’єкта оренди Орендарю здійснюється Орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
2.16 Договір оренди земельної ділянки набирає чинності після його державної реєстрації.
2.17 Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду за письмовою згодою Орендодавця. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
Строк дії договору суборенди не може перевищувати строку дії, визначеного договором оренди земельної ділянки.
У разі припинення договору оренди землі чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.
Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
За згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально.
2.18 Застосування ставок орендної плати, викладених у Додатку 2 рішення міської ради, в діючих договорах оренди землі регулюється додатковими угодами, укладеними з дотриманням вимог чинного законодавства.
2.19 У разі невиконання зобов’язань за договором оренди земельної ділянки сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
Спори, пов’язані з орендою земельних ділянок, вирішуються в судовому порядку.
Розділ 3. Перехід права на оренду земельної ділянки
3.1 Право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи – орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців – до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам земельному законодавству України.
3.2 У разі засудження фізичної особи – орендаря до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду право на оренду земельної ділянки переходить до одного з членів його сім’ї, який виявив бажання і може відповідно до закону стати орендарем, а в разі його відмови або відсутності таких – до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем, за їх згодою, якщо це не суперечить вимогам законодавства.
3.3 До особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда. Процедура припинення договору оренди землі здійснюється на підставі відповідного рішення міської ради та у порядку, визначеному законодавством.
При відчуженні нерухомого майна попередній орендар (продавець нерухомості) вибуває із договірних зобов’язань, а новий орендар (покупець нерухомості) займає його місце в договірних зобов’язаннях щодо здійснення сплати орендної плати за землю. Новий власник майна здійснює сплату орендної плати за землю на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що і попередній власник згідно договору оренди землі. Розмір орендної плати за землю розраховується відповідно до умов договору оренди земельної ділянки, орендованої попереднім власником майна та згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі на відповідний рік. Новий власник майна звертається з заявою до міської ради про надання йому в оренду земельної ділянки під належним йому нерухомим майном.
Розділ 4. Орендна плата за землю
4.1 Обчислення розміру орендної плати за користування земельними ділянками здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, коефіцієнту індексації та індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою за розмір земельного податку:
– для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено:
у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по по області;
Не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Річний розмір орендної плати за землю визначається за формулою:
Опл = Нго · В, де
Опл – річний розмір орендної плати;
Нго – нормативна грошова оцінка загальної площі земельної ділянки;
В – ставка орендної плати.
Ставки орендної плати встановлюються Орендодавцем у відсотках до нормативної грошової оцінки землі з урахуванням класифікації виду цільового призначення земельних ділянок (додається).
В разі здійснення на земельній ділянці кількох видів економічної діяльності застосовується ставка орендної плати за тим видом діяльності, щодо якого вона є найбільшою.
Базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка надається в оренду. Нормативна грошова оцінка земель м. Охтирка проводиться у відповідності до чинного законодавства України і підлягає затвердженню Охтирською міською радою. Показники оцінки підлягають щорічного станом на 1 січня уточнення на коефіцієнт індексації відповідно до порядку, встановленого чинним законодавством України.
У договорі оренди землі обов’язково зазначається розмір нормативної грошової оцінки землі та розмір орендної плати за землю на дату укладення договору оренди землі.
4.2 Обчислення розміру орендної плати за користування несформованими земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства без документів, що посвідчують право оренди, здійснюється із застосуванням ставки орендної плати в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земель по всім категоріям.
4.3 Обчислення розміру орендної плати за користування сформованими земельними ділянками, які використовуються з порушеням земельного законодавства без документів, що посвідчують право оренди, здійснюється із застосуванням ставки орендної плати, відповідно категорії земель, з підвищуючим коефіцієнтом К 2, але не більше 12 % від нормативної грошової оцінки земель.
4.4 Річний розмір орендної плати може переглядатися у порядку, визначеному законодавством та договором оренди.
Розмір орендної плати не є сталим та змінюється у разі:
При цьому розмір орендної плати за землю розраховується, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, яка діє на момент подання податкової декларації.
У інших випадках перегляд розміру орендної плати може здійснюватися лише за письмовою згодою сторін та у порядку, визначеному законодавством.
Розділ 5. Припинення договору оренди земельної ділянки
5.1 Договір оренди землі припиняється у разі:
5.2 Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний на підставі рішення суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний на підставі рішення суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України „Про оренду землі” та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи Орендаря Орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення – за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням Орендодавцем договірних зобов’язань.
