
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
| Про затвердження програми створення місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) |
Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодекс цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України №733 від 27 вересня 2017 р. «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту», Концепції розвитку системи централізованого оповіщення, затвердженій розпорядженням Кабінету Міністрів України №43-р від 31.01.2018, Інструкції щодо проектування та експлуатації автоматизованих систем оповіщення, затвердженої наказом МВС №93 від 08.02.2019, з метою створення місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) в Охтирській міській територіальній громаді, керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
| Додаток
до рішення міської ради _________ № _________ |
ПРОГРАМА
СТВОРЕННЯ МІСЦЕВОЇ АВТОМАТИЗОВАНОЇ СИСТЕМИ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ОПОВІЩЕННЯ (МАСЦО)
2025
ЗМІСТ
| №
з/п |
Назва розділу програми | Сторінка |
| I. | Паспорт програми | 3 |
| II. | Загальні положення | 3 |
| III. | Мета і завдання програми | 6 |
| IV. |
Основні заходи з реалізації програми
|
6 (додаток до Програми) |
| V. |
Фінансове забезпечення програми
|
6 |
| VІ. | Етапи реалізації | 7 |
| VI. | Очікувані результати | 7 |
| VII. | Координація та контроль за ходом виконання програми | 7 |
| І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
|
||||
| 1. | Ініціатор розроблення програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради | ||
| 2. | Підстави для розробки програми | Кодекс цивільного захисту України;
Закон України «Про місцеве самоврядування»; постанова Кабінету Міністрів України №733 від 27 вересня 2017 р. «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту»; Концепції розвитку системи централізованого оповіщення, затвердженій розпорядженням КМУ №43-р від 31.01.2018; Інструкції щодо проектування та експлуатації автоматизованих систем оповіщення, затвердженої наказом МВС №93 від 08.02.2019. |
||
| 3. | Розробник програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради (відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій) | ||
| 4. | Відповідальний виконавець програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради (відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій міської ради, відділ бухгалтерського обліку та звітності апарату міської ради та її виконавчого комітету, відділ проектного менеджменту, грантової діяльності та міжнародного співробітництва міської ради) | ||
| 5. | Учасники програми | Охтирське районне управління Головного управління ДСНС України у Сумській області | ||
| 6. | Термін реалізації програми | 2025 – 2027 роки
|
||
| 7. | Джерела фінансування | Фінансування програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством | ||
| 8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього | 6 000 тис. грн. | ||
ІI. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Програма створення місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (далі – Програма) визначає основні цілі, завдання, заходи та механізми впровадження сучасної системи оповіщення населення про надзвичайні ситуації та інші загрози.
Програма розроблена відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ №733 від 27.09.2017, розпорядження КМУ №43-р від 31.01.2018 та наказу МВС №93 від 08.02.2019.
Охтирська міська громада розташована в зоні підвищених ризиків, включаючи воєнні дії та можливість виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Існуюча система оповіщення морально та фізично застаріла, не забезпечує належного покриття та швидкості сповіщення.
Створення МАСЦО дозволить підвищити рівень захищеності громади та забезпечить виконання державних вимог.
III. МЕТА І ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
Головна мета Програми — створення ефективної та економної системи оповіщення з максимально можливим використанням існуючої інфраструктури громади.
Основні завдання:
ІV. ОСНОВНІ ЗАХОДИ З РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
(додаток до програми)
Фінансування програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством:
| Джерела фінансування | Обсяг фінансування,
тис. грн. |
У тому числі за роками,
тис. грн. |
||
| 2025 | 2026 | 2027 | ||
| Бюджет міста | 3 000 | 1 000 | 1000 | 1000 |
| Інші джерела фінансування (гранти) | 3 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Разом: | 6 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
2025 рік — підготовчий етап:
– проведення тендеру на розробку ПКД;
– запуск пілотних точок у ключових будівлях;
– початок інтеграції з ТАСЦО.
2026 рік — розширення системи:
– підключення всіх населених пунктів громади;
– придбання нового обладнання за рахунок грантів;
– налаштування взаємодії з ТАСЦО та ЗАСЦО.
2027 рік — завершення реалізації:
– фінальна інтеграція та тестування системи;
– впровадження функцій розширеного інформування населення.
VII. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
VII. КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ
ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює виконавчий комітет Охтирської міської ради.
Організація виконання заходів програми, а також проведення регулярних перевірок готовності МАСЦО до застосування за призначенням покладається на відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету міської ради (Шульженко В.В.).
Контроль за виконанням заходів передбачених даною програмою покладається на постійні комісії з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту (Ситнік Т.М.) та з питань бюджету, соціально – економічного розвитку, інвестицій, промисловості та підприємництва (Бейзим Л.М.).
| Секретар міської ради | Вікторія БУЛАХ | |
| Начальник відділу з питань
взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій |
Валерій ШУЛЬЖЕНКО |
Додаток
до Програми
| Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) | Зміст заходу | Відповідальні
виконавці |
Строк
виконання (роки) |
Джерела
фінансування |
Обсяги
фінансування, тис. грн |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1. Технічні заходи | 1) Розробка, погодження та затвердження технічного завдання на створення (нове будівництво) /модернізацію (реконструкцію) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) в Охтирській міській територіальній громаді Охтирського району Сумської області (додаток до розділу IV. ОСНОВНІ ЗАХОДИ З РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ) | Виконавчий комітет міської ради | 2025
|
Місцевий бюджет | Місцевий бюджет:
2025 рік – 900; 2026 рік – 900; 2027 рік – 900.
