
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
______________ м. Охтирка №__________
| Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності
|
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 10, 12 та глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України, з метою забезпечення надходжень до бюджету громади, керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1.Встановити на території Охтирської міської територіальної громади:
1.1. Єдиний податок для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, згідно з додатком 1.
1.2. Ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та віднесені до першої та другої груп платників єдиного податку, згідно з додатком 2.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Повідомлення
про оприлюднення регуляторного акта –
проекту рішення Охтирської міської ради «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності»
Представлений регуляторний акт розроблено відповідно до вимог статті 12 та глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) та визначає порядок справляння єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території Охтирської міської територіальної громади.
Проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднено на офіційному сайті Охтирської міської ради https://okhtyrkamr.gov.ua//
Розробником проекту регуляторного акта є управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їхніх об’єднань приймаються розробником проекту регуляторного акту – управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради – протягом одного місяця з дня оприлюднення сайті Охтирської міської ради (https://okhtyrkamr.gov.ua//):
– на поштову адресу: 42700, м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 3;
– на електронну адресу: torgovlja08@ukr.net
Управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради, тел. (05446) 4-15-16.
«Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності»
Регуляторний орган: Охтирська міська рада Сумської області.
Розробник проекту рішення: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Розробник аналізу регуляторного впливу: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Відповідальна особа: начальник відділу розвитку підприємництва, споживчого ринку та захисту прав споживачів управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Контактний телефон: (05446) 4-15-16
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів покладені на органи місцевого самоврядування.
Прийняття ставок на 2022 рік повинно відбутись із дотриманням Податкового кодексу України та положень Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», що вимагає прийняття рішення про місцеві податки і збори з дотриманням регуляторної процедури.
Згідно з п. 12.3.4 Податкового кодексу України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів та офіційно оприлюднюють до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування. В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
При прийнятті рішення ми прагнемо забезпечити баланс інтересів усіх сторін – суб’єктів господарювання, населення та органу місцевого самоврядування. З метою уникнення надмірного податкового навантаження визначено оптимальні ставки, які б забезпечували стабільні та достатні надходження до бюджету громади та не шкодило б підприємницькій діяльності. Місцеві податки і збори в повному обсязі зараховуються до бюджету громади.
Єдиний податок є другим за обсягом бюджетоутворюючим податком та зараховується в повному обсязі до бюджету громади. Від рівня ставок і сплати єдиного податку залежить рівень наповнення дохідної частини бюджету громади.
Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування і фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців встановлюються міськими радами в межах ставок, визначених Кодексом (для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для другої групи платників єдиного податку у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати).
В свою чергу, управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради, яке є розробником проекту регуляторного акту було проведено консультації з представниками суб’єктів господарювання та обговорено запропоновані ставки податку. Фіксовані ставки податку обгрунтовані та узгоджені з суб’єктами господарювання.
Враховуючи те, що кількість платників єдиного податку за останні роки зростає та станом на 01.01.2021 на території Охтирської міської територіальної громади обліковано платників єдиного податку: І групи – 463 суб’єкта господарювання; ІІ групи – 945 суб’єктів господарювання, ІІІ групи – 430 суб’єктів господарювання та платників IV групи – 4 суб’єкта господарювання. Можна зробити висновок, що на території Охтирської міської територіальної громади сприятливе середовище для ведення бізнесу.
Протягом 2020 року суб’єктами господарювання до бюджету громади сплачено 23 993,9 тис.грн. даного податку. В порівнянні з 2019 роком надходження збільшились на 2 416,2 тис.грн., або на 11,2%. Юридичні особи сплатили 3 789,4 тис.грн., що більше на 105,2 тис.грн. (на 2,9%) в порівнянні з 2019 роком за рахунок збільшення обсягу доходів підприємств. Фізичні особи сплатили 20 001,5 тис.грн., що більше на 2 108,0 тис.грн. (на 11,9%) в порівнянні з 2019 роком, у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму на 18,2% (для платників 1-ї групи), мінімальної заробітної плати на 13,2% (для платників 2- ї групи) та збільшення обсягу доходу (для платників 3-ї групи).