5.3 У разі розірвання договору оренди землі за згодою сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
5.4 Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
5.5 У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором за актом-приймання-передачі земельної ділянки. Договір оренди припиняється з моменту підписання акту приймання-передачі сторонами. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
5.6 У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Розділ 6. Поновлення договору оренди землі
6.1 По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до закінчення терміну його дії.
6.2 Поновлення договору оренди землі здійснюється шляхом укладення додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо розміру орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
6.3 Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення про поновлення договору оренди землі, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі, укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
6.4 У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди землі, і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку дії договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
– орендодавцем в особі міського голови без прийняття рішення міською радою про поновлення договору оренди землі.
6.5 Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.
6.6 Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в судді.
6.7 У разі зміни меж або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Розділ 7. Наслідки припинення або розірвання договору оренди землі
7.1 У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором за актом приймання – передачі земельної ділянки.
7.2 Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
7.3 У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Міський голова Ігор АЛЄКСЄЄВ
Додаток 2
до рішення Охтирської міської ради
від 2020 №
Ставки орендної плати за земельні ділянки
Адміністративно-територіальна одиниця,
на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:
| Код області | Код району | Код КОАТУУ | Назва |
| 5900000000 | 5910200000 | м. Охтирка | |
| 5900000000 | 5910290001 | с.Велике Озеро | |
| 5900000000 | 5910290007 | с. Пристань | |
| 5900000000 | 5910290003 | с. Залужани | |
| 5900000000 | 5910290005 | с.Козятин | |
| 5900000000 | 5920388001 | с. Стара Іванівка | |
| 5900000000 | 5920388006 | с. Сосонка | |
| 5900000000 | 5920388003 | с. Климентове | |
| 5900000000 | 5920388005 | с. Поділ | |
| 5900000000 | 5920388004 | с. Піски | |
| 5900000000 | 5920388002 | с. Будне |
|
Вид цільового призначення земель |
Ставки орендної плати (% від нормативної грошової оцінки) |
|||||
| За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) | За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено | |||||
|
Код КВЦПЗ |
Назва |
для юридич-них осіб | для фізичних осіб | для юридич-них осіб | для фізичних осіб | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| 01 | Землі сільськогосподарського призначення | х | х | х | х | |
| 01.01 | Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва | 1,000 | 0,300 | |||
| 01.02 | Для ведення фермерського господарства | 1,000 | 0,300 | |||
| 01.03 | Для ведення особистого селянського господарства | 1,000 | 0,300 | |||
| 01.04 | Для ведення підсобного сільського господарства | 1,000 | 0,300 | |||
| 01.05 | Для індивідуального садівництва | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.06 | Для колективного садівництва | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.07 | Для городництва | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.08 | Для сінокосіння і випасання худоби | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.09 | Для дослідних і навчальних цілей | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.10 | Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.11 | Для надання послуг у сільському господарстві | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.12 | Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.13 | Для іншого сільськогосподарського призначення | 0,300 | 0,300 | |||
| 01.14. | Для цілей підрозділів 01.01 – 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду | 0,300 | 0,300 | |||
| 02 | Землі житлової забудови | х | х | х | х | |
| 02.01 | Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.02 | Для колективного житлового будівництва | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.03 | Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку | 3,000 | 3,000 | |||
| 02.04 | Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.05 | Для будівництва індивідуальних гаражів | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.06 | Для колективного гаражного будівництва | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.07 | Для іншої житлової забудови | 0,090 | 0,090 | |||
| 02.09 | Для будівництва та обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови | 3,000 | 3,000 | |||
| 02.10 | Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури (для об’єктів торгово-розважальної та ринкової інфраструктури) | 5,000 | 5,000 | |||
| 03 | Землі громадської забудови | х | х | х | х | |
| 03.01 | Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.02 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.03 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги, крім: | 3,000 | 3,000 | |||
| -стоматологічні кабінети | 7,000 | 7,000 | ||||
| -лікувально-консультативні центри | 5,000 | 5,000 | ||||
| -ветеринарна діяльність (ветеринарні кабінети, клініки, ветеринарні аптеки) | 5,000 | 5,000 | ||||
| 03.04 | Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.05 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.06 | Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.07 | Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, крім: | 5,000 | 5,000 | |||
| – роздрібна торгівля всіх видів, крім роздрібної торгівлі на ринках | 3,000 | 3,000 | ||||
| -роздрібна торгівля на ринках | 3,000 | 3,000 | ||||
| -роздрібна торгівля паливно-мастильними матеріалами | 5,000 | 5,000 | ||||
| -під зупинками із вбудованими магазинами, кіосками або павільйонами | 5,000 | 5,000 | ||||
| -складування (без здійснення торговельної діяльності) | 1,000 | 1,000 | ||||
| -оптова торгівля і посередництво в торгівлі | 5,000 | 5,000 | ||||
| -аптеки, аптечні кіоски, аптечні павільйони | 10,000 | 10,000 | ||||
