Про затвердження Програми зайнятості населення   Охтирської   міської територіальної громади на  2023 – 2025 роки

13 Червня, 2023 298

Про затвердження Програми зайнятості  населення   Охтирської   міської  територіальної громади на  2023 – 2025 роки

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

______ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

00.00.202_                                      м. Охтирка                                  №

 

Про затвердження Програми зайнятості

населення   Охтирської   міської

територіальної громади на  2023 – 2025 роки

 

 

З метою забезпечення реалізації державної політики зайнятості населення та соціального захисту  безробітних,  відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», підпункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:

 

  1. Затвердити Програму зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2023 – 2025 роки   (додається).
  2. Управлінню соціального захисту населення Охтирської міської ради ( Коваленко Т.М.), Охтирській філії  Сумського обласного центру зайнятості (Пасєчник Н.М.), управлінню фінансів та економіки  Охтирської міської ради (Шаркова Н.М.) забезпечити здійснення організаційно – практичних заходів щодо виконання показників і завдань Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади  на 2023 – 2025 роки.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту (Ситнік Т.М.).

 

Міський голова                                                                      Павло КУЗЬМЕНКО

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Охтирської  міської ради

_______2023 №______

 

Програма зайнятості  населення

Охтирської міської територіальної громади

 на 2023 -2025 роки

 

Зміст

  1. Паспорт Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на   2023– 2025 роки (далі – Програма).
  2. Загальні положення.
  3. Основні підсумки економічного розвитку та показники ринку праці громади за 2021 та 2022 роки.
  4. Основні тенденції економічного  розвитку  та ринку праці на 2023-2025 роки.
  5. Ресурсне забезпечення та порядок фінансування Програми.
  6. Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення   на 2023 – 2025 роки.
  7. Організація реалізації Програми, моніторинг і контроль за її виконанням.

 

Додаток  до  Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на   2023– 2025 роки:

 

Таблиця 1. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України.

Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця.

Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості інвалідів.

 

1. Паспорт

Програми зайнятості населення Охтирської міської

територіальної громади на  2023– 2025 роки  

 

1. Ініціатор розроблення Програми Управління соціального захисту населення Охтирської міської  ради
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа   про розроблення Програми Стаття 18 Закону України «Про зайнятість населення», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
3. Розробник Програми Управління   соціального захисту населення Охтирської міської ради
4. Співрозробники Програми Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки  Охтирської міської ради
5. Відповідальні виконавці Програми Управління   соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки  Охтирської міської ради
6. Учасники Програми управління   соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради,   підприємства, установи, організації Охтирської міської територіальної громади, міська організація роботодавців «Діалог» та профспілки

 

7. Термін реалізації Програми 2023 –  2025 роки
8. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми в частині організації оплачуваних громадських робіт, всього,

у тому числі:

 

 

120,0 тис. грн.,

у т.ч:  2023 рік – 15,0 тис.грн.;

2024 рік – 45,0 тис.грн.;

2025 рік  –60,0 тис.грн.

8.1. коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади  120,0 тис. грн.,

у т.ч:  2023 рік – 15,0 тис.грн.;

2024 рік – 45,0 тис.грн.;

2025 рік  –60,0 тис.грн.

8.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Співфінансування  у відповідності до чинного законодавства

 

 

  1. Загальні положення

 

Програма зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2023 – 2025 роки (далі Програма) розроблена відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та основних напрямів економічного і соціального розвитку громади.

Мета Програми – забезпечення зайнятості населення на території громади та раціональне використання його трудового потенціалу,  зростання добробуту населення, створення нових робочих місць,   посилення мотивації до легальної зайнятості, збільшення попиту та пропонування робочої сили на ринку праці, забезпечення соціального захисту та соціальних гарантій незайнятому населенню, збільшення рівня працевлаштування неконкурентоспроможних верств населення.

Програма містить комплекс заходів, спрямованих на підвищення трудової активності населення, якості та конкурентоспроможності робочої сили, збереження і ефективного використання наявних та створення нових робочих місць, підтримку розвитку малого та середнього бізнесу, самозайнятості населення та забезпечення соціального захисту безробітних. В основу прогнозу зайнятості та безробіття на 2023 – 2025 роки покладені тенденції економічного розвитку міста, перспективи щодо пожвавлення підприємницької та інвестиційної діяльності.

