№239-МР – Про затвердження Статуту комунальної установи «Охтирський міський
29 Березня, 2016 187

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
СЬОМЕ СКЛИКАННЯ
ДЕСЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
29.03. 2016 м. Охтирка № 239-МР
Про затвердження Статуту комунальної установи «Охтирський міський територіальний центр
соціального обслуговування населення» в новій редакції
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України № 1093 від 23 грудня 2015 року «Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. №1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити:
1.1. Статут комунальної установи «Охтирський міський
територіальний центр соціального обслуговування населення» в новій редакції (Додаток 1).
1.2. Перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами КУ «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення» (Додаток 2).
2. Вважати такими, що втратили чинність:
– п.п. 2.1 та п.п. 2.2 п. 2 рішення Охтирської міської ради від 29.07.2010 року №1093-МР «Про внесення змін до рішення Охтирської міської ради від 27.01.2009 №675-МР «Про реорганізацію комунальної установи «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування одиноких непрацездатних громадян, пенсіонерів і інвалідів»;
– рішення Охтирської міської ради від 26.03.2013 №751 «Про внесення змін до рішення Охтирської міської ради від 29.07.2010 року №1093-МР «Про внесення змін до рішення Охтирської міської ради від 27.01.2009 №675-МР «Про реорганізацію комунальної установи «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування одиноких непрацездатних громадян, пенсіонерів і інвалідів».
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань гуманітарної політики та соціального захисту (Шишкова Г.Г.) та постійну комісію з питань правової політики, місцевого самоврядування та депутатської етики (Нікулін М.М.)
Міський голова І.Ю.Алєксєєв
Додаток 1
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
Рішенням Охтирської міської ради
від 29.03.2016 № 239-МР
Секретар міської ради
__________________В.І.Попович
С Т А Т У Т
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
«ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ
(нова редакція)
м. Охтирка
1.Загальні положення
1.1. Комунальна установа «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення» (далі – територіальний центр) є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Охтирська міська рада (надалі – Власник).
Територіальний центр утворюється для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, за місцем проживання, в умовах денного перебування.
Діяльність територіального центру повинна відповідати критеріям діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги.
У разі ліквідації територіального центру його активи повинні бути передані в порядку, установленому чинним законодавством.
1.2. Територіальний центр у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, рішеннями Сумської обласної ради, розпорядженнями Сумської обласної державної адміністрації, наказами керівника структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, наказами керівника міського структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, нормативними актами, що регулюють його діяльність, а також Статутом територіального центру.
1.3. Назва територіального центру українською мовою:
1.3.1.Повна назва – Комунальна установа «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення».
1.3.2. Скорочена назва – К У «Охтирський МТЦCОН».
1.3.3. Місце знаходження територіального центру та юридична адреса: 42700, Сумська область, м.Охтирка, пров. Григорія Чикала, 1.
1.3. Територіальний центр є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із своїм найменуванням, штампи та бланки.
1.4. Методичне забезпечення діяльності територіального центру здійснює Мінсоцполітики, координацію та контроль за додержанням законодавства про надання соціальних послуг – структурний підрозділ з питань соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації, організаційно-методичне забезпечення – структурний підрозділ з питань соціального захисту населення Охтирської міської ради.
Для забезпечення реалізації соціальної політики щодо надання соціальних послуг територіальний центр взаємодіє із структурними підрозділами Охтирської міської ради, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності.
2. Мета створення та напрямки діяльності.
2.1. Територіальний центр утворюється для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, за місцем проживання або денного перебування в установі.
2.2. Територіальний центр провадить свою діяльність на принципах адресності та індивідуального підходу, доступності та відкритості, добровільного вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг, гуманності, комплексності, максимальної ефективності використання бюджетних коштів, законності, соціальної несправедливості, забезпечення конфіденційності, дотримання державних стандартів соціальних послуг, етичних норм і правил.
2.3. На надання соціальних послуг у територіальному центрі мають право:
громадяни похилого віку, інваліди, хворі (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнані такими в порядку, затвердженому Міністерством охорони здоров’я України;
громадяни, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий за прожитковий мінімум для сім’ї.
2.4. Основними завданнями територіального центру є:
2.4.1. Виявлення громадян, зазначених у п. 2.3. цього Статуту, формування електронної бази даних цих громадян, визначення (оцінювання) їх індивідуальних потреб у наданні соціальних послуг ;
2.4.2. Забезпечення якісного надання соціальних послуг;
2.4.3. Установлення зв’язків з підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, фізичними особами, родичами громадян, яким територіальний центр надає соціальні послуги, з метою сприяння в наданні соціальних послуг громадянам зазначеним у п.2.3.
3. Майно та фінансова діяльність
3.1. Територіальний центр утримується за рахунок коштів, які відповідно до Бюджетного кодексу України виділяються з місцевого бюджету м. Охтирка на соціальний захист населення та соціальне забезпечення, інших надходжень, у тому числі від діяльності його структурних підрозділів, від надання платних соціальних послуг, а також благодійних коштів громадян, підприємств, установ і організацій, які зараховуються до спеціального фонду місцевого бюджету.
3.2. Гранична чисельність і фонд оплати праці працівників територіального центру затверджується Охтирською міською радою.
Умови оплати праці працівників територіального центру та штатна чисельність визначаються відповідно до законодавства з питань оплати праці, норм часу, чисельності та типового штатного нормативу чисельності працівників територіального центру, що затверджується наказами Мінсоцполітики.
Кошторис, штатний розпис територіального центру затверджується головним розпорядником коштів, визначеним відповідно пункту 3 частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України.
3.3. Територіальний центр має право у встановленому чинним законодавством порядку отримувати гуманітарну та благодійну допомогу, в тому числі із-за кордону, яка використовується для надання допомоги громадянам зазначеним у п.2.3 та поліпшення матеріально-технічної бази територіального центру.
3.4. Для надання соціальних послуг територіальний центр має право залучати на договірних засадах інші підприємства, установи, організації та фізичних осіб, зокрема волонтерів.
3.5.У територіальному центрі можуть утворюватися мультидисциплінарні команди відповідно до Порядку організації мультидисциплінарного підходу з надання соціальних послуг у територіальному центрі, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
3.6. Територіальний центр має право на договірних умовах залучати майно інших підприємств, установ, організацій, а також громадян, за згодою на те міської ради.
3.7. Перевірка роботи та контроль за організацією діяльності, пов’язаної із наданням соціальних послуг, структурних підрозділів територіального центру, ревізія фінансово-господарської діяльності територіального центру проводяться відповідно до законодавства України.
3.8.Територіальний центр є неприбутковою установою, що одночасно відповідає таким вимогам:
– утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
– установчи документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
3.9. Територіальний центр здійснює бухгалтерський та статистичний облік, складає та подає звітність у встановленому чинним законодавством порядку і в передбачені терміни у відповідні державні установи, згідно до вимог чинного законодавства.
3.10. Територіальний центр співпрацює з іншими підприємствами, установами, організаціями і громадянами в усіх сферах діяльності на підставі укладених договорів.
3.11. Територіальний центр забезпечує своєчасну оплату податків та інших відрахувань згідно чинного законодавства.
4. Управління та структура
4.1. Територіальний центр очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади головою Охтирської міської ради за пропозицією керівника структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Охтирської міської ради, за погодженою відповідно з керівником структурного підрозділу соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.
4.2. Посаду директора територіального центру може займати особа, яка має вищу освіту (магістр, спеціаліст) відповідного напрямку підготовки і стаж роботи на керівній посаді не менш, як п’ять років.
4.3. Директор територіального центру:
4.3.1. організовує роботу територіального центру, несе персональну відповідальність за виконання покладених на центр завдань, забезпечує проведення моніторингу та оцінку якості надання соціальних послуг, визначає ступінь відповідальності працівників;
4.3.2. затверджує посадові обов’язки заступника директора, керівників структурних підрозділів та інших працівників територіального центру;
4.3.3. координує діяльність структурних підрозділів територіального центру;
– вносить пропозиції щодо штатного розпису, кошторису витрат територіального центру та подає на затвердження головному розпоряднику коштів, визначеного відповідно пункту 3 частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України;
4.3.4. діє від імені територіального центру без доручення, представляє його інтереси в усіх органах державної влади, місцевого самоврядування, судах, підприємствах, установах та організаціях;
4.3.5. укладає договори та угоди, що пов’язані з діяльністю територіального центру;
4.3.6. розпоряджається коштами територіального центру в межах затвердженого кошторису витрат та відповідно до їх цільового призначення.
4.3.7. Призначає в установленому чинним законодавством порядку на посаду і звільняє з посади працівників територіального центру;
4.3.8. Видає у межах своєї компетенції накази (в тому числі щодо здійснення (припинення) обслуговування громадян), організовує і контролює їх виконання;
4.3.9. Розробляє і подає на затвердження Власнику проект Статуту, структуру та граничну чисельність територіального центру;
4.3.10. Затверджує положення про структурні підрозділи територіального центру;
4.3.11. створює належні умови для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування;
4.3.12. здійснює заходи з вдосконалення, організації оплати праці працівників з метою посилення їх матеріальної зацікавленості;
4.3.13. здійснює інші функції в порядку та межах встановлених чинним законодавством України повноважень;
4.5. В територіальному центрі утворені такі структурні підрозділи :
– відділення соціальної допомоги вдома;
– відділення денного перебування;
– відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.
Також можуть створюватися інші підрозділи, діяльність яких спрямована на надання соціальних послуг громадянам, які зазначені у п. 2.3. цього Статуту.
5. Трудовий колектив. Колективний договір.
5.1. До складу трудового колективу територіального центру входять фізичні особи, які своєю працею беруть участь в його діяльності на підставі трудових договорів.
5.2. Трудовий колектив розглядає проект колективного договору та приймає рішення щодо схвалення або відхилення цього проекту.
5.3. Колективний договір укладається між адміністрацією територіального центру (в особі директора) і трудовим колективом (в особі голови профспілкового комітету або в особі уповноваженого від трудового колективу).
5.4. Колективним договором встановлюються взаємні зобов’язання сторін, регулюються виробничі, трудові, соціально-економічні відносини, а також питання охорони праці, соціального розвитку та інші питання.
5.5. Спори, що виникають при укладанні або виконанні колективного договору, вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством України.
5.6. Сторони, які уклали колективний договір, в строки передбачені колективним договором, звітують про його виконання на зборах трудового колективу.
6. Припинення діяльності
6.1. Територіальний центр припиняє свою діяльність в результаті реорганізації або ліквідації. Рішення про припинення діяльності територіального центру приймається Власником, а у випадках, передбачених законодавством України, – судом, в порядку, встановленому законодавством України.
При реорганізації або ліквідації територіального центру працівникам, які звільняються, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до чинного законодавства України.
6.2. Територіальний центр є таким, що припинив свою діяльність, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення його діяльності.
7. Чинність Статуту
7.1. Цей Статут набуває чинності після його реєстрації у встановленому порядку.
7.2. В Статут можуть вноситься зміни та доповнення в тому порядку, в якому приймався та затверджувався цей Статут.
Секретар міської ради В.І. Попович
Додаток 2
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
Рішенням Охтирської міської ради
від 29.03.2016 № 239-МР
Секретар міської ради
__________________В.І Попович
ПЕРЕЛІК
соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами
КУ «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення»
м. Охтирка
1.Загальні положення
1. Комунальна установа «Охтирський міський територіальний центр соціального обслуговування населення » (далі –територіальний центр) надає такі соціальні послуги:
– догляд вдома;
– соціальна адаптація;
Крім того територіальний центр може надавати наступні соціальні послуги:
– консультування;
– посередництво;
– соціально-економічні ( у формі надання натуральної допомоги);
– транспортні;
– – інші соціальні послуги, перелік, умови та порядок надання яких визначаються, у разі потреби, Охтирською міською радою.
2. Територіальний центр забезпечує здійснення своїми структурними підрозділами надання соціальних послуг:
– громадянам похилого віку, інвалідам , хворим (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнані такими в порядку, затвердженому МОЗ України;
– громадянам, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий ніж прожитковий мінімум для сім’ї.
3. Для надання соціальних послуг громадяни, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього переліку, подають письмову заяву міському органу соціального захисту населення за місцем проживання/ перебування, яке в триденний строк після її надходження надсилає запит до закладу охорони здоров’я за місцем проживання/ перебування громадянина для одержання медичного висновку про його здатність до самообслуговування та потребу в постійній сторонній допомозі (далі – медичний висновок) і до відповідного підприємства, установи, організації, що надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем реєстрації громадянина для отримання довідки про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб і до територіального органу ДФС для отримання довідки про доходи громадянина (у разі потреби) з метою встановлення наявності (відсутності) обтяжень речових прав на нерухоме майно громадян, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього переліку, які подали письмову заяву міському органу соціального захисту населення, а також за наявності (відсутності) укладених такими громадянами договорів довічного утримання (догляду) посадова особа цього підрозділу в триденний термін після надходження відповідної письмової заяви отримує інформацію з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав) шляхом безпосереднього доступу до нього відповідно до законодавства та долучає її до заяви громадянина.