| -індивідуальні послуги (перукарні, салони краси та інші індивідуальні послуги) | 5,000 | 5,000 | ||||
| -діяльність з організації азартних ігор | 12,000 | 12,000 | ||||
| -під автостоянками, СТО, вулканізації та іншого технічного обслуговування, автомийками | 5,000 | 5,000 | ||||
| -торгово-розважальні центри, торгові центри | 10,000 | 10,000 | ||||
| 03.08 | Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування | 5,000 | 5,000 | |||
| 03.09 | Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ | 10,000 | 10,000 | |||
| 03.10 | Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури | 5,000 | 5,000 | |||
| 03.11 | Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.12 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.13 | Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.14 | Для розміщення та постійної діяльності органів МНС | 3,000 | 3,000 | |||
| 03.15 | Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови | 5,000 | 5,000 | |||
| 03.17 | Для експлуатації та обслуговування об’єктів відпочинку населення | 5,000 | 5,000 | |||
| 04 | Землі природно-заповідного фонду | х | х | х | х | |
| 04.01 | Для збереження та використання біосферних заповідників | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.02 | Для збереження та використання природних заповідників | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.03 | Для збереження та використання національних природних парків | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.04 | Для збереження та використання ботанічних садів | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.05 | Для збереження та використання зоологічних парків | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.06 | Для збереження та використання дендрологічних парків | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.07 | Для збереження та використання парків-пам’яток садово-паркового мистецтва | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.08 | Для збереження та використання заказників | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.09 | Для збереження та використання заповідних урочищ | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.10 | Для збереження та використання пам’яток природи | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 04.11 | Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 05 | Землі іншого природоохоронного призначення | х | х | х | х | |
| 06 | Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей) | х | х | х | х | |
| 06.01 | Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів | 3,000 | 3,000 | |||
| 06.02 | Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів | 3,000 | 3,000 | |||
| 06.03 | Для інших оздоровчих цілей | 3,000 | 3,000 | |||
| 07 | Землі рекреаційного призначення | х | х | х | х | |
| 07.01 | Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення | 10,000 | 10,000 | 10,00 | 10,00 | |
| 07.02 | Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту | 3,000 | 3,000 | 3,00 | 3,00 | |
| 07.03 | Для індивідуального дачного будівництва | 0,300 | 0,300 | 0,300 | 0,300 | |
| 07.04 | Для колективного дачного будівництва | 0,300 | 0,300 | 0,300 | 0,300 | |
| 10 | Землі водного фонду | х | х | х | х | |
| 10.06 | Для сінокосіння | 0,100 | 0,100 | 0,100 | 0,100 | |
| 10.07 | Для рибогосподарських потреб | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 10.08 | Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 10.09 | Для проведення науково-дослідних робіт | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 10.10 | Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд
|
3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | |
| 11 | Землі промисловості | х | х | х | х | |
| 11.01 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами
|
3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 11.02 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості
|
3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 11.03 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств
|
3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 11.04 | Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 12 | Землі транспорту | х | х | х | х | |
| 12.01 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 12.06 | Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 12.08 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 12.09 | Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
|
3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 12.11 | Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу | 5,000 | 5,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 13 | Землі зв’язку | |||||
| 13.01 | Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій | 10,000 | 10,000 | 10,000 | 10,000 | |
| 13.02 | Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку | 5,000 | 5,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 13.03 | Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку | 10,000 | 10,000 | 10,000 | 10,000 | |
| 14 | Землі енергетики | х | х | х | х | |
| 14.01 | Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 14.02 | Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії | 3,000 | 3,000 | 5,000 | 5,000 | |
| 15 | Категорії земель 01-14 | х | х | х | х | |
| За не сформовані земельні ділянки, які використовуються з порушенням земельного законодавства без документів, що посвідчують право оренди |
12,000 |
12,000 |
||||
| За сформовані земельні ділянки, які використовуються з порушенням земельного законодавства без документів, що посвідчують право оренди | розмір ставки орендної плати, відповідно категорії земель, застосовується
з підвищуючим коефіцієнтом К 2, але не більше 12% |
|||||
| 16 | Земельні ділянки на період будівництва (реконструкції) згідно проектної документації на будівництво (реконструкцію) будівель та споруд терміном не більше 5 років | 1,000 | 1,000 | |||
| 17 | Категорії земель 02-14 | х | х | х | х | |
| За земельні ділянки, які мають статус земель майбутніх інвестицій* | 1,000 | 1,0000 | 1,000 | 1,000 | ||
*Під поняттям землі майбутніх інвестицій розуміється: земельна ділянка, яка перебуває у користуванні суб’єктів господарювання та якій надано статус земельної ділянки майбутніх інвестицій на підставі рішення Охтирської міської ради за наявності укладеного інвестиційного договору на період не менше двох років.
Міський голова Ігор АЛЄКСЄЄВ
Повідомлення
про оприлюднення регуляторного акта –
проекту рішення Охтирської міської ради
«Про затвердження Положення про порядок оформлення
права оренди земельних ділянок»
Представлений регуляторний акт розроблено відповідно до вимог статті 12 та статті 288 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) та визначає порядок справляння орендної плати за землю на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади.
Проект регуляторного акту та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднено на офіційному сайті Охтирської міської ради http://www.omvk.sm.ua/
Розробником проекту регуляторного акту є відділ земельних відносин Охтирської міської ради.
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їхніх об’єднань приймаються розробником проекту регуляторного акту – відділом земельних відносин Охтирської міської ради – протягом одного місяця з дня оприлюднення на сайті Охтирської міської ради (http://www.omvk.sm.ua/):
– на поштову адресу: 42700, м. Охтирка, вул. Незалежності, 11;
– на електронну адресу: zemomvk@ukr.net.
Аналіз
регуляторного впливу проекту регуляторного акта – рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок»
Аналіз регуляторного впливу підготовлено на виконання норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», відповідно до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» зі змінами.
Рішенням Охтирської міської ради від 26.06.2018 № 1175-МР «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок» встановлені ставки податку на майно в частині орендної плати за землю, які діяли протягом 2019-2020 рр.
Виходячи з норм пункту 5 статті 2 та частини 1 статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України (однією зі складових якої є бюджети місцевого самоврядування), становить один календарний рік, що починається 01 січня кожного року й закінчується 31 грудня того ж року.
Пунктом 10.21 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що місцеві ради обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Органи місцевого самоврядування в рамках, визначених Бюджетним та Податковим кодексами України, мають ухвалювати рішення про встановлення місцевих податків і зборів на наступний рік для відповідного місцевого податку чи збору.
Статтею 12 Податкового кодексу України передбачено надання копії рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них в електронному вигляді в десятиденний строк з дня ухвалення до контролюючого органу, у якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 01 липня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків і зборів або змін до них.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). У іншому разі норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів відносяться до виключної компетенції місцевої ради.
Пунктом 284.1 статті 284 ПКУ встановлено, що органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Пунктом 12.3 статті 12 ПКУ установлено, що органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Плата за землю є складовою податку на майно, який згідно зі статтею 10 ПКУ належить до місцевих податків та є обов’язковим для встановлення місцевими радами.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПКУ плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної й комунальної власності.
Граничні розміри ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної й комунальної власності, установлені статтями 274 та 288 ПКУ, не є фіксованими, а коливаються від 0 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Плата за землю є бюджетоутворюючим джерелом у складі власних доходів загального фонду міського бюджету та за підсумками 2019 року складає майже 7% серед інших джерел надходжень.
Загальні надходження від плати за землю по Охтирській міській раді склали за 2019 рік – 14228,6 тис.грн., в тому числі надходження орендної плати за землю становлять 11618,9 тис. грн., або 81,7 % від загальної суми надходжень плати за землю.
Прогнозний обсяг надходжень орендної плати на 2021 рік є розрахунковим і може змінюватися від чинників, на які неможливо вплинути (чисельність платників, обов’язковість сплати ними податку – виникнення податкового боргу).
Ураховуючи, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів є регуляторними актами та потребують реалізації процедур, передбачених Законом, розроблено проект регуляторного акта – рішення Охтирської міської ради «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок».
У цьому випадку причини виникнення проблеми – це безпосередня вимога чинного законодавства України, згідно з якою органи місцевого самоврядування кожного року ухвалюють рішення про місцеві податки та збори на наступний рік.
В разі не встановлення органом місцевого самоврядування місцевих податків, будуть застосовуватися мінімальні ставки податку, визначені в Податковому кодексі України, при цьому не будуть враховані інтереси громади по встановленню таких ставок.
