
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СІМНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
01.10.2021 м. Охтирка № 457-МР
Про дострокове припинення повноважень
секретаря Охтирської міської ради
восьмого скликання
Відповідно пункту 4 частини 1 статті 26, частини 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада вирішила:
Достроково припинити повноваження секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання Нікуліна Мирослава Миколайовича.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
МІСЬКОГО ГОЛОВИ
01.10.2021 м. Охтирка № 248-ОД
| Про зупинення рішення сесії Охтирської міської ради восьмого скликання від 01.10.2021 №457-МР «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» |
01.10.2021 на засіданні сімнадцятої сесії Охтирської міської ради восьмого скликання прийнято рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання».
Відповідно до частини 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень.
Згідно частини 17 статті 38 Регламенту роботи Охтирської міської ради VIII скликання, затвердженого рішенням першої сесії Охтирської міської ради восьмого скликання від 11.12.2020 № 16-МР (далі – Регламент роботи) виконання рішення ради може бути зупинено міським головою і внесено ним на повторний розгляд з обґрунтуванням зауважень. Рада повинна у двотижневий строк повторно розглянути проект цього рішення. Якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами від загального складу ради, воно набирає чинності.
Вказане рішення сесії Охтирської міської ради восьмого скликання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» прийнято із порушенням чинного законодавства, з недодержанням процедури його підготовки та прийняття, а тому підлягає зупиненню із внесенням на повторний розгляд сесії Охтирської міської ради із обґрунтованими зауваженнями.
Обґрунтування зауважень для зупинення рішення сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання»:
Відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частини четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Статтею 17 Регламенту роботи визначено, розпорядження міського голови або повідомлення секретаря міської ради про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів ради і населення міста не пізніше як за 10 днів, а у надзвичайних випадках, що потребують термінового рішення ради, – не пізніше як за день до пленарного засідання із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд міської ради.
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваженнями міського голови є скликання сесій ради, внесення пропозицій та формування порядку денного сесії ради і головування на пленарних засіданнях ради.
Статтею 31 Регламенту роботи визначено, що порядок денний – це перелік питань, сформований міським головою в порядку, передбаченому цим Регламентом, що вноситься на розгляд сесії ради.
Порядок денний сесії ради має містити інформацію про назву, порядковий номер та доповідача.
В сформованому переліку питань, що вносяться на розгляд сімнадцятої сесії Охтирської міської ради, та який своєчасно, з дотримання вимог статті 17 Регламенту роботи, доведений до відома депутатів ради і населення, питання « Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» відсутнє.
Відповідно до частини 15 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
В частині 3 статті 31 Регламенту роботи визначено, що пропозиції щодо проєкту порядку денного сесії ради вносяться особами, зазначеними у статті 29 цього Регламенту.
Відповідно до статті 29 Регламенту роботи, такими особами, зокрема, є депутат (депутати) ради.
В той же час, в частині 4 статті 31 Регламенту роботи, чітко визначено, що пропозиції з питань порядку денного сесії ради подаються шляхом подання підготовлених та погоджених проєктів рішень у порядку, передбаченому статтею 28 цього Регламенту.
Статтею 28 Регламенту роботи визначено, що проєкти рішень ради готуються міським головою, секретарем міської ради, депутатами ради, постійними комісіями, депутатськими групами та фракціями, тимчасовими контрольними комісіями, робочими групами та виконавчими органами ради, а також загальними зборами громадян.
Проєкт рішення ради має бути стислим, суть документу повинна бути викладена чітко і виключати можливість неоднозначного тлумачення.
Текст проєкту рішення ради має містити:
1) заголовок, з зазначенням найменування ради, номеру скликання ради та номеру сесії; дати та місця прийняття рішення, назви питання, з якого приймається рішення;
2) мотивувальну частину з обґрунтуванням мети і доцільності прийняття рішення, посилання на нормативно-правові акти (повна назва документа, номер розділу, глави, статті, частини, пункту, підпункту, абзацу), законними підставами для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права).
В проєктах рішень із соціально-економічних питань викладається аналіз стану справ і причин недоліків у розв’язанні відповідних проблем;
3) резолютивну частину в якій обов’язково містяться пункти, що передбачають:
– конкретні завдання виконавцям із зазначенням остаточних термінів їх виконання;
– точні назви організацій – виконавців;
– доведення до відома усіх зацікавлених підрозділів підприємств, установ, організацій та посадових осіб, у частині що їх стосується.
– додатки до проекту рішення (якщо на них є посилання в пунктах самого рішення) за підписом розробника проекту.
Також в резолютивній частині зазначається, при необхідності, доручення про контроль відповідній постійній профільній комісії, виконавцям (відповідним виконавчим органам ради) із зазначенням строків надання попередньої інформації про хід виконання рішення та остаточної інформації для вирішення питання для зняття з контролю.
4) погоджувальну частину в якій зазначається:
– ініціатор підготовки проекту рішення, із нанесенням відповідного підпису;
– узгоджувальні підписи осіб, визначені частиною 2 статті 30 цього Регламенту;
– висловлені зауваження та пропозиції (якщо такі є), враховані та не враховані головним розробником.
Проєкт рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання», що розглядався та був прийнятий на сімнадцятій сесії Охтирської міської ради 01.10.2021 не відповідає вказаним вимогам, а саме:
– погоджувальна частина не містить підписів осіб, визначених частиною 2 статті 30 Регламенту роботи. Відповідно до якої проєкти рішень повинні відповідати чинному законодавству України, мати узгоджувальні підписи ініціатора його підготовки, юридичного відділу, голови (або особи, головуючої на засіданні) відповідної(них) постійної(них) профільної(них) комісії(й), на якій(их) розглядався проєкт рішення, секретаря міської ради, а в разі внесення проєкту рішення, виконавчим органом ради, ще й заступника(ів) міського голови, керуючого справами виконкому, відповідно до розподілу обов’язків.
Частина п`ята статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на яку є посилання в проєкті рішення взагалі не передбачає виникнення будь-яких умов для підстави дострокового припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради .
Міський голова як посадова особа органу місцевого самоврядування, повинен діяти виключно в межах правового поля, а тому не може погодитися з рішенням прийнятим на сімнадцятій сесії Охтирської міської ради восьмого скликання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» виходячи з наступного: посада секретаря ради є виборною, на яку особа обирається міською радою, а тому при визначенні самого обгрунтування , як обрання на посаду, так і звільнення з посади, рада має певну дискрецію у вирішенні такого питання .
З огляду на реалізацію таких дискреційних повноважень міською радою, як дострокове припинення повноважень секретаря ради, дана процедура повинна проходити з дотриманням правового алгоритму, як необхідної складової принципу верховенства права, оскільки на це вказує частина перша статті 8 Конституції України та принципу законності, що передбачено частиною другою статті 19 Конституції України.
Законотворцем чітко визначена законна процедура, яка спрямована на справедливе ставлення суб`єкта владних повноважень до особи, якраз передбачає вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.
У випадку відсутності таких вимог, які повинні виступати критеріями законності дій міської ради в особі депутатського корпусу як суб`єкта владних повноважень у спеціальних законах, то такими вимогами виступають приписи частини другої статті 2 КАС України, які спрямовані на обмеження дискреції суб`єкта владних повноважень.
Саме стаття 2 КАС України наштовхує на обґрунтоване рішення спрямоване на захист особи від свавілля, тобто орган який приймає рішення повинен зазначити причини його прийняття, навести підстави та достатні аргументи для його прийняття.
Одночасно з цим, статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, які можуть бути як загальними, що передбачені Кодексом законів про працю України, так і спеціальними, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування як передбачає стаття 5 цього Закону; виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування про що вказано у статті 12 Закону; досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування стаття 18 Закону.
Вказаний вище перелік підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування не є виключним і має бути юридичною основою для прийняття відповідного рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря ради.
Аналізуючи проєкт рішення про припинення повноважень секретаря міської ради наголошую на відсутності достатніх підстав та мотивів дострокового припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання визначених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Крім того, в супереч вимогам частини 4 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини 8 статті 30 Регламенту роботи питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» на засіданні жодної постійної комісії ради не розглядалось.
Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проєкти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Всупереч вказаній нормі Закону України «Про доступ до публічної інформації» проєкт рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» не був оприлюднений.
Згідно частини 9 статті 30 Регламенту роботи, допускається прискорений порядок підготовки питань на розгляд сесії ради.
Відповідно до частини 9 статті 30 Регламенту роботи, прискорений порядок підготовки питань до розгляду на сесії ради допускається за згодою міського голови чи секретаря міської ради, за письмовим обґрунтуванням автора(рів) щодо необхідності прийняття рішення в терміновому порядку та за погодженням з головою (заступником голови) профільної постійної комісії. Завізовані проєкти рішень та довідкові матеріали у цьому випадку подаються депутатам після попереднього розгляду питання профільною постійною комісією не пізніше як за день до початку сесії.
Проте, ініціатором підготовленого проєкту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» не надано письмових обґрунтувань щодо необхідності прийняття рішення в терміновому порядку, відсутнє погодження профільної комісії та згода міського голови чи секретаря міської ради, що є порушенням частини 9 статті 30 Регламенту роботи.
Як зазначалося вище, відповідно до статті 28 Регламенту роботи текст проєкту рішення ради має містити, по між іншим, мотивувальну частину з обґрунтуванням мети і доцільності прийняття рішення, посилання на нормативно-правові акти (повна назва документа, номер розділу, глави, статті, частини, пункту, підпункту, абзацу), законними підставами для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права).
В прийнятому рішенні «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання » не мається посилань на норми закону, які регулюють підстави звільнення.
Норми законодавства про підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування регламентовано статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Жодної з передбачених статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, відносно секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання Нікуліна Мирослава Миколайовича, які б давали можливість прийняти рішення про його звільнення з посади секретаря Охтирської міської ради у прийнятому рішенні не зазначено.
Таким чином, вирішення питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Охтирської міської ради восьмого скликання» прийнято:
Відповідно до частини 3 статті 27 Регламенту роботи, рішення, прийняте з питання, не включеного до порядку денного, або таке, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили (повністю або в окремій його частині), або прийняте з перевищенням компетенції ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, є незаконним (повністю або в окремій його частині).
Враховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 20 частини 4 статті 42, частиною 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО