
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської територіальної громади за 1 півріччя 2023 року
1853700000
(код бюджету)
Відповідно до частини четвертої статті 80 Бюджетного кодексу України, пункту 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
по доходах бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 266949,1 тис.гривень, у тому числі по доходах загального фонду бюджету – 248410,0 тис.гривень та по доходах спеціального фонду бюджету – 18539,1 тис.гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
по видатках бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 199361,6 тис.гривень, у тому числі по видатках загального фонду бюджету –166002,2 тис.гривень та по видатках спеціального фонду бюджету – 33359,4 тис.гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Пояснювальна записка
до рішення міської ради «Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської територіальної громади
за 1 півріччя 2023 року»
І. Загальна характеристика виконання бюджету
Дохідна частина бюджету Охтирської міської територіальної громади (далі – бюджет громади) на 2023 рік затверджена з урахуванням внесених змін в сумі 459934,0 тис.гривень, в т.ч.: загальний фонд – 448982,2 тис.гривень, спеціальний фонд – 10951,8 тис.гривень.
Фактично зараховано в 1 півріччі 2023 року на суму 266949,1 тис.гривень (58,0% виконання річного плану), в т.ч.: по загальному фонду – 248410,0 тис.гривень (55,3%), по спеціальному фонду – 18539,1 тис.гривень (169,3%).
Видаткова частина бюджету громади на 2023 рік затверджена в сумі 537 790,3 тис.гривень, в т.ч. загальний фонд – 420 363,4 тис.гривень, спеціальний фонд – 117 426,9 тис.гривень.
Виконання видаткової частини бюджету Охтирської міської територіальної громади (з урахуванням міжбюджетних трансфертів) за 1 півріччя 2023 року склало 199 361,6 тис.гривень, або 37,1% до затверджених бюджетних призначень, у тому числі по загальному фонду – 166 002,2 тис.гривень (39,5%) та по спеціальному фонду – 33 359,4 тис.гривень (28,4%), з них бюджет розвитку – 14 916,9 тис.гривень (13,9%).
ІІ. Виконання дохідної частини
До бюджету громади станом на 01.07.2023 надійшло коштів на суму 266949,1 тис.гривень, з них до загального фонду – 248410,0 тис.гривень, до спеціального фонду – 18539,1 тис.гривень.
Надходження в сумі 266949,1 тис.гривень складаються з:
– доходів без урахування трансфертів (власні доходи) в сумі 211138,3 тис.гривень (загальний фонд – 192828,9 тис.гривень, спеціальний – 18309,4 тис.гривень);
– офіційних трансфертів в сумі 55810,8 тис.гривень, які зараховано до загального фонду в сумі 55581,2 тис.гривень, до спеціального фонду – 229,6 тис.гривень.
Виконання річного плану надходжень загального та спеціального фондів
(тис.гривень)
| Структура доходів | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | ||||||
| План
річний |
Факт | % викон | План річний | Факт | % викон | План річний | Факт | % викон | |
| Власні доходи | 357757,8 | 192828,8 | 53,9 | 8691,8 | 18309,5 | 210,7 | 366449,6 | 211138,3 | 57,6 |
| Трансферти | 91224,4 | 55581,2 | 60,9 | 2260,0 | 229,6 | 10,2 | 93484,4 | 55810,8 | 59,7 |
| Всього | 448982,2 | 248410,0 | 55,3 | 10951,8 | 18539,1 | 169,3 | 459934,0 | 266949,1 | 58,0 |
Планові показники звітного періоду по власних доходах загального фонду виконано на 104,8%, перевиконання становить 8785,0 тис.гривень, по офіційних трансфертах виконано на 99,2%. Всього доходи загального фонду за січень-червень поточного року виконано на 103,5%.