Ухвалення рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду – з 01 січня 2021 року, необхідне для прозорого ефективного встановлення ставок орендної плати за землю. Прийняття цього регуляторного акта дасть можливість здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та сплати податку на майно в частині орендної плати за землю, поповнити місцевий бюджет, що надасть змогу спрямувати отримані кошти від сплати податку на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури територіальної громади.
Основні групи (підгрупи), на які впливає проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання – прийняттям цього проекту регуляторного акта:
| Групи (підгрупи) | Так | Ні |
| 1 | 2 | 3 |
| Громадяни | Шляхом забезпечення умов для покращення рівня соціальної захищеності територіальної громади міста за рахунок здійснення прогнозованих надходжень до бюджету міста від сплати орендної плати, що будуть спрямовані на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо | __ |
| Держава.
Органи місцевого самоврядування |
1. Шляхом виконання вимог ПКУ в частині встановлення плати за землю, що забезпечить податкові надходження до бюджету, які будуть спрямовані на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.
2. Шляхом надання права органам місцевого самоврядування встановлювати розміри ставок орендної плати за землю. |
___ |
| Суб’єкти господарювання | 1. Шляхом прогнозування фіскального навантаження з плати за землю для суб’єктів господарювання-платників орендної плати, які мають земельні ділянки у користуванні. Разом з тим, суб’єкти господарювання як члени територіальної громади розраховують на використання податкових надходжень до бюджету від плати за землю на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. | __ |
Ринкові механізми не можуть бути застосовані при адмініструванні податків. Доцільним є втручання держави шляхом делегування органам місцевого самоврядування повноважень з установлення ставок податку на майно в частині плати за землю, як це визначено ПКУ.
Отже, установлення ставок з плати за землю можливе лише шляхом ухвалення відповідного рішення міської ради.
Установлення податку на майно в частині плати за землю на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади на 2021 рік необхідне у зв’язку з тим, що рішення міської ради від 26.06.2018 № 1175-МР «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок» регулює процеси плати за землю 2019-2020 році та відповідно до вимог пункту 10.2 статті 10, підпунктів 12.3.2, 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ не може бути застосовано у 2021 році.
Ураховуючи соціально-економічну ситуацію в державі, розміри податкових платежів за користування землею для всіх категорій землекористувачів пропонується залишити на рівні 2019-2020 року. Крім того, у зв’язку з приєднанням до Охтирської міської ради території Староіванівської сільської ради та утворенням Охтирської об’єднаної територіальної громади, виникає необхідність у більш детальному визначенні ставок орендної плати для земель сільськогосподарського та рекреаційного призначення, а також для земель окремих категорій за межами населених пунктів..
У разі не встановлення місцевих податків і зборів, передбачених пунктом 10.2 статті 10 ПКУ, рішеннями місцевого самоврядування, плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосування плати за землю.
Кожен податок є важливою складовою доходів бюджету, оскільки забезпечує внесок у його наповнення. Згідно з бюджетним законодавством плата за землю є одним з джерел надходжень загального фонду бюджету міста, за рахунок якого утримуються бюджетні установи, що забезпечують надання послуг населенню в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, фізичної культури та спорту. Також фінансуються соціально важливі місцеві цільові програми
Стабільність надходжень, що формують загальний фонд бюджету міста, дозволяє забезпечити безперебійну життєдіяльність міста в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести всі інші соціально важливі видатки, отримати всім мешканцям міста суспільні послуги в тій чи іншій сфері, якими опікуються органи місцевого самоврядування.
З метою безумовного виконання вимог Податкового кодексу України та недопущення суперечливих ситуацій, а також з метою вирішення проблеми щодо врегулювання питань справляння місцевих податків і зборів в межах Охтирської об’єднаної територіальної громади, і пропонується прийняття рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок».
Проект рішення Охтирської міської ради спрямований на розв’язання завдання, визначеного в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу.
Цілями державного регулювання є установлення ставок орендної плати за землю відповідно до вимог ПКУ, отримання до бюджету громади прогнозованих податкових надходжень, забезпечення виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.
Індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є:
– кількісні: надходження плати за землю до доходної частини бюджету міста (2019 рік фактичні надходження – 14228,6 тис. грн., на 2020 рік планові показники – 15020,0 тис. грн., на 2020 рік прогнозні надходження від запропонованих розмірів ставок податку на рівні 2019 року), що надають можливість для забезпечення виконання соціально важливих міських програм, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. Кількість платників орендної плати за землю становить 595 осіб;
– часовий: дія регуляторного акта протягом року;
– якісний: забезпечення виконання міських цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.
