
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської
територіальної громади за 1 квартал 2022 року
18537000000
(код бюджету)
Відповідно до ч.4 ст. 80 Бюджетного кодексу України, п. 23 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
по доходах бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 87 568,8 тис.гривень, у тому числі по доходах загального фонду бюджету – 85 880,1 тис.гривень та по доходах спеціального фонду бюджету – 1 688,7 тис.гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
по видатках бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 69 661,2 тис.гривень, у тому числі по видаткам загального фонду бюджету – 68 452,3 тис.гривень та по видаткам спеціального фонду бюджету – 1 208,9 тис.гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Пояснювальна записка
до рішення міської ради «Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської територіальної громади
за 1 квартал 2022 року»
І. Загальна характеристика виконання бюджету
Дохідна частина бюджету Охтирської міської територіальної громади на 2022 рік затверджена в сумі 395396,3 тис.гривень, в т.ч.: загальний фонд – 385062,4 тис.гривень, спеціальний фонд – 10333,9 тис.гривень.
Фактично зараховано в 1 кварталі поточного року 87568,8 тис.гривень (22,1% виконання річного плану), в т.ч.: по загальному фонду – 85880,1 тис.гривень (22,3%), по спеціальному фонду – 1688,7 тис.гривень (16,3%).
Видаткова частина затверджена з урахуванням внесених змін в сумі 395396,3 тис.гривень, в т.ч.: загальний фонд – 378584,3 тис.гривень, спеціальний – 16812,0 тис.гривень.
Виконання бюджету за 1 квартал 2022 року по видатках становить 69661,2 тис.гривень (17,6% річних призначень), в т.ч. по загальному фонду – 68452,3 тис.гривень (18,1%), по спеціальному фонду – 1208,9 тис.гривень (7,2%).
ІІ. Виконання дохідної частини
Доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) становлять 64314,8 тис.гривень, в т.ч. по загальному фонду 62626,1 тис.гривень, або 22,0% річного плану, по спеціальному фонду – 1688,7 тис.гривень, або 16,3 % річного плану. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися на 3489,2 тис.гривень, або на 5,7%.
Найбільшим джерелом наповнення загального фонду є податок на доходи фізичних осіб, питома вага у власних доходах становить 75,1%.
Зараховано зазначеного податку на суму 47044,3 тис.гривень, що становить 109,5% планових показників періоду. Річний план виконано на 23,9%.
Платники перерахували податку із збільшенням на 7,1% в порівнянні з відповідним періодом минулого року, з них:
– ПДФО із заробітної плати найманих працівників (надходження становлять 39855,7 тис.гривень) сплачено платниками на 11,4% більше, вплинуло дострокове перерахування підприємствами нафтового комплексу ПДФО за 1 половину квітня поточного року;
– ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців (6611,2 тис.гривень), перерахування зменшено на 11,3% в порівнянні з минулорічним обсягом в зв’язку з виконанням військовими формуваннями в березні місяці службових обов’язків за межами Охтирської міської територіальної громади;
– ПДФО з доходів інших ніж заробітна плата (221,8 тис.гривень) сплачено більше на 22,0%;
– ПДФО за результатами річного декларування сплачено менше на 26,5%.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено зарахування виключно у 2022 році до загального фонду бюджетів міських територіальних громад податку на доходи фізичних осіб у розмірі 64 %, в 2021 році надходило 60 %. В результаті збільшення відсотку відрахувань бюджет громади отримав ПДФО із збільшенням на 14,3%, або на 5880,6 тис.грн.
Акцизний податок, питома вага у власних доходах – 5,4%, отримано на суму 3412,5 тис.гривень, річний план виконано на 15,0%, з них:
– акцизний податок з реалізації пального зараховано в сумі 1974,3 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 68,1%, річний план – на 13,4%. За період з початку року кошти з Державного бюджету почали надходити 16 березня. З 17 березня поточного року діє Закон України від 15.03.2022 №7137-д “Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану”, яким передбачено ставку акцизного податку на пальне у розмірі 0 євро з 24.02.2022 до 24.04.2022. В результаті бюджет громади не отримує частину акцизного податку на пальне в розмірі 13,44%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження акцизного податку з реалізації пального зменшилося на 31,8%;
– акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв та тютюнових виробів зараховано на суму 1438,2 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 80,8%, річний план – на 17,9%. Реалізація алкогольних виробів припинена після введення воєнного стану. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження акцизного податку з вказаних підакцизних товарів зменшилося на 7,0%.
Податок на нерухоме майно зараховано на суму 630,8 тис.грн. План звітного періоду перевиконано на 15,3%, або на 83,8 тис.гривень, річний план виконано на 13,0%. Минулорічний обсяг надходжень перевищено на 24,1%. Збільшення надходжень забезпечено в січні поточного року юридичними особами, які є власниками нежитлових приміщень. Частково вплинуло зростання мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2022 на 8,3% в порівнянні зі станом на 01.01.2021.
