№235-МР від 29.03.16 Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій

29 Березня, 2016 97

№235-МР від 29.03.16 Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій

ОХТИРСЬКА  МІСЬКА  РАДА
СЬОМЕ СКЛИКАННЯ
ШОСТА         ДЕСЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
29.03.2016                                                                                       м. Охтирка                                                                               № 235-МР      
Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпункту б  пункту 3  частини 1 статті 91 Бюджетного Кодексу України, заслухавши інформацію начальника управління соціального захисту населення Охтирської міської ради Сідельник К.О. «Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій» керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
В И Р І Ш И Л А :
1. Інформацію начальника управління соціального захисту населення Охтирської міської ради Сідельник К.О. «Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій» взяти до відома (додається).
2. Управлінню соціального захисту населення міської ради (Сідельник К.О.):
2.1. Продовжити роботу щодо призначення житлових субсидій.
2.2. Постійно проводити широку інформаційно-роз’яснювальну роботу про порядок призначення житлових субсидій.
Міський голова                                                                                                                                                                       І.Ю. Алєксєєв
Додаток
ІНФОРМАЦІЯ
Про роботу управління соціального захисту населення щодо надання субсидій
Надання житлових субсидій регулюється Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 із змінами та доповненнями.
У місті проживає 19154 сім’ї, із яких 4417 сімей отримували житлову субсидію в опалювальний період 2014-2015 р.р. У 2015 році звернулося за призначенням субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 15829 сімей, що в чотири рази більше ніж у 2014 році, із них поштою надіслали документи 2664 особи. Призначено субсидію 14810 сім’ям.
Станом на 1 лютого 2016 року житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримують11904 сім’ї, або 62,1% від загальної кількості сімей, що проживають у місті, у 2014 році цей відсоток становив 23,1 %.
За 12 місяців 2015 року нарахування субсидії на житлово-комунальні послуги склало 77891,6 тис. гривень, що в 10,2 раза більше ніж у 2014 році (7603,1 тис.грн.), на тверде паливо – 88,6 тис. гривень (59 сімей) або у 2,3 раза більше, ніж у 2014 році (39 сімей на суму 34,2 тис.грн.). Значно збільшився середній розмір призначеної субсидії: у 2014 році – 337,87 грн., у 2015 році – 1325,4 грн. В 2015 році профінансовано 45957,7 тис.грн. (з урахуванням заборгованості станом на 01.01.2015р. у сумі 1464,4 тис. грн.). Заборгованість станом на 01.01.2016 складала 33398,3 тис.грн.
За категоріями громадян житлову субсидію отримують:
– 6851 сім’я, у яких власник/наймач пенсіонер;
– 4394 сім’ї, які складаються тільки з пенсіонерів;
– 556 сімей, у складі яких є студенти;
– 553 сім’ї, у складі яких є безробітні;
– 257 сімей, у складі яких є інваліди та діти-інваліди;
– 116 багатодітних сімей;
– 280 сімей учасників війни;
– 2019 сімей «дітей війни»;
– 141 сім’я учасників бойових дій та інвалідів війни.
Законодавством визначено, що для призначення субсидії подається заява та декларація про доходи і витрати , форма яких спрощена.
Особам, які отримували житлову субсидію в опалювальний період 2014/2015 років, субсидія на наступний період призначалась на підставі раніше поданих документів.
Субсидія призначається на 12 місяців на підставі отриманої інформації про доходи від Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, вищих навчальних закладів. При цьому, у разі коли оплата послуг з централізованого опалення проводиться лише в опалювальний період, або для індивідуального опалення використовується природний газ (електроенергія), розмір субсидії розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.
Населенню міста в квітні та вересні 2015 року доставлено бланки заяв та декларацій, листівки-повідомлення, інструкції про порядок заповнення бланків заяви та декларації про призначення житлової субсидії в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги в кількості майже 35000 шт.
В управлінні налагоджена інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення міста щодо призначення житлових субсидій. За 2015 рік проведено:
  45 виступів на радіо;
  6 виступів на телебаченні;
  3 наради;
  35 публікацій в ЗМІ;
  проведено зустрічі в 22 трудових колективах міста;
  У газеті Роксолана запроваджено рубрику Ви запитували.
Постійно надаються роз’яснення з даного питання при виїздах «мобільним соціальним офісом» до місця проживання. За 2015 рік здійснено 44 виїзди, надано консультацію 470 громадянам, прийнято на опрацювання 42 заяви.
В управлінні прийом громадян на призначення всіх видів соціальної допомоги проводиться щодня без обідньої перерви. Забезпечено можливість попереднього запису громадян на прийом за телефоном та безпосередньо в управлінні з різних питань соціального захисту.
Спеціалістами управління за 2015 рік сформовано та опрацьовано 53 запити на 16005 осіб до ДФС щодо отримання інформації про доходи фізичних осіб відповідно до пункту 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій.