У діючому рішенні міської ради, всупереч вимогам Податкового кодексу України, були визначені не всі обов’язкові елементи єдиного податку. У додатку до проекту рішення «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» встановлено елементи податку для третьої та четвертої груп платників податку. Проте, статтею 293 Податкового кодексу України передбачено встановлення місцевими радами ставок єдиного податку для платників лише першої та другої груп. Дані зауваження були надані листом Державної регуляторної служби від 01.07.2020 №4445/0/20-20. Враховуючи даний лист розроблено відповідний проект рішення, що надасть можливість приведення його до відповідності вимогам чинного законодавства України.
У разі неприйняття рішення про «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» не будуть дотримані вимоги чинного законодавства України в частині врахування зауважень та пропозицій Державної регуляторної служби України.
Прийняття рішення з даного питання необхідне для прозорого та ефективного встановлення єдиного податку, здійснення необхідного контролю за повнотою проведення платежів, необхідності наповнення бюджету громади та направлення коштів на соціальні програми громади, зокрема: програми соціальної підтримки незахищених верств населення; утримання дошкільних навчальних закладів; утримання загальноосвітніх шкіл громади; поточний ремонт доріг, організацію благоустрою населених пунктів.
Для розрахунку прогнозних показників суми витрат суб’єктів малого підприємництва враховувалися основні прогнозні макропоказники економічного й соціального розвитку України (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 05110- 14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік») на 2022 рік прогнозований розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на 01 січня 2022 року складає 2393 грн., мінімальної заробітної плати, на 01 січня 2022 року – 6700 грн.
Аналіз надходжень до бюджету
| Найменування податку | Кількість платників | Бюджет на 2021 рік, тис.грн. | Прогноз на 2022 рік,
тис.грн. |
| 1 | 2 | 3 | 5 |
| Єдиний податок
І група |
6% – 226
10% – 257 |
888,0 – 323,0 (звільнення від сплати передбачені ПКУ) =565,0 | 970,6 |
| Єдиний податок
ІІ група |
5% – 21
10% – 588 20% – 336 |
7 779,0 | 5% – 6700*5%*21*12= 84,4тис.грн.;
10%-6700*10%*588*12=4727,5тис.грн.; 20%-6700*20%*336*12=5402,9тис.грн. 10 214,8тис.грн. |
| Всього | 8 344,0 | 11 185,4 | |
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
| Групи (підгрупи) | Так | Ні |
| Громадяни | V | |
| Держава | V | |
| Суб’єкти господарювання, | V | |
| у тому числі суб’єкти малого підприємництва | V |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією міської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючого регуляторного акту з огляду на вимоги Податкового кодексу України. У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків міська рада не прийняла дане рішення, такі податки справляються, виходячи із норм Податкового кодексу України, із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків (стаття 12.3.5 Податкового кодексу України).
Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі АРВ в цілому, основними цілями його прийняття є:
Ціль регулювання:
– встановлення обґрунтованих ставок та пільг із сплати місцевих податків з врахуванням норм Податкового кодексу України та беручи до уваги рівень платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання;
– забезпечення своєчасного та в повній мірі надходження єдиного податку;
– забезпечення відкритості та прозорості дій Охтирської міської ради в питанні встановлення єдиного податку.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
| Вид альтернативи | Опис альтернативи |
| Альтернатива 1
Не прийняття регуляторного акта
|
Ця альтернатива не може бути прийнятою для суб’єктів господарювання, оскільки в такому випадку відповідно до п. 12.3.5 ст. 12 ПКУ місцеві податки та збори сплачуються платниками податків у порядку, встановленому ПКУ за ставками, що діяли в минулому році. І хоча сума надходжень до бюджету не зміниться і складатиме 11 185,4 тис.грн., проте не буде дотримано вимог чинного законодавства України в частині врахування зауважень та пропозицій Державної регуляторної служби України. |
| Альтернатива 2
Прийняття регуляторного акта у запропонованій редакції |
Альтернатива є найбільш прийнятною. Забезпечується дотримання вимог податкового законодавства, досягнення цілей державного регулювання. Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і контролюючих органів у процесі справляння збору. Дозволить уникнути соціальної напруги та сприятиме підвищенню рівня довіри бізнесу до влади. Надходження до бюджету громади складатимуть 11 185,4 тис.грн. |
| Альтернатива 3
Встановлення максимальних ставок єдиного податку на 2022 рік |
Альтернатива неприйнятна. Установлення максимальної ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп забезпечить прогнозоване надходження до бюджету громади у сумі 16 405,7 тис.грн. Це дозволить повністю профінансувати соціальні програми громади, але при цьому збільшується податкове навантаження на платників податку і це спричинить переход бізнесу в «тінь». |
Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Забезпечить надходження до бюджету громади від сплати єдиного податку на рівні минулого року з урахуванням зростання мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму у сумі 11 185,4 тис.грн. Проте не буде дотримано норм чинного законодавства України. | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта. |
| Альтернатива 2
|
Забезпечить відповідні надходження до бюджету громади від сплати єдиного податку (прогнозована сума 11 185,4 тис.грн.). Створить сприятливі фінансові можливості міської влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. Вдосконалить відносини між міською радою, органом податкової служби та суб’єктами господарювання пов’язаних зі справлянням податків та зборів. | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування . |
| Альтернатива 3
|
До бюджету територіальної громади надійде 16 405,7 тис.грн., що на 46,7% більше від запланованої суми. Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування . Існує ризик виникнення заборгованості зі сплати єдиного податку та переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь». |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) | Витрати пов’язані лише зі сплатою податку по діючому рішенню міської ради в сумі: 11 185,4 тис.грн. |
| Альтернатива 2
|
Ураховує пропозиції Державної регуляторної служби України. Передбачуваність розмірів ставок гарантує забезпечення надходження прогнозованої суми податку в розмірі 11 185,4 тис. грн. до бюджету громади, що надасть можливість фінансування соціально важливих цільових програм | Сплата єдиного податку за економічно обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади і фінансувати соціальні програми. |
| Альтернатива 3
|
За рахунок зростання надходжень до місцевого бюджету буде вирішено більша кількість соціальних проблем громади. | Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат єдиного податку, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 1428 осіб:
| Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро | Разом |
| Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | – | – | – | 1428 | 1428 |
| Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | – | – | – | 100 | Х |
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) | Витрати пов’язані лише зі сплатою податку по діючому рішенню міської ради в сумі: 11 185,4 тис.грн. |
| Альтернатива 2
|
Відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування, підтвердить соціальну спрямованість діяльності суб’єктів господарювання | Сплата податку за встановленими ставками. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до цього АРВ. |
| Альтернатива 3
|
Відсутні | За рахунок прийняття максимальних ставок, додаткові витрати будуть складати 5 220,3 тис.грн. Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого та середнього бізнесу, який провадить діяльність на території громади. |
У зв’язку з відсутністю суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва, що підпадають під дію регуляторного акта, витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта згідно Додатка 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта не розраховувалися.
Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення зазначених цілей. Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);
3 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);
1 – цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).
| Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
| Альтернатива 1
|
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними) | Така альтернатива є неприйнятною. Надходження до бюджету громади не зменшяться, проте зауваження та пропозиції Державної регуляторної служби України враховано не буде. |
| Альтернатива 2
|
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) | Прийняття даного рішення міської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати податку на території міської ради та відповідне наповнення бюджету громади. Забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. До бюджету територіальної громади надійде 11 185,4 тис.грн., що дозволить профінансувати комунальні дошкільні навчальні заклади, благоустрій та інші соціальні програми. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків. |
| Альтернатива 3
|
1-цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати). | Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру заробітної плати, і як наслідок виникне зворотній ефект в результаті якого зменшення надходжень до бюджету громади. Балансу інтересів досягнуто не буде. |
| Рейтинг | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок), грн | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
| Альтернатива 2
|
Держава: надходження коштів до бюджету громади у сумі 11185,4тис.грн., спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Громадяни: Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками Суб’єкти господарювання: Сплата податку за обґрунтованими ставками. Запровадження коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва. |
Держава: Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та процедур з його офіційного оприлюднення. Громадяни: сплата єдиного податку за економічного обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади, фінансувати соціальні програми.