Плата за землю – (питома вага в доходах загального фонду –3,5%) отримано на суму 2210,2 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 61,3%, річний план – на 14,8%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження зменшилися на 37,0%, або на 1300,1 тис.гривень. Вплинуло скасування з березня 2022 року оподаткування земельним податком та орендною платою за землю на територіях, де ведуться бойові дії. Така норма встановлена Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану».
Єдиний податок – другий за обсягом надходжень платіж, питома вага у власних доходах загального фонду становить 12,4%, зараховано на суму 7795,0 тис.гривень, 103,2% плану звітного періоду, річний план виконано на 24,9%.
Юридичні особи сплатили 1193,6 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 94,6%, недоотримано 66,4 тис.гривень. Річний план виконано на 26,5%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 33,3 тис.гривень, або на 2,9%.
Фізичні особи сплатили 6571,5 тис.гривень, план звітного періоду перевиконано на 321,5 тис.гривень, або на 5,1%, річний план виконано на 24,7%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 12,8%, або на 745,4 тис.гривень.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, зараховано на суму 29,9 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 66,0%, недоотримано 15,4 тис.гривень. Річний план виконано на 19,9%.
На вкладному (депозитному) рахунку у відділенні № 310/18 АБ «УКРГАЗБАНК» розміщено тимчасово вільні кошти загального фонду бюджету громади, отримано станом на 01.04.2022 плату за розміщення коштів на суму 449,8 тис.гривень, в порівнянні з минулорічним періодом більше на 282,5 тис.гривень, або в 2,7 рази.
Плата за надання адміністративних послуг отримана на суму 654,4 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 85,3 %, недоотримано 112,9 тис.грн. В порівнянні з минулорічним періодом менше на 67,1 тис.грн., або на 9,3%. Вплинуло припинення з 24.02.2022 функціонування державних реєстрів та відсутність відповідних адміністративних послуг щодо надання даних з реєстрів.
Надходження орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, становить 156,0 тис.грн. із запланованих на звітний період 2000,0 тис.гривень, 7,8% виконання плану, недоотримано 1844,0 тис.гривень, в березні місяці кошти від орендарів не надходили. В плані було передбачено надходження від ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ», щомісячно по 516,6 тис.гривень, кошти протягом кварталу від підприємства не надходили. З 03.03.2022 ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» припинило надання послуг з теплопостачання.
Інші надходження зараховано в сумі 47,1 тис.гривень, в т.ч.: плата за користування місцем розташування тимчасових споруд – 29,1 тис.гривень, надходження від КНП «Охтирська ЦРЛ» відшкодування збитків, встановлених в ході ревізії аудиторами Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби Сумської області – 16,0 тис.гривень, відшкодування винними вартості лікування в КНП «Охтирська ЦРЛ» потерпілих від злочину – 1,9 тис.гривень, повернення бюджетними установами фінансування минулих років – 0,1 тис.гривень. План звітного періоду виконано на 78,5%, недоотримано 12,9 тис.гривень, річний план виконано на 15,4%.
По спеціальному фонду в доходах без урахування міжбюджетних трансфертів, яких зараховано 1688,7 тис.гривень, найбільшим джерелом наповнення є власні надходження бюджетних установ – 1623,2 тис.гривень. За послуги, що надаються бюджетними установами згідно з функціональними повноваженнями, отримано 1471,1 тис.гривень, за оренду майна бюджетних установ – 45,7 тис.гривень, надходження за реалізацію майна – 57,2 тис.гривень, благодійні внески – 27,5 тис.гривень, надходження на виконання окремих доручень – 21,7 тис.гривень. Надання послуг бюджетними установами припинено 24.02.2022. Річний план виконано на 16,1%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження зменшилися на 29,3%, або на 672,3 тис.гривень.
Екологічного податку зараховано на суму 42,7 тис.грн., план звітного періоду виконано на 97,0%, недоотримано 1,3 тис.гривень.
До цільового фонду Охтирської міської ради зараховано плату за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів у сумі 22,8 тис.грн., план звітного періоду виконано на 108,5%, річний план виконано на 27,1%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження більше на 18,7%.
Офіційні трансферти надійшли до загального фонду на суму 23254,0 тис.гривень, з них найбільша сума – освітня субвенція з державного бюджету- на суму 22581,9 тис.гривень. До спеціального фонду субвенції не надходили.
