
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ЧОТИРНАДЦЯТА СЕСІЯ
22.08.2011 Охтирка № 203 -МР
Про стан погашення
заборгованості із заробітної
плати на підприємствах міста
Керуючись пунктом 11 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання доручень Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова від 29.12.2010 р. № 75986/10 та від 20.07.2011 р. №34697/1/1-11 щодо погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств незалежно від форм власності, розпорядження голови Сумської облдержадміністрації від 14.10.2010 р. № 695 «Про хід виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах області», заслухавши інформацію начальника управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради Сідельник К.О. «Про стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах міста», міська рада В И Р І Ш И Л А:
Секретар міської ради О.В. Цілуйко
І Н Ф О Р М А Ц І Я
про стан погашення заборгованості із заробітної плати
на підприємствах міста
Заробітна плата працівників України регулюється та захищається як міжнародними нормами, так і національним законодавством про оплату праці, поширюється на підприємства усіх форм власності і господарювання.
Виконавчим комітетом Охтирської міської ради, управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради, підприємствами міста здійснюється робота спрямована на ліквідацію заборгованості із заробітної плати. На постійному контролі знаходиться розпорядження голови Сумської облдержадміністрації від 14.10.2010 № 695 «Про хід виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах області».
Станом на 1 серпня 2011 року заборгованість із заробітної плати на підприємствах міста склала 1259,1 тис. грн., у т.ч. на економічно – активному підприємстві ПАТ «Нафтопроммаш» – 1200,0 тис.грн. та на підприємстві ВАТ«Охтирсільмаш», проти якого порушено справу про банкрутство – 59,1тис.грн. У порівнянні з початком 2011 року загальна сума боргу збільшилась на 224,8 тис. грн., з попереднім місяцем – на 135,0 тис.грн. У бюджетній сфері та на підприємствах комунальної форми власності заборгованість із заробітної плати відсутня.
Найбільшою заборгованість із заробітної плати залишається на ПАТ«Нафтопроммаш», станом на 01.08.2011р. сума боргу склала 1200,0тис.грн. – це частково не виплачена заробітна плата з квітня по червень 2007 року – 1,6 тис.грн., за січень, травень та з вересня по грудень 2008 року – 16,1 тис.грн., за 2009 рік – 34,4 тис.грн., за 2010 рік – 265,0 тис.грн., за 2011 рік – 882,9 тис.грн. Борг перед 102 звільненими працівниками становить 115,8 тис.грн. У повному обсязі заробітна плата виплачена з липня по грудень 2007 року та з червеня по серпень 2008 року.
На ПАТ «Нафтопроммаш» застосовується режим неповного робочого часу (наказ керівника від 26.05.2009 р. №35), при наявності завантаження робітники працюють повний робочий день (тиждень). Фонд оплати праці за липень 2011 року на підприємстві склав 284,5 тис.грн., розмір середньомісячної заробітної плати за січень – липень 2011 року – 1009,0грн. (при мінімальній заробітній платі з 1.04.2011р.- 960 грн.), середньооблікова чисельність штатних працівників станом на 01.08.2011 р. – 254 особи, невчасно отримують заробітну плату 356 працівників, середня заборгованість одного працюючого понад 3,0 тис.грн.
На 1 липня 2011 р. дебіторська заборгованість склала 743,0 тис.грн.; кредиторська – 11607,0тис.грн.
ПАТ «Нафтопроммаш» має заборгованість до Пенсійного фонду України за 2010 рік по пільговим пенсіям у сумі 575,9тис.грн., яку реструктуризовано з 1 січня 2011 року на 5 років; станом на 01.08.2011 року сума боргу по пільговим пенсіям склала 249,6 тис.грн. ( сп.1 – 80,1 тис.грн., сп.2 – 169,5 тис.грн.), зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 44,9 тис.грн.
У лютому та липні 2010 року підприємством ПАТ«Нафтопроммаш» складались графіки погашення заборгованості із заробітної плати, які не виконані. У січні 2011 року Прем’єр-міністром України М.Я.Азаровим надано доручення від 29.12.2010 р. № 75986/10 погасити заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності протягом І кварталу 2011 року.
Голова правління ПАТ «Нафтопроммаш» Долгий А.Д. пояснив, що виконати доручення Прем’єр-міністра немає можливості через недостатність обігових коштів з причини відсутності замовлень, які б забезпечили стовідсоткову завантаженість виробництва. Також, існує проблема щодо фінансування замовлень, так як кошти підприємство отримує після відвантаження виготовленої продукції. Тому на ПАТ «Нафтопроммаш» складено графік погашення заборгованості із заробітної плати на 2011 рік, згідно якого станом на 01.04.2011р. залишається непогашеним борг у сумі 919,0 тис.грн., на 01.01.2012 р. заборгованість передбачається ліквідувати у повному обсязі.