Динаміка надходжень за 1 півріччя 2023 року
в порівнянні 1 півріччям 2022 року
(тис.гривень)
| Структура доходів | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | ||||||
| 2022 рік | 2023 рік | Динаміка,% | 2022 рік | 2023 рік | Динаміка,% | 2022 рік | 2023 рік | Динаміка,% | |
| Власні доходи | 152605,7 | 192828,9 | +26,4 | 14772,0 | 18309,5 | +23,9 | 167377,7 | 211138,3 | +26,1 |
| Трансферти | 56782,3 | 55581,1 | -2,1 | 229,6 | 56782,3 | 55810,8 | -1,7 | ||
| Всього | 209388,0 | 248410,0 | +18,6 | 14772,0 | 18539,1 | +25,5 | 224160,0 | 266949,1 | +19,1 |
В порівнянні з відповідним періодом 2022 року власні доходи збільшилися на 26,1%. Офіційні трансферти зменшилися на 1,7%, що пов’язано із зменшенням обсягу освітньої субвенції на 1017,9 тис.гривень, або на 1,9%.
Найбільшим джерелом наповнення загального фонду є податок на доходи фізичних осіб, питома вага у власних доходах становить 79,3%. Зараховано зазначеного податку на суму 152834,0 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 104,1%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження збільшилися на 26057,9 тис.гривень, або на 20,6%.
Єдиний податок – другий за обсягом надходжень платіж, питома вага у власних доходах загального фонду становить 7,0%, зараховано на суму 13563,5 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 102,1%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження збільшилися на 330,0 тис.гривень, або на 2,5%.
Акцизний податок, питома вага у власних доходах – 6,1%, отримано на суму 11852,2 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 112,0%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження збільшилися 7057,1 тис.гривень, або в 2,5 рази. Збільшено надходження в зв’язку з тим, що з 17 березня 2022 року було введено в дію Закон України №2120-ІХ від 15.03.2022 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”, яким передбачено ставку акцизного податку на пальне у розмірі 0 євро, діяла норма закону до 30 вересня 2022 року.
Плата за землю, питома вага даного платежу – 4,0%, отримано на суму 7744,5 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 111,8%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження плати за землю збільшилися на 4016,7 тис.гривень, або в 2,1 рази.
Податок на нерухоме майно зараховано на суму 2385,0 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 111,7%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження збільшилися на 1278,0 тис.гривень, або в 2,1 рази.
Надходження орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, становлять 736,0 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 47,2%, недоотримано 824,0 тис.гривень. Впливає відсутність платежів від ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» за оренду цілісно-майнового комплексу «Охтирська ТЕЦ» за період з листопада 2022 року по травень 2023 року включно.
Інші надходження (ККДБ 24060300) зараховано в сумі 964,0 тис.гривень, в т.ч.:
– повернення бюджетними установами фінансування минулих років – 830,6 тис.гривень;
– плата за користування місцем розташування тимчасових споруд – 93,5 тис.гривень;
– надходження від КНП «Охтирська ЦРЛ» відшкодування збитків, встановлених в ході ревізії аудиторами Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби Сумської області – 33,0 тис.гривень;
Кошти за шкоду, заподіяну на земельних ділянках, державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням (ККДБ 24062200) зараховано на суму 62,7 тис.гривень – це добровільна сплата від 7-ми порушників земельного законодавства. Кошти по даному коду надходжень не планувалися, так як відповідно до Закону України від 15.03.2022 №2129-ІХ «Про внесення змін до розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення воєнного стану припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.
Офіційні трансферти (субвенції з державного та обласного бюджетів ) надійшли до загального фонду на суму 55810,8 тис.гривень, з них:
– освітня субвенція з державного бюджету – на суму 54033,7 тис.грн.;
– субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – на суму 1069,3 тис.гривень;
– субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – на суму 239,8 тис.гривень;
– інші субвенції з місцевого бюджету (обласного бюджету) – 460,8 тис.гривень;
– субвенція з місцевого бюджету на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 7,1 тис.гривень.
Найбільшим джерелом наповнення спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ – 18111,2 тис.гривень, до яких належать:
– плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством (ККДБ 25010000) на суму 858,5 тис.гривень;
– інші джерела власних надходжень бюджетних установ (ККДБ 25020000) на суму 17252,7 тис.гривень.
Загальний обсяг власних надходжень бюджетних установ більше в порівнянні з минулим роком на 4427,7 тис.гривень, або на 32,3% за рахунок збільшення обсягу отриманих благодійних внесків, грантів та дарунків.
Екологічний податок отримано на суму 132,5 тис.гривень, в порівнянні з минулим роком більше на 75,2 тис.гривень, або в 2,3 рази.
Надходження до цільового фонду Охтирської міської ради становлять 65,8 тис.гривень, з них плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів – 35,3 тис.гривень, благодiйні внески від АБ «УКРГАЗБАНК» вiд суми грошових коштів, залучених на умовах банківського продукту «Вiдбудуємо мiста разом» – 30,5 тис.гривень.
ІІІ. Виконання видаткової частини
Виконання видаткової частини бюджету Охтирської міської територіальної громади по загальному фонду становить 166 002,2 тис.гривень, або 39,5% до річних призначень.
За економічною класифікацією видатків загального фонду найбільший обсяг видаткової частини направлено на:
– оплату праці і нарахування на заробітну плату працівників бюджетної сфери – 96 228,1 тис.гривень, або 45,6% до затверджених річних призначень,
– продукти харчування – 373,2 тис.гривень, що становить 4,7% річних призначень,
– оплату товарів і послуг – 26 194,7 тис.гривень, або 23,7% до річних призначень, в тому числі оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 15 169,8 тис.гривень, або 36,9% до затверджених річних призначень,
– поточні трансферти – 17 598,0 тис.гривень, або 48,1 % до річних призначень.
Виконання видаткової частини спеціального фонду за 1 півріччя 2023 року склало 33 359,4 тис.гривень, або 28,4% до річних призначень, з них бюджет розвитку – 14 916,9 тис.гривень (13,9%), в тому числі за рахунок:
За економічною класифікацією видатків найбільший обсяг видаткової частини займають капітальні видатки – 20 956,7 тис.гривень, на оплату праці і нарахування на заробітну плату спрямовано 307,4 тис.гривень, продукти харчування – 491,0 тис.гривень, на оплату товарів і послуг – 11 895,4 тис.гривень.
З метою реалізації в місті державної політики з питань захисту державного суверенітету, сприяння підвищенню обороноздатності та мобілізаційної готовності військових частин, зміцнення законності і правопорядку, забезпечення комплексного підходу до розв’язання проблем матеріально-технічного забезпечення військових формувань в умовах воєнного стану з бюджету Охтирської міської територіальної громади направлено субвенції державному бюджету в сумі 18 065,0 тис.гривень.
Механізм витрачання коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади у звітному періоді 2023 року відображає черговість спрямування витрат та здійснення платежів, визначених порядком виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2021 року № 590 (зі змінами).
В першу чергу здійснюються видатки на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Друга черга – оплата праці працівників бюджетних установ, комунальних послуг та енергоносіїв, інших витрат, спрямованих на забезпечення поточної діяльності установ і закладів бюджетної сфери, фінансову підтримку комунальних підприємств, що забезпечують життєдіяльність Охтирської міської територіальної громади.
Перелік видатків, які не визначені в першій та другій чергах, відносяться до третьої черги. Зобов’язання за видатками третьої черги реєструються органами Державного казначейства та чекають оплати, тому виникає заборгованість перед постачальниками та надавачами послуг.
Кредиторська заборгованість по загальному фонду станом на 01.07.2023 року складає 11 194,1 тис.гривень, з них заборгованість по виплаті заробітної плати працівникам бюджетних установ міста, термін виплати якої не настав, склала 10 105,4 тис.гривень.
Прострочена кредиторська заборгованість за спожиті комунальні послуги та енергоносії по загальному фонду бюджету громади відсутня.
Дебіторська заборгованість по загальному фонду станом на звітну дату становить 46,8 тис. гривень.
Для ефективного використання коштів бюджету громади за 1 півріччя 2023 року управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради підготовлено 208 довідок про зміни до розпису видатків головних розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління фінансів та економіки Алла ЯРМАК