Дотримання правових аспектів буде виконано шляхом направлення:
– проекту рішення до Сумського територіального відділення Антимонопольного комітету України як такого, що може вплинути на конкуренцію, зокрема щодо створення суб’єктів господарювання, установлення й зміни правил їх поведінки на ринку, або такого, що може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках (відповідно до статті 20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України);
– копії ухваленого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів у електронному вигляді в десятиденний строк з дня ухвалення до контролюючого органу, у якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 01 липня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків і зборів або змін до них (підпункт 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПКУ).
Цілями регуляторного акта є:
– установлення ставок орендної плати за землю;
– забезпечення соціально-економічного розвитку громади, подальшого регулювання земельних відносин, використання земельного ресурсу в інтересах Охтирської міської об’єднаної територіальної громади;
– отримання фінансового ресурсу для вирішення соціально-економічних питань розвитку міста, підвищення соціальних стандартів.
| Вид альтернативи | Опис альтернативи |
| Альтернатива 1
Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін |
По закінченню 2020 року рішення 26.06.2018 № 1175-МР «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок» втрачає чинність. Якщо міська рада не ухвалює рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов’язковими, то відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосування плати за землю.
Таким чином, альтернатива не є прийнятною |
| Альтернатива 2
Установлення мінімального розміру ставок орендної плати. |
Альтернатива не є прийнятною, оскільки вона веде до відмови від використання економічних ресурсів міста, що спрямовуються на фінансування його інфраструктури.
У разі не встановлення відповідних ставок, бюджет громади втратить надходження від плати за землю у зв’язку з відсутністю законодавчо встановленої мінімальної ставки. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до бюджету ставить під загрозу виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
| Альтернатива 3
Установлення ставок орендної плати на рівні 2019-2020 року |
Враховуючи соціально-економічну ситуацію в державі, установлення у 2021 році для всіх категорій землекористувачів розмірів плати за землю на рівні 2019-2020 є доцільним.
Застосування альтернативи шляхом ухвалення рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок» є найбільш прийнятним. З уведенням у дію запропонованого регуляторного акта будуть упорядковані відносини між землекористувачами та органами влади й місцевого самоврядування з питань плати за користування земельними ділянками. Ухвалення запропонованого рішення забезпечить сталі надходження до бюджету міста та нестиме більш прийнятне податкове навантаження на суб’єктів господарювання. |
Оцінка впливу на сферу інтересів держави (органів місцевого самоврядування)
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1 | Відсутні | За відсутності регулювання ставок орендної плати територіальній громаді міста буде завдано значний негативний вплив, оскільки зумовить соціальну напругу в місті та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до бюджету. |
| Альтернатива 2 | Відсутні
|
Втрати бюджету на виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. |
| Альтернатива 3 | Удосконалення системи місцевого оподаткування; підвищення рівня використання економічних ресурсів міста; забезпечення надходжень до бюджету міста від плати за землю, що можуть бути спрямовані на виконання цільових програм | Витрати часу, матеріальних ресурсів для фіскальних органів на адміністрування плати за землю, розмір яких залишається на рівні попередніх років |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1 | Відсутні | По закінченню 2020 року рішення про встановлення плати за землю на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади має бути скасовано як таке, що не пройшло регуляторну процедуру і не поширюється на подальші періоди. Платники плати за землю залишаться без нормативного акту. |
| Альтернатива 2 | Відсутні | Втрати бюджету міста зумовлять неможливість забезпечення його фінансування на виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо |
| Альтернатива 3 | Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Враховує пропозиції фізичних та юридичних осіб, які прийняли участь в обговорені проекту рішення. Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю. Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями. |
Відсутні |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
| Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро |
| Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | 0 | 8 | 27 | 35 |
| Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | 0 | 23,0 | 77,0 | Х |
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін | Суб’єкти господарювання – платники плати за землю у вигляді орендної плати у 2021 році будуть сплачувати плату за ставками, що діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. | Відсутні. |
| Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України. | Забезпечує досягнення цілей державного регулювання.