III. Виконання видаткової частини
Виконання видаткової частини бюджету Охтирської міської територіальної громади (з урахуванням міжбюджетних трансфертів) за 1 квартал 2021року склало 69 661,2 тис.гривень (або 17,6 % до затверджених бюджетних призначень на рік), у тому числі по загальному фонду – 68 452,3 тис.гривень (або 18,1 %) та по спеціальному фонду – 1 208,9 тис.гривень, з них бюджет розвитку – 205,8 тис.гривень (3,2 відсотка).
Видатки загального фонду бюджету
Із загального обсягу видатків загального фонду бюджету 68 452,3 тис.гривень на видатки соціального спрямування протягом звітного періоду спрямовано 58 403,5 тис.гривень, або становить 85,3 %, з них: видатки на освіту – 47 567,2 тис.гривень (69,5%), на охорону здоров’я – 4 807,2 тис.гривень (7,0%), на соціальний захист та соціальне забезпечення – 2 649,4 тис.гривень (3,9%), на культуру і мистецтво – 1 941,2 тис.гривень (2,8%), на фізичну культуру і спорт – 1 438,5 тис.гривень (2,1%).
Структура виконання видатків загального фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади за звітний період характеризується наступними показниками:
за кодами економічної класифікації видатків бюджету:
за функціональною ознакою видатків та кредитування місцевих бюджетів:
Виконання видаткової частини загального фонду бюджету за 1 квартал 2022 року відповідно до обсягів бюджетних призначень, визначених рішенням Охтирської міської ради від 23.12.2021 № 491-МР «Про бюджет Охтирської міської територіальної громади на 2022 рік» (зі змінами) наведено нижче по головних розпорядниках бюджетних коштів.
Виконавчий комітет ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 3 556,5 тис.гривень, або 16,2%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» у сумі 3 487,2 тис.гривень, що становить 17,5% до річних призначень, а саме:
КТПКВК 5000 «Фізична культура і спорт» у сумі 0,4 тис.гривень, що становить 0,7% до річних призначень, а саме:
КТКВК 7000 „Економічна діяльність” у сумі 48,2 тис.гривень, що становить 7,9% до річних призначень, а саме:
КТПКВК 8000 «Інша діяльність» у сумі 17,2 тис.гривень, що становить 3,4% до річних призначень, а саме:
Відділ освіти ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 46 571,5 тис.гривень, або 18,6%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» за бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» (КПКВК 0610160) – 266,6 тис.гривень (19,7%) на забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, з них на оплату праці з нарахуваннями – 226,3 тис.гривень, на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 38,4 тис.гривень.
КТПКВК 1000 «Освіта» у сумі 47 567,2 тис.гривень (18,7%), з них:
Із загальної суми видатків на оплату праці з нарахуваннями використано 11 749,4 тис.гривень, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 2 444,4 тис.гривень, на харчування видатки склали 402,0 тис.гривень;
Із загальної суми видатків на оплату праці з нарахуваннями використано 4 391,2 тис.гривень, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 3 860,5 тис.гривень, видатки на харчування склали 533,0 тис.гривень;
Із загальної суми видатків на оплату праці з нарахуваннями використано 1 190,4 тис.гривень, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 71,4 тис.гривень;
Із загальної суми видатків на оплату праці з нарахуваннями використано 286,1 тис.гривень, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 18,4 тис.гривень;
КТПКВК 5000 «Фізична культура і спорт» за бюджетною програмою «Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл» (КПКВК 0615031) у сумі 1 434,6 тис.гривень (19,0%) на утримання дитячо-юнацької спортивної школи, з них на оплату праці з нарахуваннями – 1 062,1 тис.гривень, оплата за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 336,8 тис.гривень.