У п’ятиденний строк після надходження запиту відповідні суб’єкти, зазначені в абзаці першому цього пункту, надають медичний висновок, довідку про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, довідку про доходи громадянина (у разі потреби) міському органу соціального захисту населення, яке в одноденний строк після їх надходження приймає рішення про надання або відмову в наданні соціальних послуг з урахуванням пунктів 5, 6, 6.1, 9. 10 цього переліку і надсилає такі документи до територіального центру разом із заявою громадянина та інформацією з Державного реєстру прав.
Після надходження зазначених документів територіальний центр, протягом строку, визначеного у державних стандартах соціальних послуг,визначає індивідуальні потреби отримувача соціальної послуги, встановлює групу рухової активності, визначає зміст соціальних послуг, уточнює обсяг, складає індивідуальний план здійснення, приймає рішення про необхідність надання соціальних послуг, про що видається наказ та укладає з отримувачем соціальної послуги договір про надання таких послуг.
Надання структурними підрозділами територіального центру внутрішньо переміщеним особам соціальних послуг здійснюється невідкладно. Особова справа формується на підставі документа , що посвідчує особу, та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
4. Громадяни, зазначені в абзаці третьому пункту 2 цього переліку, для надання соціальних послуг подають письмову заяву міському структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування.
5. У разі потреби та за згодою громадян, зазначених у пункті 2 цього переліку, з метою визначення додаткової потреби у натуральній чи грошовій допомозі проводиться обстеження їх матеріально-побутових умов. Для цього утворюється комісія, до складу якої входить не менш як три особи (завідувач, заступник завідувача відділення, соціальний працівник та соціальний робітник).
У разі коли громадянин, який потребує надання соціальних послуг, за віком або за станом здоров’я неспроможний самостійно прийняти рішення про необхідність їх надання, таке рішення може прийняти опікун чи піклувальник.
Форми заяви, медичного висновку, договору надання соціальних послуг, карти індивідуальних потреб отримувача соціальної послуги, яких обслуговує територіальний центр, затверджує Мінсоцполітики в установленому чинним законодавством порядку.
6. Територіальний центр забезпечує безоплатне в обсягах, визначених державними стандартами, надання соціальних послуг:
– громадян похилого віку, інвалідів, хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу;
– громадян, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий ніж прожитковий мінімум для сім’ї.
Для окремих структурних підрозділів територіального центру можуть передбачатись особливі умови здійснення безоплатного надання соціальних послуг.
7. Територіальний центр може надавати платні соціальні послуги (в межах наявних можливостей), згідно з переліком платних соціальних послуг, складеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 12 «про порядок надання платних соціальних послуг та затвердження їх переліку» :
– громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу;
– громадянам, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей вищий ніж прожитковий мінімум для сім’ї.
Тарифи на платні соціальні послуги встановлюються територіальним центром відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2005 року № 268 «Про затвердження Порядку регулювання тарифів на платні соціальні послуги» і затверджуються директором.
Кошти, що надходять від надання платних соціальних послуг, використовуються в установленому законодавством порядку.
Територіальний центр ( у межах наявних можливостей) може надавати соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, із встановленням диференційованої плати відповідно до законодавства.
Соціальні послуги понад обсяги, визначені державними стандартами соціальних послуг, надаються за плату.
7.1. У виняткових випадках громадяни, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, можуть звільнятися від сплати за надання соціальних послуг в структурних підрозділах територіального центру в разі, коли такі рідні належать до малозабезпечених і отримують державну соціальну допомогу в установленому чинним законодавством порядку, є особами похилого віку, визнані інвалідами, залежні від психоактивних речовин, алкоголю, перебувають у місцях позбавлення волі тощо. Для цього Власник самостійно або через утворену ним комісію приймає рішення про звільнення громадян, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, від зазначеної плати.