 

  1. Основні підсумки економічного розвитку та

показники ринку праці громади за 2021 та 2022 роки

 

Інвестиційна політика у попередні два роки була спрямована на створення сприятливих умов для залучення капіталовкладень в економіку Охтирської міської територіальної громади. До Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2022-2024 роки, яка затверджена рішенням міської ради від 23.12.2021 № 490-МР, включені заходи із залучення інвестицій і визначені два основних напрямки  роботи – це формування позитивного інвестиційного іміджу громади та створення сприятливих умов для залучення коштів.

Одним з важливих завдань є спрямування роботи на пошук позабюджетних альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними фондами, програмами та грантами.

З метою включення міських проектів до єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги на адресу Сумської обласної державної адміністрації були направлені дві проектні пропозиції на загальну суму 9,2 млн. грн.

Охтирська міська рада є дійсним членом Ініціативи Європейського Союзу «Мери  за економічне зростання» та у 2022 році  долучилася до нової фази Ініціативи спільно з Програмою розвитку  Організацій  Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні. Програма спрямована допомогти громадам стати більш інклюзивними, сталими та інноваційними для бізнесу й населення.

На офіційному сайті Охтирської міської ради у рубриці  «Інвестору»  розроблені та опубліковані пропозиції типу «Грінфілд» (вільні земельні ділянки). В інвестиційних пропозиціях міститься інформація щодо власності земельних ділянок, наведена основна характеристика та інженерно-технічна інфраструктура земельних ділянок. На сайті також оприлюднюється інформація про актуальні конкурси та гранти.

Одним із механізмів реалізації державної політики розвитку малого бізнесу на місцевому рівні є Програма розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, яка затверджена рішенням Охтирської міської ради від 22.12.2020 № 34-МР. Ця Програма спрямована на виконання заходів з впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності, фінансової підтримки, ресурсного та інформаційного забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва.

Управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради постійно проводився моніторинг реєстрації суб’єктів господарювання. Станом на 01.01.2023 на території Охтирської міської територіальної громади зареєстровано 1974 суб’єкти господарювання: з них 1725 – фізичні особи – підприємці, 249 – юридичні особи. За 2022 рік в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань зареєструвалась 121 фізична особа – підприємець та 16 юридичних осіб.

З метою регулювання  ситуації на ринку праці у громаді впроваджуються   заходи сприяння зайнятості населення відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

В Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості на обліку у  2021 році  перебували та отримували  послуги 1614 осіб, у 2022 році – 1308 осіб.

У різні галузі економіки міста  за сприяння Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості   у 2021  році  працевлаштовано 378 безробітних, з них 21 особа з числа тих, що перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 357 зареєстрованих безробітних; у 2022 році працевлаштовано 244 безробітних, з них 21 особа з числа тих, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 223 зареєстрованих безробітних.

З  метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості  безробітним надавались профорієнтаційні послуги. За направленням Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості  у 2021 році  пройшли підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 59 безробітних, у 2022 році – 27осіб.

Для забезпечення тимчасової зайнятості населення до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру в 2021 році залучено 8 безробітних, у 2022 році такі роботи не проводились.

У 2021 році Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості  надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи 14 особам, з них 1 особа організувала власну справу; у 2022 році ці послуги надані 3 особам.

 

 

  1. Основні тенденції економічного розвитку  громади

та ринку праці на 2023 – 2025 роки

 

Основним завданням на 2023 – 2025 роки залишається підвищення рівня та якості життя населення Охтирської міської територіальної громади. Задля цього будуть створюватись сприятливі умови для залучення інвестицій в економіку громади, подальшого розвитку потенціалу суб’єктів малого бізнесу та підприємницької діяльності, вживатимуться заходи щодо збільшення обсягів виробництва конкурентоспроможної продукції.

Не менш важливим є пошук позабюджетних альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними фондами, участь у програмах та грантах.