Враховує пропозиції фізичних та юридичних осіб, які прийняли участь в обговорені проекту рішення. Збільшує привабливість та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю. Дозволяє наповнювати місцевий бюджет власними надходженнями. |
Суб’єкти господарювання будуть сплачувати плату за землю за ставками згідно рішення Охтирської міської ради. |
| Сумарні витрати за альтернативами | Сума витрат, гривень | |
| Альтернатива 1 «Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін» Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”) | – | |
| Альтернатива 2 «Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України» Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”) | 791,4 | ,0 |
| Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
| Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін | 2 | Суб’єкти господарювання – платники плати за землю у вигляді орендної плати у 2021 році будуть сплачувати плату за ставками, що діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю |
| Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України. | 4 | Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. |
| Рейтинг результативності | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок) | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
| Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін | Відсутні. | Відсутні. | Суб’єкти господарювання – платники плати за землю у вигляді орендної плати у 2021 році будуть сплачувати плату за ставками, що діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. |
| Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України. | Встановлення додаткових пільг зі сплати орендної плати. | Суб’єкти господарювання будуть сплачувати плату за землю за ставками згідно рішення Охтирської міської ради | Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. |
| Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
| Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін | Суб’єкти господарювання – платники плати за землю у вигляді орендної плати у 2021 році будуть сплачувати плату за ставками, що діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. | Х |
| Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України. | Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. | Зміни у Податковому кодексі України, зниження платоспроможності платників податків, зменшення кількості суб’єктів господарювання. Політична та економічна ситуація в країні. |
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування згідно з додатком 3 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта та розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).
На дію цього регуляторного акта негативно можуть вплинути економічна криза та значні темпи інфляції. Збільшення тарифів на енергоносії та продукти харчування при незмінному розмірі мінімальної заробітної плати можуть вплинути на платоспроможність населення та знизити рівень надходження податку. Значні темпи призводять до зниження попиту на користування земельними ділянками, та призводять до відмови від користування землею. Ці фактори можуть значно знизити привабливість використання земель для суб’єктів господарювання.
Позитивно на дію цього регуляторного акта може вплинути економічна стабільність в країні та підвищення темпів росту ВВП. Вихід з «тіні» бізнесу сприятиме збільшенню надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Згідно вимог чинного законодавства строк дії запропонованого регуляторного акта обмежений. Строк дії регуляторного акта з 01.01.2021 року по 31.12.21 року із можливістю внесення до нього змін та його відміни у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках.
Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі АРВ, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні статистичні
показники:
| Назва показника | 2019 рік | 2020 рік (план) |
| Кількість юридичних осіб | 146 | 152 |
| Надходження орендної плати з юридичних осіб (тис.грн.) | 8055,7 | 8635,9 |
| Кількість фізичних осіб | 449 | 458 |
| Надходження орендної плати з фізичних осіб (тис.грн.) | 3563,2 | 3512,3 |
| Витрати суб’єктів великого і середнього підприємництва на адміністративні процедури щодо виконання регулювання та звітування (тис. грн.) | 12,9 | 12,9 |
| Витрати суб’єктів малого підприємництва на адміністративні процедури щодо виконання регулювання та звітування (тис. грн.) | 40,4 | 40,4 |
| Рівень поінформованості платників плати за землю стосовно основних положень регуляторного акта | Проект рішення оприлюднюється на офіційній сторінці Охтирської міської ради. Один екземпляр надається до місцевого органу Державної фіскальної служби України. | |
Базове відстеження результативності дії регуляторного акта здійснюватиметься до дати набрання чинності цього регуляторного акта.
Повторне відстеження результативності буде здійснено за три місяці до дня закінчення визначеного строку, але не пізніше дня закінчення визначеного строку.
З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі АРВ, відстеження буде проводитись за допомогою статистичного методу та шляхом опитування.
У рамках зазначених методів відстеження буде проведено аналіз звітності про виконання дохідної частини бюджету в частині інформації щодо розміру надходжень до міського бюджету, кількості осіб, на яких поширюватиметься дія акта, а також розміру коштів і часу, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог акту.