8. На кожного громадянина, якому надає послуги територіальний центр, ведеться особова справа, в якій міститься заява громадянина, медичний висновок (крім відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги), документи, що підтверджують право громадянина на надання соціальних послуг та соціальну допомогу. Формування, облік та зберігання особової справи здійснюється у відділенні, яке надає соціальні послуги громадянину постійно.
Документи, що містяться в особовій справі громадянина (крім заяви), поновлюються міським структурним підрозділом з питань соціального захисту населення щороку на підставі подання територіального центру шляхом надіслання відповідних запитів.
9. Працівники територіального центру, які здійснюють надання соціальних послуг, зобов’язані сумлінно ставитися до виконання своїх обов’язків, поважати гідність громадян, не допускати негуманних і дискримінаційних дій щодо громадян, яких вони обслуговують, зберігати в таємниці інформацію, отриману під час виконання своїх службових обов’язків, а також інформацію, що може бути використана проти зазначених громадян.
10. Медичними протипоказаннями для надання соціальних послуг громадян є наявність у них інфекційних захворювань, залежності від психоактивних речовин, алкоголю, психічних захворювань, що потребують перебування на спеціальному диспансерному обліку.
У разі виявлення, у громадянина зазначених протипоказань працівники територіального центру зобов’язані надати йому інформацію про можливі шляхи отримання необхідних йому соціальних послуг в інших установах.
11. Надання соціальних послуг громадянам, зазначеним у пункті 2 цього переліку, структурними підрозділами територіального центру припиняється за письмовим повідомленням громадян у разі:
1) поліпшення стану здоров’я, виходу із складних життєвих обставин, в результаті чого громадянин втрачає потребу в наданні соціальних послуг;
2) виявлення у громадянина, якому територіальний центр безоплатно надає соціальні послуги, працездатних рідних (батьків, дітей, чоловіка, дружини) або осіб, які відповідно до законодавства повинні забезпечити йому догляд і допомогу, або осіб, з якими укладено договір довічного утримання (догляду);
3) направлення громадянина до будинку-інтернату для громадян похилого віку, пансіонату, психоневрологічного інтернату, будинку для ветеранів та інших закладів постійного проживання;
4) зміни місця проживання/перебування (за межі адміністративно – територіальної одиниці, на яку поширюється повноваження територіального центру);
5) поліпшення матеріально-побутових умов, у результаті якого громадянин не потребує соціально-економічних послуг (для громадян, які потребували надання цих послуг у відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги);
6) грубого, принизливого ставлення громадянина до обслуговуючого персоналу, соціальних працівників, соціальних робітників та інших працівників територіального центру і його структурних підрозділів;
7) порушення громадського порядку (сварки, бійки тощо);
8) систематичного перебування в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння;
9) виявлення медичних протипоказань для надання соціальних послуг територіальним центром;
10) надання громадянинові соціальних послуг фізичною особою, якій призначено щомісячну компенсаційну виплату, допомогу на догляд в установленому законодавством порядку (крім відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги
11) надання громадянином соціальних послуг іншій особі та отримання ним щомісячної компенсаційної виплати, допомоги на догляд в установленому законодавством порядку;
12) відмови отримувача соціальних послуг або його законного представника від отримання соціальних послуг
13) невиконання громадянином без поважних причин вимог щодо отримання соціальної послуги догляду вдома після письмового попередження про припинення чи обмеження її надання або після обмеження надання такої послуги;
14) припинення діяльності територіального центру. В такому разі Охтирська міська рада вживає заходів до забезпечення надання соціальних послуг особам, які їх отримували в цьому територіальному центрі (розглядає питання щодо можливості надання соціальних послуг громадськими організаціями, фізичною особою, якій призначається щомісячна компенсаційна виплат відповідно до законодавства, тощо).
У разі смерті громадянина надання соціальних послуг також припиняється на підставі доповідної записки соціального робітника та копії свідоцтва про смерть.
12. Про припинення надання соціальних послуг громадянинові видається наказ, на підставі якого вноситься інформація до електронної бази даних територіального центру і робиться позначка в журналі обліку та в особовій справі із зазначенням дати за підписом завідувача відділення, яке надавало послуги громадянину. Повідомлення про припинення надання соціальних послуг громадянину територіальним центром надсилається до міського органу соціального захисту населення.
Секретар міської ради В.І. Попович