У рамках участі у проекті «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України», «Зміцнення громадської довіри» USAID/UCBI III Охтирська міська рада та Громадська організація «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» підписали Меморандум про співпрацю для сприяння ефективного захисту національних інтересів, відбудови та сталого економічного розвитку Охтирської міської територіальної громади.  За участі фахівців та експертів проєкту   розроблена та рішенням виконавчого комітету міської ради затверджена Концепція відбудови та сталого економічного розвитку  Охтирської міської територіальної громади.

З метою відновлення та розвитку нашої громади буде продовжуватись налагодження міжнародного партнерства, що дає можливість використання світового досвіду для залучення інвестицій, привернення уваги благодійників, меценатів, міжнародної спільноти до руйнівних  наслідків  війни.

Для регулювання  ситуації на ринку праці у громаді впроваджуються   заходи сприяння зайнятості населення відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Чисельність громадян, які у 2023 – 2025 роках перебуватимуть і отримуватимуть послуги  у Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості  становитиме по 1000 осіб щорічно. У різні галузі економіки громади передбачається у 2023 році  працевлаштувати  20 осіб, у 2024 та 2025 роках також по 20 осіб  щорічно з числа тих, що перебувають на обліку в державній службі зайнятості; у 2023 – 2025 роках зареєстрованих безробітних  буде працевлаштовано  щорічно по 200 осіб.

З  метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці у 2023-2025 роках Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості планується направити на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації по 20 осіб щорічно. З метою розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці громадян старше 45 років  планується  в 2023-2025 роках видати по 3 ваучери щорічно на перепідготовку, спеціалізацію та підвищення кваліфікації цієї категорії громадян. До  громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру  в  2023-2025 роках буде залучено щорічно по  15 осіб незайнятого населення.

Нові робочі місця також будуть створюватись за рахунок зростання кількості економічно активних малих, середніх підприємств та фізичних осіб-підприємців. Прогнозується, що у всіх галузях економіки громади у 2023 році  буде створено  320 нових робочих місць, у 2024 році – 325 та  у 2025 році – 330.

З метою підтримки розвитку малого і середнього підприємництва Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості планується надати послуги з питань  організації підприємницької діяльності та ведення власної справи  у 2023 – 2025 роках 10 особам щорічно, передбачається, що з них організують  власну справу в 2023 –  2025 роках  по 1 особі щорічно.

 

  1. Ресурсне забезпечення та порядок фінансування Програми

 

Фінансування організації громадських робіт, до яких залучаються зареєстровані безробітні або працівники, які втратили частину заробітної плати, здійснюється за рахунок коштів бюджету Охтирської  міської територіальної громади, роботодавців, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та інших не заборонених законодавством джерел. Оплата праці таких осіб здійснюється за фактично виконану роботу в розмірі, що не може бути меншим, ніж мінімальний розмір заробітної плати, та відповідно до умов договору.

 

  1. Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення   на 2023 – 2025 роки

 

Найменування заходу

Виконавці

 

Термін виконання Джерело фінансування
1 2 3 4
 

Розширення сфери застосування праці та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць   

                 

1.  Сприяти посиленню мотивації до легальної продуктивної зайнятості суб’єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності, компенсувати фактичні витрати  по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, компенсація 50% мінімальної заробітної плати. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості,

роботодавці

 

 

 

Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-

обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

2.     Надавати     безоплатні  індивідуальні  і  групові  консультації з питань організації  та  провадження підприємницької діяльності. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості

 

Протягом

2023-2025 років

 
3.    Охопити  профорієнтаційними заходами не менше 90% безробітних громадян, зареєстрованих у центрі зайнятості Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-

обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

4.    Проводити   інформаційно  -роз’яснювальну  роботу    серед роботодавців  міста  з  питання профілактики  настання  безробіття, в тому числі шляхом  збереження робочих  місць  для  молоді  та жінок, яким виповнилось 45 і більше років. Охтирська  філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 
5. Сприяти тимчасовій зайнятості незайнятих громадян, учнівської молоді та працівників,  які  втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 відсотків передбаченої законодавством тривалості робочого часу  у зв’язку  із зупиненням    (скороченням) виробництва  продукції  шляхом залучення  до  оплачуваних громадських  робіт  та  інших  робіт тимчасового характеру. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості;

