
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
РІ Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
Про хід виконання Програми розвитку
малого і середнього підприємництва
Охтирської міської територіальної громади
на 2024-2026 роки
Заслухавши інформацію управління фінансів та економіки про хід виконання Програми розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади на 2024-2026 роки, затвердженої рішенням Охтирської міської ради від 07.11.2023 №873-МР «Про затвердження Програми розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади на 2024-2026 роки», відповідно до пункту 11 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток до рішення
Охтирської міської ради
_____________ № ______
Інформація
про хід виконання заходів Програми розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади
на 2024-2026 роки
Програма розрахована на три роки та спрямована на виконання заходів з впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності, фінансової підтримки, ресурсного та інформаційного забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва у відповідності із вимогами Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні». Обсяг фінансування заходів Програми з міського бюджету складає 478,0 тис. грн. на три роки.
Однією із стратегічних цілей розвитку Охтирської міської територіальної громади є створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва, чим забезпечується створення нових робочих місць, збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, що дозволяє вирішувати ряд важливих соціально-економічних проблем, стимулює розвиток конкурентоспроможності та інновацій.
Станом на 01.12.2025 року кількість суб’єктів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), що здійснюють свою діяльність на території Охтирської міської територіальної громади складає 2477 суб’єктів господарювання, з них функціонують і є платниками податків до місцевого бюджету 2007 суб’єктів господарювання. Серед них 15,2% або 306 одиниць – це суб’єкти підприємництва -юридичні особи та 1701 ФОПів (84,8%).
Порівнюючи з алогічним періодом 2024 року кількість юридичних осіб зросла на 14 одиниць, кількість фізичних осіб підприємців зменшилась на 61 одиницю.
Переважна кількість юридичних осіб працює у сфері операцій з нерухомим майном, орендою, інжинірингом та наданням послуг підприємцям – 31,1%, промисловості – 19,1%, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 17,4%, торгівлі – 10,2%, будівництві – 3,8% та інших видах економічної діяльності (включаючи с/г виробництво) – 18,4%.
Більшість фізичних осіб-підприємців (ФОП) здійснюють господарську діяльність в оптовій та роздрібній торгівлі; ремонті автотранспортних засобів та мотоциклів (52,5%), наданні інших послуг (24,2%), інформаційні послуги та професійно-наукова діяльність (15,0%), промисловості та будівництві (5,1%), операції з нерухомим майном; сільському, лісовому господарстві (3,2%).
З метою створення дієвого механізму співпраці місцевої влади з підприємцями, сприятливих умов для розвитку інфраструктури малого бізнесу, для регулювання відносин між підприємцями при виконавчому комітеті працює Координаційна рада з питань розвитку підприємництва.
На покращення підприємницького середовища у місті, вироблення та впровадження механізмів для вдосконалення і спрощення системи для започаткування та ведення підприємницької діяльності спрямована також робота Центру надання адміністративних послуг Охтирської міської ради. Крім того, на базі Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості проводяться навчальні семінари, зустрічі, «круглі столи» з підприємцями, безробітними та молоддю з актуальних питань ведення підприємницької діяльності і відповідних змін у законодавстві.
Відповідно до Постанови кабінету міністрів України №738 від 2 червня 2022 року «Деякі питання надання грантів бізнесу» Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості протягом 2025 року супроводжується 2 гранти (1 – дружина УБД, 1 – УБД) і 50 мікрогрантів наданих підприємцям, які провадять свою діяльність в м. Охтирка. Відповідно до бізнес-планів планувалось створення 99 робочих місць, створено 91 робоче місце, в тому числі працевлаштовано 11 внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО).
З початку 2025 року, відповідно до Постанови кабінету міністрів України №331 від 20 березня 2022 року «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні», 16 роботодавців міста отримали компенсацію витрат роботодавців на заробітну плату при працевлаштуванні ВПО під час дії воєнного стану.
За Постановою кабінету міністрів України №124 від 10 лютого 2023 року «Про затвердження Порядку надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних» та Постановою кабінету міністрів України №338 від 18 квітня 2023 року «Деякі питання надання роботодавцям компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування на нові робочі місця» 25 роботодавців отримали компенсації.