Суб’єкти господарювання: сплата податків по встановлених ставках. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до АРВ |
Забезпечить досягнення регулювання, наповнення бюджету громади, виконання програм соціально-економічного розвитку громади, збереження кількості суб’єктів господарювання та робочих місць. |
| Альтернатива 1
|
Держава: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) Громадяни: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) Суб’єкти господарювання: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) | Держава: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ. Громадяни: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ. Суб’єкти господарювання: Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою та сплата до бюджету громади єдиного податку у сумі 11 185,4 тис.грн. | Недотримання норм чинного законодавства України. |
| Альтернатива 3
|
Держава: Максимальні надходження коштів до місцевого бюджету. Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток громади. Громадяни: Вирішення більшої кількості соціальних проблем ради за рахунок значного зростання дохідної частини бюджету громади. Суб’єкти господарювання: Відсутні | Держава: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ Громадяни: Надмірне податкове навантаження. Суб’єкти господарювання: Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить діяльність на території ради. Сумарні витрати на сплату податку 16 405,7 тис.грн. | Надмірне податкове навантаження, призведе до ризику переходу суб’єктів підприємницької діяльності в «тінь», як наслідок зменшення робочих місць та розміру заробітної плати. |
| Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
| Альтернатива 2
|
Цілі прийняття проекту рішення про встановлення єдиного податку будуть досягнуті майже у повній мірі. До бюджету громади надійдуть кошти у сумі 11185,4 тис.грн. від сплати місцевих податків і зборів, а податкове навантаження для платників не буде надмірним. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів міської ради і платників податків і зборів. | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). |
| Альтернатива 1
|
У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(пп12.3.5 ПКУ), проте не буде дотримано норм чинного законодавства України. | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). |
| Альтернатива 3
|
Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо. | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів. |
Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2 – встановлення економічно обґрунтованого розміру ставок єдиного податку на території Охтирської міської територіальної громади, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податки, а бюджет стабільно наповнювався в достатній мірі.
Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:
В результаті визначення цілі, проведенні аналізу поточної ситуації на території Охтирської міської територіальної громади, інформації управління фінансів та економіки про сплату податків до бюджету громади, проведених обговорень з суб’єктами господарювання, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є прийняття рішення міської ради «Про встановлення єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності».
Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акту:
За результатами розрахунку очікуваних вигод та витрат СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, держави та громадян. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.
Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення сплати та інші адміністративні процедури.
Розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого та середнього підприємництва (М-тест) у додатку 1.
Для визначення результативності цього регуляторного акта пропонується встановити такі статистичні показники:
Прогнозні значення статистичних показників:
| Назва показника | на 2022 рік |
| Кількість платників, осіб; | 1428 |
| Розмір надходжень єдиного податку до місцевого бюджету, тис. грн. | 11 185,4 |
| Розмір коштів і час, що витрачаються суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта**, тис.грн./годин | 12,9 |
| Рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта,% | 100 |
**Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – фізичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом Охтирської міської ради в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.
Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до дня набрання чинності цим регуляторним актом.
Повторне відстеження буде проводитися у 4 кварталі 2022 року з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.
Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься раз на кожні 3 роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта, у тому числі і в разі, коли дію регуляторного акта, прийнятого на визначений строк, було продовжено після закінчення цього визначеного строку.
З огляду на показники результативності, визначені у попередньому розділі аналізу регуляторного акта, відстеження результативності цього регуляторного акта буде здійснюватися статистичним та соціологічним методами.
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
| Додаток 1 до аналізу впливу регуляторного акта |
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальним за розробку регуляторного акта протягом квітня 2021 року.
| Порядковий номер | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
| 1 | Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва | 19 | Обговорення проблемних питань проекту. Консультації проводилися за окремими діями з окремими суб’єктами малого підприємництва та суб’єктами владних повноважень, які задіяні у цьому проекті. Підприємців проінформовано щодо запровадження регулювання. У цілому запропоноване регулювання сприймається. Від посадових осіб міської ради отримано пропозиції, які враховані при запровадженні регулювання |
| 2 | Телефонні розмови | 10 | Отримано інформацію з позитивною оцінкою проекту регуляторного акта |
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 1428 (одиниць),
питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100,0% (відповідно до таблиці «Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання» Розділу 2 Аналізу регуляторного впливу).
| Порядковий номер | Найменування оцінки | У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років | |
| Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | |||||
| 1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) | 0 | 0 | 0 | |
| 2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування | 0 | 0 | 0 | |
| 3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) | 0 | 0 | 0 | |
| 4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) | 0 | 0 | 0 | |
| 5 | Інші процедури:
Касове обслуговування Єдиний податок (прогнозні надходження) І група
ІІ група |
970 600 грн.