За 2015 рік здійснено 75900 перерахунків призначених субсидій при зміні тарифів, норм споживання та за поданням житлово-комунальних підприємств без звернення громадян.
З метою вирішення питань по окремих сім’ях, а саме у випадках неможливості призначення субсидії на загальних підставах, питання вирішується на засіданнях комісії з призначення соціальних виплат окремим категоріям громадян, яка діє при виконкомі Охтирської міської ради. У 2015 році проведено 34 засідання комісії, на розгляд яких винесено 2645 справ для призначення субсидії за спрощеним порядком, по кожній заяві винесено конкретне рішення щодо призначення (не призначення) субсидії. Рішення в таких випадках приймалося на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Задоволено 2479 заяв, що становить 93,7%, із них:
– 930 сім’ям на понаднормову площу житла;
– 206 сім’ям при наявності працездатних осіб, які не працювали;
– 86 сім’ям, які мають у своєму володінні (користуванні) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок);
– 728 особам, на яких не відкрито особовий рахунок;
– 22 сім’ям у разі здійснення купівлі на суму, яка перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму та 50 тис.гривень;
– 487 сім’ям при розрахунку субсидії виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають;
– 3 сім’ям індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію;
– 9 особам, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), та сплачують  за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки;
– 8 особам, які не зареєстровані, але фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла.
Державними соціальними інспекторами здійснено 4315 перевірок  достовірності подання інформації про доходи та майновий стан отримувачів субсидій.
Спеціалістами управління за 2015 рік видано 29,5 тисяч повідомлень уповноваженому власнику про надання субсидій.
Щомісячно підприємства надавачі послуг надсилають до управління списки осіб, які своєчасно не сплачують обов’язкову частку. За 2015 рік надано 17 списків на 468 осіб. Спеціалістами управління безпосередньо кожний отримувач був повідомлений про можливість припинення субсидії, після чого 467 одержувачів субсидії погасили заборгованість, одному субсидія припинена.
З питань призначення житлової субсидії у 2015 році 125 жителів міста звернулись на Урядову гарячу лінію та до Сумського обласного контактного центру. На кожне звернення спеціалістами управління надано роз’яснення у межах чинного законодавства.
При надходженні інформації для призначення субсидії від надавачів житлово-комунальних послуг майже у 50 відсотках справ виявлено розбіжності у кількості осіб, на яких нараховуються житлово-комунальні послуги, та кількістю осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні (у різних організаціях різна кількість). Із 2664 справ, які надіслані поштою, виявлялась невірна інформація: невірно вказані особові рахунки організацій надавачів послуг, нерозбірливі почерки (прізвища та цифри можна прочитати в декількох варіантах), невірно зазначено джерела доходів, відсутні контактні телефони, що унеможливлює без затримки призначити субсидію.
З 1 травня 2015 року управлінням було запроваджено електронний обмін даними з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг про забезпечення громадян житловою площею та розміром платежів на житлово-комунальні послуги з урахуванням наданих пільг та соціальних норм для призначення субсидії . У значної кількості заявників виявлялись розбіжності у кількості осіб, на яких нараховуються житлово-комунальні послуги, та кількістю осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні, що значно ускладнювало роботу з призначення субсидії тому доцільно було повернутися до попереднього механізму збору інформації через реєстри – запити до підприємств надавачів послуг.
Законодавством передбачено, що на наступний період субсидія призначається без звернення громадян. Збір необхідної інформації покладається на спеціалістів управління, а саме від підприємств надавачів житлово-комунальних послуг, ДФС, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, вищих навчальних закладів, управлінь соціального захисту населення інших районів.
Усі працівники управління задіяні у процесі призначення житлових субсидій, а саме: чергування інформаторами, формування та підшивання справ, розкладання довідок, формування та видача повідомлень про призначення субсидії, консультативний прийом громадян, прийом документів, опрацювання документів в програмному забезпеченні. При цьому, основну роботу, відповідно до посадових обов’язків, виконували в понадурочний час. Для своєчасного призначення житлової субсидії з червня по серпень залучались працівники з інших відділів Охтирської міської ради та організацій міста: КЗ «Охтирська ЦРЛ», архівний відділ, відділ реєстру виборців, відділ освіти, відділ культури, КУ «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення», міської ради ветеранів. З 1 вересня по 15 грудня 2015 року 8 безробітних осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості населення, працювали у відділі соціальних виплат на громадських роботах щодо опрацювання документів, які надійшли до управління для призначення субсидії.
Начальник управління
соціального захисту населення
Охтирської міської ради К.О.Сідельник
Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія