Про створення резервного фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади та затвердження Порядку про використання коштів резервного фонду Охтирської міської територіальної громади
27 Лютого, 2023 267

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
Про створення резервного фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади та затвердження Порядку про використання коштів резервного фонду Охтирської міської територіальної громади
Відповідно до статті 24 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 415 “Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету”, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
- Створити резервний фонд бюджету Охтирської міської територіальної громади.
- Затвердити Порядок про використання коштів резервного фонду Охтирської міської територіальної громади (додається).
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій, промисловості та підприємництва.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення міської ради
від __________ № _____
ПОРЯДОК
про використання коштів резервного фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади
Загальні положення
- Цей Порядок визначає напрями використання коштів резервного фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади (далі – резервний фонд) і встановлює процедури, пов’язані з виділенням коштів резервного фонду та звітування про їх використання.
- Резервний фонд формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету на відповідний бюджетний період.
- Резервний фонд створюється за рішенням Охтирської міської ради і не може перевищувати 1 відсотка обсягу видатків загального фонду бюджету Охтирської міської територіальної громади на відповідний бюджетний період.
- Положення пункту 3 Порядку не застосовується в умовах воєнного стану та у разі здійснення згідно із законом заходів з часткової мобілізації.
- Резервний фонд встановлюється рішенням Охтирської міської ради про бюджет на відповідний бюджетний період загальною сумою без визначення головного розпорядника бюджетних коштів.
- Розподіл бюджетного призначення резервного фонду проводиться за рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради.
Напрями та умови використання коштів з резервного фонду
- Кошти резервного фонду можуть використовуватися на здійснення:
а) заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціального характеру;
б) заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, на основі даних моніторингу, експертизи, досліджень та прогнозів щодо можливого перебігу подій з метою недопущення їх переростання у надзвичайну ситуацію техногенного та природного характеру або пом’якшення її можливих наслідків;
в) інших непередбачених заходів, які відповідно до законів можуть здійснюватися за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади ради (далі – бюджет громади), але не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету Охтирської міської територіальної громади, тобто на момент затвердження бюджету не було визначених актами Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Охтирської міської ради, виконавчого комітету Охтирської міської ради підстав для проведення таких заходів.
- До непередбачуваних заходів, визначених у підпункті «б» пункту 6 цього Порядку, не можуть бути віднесені:
обслуговування та погашення боргу місцевого самоврядування;
додаткові заходи, що забезпечують виконання бюджетної програми (функції), призначення на яку затверджено у бюджеті громади;
капітальний ремонт або реконструкція, крім випадків, пов’язаних з ліквідацією надзвичайних ситуацій та проведенням заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
придбання житла, крім випадків відселення мешканців з аварійних будинків у наслідок надзвичайної ситуації;
надання гуманітарної чи іншої допомоги, крім випадків, коли рішення про надання такої допомоги прийнято Охтирської міською радою.
- За рахунок коштів резервного фонду можуть відшкодовуватися витрати на здійснення заходів на суму фактичної кредиторської заборгованості станом на 1 січня поточного бюджетного періоду, щодо фінансування яких прийнято рішення про виділення коштів з резервного фонду в минулому бюджетному періоді, але платежі з бюджету не були проведені або були проведені частково, про що приймається відповідне рішення.
- У разі використання коштів резервного фонду бюджету в неповному обсязі на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації техногенного і соціального характеру та заходи з питань зміцнення обороноздатності держави у зв’язку із закінченням бюджетного періоду і за умови обґрунтованої необхідності продовження заходів, наявності планових строків виконання робіт кошти резервного фонду бюджету можуть виділятися на здійснення заходів, щодо фінансування яких прийнято рішення у вересні – грудні минулого бюджетного періоду у розмірі, що не перевищує суму, яку повернуто до бюджету у зв’язку із закінченням бюджетного періоду.
- Рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету приймається тільки в межах призначення на цю мету у відповідному бюджеті і втрачає чинність після закінчення відповідного бюджетного періоду.
- Кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.
Кошти із резервного фонду бюджету суб’єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб’єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Умови повернення до відповідного бюджету коштів, виділених з резервного фонду бюджету, зокрема строки та поетапний графік, визначаються у договорі, укладеному між головним розпорядником бюджетних коштів та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувачем.
Головний розпорядник бюджетних коштів та розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувач в установленому законом порядку несуть відповідальність за несвоєчасне повернення/неповернення коштів відповідно до умов договору.
Подання та розгляд звернень про виділення коштів з резервного фонду місцевого бюджету
- Звернення про виділення коштів з резервного фонду подаються підприємствами, установами, організаціями, головним розпорядником бюджетних коштів (далі – заявники) до виконавчого комітету Охтирської міської ради.
- У зверненні зазначається:
напрям використання коштів резервного фонду;
головний розпорядник бюджетних коштів, якому пропонується виділити кошти з резервного фонду (у разі необхідності);
обсяг асигнувань, який пропонується надати з резервного фонду громади, в тому числі на умовах повернення;
підстави для здійснення заходів за рахунок коштів бюджету громади;
інформація про можливість (неможливість) фінансування зазначених заходів за рахунок інших джерел та наслідки у разі, коли кошти з резервного фонду не будуть виділені.
- До звернення обов’язково додаються:
розрахунки обсягу коштів з резервного фонду;
перелік невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, та інших заходів;
документи, що підтверджують отримані суми страхового відшкодування (у разі відсутності договору страхування – пояснення заявника про причини не проведення страхування);
інша інформація, що підтверджує необхідність виділення коштів з резервного фонду на здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій з урахуванням факторів їх поширення, розміру завданих збитків та людських втрат і кваліфікаційних ознак надзвичайних ситуацій, проведення заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також інших заходів.
У разі необхідності виділення коштів з резервного фонду за напрямами, передбаченими у підпункті «а» пункту 7 цього Порядку, до звернення також обов’язково додаються:
акти обстеження та дефектні акти, що підтверджують розміри завданих збитків, затверджені в установленому порядку;
узагальнені кошторисні розрахунки на проведення аварійно-відбудовних та інших невідкладних робіт.
- Заявники несуть відповідальність за правильність та достовірність поданих матеріалів, розрахунків, обґрунтувань в установленому законом порядку.
- У разі необхідності виділення коштів з резервного фонду на цілі, передбачені у пункті 9 цього Порядку, до звернення додаються документи, що підтверджують здійснення зазначених заходів та наявність фактичної кредиторської заборгованості.
- У разі необхідності виділення коштів з резервного фонду на цілі, передбачені у пункті 10 цього Порядку, до звернення додаються документи, передбачені пунктом 15 цього порядку, та документи, що підтверджують здійснення заходів у минулому бюджетному періоді.
- Виконавчий комітет Охтирської міської ради не пізніше, ніж у триденний термін з дня отримання звернення дає доручення управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради для розгляду звернення та підготовки пропозицій для прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду. До виконання доручення в разі необхідності можуть залучатися інші структурні підрозділи Охтирської міської ради .
У разі потреби виконавчий комітет Охтирської міської ради дає доручення щодо підготовки експертних висновків стосовно звернення:
територіальному підрозділу ДСНС, міській комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій – щодо визначення рівня надзвичайної ситуації згідно з Порядком класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями;
відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Охтирської міської ради, відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Охтирської міської ради, управлінню капітального будівництва та житлово-комунального господарства Охтирської міської ради – щодо технічних рішень та вартісних показників, що підтверджують необхідність проведення робіт, які планується виконувати за рахунок коштів резервного фонду.
У разі , коли термін виконання доручення не вказано, органи, визначені в абзацах третьому-четвертому цього пункту, у десятиденний термін після отримання доручення надсилають зазначені експертні висновки управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради.
- Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради розглядає звернення та додані до нього матеріали.
Бюджетний відділ управління фінансів та економіки готує пропозиції щодо підстав виділення коштів з резервного фонду, можливості здійснення відповідних заходів за рахунок інших джерел, можливого обсягу виділення асигнувань з резервного фонду та надає їх у тижневий термін відділу економічного розвитку управління фінансів та економіки.
Відділ економічного розвитку управління фінансів та економіки за результатами розгляду звернення та з урахуванням експертних висновків від органів, визначених у пункті 19 цього Порядку, та пропозиції бюджетного відділу робить узагальнений висновок щодо підстав виділення коштів з резервного фонду, правильності поданих розрахунків та можливого обсягу виділення асигнувань з резервного фонду.
- У разі недотримання заявником вимог, установлених пунктами 7-12 цього Порядку, або невідповідності матеріалів звернення вимогам, зазначеним у пунктах 14-15 цього Порядку, відповідальний виконавець, визначений в дорученні щодо розгляду звернення та підготовки пропозиції для прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду, повертає подані матеріали заявникові для доопрацювання, зазначивши причини їх повернення, та доповідає про це виконавчому комітету Охтирської міської ради.