Додаток 2
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта
| Порядковий номер | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
| 1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо, тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), тис. гривень | 791,4 | 3957,0 |
| 3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо), тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 8 | Інше (паливно-мастильні матеріали, зарплата водія), тис.гривень | 0,0 | 0,0 |
| 9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), тис.гривень | 791,4 | 3957,0 |
| 10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 727 | 727 |
| 11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 791,4 | 3957,0 |
Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання
| Вид витрат | У перший рік | Періодичні (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на сплату податків та зборів (змінених/нововведених) (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів) | Розмір сплати податку збільшиться на 791,4 тис. грн. | 3957,0 тис. грн. |
| Вид витрат | Витрати* на ведення обліку, підготовку та подання звітності (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій за рік | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам (витрати часу персоналу) | 0,0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати* на адміністрування заходів державного нагляду (контролю) (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій та усунення виявлених порушень (за рік) | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо) | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на проходження відповідних процедур (витрати часу, витрати на експертизи, тощо) | Витрати безпосередньо на дозволи, ліцензії, сертифікати, страхові поліси (за рік – стартовий) | Разом за рік (стартовий) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Вид витрат | За рік (стартовий) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на оплату праці додатково найманого персоналу (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу | 0 | 0 |
Додаток 4
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з “03” травня 2018 року по “03” травня 2018 року
| Порядковий номер | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
| 1 | Запити до голів громадських об’єднань підприємців м.Охтирка | 2 | Проведено анкетування (на виконання процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання потрібно 0,5 год.; на виконання процедури організації виконання вимог регулювання не потрібно додаткового часу) |
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання 727 (одиниць), питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 98,6 (відсотків) (відповідно до таблиці “Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання” додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).
| Порядковий номер | Найменування оцінки | У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | ||||
| 1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) | 0 | 0 | 0 |
| 2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування | 0 | 0 | 0 |
| 3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) | 0 | 0 | 0 |
| 4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) | 0 | 0 | 0 |
| 5 | Інші процедури:
Збільшення розміру податку за рахунок не застосування коефіцієнту 0,5 (який застосовувався у 2017 році) 2814,00 грн.(Надходження 2019р)/27(платників податку) = 104,22 грн. – середній розмір плати одного платника у 2019 році 104,22 грн*106% (прогнозний відсоток збільшення сплати податку у 2020 році у порівнянні з 2019 роком) = 110,47 грн. – очікувана середня плата податку одним платником у 2020році 110,47 грн. – 104,22 грн. = 6,25 грн. – збільшення розміру плати податку у 2020 році |
791,4 | 791,4 | 3957,0 |
| 6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) |
791,4 | 791,4 | 3957,0 |
| 7 | Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 727 | 727 | 727 |
| 8 | Сумарно, гривень | 791,4 | 791,4 | 3957,0 |
| Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | ||||
| 9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
10
4723 грн. (мін. заробітна плата) : 160 год. (тривалість робочого часу в місяць) = 29,52 грн. – вартість роботи за 1 год.
0,5 год Х 29,52 грн. = 14,76 грн. |
Х | 10
|
| 10 | Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
0 | 0 | 0 |
| 11 | Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
0 | 0 | 0 |
| 12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0 | 0 | 0 |
| 13 | Інші процедури (уточнити) | 0 | 0 | 0 |
| 14 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) |
14,76 | Х | 10 |
| 15 | Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 727 | 727 | 727 |
| 16 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15) |
10730,52 | Х | 10730,52 |
Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:
Відповідно до п.8 Рекомендацій щодо проведення АРВ та М-тесту для проектів рішень органів місцевого самоврядування з питань встановлення місцевих податків і зборів. Надісланих листом Сектору у Сумській області Державної регуляторної служби України від 07.04.2017 № 01-18-09/36 «Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури».
| Порядковий номер | Показник | Перший рік регулювання (стартовий) | За п’ять років |
| 1 | Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | 1949,5 | 9747,5 |
| 2 | Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | 10730,52 | 53652,6 |
| 3 | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання | 1949,5 | 9747,5 |
| 4 | Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва | Х | Х |
| 5 | Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 1949,5 | 9747,5 |
На основі оцінки сумарних витрат малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (за перший рік регулювання та за п’ять років) з метою вирівнювання питомої вартості адміністративного навантаження між суб’єктами великого, середнього та малого підприємництва пропонуються такі компенсаторні механізми (наприклад, зміна періодичності надання звітів для малого чи мікропідприємництва, поріг за розміром суб’єкта чи його розміром річного обороту для виключення з-під регулювання, запровадження інших компенсаторів) (опис та викладення уточнених норм регулювання):
Надання інформації про ставки податку по телефону за номером «гарячої телефонної лінії для підприємців», що скоротить час на виконання процедур пер бачених п.9 розрахунку витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання з 0,5 год до 0,25 год, що в свою чергу зменшить вартість адміністративних процедур на 385 грн.
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.
| Показник | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, тис. гривень | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, тис. гривень |
| Заплановане регулювання | 1949,5 | 9747,5 |
| За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва | – | – |
| Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва | 1949,5 | 9747,5 |
Начальник відділу земельних відносин
Охтирської міської ради Інна Лисенко