Інші джерела, не заборонені законодавством: 2025 рік – 900; 2026 рік – 900; 2027 рік – 900.
|
| 2) Розробка, виготовлення проектно-кошторисної документації МАСЦО відповідно до чинного законодавства та нормативно-технічних документів, проведення її експертизи за необхідності
|
Виконавчий комітет міської ради | 2025
2026
|
Місцевий бюджет | ||
| 3) Проведення модернізації (реконструкції) діючих систем оповіщення:
– КЗ «Охтирський міський центр культури і дозвілля «Кнєжа», вул. Паркова, 2 А; – Багатоповерховий житловий будинок, вул. Незалежності, 20; – Багатоповерховий житловий будинок, пров. Миколи Хвильового, 1; – Багатоповерховий житловий будинок вул. Полтавська, 10 Б; – перехрестя вул. Вокзальна, вул. Шевченка та вул. Перемоги ; – Ліцей № 3 Охтирської міської ради, вул. Шевченка, 22. |
Виконавчий комітет міської ради | 2025
2027
|
Місцевий бюджет,
інші джерела, не заборонені законодавством |
||
| 4) Придбання обладнання для своєчасного оповіщення населення Охтирської міської територіальної громади про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій. | Виконавчий комітет міської ради
|
2025
2027
|
Місцевий бюджет,
інші джерела, не заборонені законодавством |
||
| 5) Створення (нове будівництво) системи оповіщення (монтаж і пусконалагоджувальні роботи):
– с. Стара Іванівна; – с. Сосонка; – с. Климентове; – с. Велике Озеро; – ЗОШ I-III ступенів № 4 ім. Остапа Вишні Охтирської міської ради, вул. Холодноярська, 4; – ЗОШ I-II ступенів № 6 Охтирської міської ради, вул. Сумська, 44; – ЗОШ I-III ступенів № 8 Охтирської міської ради, вул. Гоголя, 30А; – Гімназії № 9 Охтирської міської ради, вул. Короленка, 2; – ЗОШ I-III ступенів № 11 Охтирської міської ради, вул. Сумська,223. – «Охтирська дитяча художня школа імені Т. Г. Шевченка», вул. Армійська, 117. |
Виконавчий комітет міської ради
|
2025
2027
|
Місцевий бюджет,
інші джерела, не заборонені законодавством |
||
| 6) Технічне обслуговування та модернізація системи, забезпечення технічної сумісності апаратури МАСЦО з системами оповіщення всіх рівнів. | Виконавчий комітет міської ради
|
2025
2027
|
Місцевий бюджет | ||
| 7) Проведення заходів щодо підтримання систем оповіщення у робочому стані.
Здійснення експлуатаційно-технічного обслуговування системи оповіщення на території громади. |
Виконавчий комітет міської ради
|
2025
2027
|
Місцевий бюджет | ||
| 2. Організаційні заходи | 1) Затвердження Положення про МАСЦО, яке визначає основні завдання, склад, порядок застосування та організацію управління системою.
|
Виконавчий комітет міської ради
|
2026
|
Місцевий бюджет | Не потребує фінансування |
| 2) Створення комісії з питань цивільного захисту для підготовки змісту повідомлень про надзвичайні ситуації. | Виконавчий комітет міської ради, Охтирське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області | 2026
|
Місцевий бюджет | ||
| 3) Розробка алгоритмів оповіщення органів місцевого самоврядування та об’єктів підвищеної небезпеки.
|
Виконавчий комітет міської ради, Охтирське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області | 2026
|
Місцевий бюджет | ||
| 4) Організація навчання персоналу, відповідального за експлуатацію МАСЦО. | Виконавчий комітет міської ради, Охтирське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області | 2025
2027
|
Місцевий бюджет | ||
| 3. Комплексна система захисту інформації
|
1) Впровадження технічних і програмних засобів із функціями забезпечення інформаційної безпеки.
Забезпечення надійного захисту інформації від несанкціонованого доступу. Впровадження багаторівневого доступу до мережевих та інформаційних ресурсів МАСЦО. |
Виконавчий комітет міської ради | 2025
2027
|
Місцевий бюджет,
інші джерела, не заборонені законодавством |
Місцевий бюджет:
2025 рік – 100; 2026 рік – 100; 2027 рік – 100.
Інші джерела, не заборонені законодавством: 2025 рік – 100; 2026 рік – 100; 2027 рік – 100.
|
| 2) Надання доступу до функцій та інформації лише авторизованим користувачам з урахуванням їх службових повноважень.
Блокування спроб модифікації чи знищення інформації користувачами без відповідних повноважень. Документування спроб несанкціонованого доступу. |
Виконавчий комітет міської ради | 2025
2027
|
Місцевий бюджет,
інші джерела, не заборонені законодавством |
||
| 3) Створення рівнів доступу користувачів відповідно до Інструкції щодо проектування МАСЦО.
Забезпечення кібербезпеки та відсутності можливостей втручання у роботу Системи.
|
Виконавчий комітет міської ради | 2025
2027 |
Місцевий бюджет |
| Секретар міської ради | Вікторія БУЛАХ
|
|
| Начальник відділу з питань
взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій |
Валерій ШУЛЬЖЕНКО |