Відділ охорони здоров’я ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 4 975,8 тис.гривень, або 21,6%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» за бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» (КПКВК 0710160) – 168,7 тис.гривень (22,4%) на забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, з них на оплату праці з нарахуваннями – 157,9 тис.гривень, на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 10,0 тис.гривень;
КТПКВК 2000 «Охорона здоров’я» у сумі 4 807,1 тис.гривень (21,6%), з них: видатки на виконання міської програми функціонування та розвитку комунальних некомерційних підприємств Охтирської міської ради “Охтирська центральна районна лікарня” та “Охтирська міська стоматологічна поліклініка” на 2022 – 2024 роки» – 4 570,6 тис.гривень, міської програми фінансової підтримки та розвитку комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» на 2020-2022» – 236,5 тис.гривень:
Управління праці та соціального захисту населення ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 5 117,1 тис.гривень, або 18,3%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» у сумі 2 467,7 тис.гривень, що становить 19,9% до річних призначень, а саме:
КТПКВК 3000 «Соціальний захист та соціальне забезпечення» у сумі 2 649,4 тис.гривень, що становить 17,6 % до річних призначень, з них:
Відділ культури і туризму ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 4 854,3 тис.гривень, або 18,6%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» за бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» (КПКВК 1010160) – 216,1 тис.гривень (23,6%) на забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, з них на оплату праці з нарахуваннями – 214,1 тис.гривень;
КТПКВК 1000 «Освіта» за бюджетною програмою «Надання спеціальної освіти мистецькими школами» (КПКВК 1011080) – 2 696,9 тис.гривень (18,3%) на забезпеченняь функціонування 2-х шкіл естетичного виховання дітей (музичної школи та художньої школи), з них на оплату праці з нарахуваннями – 2 293,3 тис.гривень, на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 361,9 тис.гривень;
КТПКВК 4000 «Культура і мистецтво» у сумі 1 941,2 тис.гривень, що становить 18,5% до річних призначень, а саме:
У загальній сумі враховані видатки на виконання міської програми підтримки творчих особистостей та талановитих учнів мистецьких шкіл в сумі 16,7 тис.гривень (виплата стипендії міського голови творчим особистостям та талановитим учням початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів);
Управління житлово-комунального господарства ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 2 280,0 тис.гривень, або 9,4%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» за бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» (КПКВК 1210160) – 943,8 тис.гривень (19,3%) на забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, з них на оплату праці з нарахуваннями – 851,8 тис.гривень, на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 66,8 тис.гривень;
КТПКВК 6000 «Житлово–комунальне господарство» у сумі 1 269,0 тис.гривень, що становить 9,2% до річних призначень, а саме:
КТКВК 7000 „Економічна діяльність” за бюджетною програмою «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету» (КПКВК 1217461) – 67,1 тис.гривень (1,2%), а саме:
Управління фінансів та економіки ОМР
Виконання видаткової частини загального фонду за звітний період склало 1 097,1 тис.гривень, або 20,0%, зокрема по:
КТПКВК 0100 «Державне управління» за бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» (КПКВК 3710160) – 1 024,3 тис.гривень (21,6%) на забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, з них на оплату праці з нарахуваннями – 904,6 тис.гривень, на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 81,7 тис.гривень;
КТПКВК 9000 «Міжбюджетні трансферти» за бюджетною програмою «Інші субвенції з місцевого бюджету» (КПКВК 3719770) – 72,8 тис.гривень (15,4%) – компенсаційні виплати за пільговий проїзд учасників антитерористичної операції (операції об’єднаних сил), членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції (операції об’єднаних сил), інших ветеранів війни та добровольців з числа учасників антитерористичної операції (операції об’єднаних сил), осіб, що супроводжують інвалідів війни І групи, та окремих категорій громадян.
Видатки спеціального фонду бюджету
Виконання видаткової частини спеціального фонду за 1 квартал 2022 року склало 1 208,9 тис.гривень, або 7,2% до річних призначень, за рахунок:
Структура виконання видатків спеціального фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади за звітний період характеризується наступними показниками:
за кодами економічної класифікації видатків бюджету:
за функціональною ознакою видатків та кредитування місцевих бюджетів:
Виконання видаткової частини спеціального фонду бюджету за 1 квартал 2022 року відповідно до обсягів бюджетних призначень наведено нижче по головних розпорядниках бюджетних коштів.
Відділ освіти ОМР
Виконання видаткової частини спеціального фонду за звітний період склало 973,7 тис.гривень, або 10,9%, за рахунок власних надходжень (батьківська плата за харчування вихованців та учнів), використані на придбання продуктів харчування.
Управління праці та соціального захисту населення ОМР
Виконання видаткової частини спеціального фонду за звітний період склало 35,0 тис.гривень, або 18,3%, за рахунок власних надходжень, використані на оплату праці з нарахуваннями – 7,5 тис.гривень, продукти харчування – 9,6 тис.гривень, інші поточні видатки – 17,9 тис.гривень.
Відділ культури і туризму ОМР
Виконання видаткової частини спеціального фонду за звітний період склало 172,5 тис.гривень, або 11,8%, за рахунок власних надходжень (батьківська плата за навчання в школах естетичного виховання 132,5 тис.гривень), використані на оплату праці з нарахуваннями – 144,5 тис.гривень, за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 4,6 тис. гривень, інші поточні видатки – 23,4 тис.гривень.
Управління житлово-комунального господарства ОМР
Виконання видаткової частини спеціального фонду за звітний період склало 27,7 тис.гривень, або 9,4%, за рахунок власних надходжень, які використані на інші поточні видатки.
Заробітна плата за звітний період профінансована в установлені терміни.
Станом на 01 січня 2022 року залишки коштів на рахунках місцевого бюджету склали:
загальний фонд – 37 078 381,14 гривень,
освітня субвенція з державного бюджету – 2 989 302,35 гривень,
спеціальний фонд:
Начальник управління
фінансів та економіки Наталія ШАРКОВА