10 214 800грн. |
970 600 грн. 10 214 800 грн. |
4 853 000 грн. 51 074 000 грн. |
|
| 6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) |
11 185 400 грн. |
11 185 400 грн. | 55 927 000 грн. | |
| 7 | Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | І група (10%) – 226
І група (6%) – 257 ІІ група (18%) – 336 ІІ група (10%) – 588 ІІ група (5%) – 21 |
|||
| 8 | Сумарно, гривень | 11 185 400 грн. | 11 185 400 грн. | 55 927 000 грн. | |
| Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | |||||
| 9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
36,1
6000грн. (мін. заробітна плата) : 166 год. (тривалість робочого часу в місяць) = 36,1грн. – вартість роботи за 1 год.
1,0 год Х 36,1 грн. = 36,1 грн |
36,1 | 180,5
|
|
| 10 | Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
0 | 0 | 0 | |
| 11 | Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
0 | 0 | 0 | |
| 12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0 | 0 | 0 | |
| 13 | Інші процедури (уточнити) | 0 | 0 | 0 | |
| 14 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) |
36,1 | 36,1 | 180,5 | |
| 15 | Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | І група (10%) – 226
І група (6%) – 257 ІІ група (18%) – 336 ІІ група (10%) – 588 ІІ група (5%) – 21 1428 |
|||
| 16 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15) |
51 550,8 грн. | 51 550,8 грн. | 257 754,0 грн. | |
Єдиний податок не є новим податком, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами податкового Кодексу України та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання повинні зменшитись.
Бюджетні витрати Охтирської міської територіальної громади на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, що встановлюється цим рішенням, не підлягають розрахунку, оскільки нормами ПКУ встановлено, що органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, в тому числі і єдиного податку, не змінюючи при цьому порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.
| Порядковий номер | Показник | Перший рік регулювання (стартовий) | За п’ять років |
| 1 | Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | 11 185 400 грн. | 55 927 000 грн. |
| 2 | Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | 51 550,8 грн. | 257 754 грн. |
| 3 | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання | 11 236 950,8 грн. | 56 184 754 грн. |
| 4 | Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва | Х | Х |
| 5 | Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 11 236 950,8 грн. | 56 184 754 грн. |
Надання інформації про ставки єдиного податку по телефону за номером «гарячої телефонної лінії для підприємців», що скоротить час на виконання процедур передбачених п.9 розрахунку витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання з 1 год до 0,25 год, що в свою чергу зменшить вартість адміністративних процедур на 38 698,8 грн.
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.
| Показник | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, гривень |
| Заплановане регулювання | 11 236 950,8 грн. | 56 184 754 грн. |
| За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва | – 38 698,8 грн. | – 193 494 грн. |
| Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва | 11 198 252 грн. | 55 991 260 грн. |
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
Додаток 1 до рішення
Охтирської міської ради
від ____________ №
Єдиний податок для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності
Елементи єдиного податку розроблені у відповідності до розділу ХІV «СПЕЦІАЛЬНІ ПОДАТКОВІ РЕЖИМИ» глави 1. «СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ, ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ» Податкового кодексу України, яким встановлені правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, на сплату єдиного податку у визначеному порядку та на визначених умовах, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Елементи єдиного податку застосовуються до суб’єктів господарювання (фізичних осіб-підприємців), які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і відповідають вимогам та критеріям, що встановлені нормами статті 291 Податкового кодексу України щодо платників єдиного податку першої та другої груп платників.
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
Додаток 2 до рішення
Охтирської міської ради
від ____________ №
СТАВКИ
єдиного податку для суб’ єктів малого підприємництва- фізичних осіб для 1 (першої) та 2 (другої) групи
платників єдиного податку
| Група платника | Ставка податку | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| І | 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на календарний місяць, крім таких видів господарської діяльності:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІ | – 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для платників у яких зареєстровано 5 та більше найманих працівників протягом року | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
– 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати з розрахунку на календарний місяць для інших платників, крім таких видів господарської діяльності:
|
Примітка:
Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках:
– для першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
– для другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК