
| Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності
|
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 10,12, та глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України, з метою забезпечення надходжень до бюджету міської об’єднаної територіальної громади, керуючись ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1.1. Єдиний податок для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
1.2. Ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, згідно з додатком.
Міський голова Ігор АЛЄКСЄЄВ
Додаток до рішення
Охтирської міської ради
Ставки
єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності
вводяться в дію з 01.01.2021
| Група платника | Ставка податку | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| І | 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на календарний місяць, крім таких видів господарської діяльності:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІ | – 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для платників у яких зареєстровано 5 та більше найманих працівників протягом року | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для інших платників, крім таких видів господарської діяльності:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІІ- ІV | згідно з статтею 293 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України. |
Секретар міської ради Валентина ПОПОВИЧ
Повідомлення
про оприлюднення регуляторного акта –
проекту рішення Охтирської міської ради «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності»
Представлений регуляторний акт розроблено відповідно до вимог статті 12 та глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) та визначає порядок справляння єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади.
Проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднено на офіційному сайті Охтирської міської ради http://www.omvk.sm.ua/
Розробником проекту регуляторного акта є управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їхніх об’єднань приймаються розробником проекту регуляторного акту – управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради – протягом одного місяця з дня оприлюднення сайті Охтирської міської ради (http://www.omvk.sm.ua/):
– на поштову адресу: 42700, м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 3;
– на електронну адресу: torgovlja08@ukr.net
Управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради, тел. (05446) 4-15-16.
АНАЛІЗ
регуляторного впливу до
проекту рішення Охтирської міської ради
«Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності»
Регуляторний орган: Охтирська міська рада Сумської області.
Розробник проекту рішення: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Розробник аналізу регуляторного впливу: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Відповідальна особа: начальник відділу розвитку підприємництва, споживчого ринку та захисту прав споживачів управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Контактний телефон: (05446) 4-15-16
Розвиток країни неможливий без ефективного розвитку громад, які потребують відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевих бюджетів. Проблема, яку пропонується вирішити шляхом прийняття відповідного регуляторного акта, дуже важлива для нашої громади.
Відповідно до статті 10 та пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів, в межах своїх повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством.
Рішення про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності є нормативно-правовим актом, копія якого надсилається в електронному вигляді у десятиденний термін з дня його прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники єдиного податку, але не пізніше 1 липня, та оприлюднюється офіційно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановленого податку або змін до нього (плановий період). В іншому разі норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі не прийняття рішення про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, такий податок до прийняття рішення, справляється виходячи з норм Податкового кодексу України із застосування його мінімальних ставок.
Отже, з метою правового регулювання господарських і адміністративних відносин між органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання, недопущення суперечливих ситуацій, безумовного виконання вимог Податкового кодексу України визначена проблеми потребує розв’язання шляхом прийняття рішення «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності».
Єдиний податок є другим за обсягом бюджетоутворюючим податком та зараховується в повному обсязі до бюджету громади. Від рівня ставок і сплати єдиного податку залежить рівень наповнення дохідної частини бюджету громади, що в свою чергу поставить під загрозу реалізацію найактуальніших соціально значимих питань.
Станом на 01.01.2020 на території Охтирської міської територіальної громади обліковано платників єдиного податку: І групи – 463 суб’єкта господарювання; ІІ групи – 870 суб’єктів господарювання, ІІІ групи – 475 суб’єктів господарювання та платників IV групи – 4 суб’єкта господарювання. Протягом 2019 року ними сплачено 21 577,7 тис.грн. даного податку. В порівнянні з 2018 роком надходження збільшились на 3 195,8 тис.грн., або на 17,4%. Юридичні особи сплатили 3 684,2 тис.грн., що більше на 230,1 тис.грн. (на 6,7%) в порівнянні з 2018 роком за рахунок збільшення обсягу доходів підприємств. Фізичні особи сплатили 17 893,5 тис.грн., що більше на 2 965,7 тис.грн. (на 19,7%) в порівнянні з 2018 роком, у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму на 5,2% (для платників 1-ї групи), мінімальної заробітної плати на 12,1% (для платників 2- ї групи) та збільшення обсягу доходу (для платників 3-ї групи).
| Група платника | Ставка податку | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| І | 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на календарний місяць, крім таких видів господарської діяльності:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІ | – 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для платників у яких зареєстровано 5 та більше найманих працівників протягом року | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для інших платників, крім таких видів господарської діяльності:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІІ- ІV | згідно з статтею 293 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України. |
Для розрахунку прогнозних показників суми витрат суб’єктів малого та середнього підприємництва враховувалися основні прогнозні макропоказники економічного й соціального розвитку України (лист Міністерства фінансів України від 05.09.2019 №05110-14-16/22263 «Про особливості складання проекту місцевого бюджету на 2020 рік та прогнозу місцевого бюджету на 2021 – 2022 роки») на 2021 рік прогнозований розмір мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня 2021 року становить 5 003 грн.