За Постановою кабінету міністрів України №893 від 22 серпня 2023 року «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю» 2 роботодавці міста отримали таку компенсацію за працевлаштування 2 осіб з інвалідністю ІІ групи.
Протягом 2025 року до існуючих проблем для розвитку підприємництва додалися проблемні питання, пов’язані з веденням воєнних дій на території України. У нових умовах ведення бізнесу для інформування суб’єктів господарювання на офіційному сайті виконавчого комітету Охтирської міської ради поширюється інформація про вебінари, консультації, тренінги, програми державної підтримки, експортні можливості, грантові програми тощо.
На офіційному сайті Охтирської міської ради з метою створення умов для розвитку підприємництва та надання можливості для діяльності релокованих підприємств розміщено інформацію про вільні приміщення комунальної та некомунальної форми власності, а також вільні земельні ділянки, які можуть бути запропоновані субʼєктам господарювання для започаткування власного бізнесу чи розвитку існуючого підприємництва.
Державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності – це напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин. Регуляторна політика визначає певні стандарти щодо необхідних процедур підготовки та прийняття рішень на усіх владних рівнях. Одним із головних завдань регуляторної діяльності у громаді є підготовка, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів.
Здійснення регуляторної діяльності у громаді відбувається у відповідності до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» та Положення про порядок здійснення державної регуляторної політики Охтирською міською радою та її структурними підрозділами, яким визначено правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в Охтирській міській територіальній громаді.
На офіційному сайті Охтирської міської ради створено та інформаційно наповнюється розділ «Регуляторна політика», де розміщується інформація про планування і прийняття регуляторних актів, оприлюднюються проєкти регуляторних актів, звіти про відстеження результативності регуляторних актів тощо. Постійно ведеться Реєстр діючих регуляторних актів, згідно з яким у громаді налічується 28 діючих регуляторних акти, з них 7 – рішення виконавчого комітету, 21 – рішення міської ради.
Протягом 11 місяців 2025 року прийнято 1 регуляторний акт рішення Охтирської міської ради від 16.10.2025 №1460-МР «Про затвердження Правил утримання домашніх тварин на території Охтирської міської територіальної громади».
Також у відповідності до ст. 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» розробниками стосовно кожного проєкту регуляторного акта готується аналіз регуляторного впливу згідно з вимогами Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 р. № 308 (зі змінами та доповненнями).
Згідно зі ст.10 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» стосовно кожного регуляторного акту здійснюється послідовно базове, повторне та періодичне відстеження результативності регуляторних актів у встановлені законом терміни. З початку 2025 року проведено 3 повторні та 1 базове відстеження результативності регуляторних актів.
Ярмарково-виставкові заходи сприяють поширенню інформації про діяльність товаровиробників. За 2025 рік в Охтирській міській територіальній громаді проведено 3 виставково-ярмаркових заходи, під час яких здійснювали продаж своєї продукції крафтові виробники громади.
Протягом дії Програми станом на 01.12.2025 року на виконання її заходів використано 34,8 тис.грн., а саме на висвітлення інформації в ЗМІ про регуляторну діяльність та про стан розвитку малого та середнього підприємництва, привітання підприємців до Дня підприємця.
З метою ресурсного забезпечення суб’єктів малого і середнього підприємництва, постійно відбувається оприлюднення даних про комунальне майно, земельні ділянки, вільні приміщення, що підлягають продажу чи передачі в оренду.
Аналіз стану розвитку малого підприємництва в громаді свідчить про те, що цей сектор економіки є найбільш вразливим в умовах війни. Малий бізнес в Охтирській громаді вкрай чутливий, оскільки громада знаходиться в зоні можливих бойових дій. Ця ситуація робить підприємства особливо вразливими до логістичних проблем, зниження платоспроможного попиту, ризиків знищення або пошкодження майна та відсутності стабільного доступу до ресурсів. В результаті зменшується кількість суб’єктів малого підприємництва з 2122 осіб (станом на 01.01.2022 року) до 2007 осіб (01.12.2025 року), що в свою чергу приводить до сповільнення загального економічного розвитку громади.
Програма розвитку малого та середнього підприємництва передбачає цілісну систему конкретних заходів по кожному з напрямків. Роботу по виконанню її заходів буде продовжено до 31.12.2025 року.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник управління
фінансів та економіки Наталія ШАРКОВА