У разі коли загальний обсяг коштів, виділений з резервного фонду відповідно до прийнятих рішень, досягне обсягу призначення, затвердженого в бюджеті для резервного фонду, Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради невідкладно повідомляє про це виконавчий комітет Охтирської міської ради.
Підготовка та прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду
- Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради є відповідальним за підготовку та подання проектів рішень виконавчого комітету Охтирської міської ради про виділення коштів з резервного фонду.
У разі визнання доцільності та можливості виділення коштів з резервного фонду управління фінансів та економіки Охтирської міської ради готує відповідний проект рішення виконавчого комітету, в якому повинно бути визначено:
головного розпорядника бюджетних коштів, якому виділяються кошти з резервного фонду;
напрям використання коштів з резервного фонду;
обсяг коштів, який пропонується надати з резервного фонду;
умови повернення коштів, виділених з резервного фонду.
- Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради погоджує проект рішення про виділення коштів з резервного фонду з профільними заступниками міського голови і подає його в установленому порядку на розгляд виконавчому комітету Охтирської міської ради.
- Виконавчий комітет Охтирської міської ради приймає рішення про виділення коштів з резервного фонду виключно за наявності висновків управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Виділення коштів з резервного фонду, ведення обліку та звітності
- Після прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду:
а) головний розпорядник бюджетних коштів у тижневий термін повідомляє управління фінансів та економіки Охтирської міської ради коди економічної класифікації видатків бюджету та відповідні обсяги коштів згідно із зазначеним рішенням виконавчого комітету;
б) управління фінансів та економіки Охтирської міської ради під час визначення бюджетної програми з резервного фонду закріплює за нею код програмної та функціональної класифікації видатків і кредитування бюджету відповідно до напряму використання коштів резервного фонду, затвердженого зазначеним рішенням, і вносить в установленому порядку зміни до розпису бюджету громади.
- Головний розпорядник бюджетних коштів після отримання довідки про внесення змін до розпису бюджету вносить зміни до кошторисів та планів асигнувань у порядку, встановленому для затвердження цих документів.
- Охтирське управління Державної казначейської служби України в Сумській області після внесення змін до розпису бюджету громади здійснює його виконання в установленому порядку, при цьому видатки з резервного фонду бюджету територіальної громади проводяться лише за умови надання головним розпорядником бюджетних коштів, якому виділено кошти з резервного фонду бюджету територіальної громади, Охтирському управлінню Державної казначейської служби України в Сумській області переліку невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру, або інших заходів, погодженого з управлінням капітального будівництва та житлово-комунального господарства Охтирської міської ради, відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету, відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету і управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради та копії договору про повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду на умовах повернення, укладеного між головним розпорядником бюджетних коштів та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувачем.
- Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради веде реєстр та проводить моніторинг прийнятих рішень про виділення коштів з резервного фонду і щомісяця інформує виконавчий комітет Охтирської міської ради про витрачання коштів резервного фонду.
- Охтирське управління Державної казначейської служби України в Сумській області щокварталу не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, надає інформацію управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради щодо залишків коштів резервного фонду на рахунках головних розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) у розрізі головних розпорядників бюджетних коштів та бюджетних програм з резервного фонду бюджету, а головні розпорядники бюджетних коштів – пояснення про причини невикористання коштів резервного фонду.
За результатами аналізу фактичних залишків невикористаних коштів резервного фонду бюджету на рахунках головних розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) управління фінансів та економіки Охтирської міської ради у разі необхідності готує та подає в установленому порядку на розгляд виконавчого комітету Охтирської міської ради проект рішення щодо зменшення головному розпоряднику бюджетних коштів відповідних видатків з резервного фонду.
- Головні розпорядники бюджетних коштів, які використали кошти з резервного фонду бюджету громади, подають управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради звіт щодо використання коштів відповідно до переліку робіт або інших заходів, а у разі виділення коштів з резервного фонду бюджету на умовах повернення – також інформацію про їх повернення до бюджету громади.
- Охтирське управління Державної казначейської служби України в Сумській області готує інформацію (звіт) про використання коштів з резервного фонду і подає виконавчому комітету Охтирської міської ради не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним.
- Додатково кошти з резервного фонду бюджету громади для продовження робіт (заходів) можуть виділятися лише за умови використання головним розпорядником раніше виділених коштів з резервного фонду та подання управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради звіту про їх цільове використання.
- Контроль за використанням коштів, виділених з резервного фонду бюджету, здійснюється в установленому законодавством порядку.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник управління фінансів
та економіки Наталія ШАРКОВА