Аналіз надходжень місцевого бюджету:
| Група платника податку | 2019 рік | 2020 рік | 2021 рік | |||
| Факт (тис.грн.) | Кількість платників
(осіб) |
Платіж одного платника за 1 міс. (грн.) | Очікуване на 2020 рік (грн.) | Платіж одного платника за 1 міс. (грн.) | Очікувана сума податку за рік всього (грн.) | |
| І група | 855,1 | 5% – 1
8% – 1 6% – 248 10% – 213 463 |
5% – 101,35
6% – 121,62 8% – 162,16 10% – 202,7 |
860,5 | 6% – 131,34 10% – 218,9 | 906,1 |
| ІІ група | 5 797,7 | 5% – 17
7% – 1 10% – 497 15% – 1 19% – 1 20% – 353 870 |
5% – 236,15
7% – 350,21 10% – 472,3 19% – 950,57 20% – 944,6 |
5 839,1 | 5% – 250,15 10% – 440,7 20% – 1000,6 | 6146,2 |
| ІІІ група | 14 924,9 | 475 | 14 875,4 | 15663,1 | ||
| ІV група | – | 4 | 155,8 | 167,1 | ||
| Всього | 21 577,7 | 1812 | 21 730,8 | 22 882,5 | ||
Стабільність надходжень від сплати місцевих податків та зборів, що формують загальний фонд бюджету громади, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести фінансування місцевих цільових програм.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
| Групи (підгрупи) | Так | Ні |
| Громадяни | V | |
| Держава | V | |
| Суб’єкти господарювання, | V | |
| у тому числі суб’єкти малого підприємництва | V |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією міської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів з огляду на вимоги Податкового кодексу України. А саме, у разі, якщо сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаних територіальних громад, у термін до 1 липня не прийняла та до 15 липня не оприлюднила рішення про встановлення єдиного податку на наступний рік, такий податок справляється, виходячи з норми Податкового кодексу України із застосуванням його мінімальних ставок. У зв’язку з цим виникла потреба у прийнятті даного регуляторного акта.
Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі АРВ в цілому, основними цілями його прийняття є:
– встановити на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади ставки єдиного податку в межах визначених Податковим Кодексом України;
– отримати до бюджету Охтирської міської об’єднаної територіальної громади відповідні надходження.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
| Вид альтернативи | Опис альтернативи |
| Альтернатива 1
Не прийняття регуляторного акта
|
Ця альтернатива не може бути прийнятою для органу місцевого самоврядування, оскільки в такому випадку відповідно до п 12.3.5 ст 12 ПКУ місцеві податки та збори сплачуються платниками податків у порядку, встановленому ПКУ за мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню бюджету в можливих обсягах. |
| Альтернатива 2
Прийняття регуляторного акта у запропонованій редакції |
Альтернатива є найбільш прийнятною. Забезпечується дотримання вимог податкового законодавства, досягнення цілей державного регулювання. Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і контролюючих органів у процесі справляння збору. Збільшення надходжень до бюджету громади в розмірі до 22 882,5 тис.грн, що забезпечить належне фінансування заходів соціального значення. |
| Альтернатива 3
Встановлення максимальних ставок єдиного податку на 2021 рік. |
Альтернатива неприйнятна. Установлення максимальної ставки єдиного податку, забезпечить прогнозоване надходження до бюджету у сумі 27 048,86 тис.грн, упорядкує відносини між органами місцевого самоврядування та громадянами, суб’єктами господарювання. Але, при цьому збільшується податкове навантаження на платників податку і це спричинить переходу бізнесу в «тінь». |
Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Зниження податкового навантаження на бізнес покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян | Згідно з пунктом 12.3.5 Кодексу, якщо міська рада не ухвалила рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов’язковими згідно з його нормами, такі податки до ухвалення рішення справляються виходячи з норм Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, що призведе до втрат бюджету у сумі 22 882,5 тис.грн. та скорочення фінансування соціальних і економічних програм, а також спричинить соціальну напругу |
| Альтернатива 2
|
Ухвалення рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення єдиного податку відповідно до вимог податкового законодавства. Забезпечення надходжень до місцевого бюджету.
Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і фіскального органу у процесі справляння податку. |
Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування . |
| Альтернатива 3
|
Перевиконання бюджету громади в частині даних надходжень | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування . Існує ризик виникнення заборгованості зі сплати єдиного податку та переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь». |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Відсутні | Витрати відсутні для громадян у частині сплати єдиного податку. Однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини бюджету громади та, відповідно, збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих цільових програм. |
| Альтернатива 2
|
Ураховує пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням норми податкового законодавства повною мірою Передбачуваність розмірів ставок гарантує забезпечення надходження прогнозованої суми податку в розмірі 22 882,5 тис. грн. до бюджету громади, що надасть можливість фінансування соціально важливих цільових програм | Сплата єдиного податку за економічно обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади і фінансувати соціальні програми. |
| Альтернатива 3
|
За рахунок зростання надходжень до місцевого бюджету буде вирішено більша кількість соціальних проблем громади. | Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат єдиного податку, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 1812 осіб або
| Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро | Разом |
| Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | – | – | – | 1812 | 1812 |
| Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | – | – | – | 100 | Х |
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Унеможливлюється нарахування та сплата податку, що зменшує податкове навантаження на платників | Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою |
| Альтернатива 2
|
Відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування, підтвердить соціальну спрямованість діяльності суб’єктів господарювання | Сплата податку за встановленими ставками. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до цього АРВ. |
| Альтернатива 3
|
Відкритість процедури справляння єдиного податку, прозорість дій органу місцевого самоврядування. У порівнянні з альтернативою 2 збільшаться витрати приблизно на 4 166,36 тис. грн. | Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого та середнього бізнесу, який провадить діяльність на території громади. |
Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення зазначених цілей. Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);
3 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);
1 – цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).
| Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
| Альтернатива 1
|
1-цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати). | Така альтернатива є неприйнятною. Зменшаться надходження до бюджету громади, а це не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного значення громади. Балансу інтересів не буде досягнуто. |
| Альтернатива 2
|
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) | Прийняття даного рішення вирішить важливі аспекти проблеми, забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння єдиного податку, наповнення місцевого бюджету, виконання програми соціально-економічного розвитку громади. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податку |
| Альтернатива 3
|
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними) | Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру заробітної плати, і як наслідок виникне зворотній ефект в результаті якого відбудеться зменшення надходжень до бюджету громади. Балансу інтересів досягнуто не буде |
| Рейтинг | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок), грн | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
| Альтернатива 1
|
Держава: Зниження податкового навантаження на бізнес покращить імідж місцевої влади серед даної категорії громадян Громадяни: Несплата податку спричинить економію в суб’єктах господарювання, що справляють єдиний податок. Суб’єкти господарювання: Сплата єдиного податку за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України | Держава: Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати бюджету приблизно у 22882,5тис.грн. призведе до скорочення фінансування соціальних і економічних програм, що спричинить соціальну напругу серед жителів громади. Громадяни: Витрати відсутні для громадян у частині сплати податку, однак, відсутня можливість додаткового наповнення дохідної частини бюджету громади та збільшення його видаткової частини для фінансування соціально важливих цільових програм. Суб’єкти господарювання: Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою | Зменшення надходжень до бюджету громади від сплати єдиного податку. Підвищення соціальної напруги та погіршення якості життя в громаді. |
| Альтернатива 2
|
Держава: надходження додаткових коштів до місцевого бюджету, спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Громадяни: збільшення надходжень до бюджету громади, збільшить можливість вирішення соціальних проблем Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння єдиного податку, прозорість дій органу місцевого самоврядування. |
Держава: Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та процедур з його офіційного оприлюднення. Громадяни: сплата єдиного податку за економічного обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади, фінансувати соціальні програми.
Суб’єкти господарювання: сплата податків по встановлених ставках. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до АРВ |
Дана альтернатива дає змогу максимально досягнути поставлених цілей державного регулювання, наповнити бюджет громади, своєчасно фінансувати місцеві програми, які спрямовані на покращення рівня життя громади, досягнути балансу інтересів громади і платників податків |
| Альтернатива 3
|
Держава: максимальні надходження коштів до місцевого бюджету. Спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Громадяни: вирішення більшої кількості соціальних проблем за рахунок значного зростання доходів від завищених ставок єдиного податку. Суб’єкти господарювання: Відкритість процедури справляння єдиного податку, прозорість дій органу місцевого самоврядування. У порівнянні з альтернативою 2 збільшаться витрати по єдиному податку на 4 166,36 тис грн. |
Держава: витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його офіційного оприлюднення. Громадяни: Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасної сплати податку, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій. Суб’єкти господарювання: надмірне податкове навантаження від встановлення максимальних ставок єдиного податку | Надмірне податкове навантаження, призведе до ризику переходу суб’єктів підприємницької діяльності в «тінь», як наслідок зменшення робочих місць та розміру заробітної плати. |
| Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
| Альтернатива 1
|
Не вирішує поставлену проблему. Альтернатива є неприйнятною, оскільки чинним законодавством покладено на органи місцевого самоврядування обов’язок із встановлення місцевих податків та зборів на території відповідної адміністративної територіальної одиниці. Недостатнього наповнення місцевого бюджету і, відповідно, реалізації не всіх бюджетних програм. Балансу інтересів досягнути не можливо. | Відсутні |
| Альтернатива 2
|
Ця альтернатива є найбільш привабливою за наступними причинами: – забезпечує наповнення місцевого бюджету; – дозволяє реалізувати бюджетні програми та соціальні проекти Буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податку | Найбільшими зовнішніми ризиками є:
– зміна діючого законодавства – підвищення рівня інфляції |
| Альтернатива 3
|
Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Недоліки цієї альтернативи є перехід суб’єктів господарювання в «тінь» Балансу інтересів досягнути неможливо | Найбільшими зовнішніми ризиками є:
– зміна діючого законодавства |
Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2 – встановлення економічно обґрунтованого розміру ставок єдиного податку на території Охтирської міської об’єднаної територіальної громади, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податки, а бюджет стабільно наповнювався в достатній мірі.
Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:
Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:
Розробка проекту рішення «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» та АРВ до нього.
Проведення консультацій з суб’єктами господарювання та з громадянами громади.
Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.
Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.
Прийняття рішення на засіданні сесії Охтирської міської ради.
Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.
Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення сплати та інші адміністративні процедури.
Розрахунок витрат на одного суб’єкта господарювання малого та середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта наведено в додатку 1.
Розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого та середнього підприємництва (М-тест) у додатку 2.
Для визначення результативності цього регуляторного акта пропонується встановити такі статистичні показники:
Прогнозні значення статистичних показників:
| Назва показника | на 2021 рік |
| Кількість платників, осіб; | 1812 |
| Розмір надходжень єдиного податку до місцевого бюджету, тис. грн. | 22 882,5 |
| Розмір коштів і час, що витрачаються суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта**, тис.грн./годин | 13,6 |
| Рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта,% | 100 |
**Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – фізичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом Охтирської міської ради в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.
У зв’язку з тим, що строк дії регуляторного акту один рік (2021 рік), буде здійснено базове та повторне відстеження результативності регуляторного акта.
Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до дня набрання чинності цим регуляторним актом.
Повторне відстеження буде проводитися у 4 кварталі 2021 року з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.
З огляду на показники результативності, визначені у попередньому розділі аналізу регуляторного акта, відстеження результативності цього регуляторного акта буде здійснюватися статистичним та соціологічним методами.
Інформація по обліку податкових агентів знаходиться в Охтирському управлінні ГУ ДПС у Сумській області.
Начальник управління фінансів та
економіки Охтирської міської ради Наталія ШАРКОВА
Додаток 2
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта
| Порядковий номер | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
| 1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | 0,0 | 0,0 |
| 2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень | 0,0 | 0,0 |
| 4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень | 0,0 | 0,0 |
| 8 | Інше (паливно-мастильні матеріали, зарплата водія), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 0 | 0 |
| 11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 0,0 | 0,0 |
ВИТРАТИ
на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта
Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання
| Вид витрат | У перший рік | Періодичні (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на сплату податків та зборів (змінених/нововведених) (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів) | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати* на ведення обліку, підготовку та подання звітності (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій за рік | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам (витрати часу персоналу) | 0,0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати* на адміністрування заходів державного нагляду (контролю) (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій та усунення виявлених порушень (за рік) | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо) | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на проходження відповідних процедур (витрати часу, витрати на експертизи, тощо) | Витрати безпосередньо на дозволи, ліцензії, сертифікати, страхові поліси (за рік – стартовий) | Разом за рік (стартовий) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Вид витрат | За рік (стартовий) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Вид витрат | Витрати на оплату праці додатково найманого персоналу (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу | 0 | 0 |
Додаток 4
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальним за розробку регуляторного акта в січні-лютому 2020 року.
| Порядковий номер | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
| 1 | Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва | 15 | Отримання інформації та пропозицій |
| 2 | Телефонні розмови | 12 | Отримання інформації та пропозицій |
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 1812 (одиниць),
питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100,0% (відповідно до таблиці «Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання» Розділу 2 Аналізу регуляторного впливу).
| Порядковий номер | Найменування оцінки | У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | ||||
| 1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) | 0 | 0 | 0 |
| 2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування | 0 | 0 | 0 |
| 3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) | 0 | 0 | 0 |
| 4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) | 0 | 0 | 0 |
| 5 | Інші процедури:
Касове обслуговування Єдиний податок (прогнозні надходження) І група
ІІ група
ІІІ група
IV група |
906 100 грн.
6 146 200грн.
15 663 132грн.
167 100грн. |
0 | 0 |
| 6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) |
22 882 532 грн. |
0 | 0 |
| 7 | Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | І група (10%) – 214
І група (6%) – 249 ІІ група (20%) – 356 ІІ група (10%) – 499 ІІ група (5%) – 15 ІІІ група – 475 IV група – 4 |
||
| 8 | Сумарно, гривень | 22 882 532 грн. | 0 | 0 |
| Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | ||||
| 9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
29,96
5003грн. (мін. заробітна плата) : 167 год. (тривалість робочого часу в місяць) = 29,96грн. – вартість роботи за 1 год.
1,0 год Х 29,96 грн. = 29,96 грн |
Х | 0
|
| 10 | Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
0 | 0 | 0 |
| 11 | Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
0 | 0 | 0 |
| 12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0 | 0 | 0 |
| 13 | Інші процедури (уточнити) | 0 | 0 | 0 |
| 14 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) |
29,96 | Х | 0 |
| 15 | Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | І група (10%) – 214
І група (6%) – 249 ІІ група (20%) – 356 ІІ група (10%) – 499 ІІ група (5%) – 15 ІІІ група – 475 IV група – 4 |
||
| 16 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15) |
І група (10%) – 214*29,96грн.=6411,44грн. І група (6%) – 249*29,96грн.=7460,04грн. ІІ група (20%) – 356*29,96грн.=10665,76грн. ІІ група (10%) – 499*29,96грн.=14950,04грн. ІІ група (5%) – 15*29,96грн.=449,4грн. ІІІ група – 475*29,96=14231грн. IV група – 4*29,96=119,84грн. 54287,52грн. |
||
Єдиний податок не є новим податком, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами податкового Кодексу України та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання повинні зменшитись.
Бюджетні витрати Охтирської міської ОБ’ЄДНАНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, що встановлюється цим рішенням, не підлягають розрахунку, оскільки нормами ПКУ встановлено, що органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, в тому числі і єдиного податку, не змінюючи при цьому порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.
| Порядковий номер | Показник | Перший рік регулювання (стартовий) | За п’ять років |
| 1 | Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | 22 882 532 грн. | – |
| 2 | Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | 54287,52грн | – |
| 3 | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання | 22936820грн., в тому числі єдиний податок 22 882 532 грн. | – |
| 4 | Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва | Х | Х |
| 5 | Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 22936820грн., в тому числі єдиний податок 22 882 532 грн. | – |
Надання інформації про ставки єдиного податку по телефону за номером «гарячої телефонної лінії для підприємців», що скоротить час на виконання процедур передбачених п.9 розрахунку витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання з 1 год до 0,25 год, що в свою чергу зменшить вартість адміністративних процедур на 40 697,52 грн.
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.
| Показник | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, гривень |
| Заплановане регулювання | 22 936 820 | – |
| За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва | – 40 697,52 | – |
| Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва | 22 896 122 | – |
Начальник управління
фінансів та економіки Наталія ШАРКОВА