За результатами моніторингу станом на 1 квітня 2011 року сума боргу із заробітної плати на ПАТ «Нафтопроммаш» склала 1417,0 тис.грн., графік не виконано на 498,0 тис.грн.
У квітні 2011 року за рахунок додаткових джерел фінансування (продажу металобрухту, основних фондів невиробничого призначення, обладнання та устаткування, яке тривалий час не використовується у виробничому процесі) підприємством спрямовано 573,3 тис.грн. на виплату заробітної плати та погашення заборгованості з неї. На сьогодні підприємство бере участь у тендерах на виготовлення і відвантаження готової продукції, які проводяться ПАТ «Укрнафта», ВАТ«Укртелеком» та нафтогазовидобувними компаніями країн близького зарубіжжя та середньої Азії. Але, замовлення, які б у повній мірі забезпечили потреби підприємства відсутні. З метою залучення додаткових джерел фінансування отримано дозвіл власника на продаж верстатів, але вони застарілі і не користуються попитом. Підприємство продовжує надавати в оренду вільні від виробництва приміщення і земельні ділянки.
У серпні 2011 року на виконання завдання Уряду щодо погашення боргу щомісячно не менше, ніж на 15 % проти заборгованості на початок липня 2011 року на ПАТ «Нафтопроммаш» складено новий графік погашення заборгованості із заробітної плати, згідно якого станом на 01.01.2012р. залишається непогашеним борг у сумі 400,0 тис.грн.
За результатами перевірок державного інспектора праці територіальної державної інспекції праці у Сумській області у червні та серпні 2010 року голову правління ПАТ«Нафтопроммаш» притягнуто до адмінвідповідальності, накладено штраф на загальну суму 1700 грн., у лютому 2011 року – рішенням Охтирського міськрайонного суду на голову правління ПАТ«Нафтопроммаш» накладено штраф у сумі 510 грн. і за невиконання припису державного інспектора праці – 1190 грн.
У загальній заборгованості по місту 4,7 %, становлять борги підприємства ВАТ «Охтирсільмаш», проти якого у липні 2009 року Ухвалою Господарського суду Сумської області (справа № 6/108-09 від 02.07.2009р.) порушено справу про банкрутство.
Станом на 01.08.2011 р. сума боргу із заробітної плати на ВАТ«Охтирсільмаш» склала 59,1 тис.грн. (частково не виплачена заробітна плата за жовтень 2010 року у сумі 8,7 тис.грн. та за червень 2011 року – 50,4тис.грн.). Борг перед 7 звільненими працівниками становить 8,7 тис.грн.
На ВАТ «Охтирсільмаш» за заявами працівників застосовується режим роботи з неповним робочим днем (тижнем). Фонд оплати праці за липень 2011 року склав 56,0 тис.грн., розмір середньомісячної заробітної плати за січень – липень 2011 року – 925,0 грн.( при мінімальній заробітній платі з 1 квітня 2011 року – 960 грн.); середньооблікова чисельність штатних працівників станом на 01.08.2011 р. – 52 особи, невчасно отримують заробітну плату 65 осіб, середня заборгованість одного працюючого майже 1000 грн.
Станом на 01.08.2011р. заборгованість ВАТ «Охтирсільмаш» до Пенсійного фонду України зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування становить 1285,5 тис.грн. ( в т.ч по пільговим пенсіям – 739,8 тис.грн (сп.1 – 203,6тис.грн., сп.2 – 536,2 тис.грн.); по страховим внескам, пені, фінсанкціям – 414,6 тис.грн.), зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 131,1 тис.грн.
У січні 2011 року підприємством ВАТ«Охтирсільмаш» складено графік погашення заборгованості із заробітної плати до 01.04.2011 р., який не виконано. У серпні 2011 року на підприємстві складено новий графік з кінцевим терміном ліквідації боргів із заробітної плати до 01.01.2012 року.
За інформацією керівника ВАТ «Охтирсільмаш» заборгованість із заробітної плати погашається за рахунок продажу продукції підприємства, яка має сезонний характер. З причини недовіри замовників до підприємства, що перебуває у стадії банкрутства, ВАТ «Охтирсільмаш» не має стабільного портфеля замовлень. В основному підприємство працює з фізичними особами, для яких виготовляє картоплесаджалки, культиватори тощо. Станом на 01.07.2011 р. на складі підприємства знаходилось готової продукції на суму 46,3 тис.грн. На даний час проводиться робота по укладенню договору на виготовлення продукції для Казахстану.
Процедура банкрутства підприємства, яка триває з 2009 року, більш за все завершиться його ліквідацією. Процедура ліквідації триватиме не менше 6 місяців, налагодити виробництво за таких умов неможливо. Заборгованість із заробітної плати на ВАТ«Охтирсільмаш» буде погашена до кінця року, але з причини недостатності на підприємстві ліквідних активів борги до Пенсійного фонду України по пільговим пенсіям залишаться погашені не в повному обсязі.
У січні 2011 року за результатами перевірки державного інспектора праці територіальної державної інспекції праці у Сумській області спільно із спеціалістом управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради матеріали щодо притягнення керівника ВАТ«Охтирсільмаш» до кримінальної відповідальності передано до Охтирської міжрайонної прокуратури, але у відкритті кримінальної справи відмовлено і матеріали передано на розгляд до Охтирського міськрайонного суду для притягнення до адміністративної відповідальності. У липні 2011 року за невиконання припису державного інспектора праці територіальної державної інспекції праці у Сумській області голову правління ВАТ «Охтирсільмаш» Прокопова А.В. притягнуто до адміністративної відповідальності, накладено штраф у сумі 935,0 грн.
У лютому 2011 року управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради підготовлено і за підписом міського голови направлено подання до голови наглядової ради, співвласника підприємства ВАТ«Охтирсільмаш» з проханням розглянути питання доцільності розірвання контракту з головою правління Прокоповим А.В. з причини порушення ним трудового законодавства в частині оплати праці. Відповіді не отримано.
З метою вирішення проблеми погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах – боржниках міста і вжиття заходів впливу до їх керівників управлінням у 2010 році та січні – липні 2011 року направлялись звернення до: територіальної державної інспекції праці у Сумській області (2 листи: від 26.01.2010 р. № 03/347 та від 07.06.2011 р. № 03/2829), Охтирської міжрайонної прокуратури (4 листи: від 13.05.2010р. № 03/2007, від 28.12.2010р. № 03/5736, від 06.06.2011 р. № 03/2825 та від 18.07.2011 р. № 01-09/755), головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Сумської облдержадміністрації (лист від 06.07.2010 р. №01-08/685 за підписом міського голови), власника ВАТ«Нафтопроммаш» (лист за підписом міського голови від 18.02.2010р. № 01-08/194), профспілки працівників нафтової і газової промисловості (лист за підписом заступника міського голови від 07.04.2011 р. № 01-09/379), голови наглядової ради ВАТ«Охтирсільмаш» (подання від 07.02.2011 р. №01-09/135 та лист від 18.07.2011 р. № 01-09/756), голів правління ВАТ«Нафтопроммаш», ВАТ«Охтирсільмаш» (4 листи: від 09.02.2010 р. №03/642, лист від 18.01.2011р. № 01-09/42, лист від 20.01.2011 р. № 03/334, лист від 27.04.2011 р. № 01-09/446).
Інформація про стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах міста до 25 числа щомісяця управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради надсилається до Охтирської міжрайонної прокуратури.
У 2010 році та січні – липні 2011 року питання про стан виплати заробітної плати та погашення заборгованості з неї на підприємствах міста розглядалось на засіданнях виконавчого комітету міської ради (у травні, липні 2010 року та березні 2011 року), постійної депутатської комісії міської ради з питань гуманітарної політики та соціального захисту (у червні 2010 року та червні 2011 року), на засіданні міської ради (у червні 2010 року) та на засіданнях тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат ( у 2010 році проведено 11 засідань, у 2011 році – 6).
За даними Пенсійного фонду України у м. Охтирка заборгованість із заробітної плати на підприємствах міста станом на 01.06.2011 р. складала 1315,6 тис. грн. на 18 підприємствах різної форми власності. У порівнянні з відповідним періодом минулого року сума боргу зменшилась на 1168,1 тис.грн. Більшість цих підприємств – боржників відносяться до категорії економічно – неактивних, тобто всі працівники звільнені, підприємства не працюють і не ведуть господарської діяльності або перебувають у стадії ліквідації, процедурі банкрутства.
Питання про стан погашення заборгованості із заробітної плати і роботу, яка проводиться у місті в цьому напрямку, управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради постійно висвітлюється у засобах масової інформації. У 2010 році та січні – липні 2011 року опубліковано в міській пресі, розміщено на офіційному сайті міської ради та озвучено на радіо всього 30 інформацій.
Начальник управління праці та
соціального захисту населення
Охтирської міської ради К.О.Сідельник