структурні підрозділи

Охтирської міської ради,

роботодавці

 Протягом

2023-2025 років

Фонд   загально-

обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, кошти роботодавців, місцевий бюджет

6.    Сприяти   укомплектуванню кваліфікованими    кадрами підприємства, установи   та  організації міста шляхом проведення   ярмарок вакансій,   міні-ярмарок вакансій,  презентацій  роботодавців. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-

обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

7.  Підтримувати розвиток малого і середнього підприємництва, організовувати проведення навчання основам підприємницької діяльності безробітних, сприяти самозайнятості населення, у т.ч. шляхом надання одноразової фінансової допомоги для організації підприємницької діяльності. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління  фінансів та економіки  Охтирської  міської  ради Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-

обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

8.    Сприяння   створенню   нових робочих    місць  у рамках  реалізації заходів  Програми розвитку малого підприємництва Охтирської міської територіальної громади. управління фінансів та  економіки  Охтирської  міської  ради Протягом

2023-2025 років

 
9.     Здійснювати   презентацію інвестиційного   потенціалу  міста  в рамках  регіональних, національних  та міжнародних   заходів, а  також   на офіційному  сайті  Охтирської  міської ради  з  метою  залучення  потенційних інвесторів. управління  фінансів та економіки  Охтирської  міської  ради Протягом

2023-2025 років

 
10.     Проводити   інформаційно-роз’яснювальну  роботу  з населенням, роботодавцями  щодо  основних тенденцій  та  процесів, які відбуваються на ринку праці громади.

 

Охтирська  філія Сумського обласного центру зайнятості, управління соціального захисту населення Охтирської міської ради Протягом

2023-2025 років

 
11.  Сприяти збереженню існуючих і створенню нових робочих місць з належними умовами та гідною оплатою праці на підприємствах громади. роботодавці  громади, управління  фінансів та економіки  Охтирської  міської  ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління соціального захисту  населення Охтирської міської ради  Протягом

2023-2025 років

 
12. Здійснювати моніторинг ринку праці та виконання Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2023 – 2025 роки. управління   соціального   захисту  населення   Охтирської міської   ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 
13.    Забезпечити   в  межах  повноважень  ефективну діяльність  міської   робочої  групи    з  питань легалізації  виплати заробітної плати та зайнятості  населення, здійснювати контроль    за    виконанням    її протокольних  рішень. управління     соціального   захисту населення    Охтирської

міської   ради

 

Протягом

2023-2025 років

 
14.    З     метою   сприяння   ефективному використанню робочої  сили   забезпечити  проведення   з населенням   відповідної консультативної  та  роз’яснювальної роботи  для  посилення  мотивації  до легальної праці.

 

управління   соціального   захисту населення   Охтирської міської   ради, профспілки Протягом

2023-2025 років

 
 

Підвищення   професійного   рівня  та  конкурентоспроможності

економічно  активного  населення

 

1. Надавати    підприємствам, незалежно  від   форм   власності     та   підпорядкування,  консультативну   допомогу   з   питань професійного навчання   кадрів   на   виробництві, підвищення  якості  робочої сили, забезпечення  розвитку  та  збереження кадрового  потенціалу.

 

Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 
2.    Забезпечити   підвищення конкурентоспроможності безробітних громадян шляхом  збільшення обсягів підготовки,   перепідготовки   та підвищення їх кваліфікації, організації стажування    безпосередньо    на підприємствах,  в   установах   та організаціях.

 

Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості,

роботодавці

Протягом

2023-2025років

Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
3.    Сприяти налагодженню співпраці роботодавців з професійно – технічними навчальними закладами громади та центрами професійно-технічної освіти  державної служби зайнятості з метою підвищення якості професійної підготовки кадрів враховуючи потреби виробництва та сфери послуг. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, роботодавці, ДНЗ «Охтирський центр професійно – технічної освіти», Охтирський коледж СНАУ Протягом

2023-2025 років

 
 4. Організовувати роботу щодо професійної орієнтації молоді з метою формування професійних намірів і побудови професійної кар’єри. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
5. Організовувати:

1) професійне навчання за укрупненими (інтегрованими) робітничими та іншими професіями, що користуються попитом, для підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці;

 

2) професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітних за професіями та спеціальностями під конкретні замовлення роботодавців з урахуванням регіональних особливостей та відповідно до розвитку економіки, технічного та технологічного оновлення підприємств міста, у тому числі шляхом організації модульних, індивідуальних форм навчання та стажування безробітних на підприємствах, в установах та організаціях.

Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
 6.    Сприяти   організації   роботи   з підтвердження   у   встановленому порядку   професійної   кваліфікації  за результатами    неформального  професійного    навчання    за робітничими   професіями. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
7. Сприяти працевлаштуванню внутрішньо переміщених осіб шляхом:

–         компенсації зареєстрованому безробітному з числа ВПО фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці місця працевлаштування, а також витрат для проходження за направленням територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, попереднього медичного та наркологічного огляду відповідно до законодавства, якщо це необхідно для працевлаштування;

–         працевлаштування ВПО за трудовими договорами шляхом компенсації витрат роботодавцям на оплату праці;

–         компенсації витрат роботодавця, який працевлаштовує зареєстрованих безробітних з числа ВПО строком не менше ніж на 12 календарних місяців, на перепідготовку та підвищення кваліфікації таких осіб;

–         компенсації роботодавцю витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану.

Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
7.    Визначати   потребу     в  підготовці,   перепідготовці    та підвищенні   кваліфікації   кадрів. Передбачити фінансування заходів щодо професійного навчання кадрів на виробництві.

 

Підприємства, установи та організації Протягом

2023-2025 років

кошти

роботодавців

 

Підвищення мобільності робочої сили на ринку праці та удосконалення регулювання трудової міграції

 

 1.     Проводити   семінари   для роботодавців  з питань   дотримання законодавства про  працю  та зайнятість, у т.ч. щодо надання послуг   з   посередництва  у працевлаштуванні, та   порядку застосування праці іноземців в Україні з метою запобігання їх нелегальній зайнятості. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості  Протягом

2023-2025 років

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
 

Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і нездатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці

 

1.    Стимулювати  роботодавців    у працевлаштуванні   громадян,  які недостатньо конкурентоспроможні   на ринку   праці, у т.ч.   ветеранів війни, внутрішньо переміщених осіб, шляхом компенсації   фактичних витрат у розмірі    єдиного   внеску   на загальнообов’язкове   державне соціальне    страхування та компенсації 50% фактичних витрат на оплату праці, компенсації 50% мінімальної заробітної плати. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, роботодавці Протягом

2023-2025 років

Фонд

загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

2.   Надавати   допомогу     у працевлаштуванні, навчанні та іншу соціальну допомогу молоді,  підліткам, неповнолітнім, дітям-сиротам,  особам з інвалідністю,  учасникам бойових дій, ветеранам війни та внутрішньо переміщеним особам. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості,

роботодавці

Протягом

2023-2025 років

 
3.     Сприяти залученню громадян, які потребують соціального захисту  і  нездатні на рівних умовах конкурувати  на  ринку праці до оплачуваних громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості,

роботодавці

Протягом

2023-2025 років

Фонд

загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття,

кошти роботодавців

 4.     Сприяти   підвищенню    рівня охоплення   професійним  навчанням молоді    та   осіб  з  інвалідністю, які перебувають  на  обліку  в  центрі зайнятості.   Забезпечити профорієнтаційну  та  психологічну підтримку  молоді  з метою   сприяння правильному  вибору  професії   та соціальній   адаптації.

 

Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

Фонд

загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

5.    Забезпечити в межах повноважень всебічне сприяння працевлаштуванню осіб з обмеженими фізичними можливостями, в тому числі шляхом надання компенсації витрат, пов’язаних зі сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу. Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
6.   Сприяти   підвищенню конкурентоспроможності демобілізованих  військовослужбовців (особам   віком   від   45   років)   на перепідготовку,   спеціалізацію, підвищення   кваліфікації. Охтирська  філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
7.     Забезпечити       охоплення профорієнтаційними       та профінформаційними     послугами зареєстрованих   безробітних   з  числа внутрішньо переміщених   осіб   та демобілізованих військовослужбовців. Охтирська   філія Сумського обласного центру зайнятості Протягом

2023-2025 років

 Фонд загально-обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

 

 

 

  1. 7. Організація реалізації Програми, моніторинг і контроль за її виконанням 

Результати  реалізації  Програми зайнятості населення на 2023 – 2025 роки визначаються шляхом проведення моніторингу ринку праці та створення нових робочих місць.

Основними завданнями моніторингу реалізації Програми є збір, узагальнення, періодичний аналіз відповідних показників та визначення ефективності реалізації Програми.

Моніторинг проводиться на підставі даних Охтирської  філії Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.

Здійснення організаційно – практичних заходів щодо виконання показників і завдань Програми покладено на управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирську філію Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.

Координацію дій між виконавцями Програми та контроль за її виконанням покладається на управління соціального захисту населення Охтирської міської ради.

Розгляд   підсумків виконання заходів Програми здійснюється щороку на засіданнях  Охтирської  міської ради.

 

 

 

 

Секретар міської ради                                                               Вікторія  БУЛАХ

 

 

 

Начальник управління

соціального захисту населення                                      Тетяна КОВАЛЕНКО

 

 

Додаток

до  Програми

 

Таблиця 1.  Надання соціальних послуг Державною

службою зайнятості України

 

Найменування

показника

2021

звіт

2022

звіт

2023

прогноз

2024

прогноз

2025

прогноз

1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду 42 32 40 40 40
2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного 1572 1276 1000 1000 1000
3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку 21 21 20 20 20
4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних 357 223 200 200 200
5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 59 27 20 20 20
6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру 8 0 15 15 15
з них зареєстрованих безробітних 8 0 15 15 15
7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи 14 3 10 10 10
з них організували власну справу 1 0 1 1 1

 

 

Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця

 

Найменування

показника

2021

звіт

2022

звіт

2023

прогноз

2024

прогноз

2025

прогноз

1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього

 

313 317 320 325 330
з них:

1.1 юридичними особами

 

16 72 74 75 75
1.2 фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників) 297 245 246 250 255
2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб:          
сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство   2 3 3 3 3
добувна промисловість і розроблення кар’єрів          
переробна промисловість, у т.ч.:

 

10 14 14 15 150
постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря          
водопостачання; каналізація, поводження з відходами          
Будівництво

 

7 10 11 12 13
оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів 208 224 225 225 226
транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність 22 20 20 20 20
тимчасове розміщування й організація харчування 28  10 10 10 12
інформація та телекомунікації

 

4 5 5 6 6
державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування          
освіта 4 3 4 4 4
охорона здоров’я та надання соціальної допомоги 5 4 4 5 6
мистецтво, спорт, розваги та відпочинок 4 3 4 4 5
надання інших видів послуг 19 20 20 21 21
3. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб – усього  9 6 15 15 15
в тому числі:          
3.1 працівників у юридичних осіб, усього 8 1 5 5 5
за яких компенсовано:          
50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб          
100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб 8 1 5 5 5
3.2 працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього 1 5 10 10 10
за яких компенсовано:          
50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб          
100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб 1 5 10 10 10

 

 

Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості інвалідів

 

 

Найменування

показника

2021

звіт

2022

звіт

2023

прогноз

2024

прогноз

2025

прогноз

1. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України

 

79 64 70 70 70
1.1. з них зареєстровані безробітні 79 64 70 70 70
2. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України

 

12 9 10 10 10
2.1. з них: зареєстровані безробітні, 12 9 10 10 10
2.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності 0 0 1 1 1
3. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах 0 0 1 1 1
3.1. з них: з числа зареєстрованих безробітних 0 0 1 1 1
4. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання, усього 3 1 1 1 1
зокрема за рахунок:          
4.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів
4.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 3 1 1 1 1

 

 

Секретар міської ради                                                               Вікторія  БУЛАХ

 

 

Начальник управління

соціального захисту населення                                      Тетяна КОВАЛЕНКО

Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія