
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
Про затвердження Програми зайнятості
населення Охтирської міської
територіальної громади на 2023 – 2025 роки
З метою забезпечення реалізації державної політики зайнятості населення та соціального захисту безробітних, відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», підпункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
рішенням Охтирської міської ради
_______2023 №______
Програма зайнятості населення
Охтирської міської територіальної громади
на 2023 -2025 роки
Зміст
Додаток до Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2023– 2025 роки:
Таблиця 1. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України.
Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця.
Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості інвалідів.
Програми зайнятості населення Охтирської міської
територіальної громади на 2023– 2025 роки
| 1. | Ініціатор розроблення Програми | Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради |
| 2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми | Стаття 18 Закону України «Про зайнятість населення», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» |
| 3. | Розробник Програми | Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради |
| 4. | Співрозробники Програми | Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 5. | Відповідальні виконавці Програми | Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 6. | Учасники Програми | управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради, підприємства, установи, організації Охтирської міської територіальної громади, міська організація роботодавців «Діалог» та профспілки
|
| 7. | Термін реалізації Програми | 2023 – 2025 роки |
| 8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми в частині організації оплачуваних громадських робіт, всього,
у тому числі:
|
120,0 тис. грн., у т.ч: 2023 рік – 15,0 тис.грн.; 2024 рік – 45,0 тис.грн.; 2025 рік –60,0 тис.грн. |
| 8.1. | коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади | 120,0 тис. грн.,
у т.ч: 2023 рік – 15,0 тис.грн.; 2024 рік – 45,0 тис.грн.; 2025 рік –60,0 тис.грн. |
| 8.2. | коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття | Співфінансування у відповідності до чинного законодавства |
Програма зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2023 – 2025 роки (далі Програма) розроблена відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та основних напрямів економічного і соціального розвитку громади.
Мета Програми – забезпечення зайнятості населення на території громади та раціональне використання його трудового потенціалу, зростання добробуту населення, створення нових робочих місць, посилення мотивації до легальної зайнятості, збільшення попиту та пропонування робочої сили на ринку праці, забезпечення соціального захисту та соціальних гарантій незайнятому населенню, збільшення рівня працевлаштування неконкурентоспроможних верств населення.
Програма містить комплекс заходів, спрямованих на підвищення трудової активності населення, якості та конкурентоспроможності робочої сили, збереження і ефективного використання наявних та створення нових робочих місць, підтримку розвитку малого та середнього бізнесу, самозайнятості населення та забезпечення соціального захисту безробітних. В основу прогнозу зайнятості та безробіття на 2023 – 2025 роки покладені тенденції економічного розвитку міста, перспективи щодо пожвавлення підприємницької та інвестиційної діяльності.
показники ринку праці громади за 2021 та 2022 роки
Інвестиційна політика у попередні два роки була спрямована на створення сприятливих умов для залучення капіталовкладень в економіку Охтирської міської територіальної громади. До Програми економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади на 2022-2024 роки, яка затверджена рішенням міської ради від 23.12.2021 № 490-МР, включені заходи із залучення інвестицій і визначені два основних напрямки роботи – це формування позитивного інвестиційного іміджу громади та створення сприятливих умов для залучення коштів.
Одним з важливих завдань є спрямування роботи на пошук позабюджетних альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними фондами, програмами та грантами.
З метою включення міських проектів до єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги на адресу Сумської обласної державної адміністрації були направлені дві проектні пропозиції на загальну суму 9,2 млн. грн.
Охтирська міська рада є дійсним членом Ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання» та у 2022 році долучилася до нової фази Ініціативи спільно з Програмою розвитку Організацій Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні. Програма спрямована допомогти громадам стати більш інклюзивними, сталими та інноваційними для бізнесу й населення.
На офіційному сайті Охтирської міської ради у рубриці «Інвестору» розроблені та опубліковані пропозиції типу «Грінфілд» (вільні земельні ділянки). В інвестиційних пропозиціях міститься інформація щодо власності земельних ділянок, наведена основна характеристика та інженерно-технічна інфраструктура земельних ділянок. На сайті також оприлюднюється інформація про актуальні конкурси та гранти.
Одним із механізмів реалізації державної політики розвитку малого бізнесу на місцевому рівні є Програма розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, яка затверджена рішенням Охтирської міської ради від 22.12.2020 № 34-МР. Ця Програма спрямована на виконання заходів з впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності, фінансової підтримки, ресурсного та інформаційного забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва.
Управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради постійно проводився моніторинг реєстрації суб’єктів господарювання. Станом на 01.01.2023 на території Охтирської міської територіальної громади зареєстровано 1974 суб’єкти господарювання: з них 1725 – фізичні особи – підприємці, 249 – юридичні особи. За 2022 рік в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань зареєструвалась 121 фізична особа – підприємець та 16 юридичних осіб.
З метою регулювання ситуації на ринку праці у громаді впроваджуються заходи сприяння зайнятості населення відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
В Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості на обліку у 2021 році перебували та отримували послуги 1614 осіб, у 2022 році – 1308 осіб.
У різні галузі економіки міста за сприяння Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості у 2021 році працевлаштовано 378 безробітних, з них 21 особа з числа тих, що перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 357 зареєстрованих безробітних; у 2022 році працевлаштовано 244 безробітних, з них 21 особа з числа тих, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 223 зареєстрованих безробітних.
З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості безробітним надавались профорієнтаційні послуги. За направленням Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості у 2021 році пройшли підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 59 безробітних, у 2022 році – 27осіб.
Для забезпечення тимчасової зайнятості населення до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру в 2021 році залучено 8 безробітних, у 2022 році такі роботи не проводились.
У 2021 році Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи 14 особам, з них 1 особа організувала власну справу; у 2022 році ці послуги надані 3 особам.
та ринку праці на 2023 – 2025 роки
Основним завданням на 2023 – 2025 роки залишається підвищення рівня та якості життя населення Охтирської міської територіальної громади. Задля цього будуть створюватись сприятливі умови для залучення інвестицій в економіку громади, подальшого розвитку потенціалу суб’єктів малого бізнесу та підприємницької діяльності, вживатимуться заходи щодо збільшення обсягів виробництва конкурентоспроможної продукції.
Не менш важливим є пошук позабюджетних альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними фондами, участь у програмах та грантах.
У рамках участі у проекті «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України», «Зміцнення громадської довіри» USAID/UCBI III Охтирська міська рада та Громадська організація «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» підписали Меморандум про співпрацю для сприяння ефективного захисту національних інтересів, відбудови та сталого економічного розвитку Охтирської міської територіальної громади. За участі фахівців та експертів проєкту розроблена та рішенням виконавчого комітету міської ради затверджена Концепція відбудови та сталого економічного розвитку Охтирської міської територіальної громади.
З метою відновлення та розвитку нашої громади буде продовжуватись налагодження міжнародного партнерства, що дає можливість використання світового досвіду для залучення інвестицій, привернення уваги благодійників, меценатів, міжнародної спільноти до руйнівних наслідків війни.
Для регулювання ситуації на ринку праці у громаді впроваджуються заходи сприяння зайнятості населення відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Чисельність громадян, які у 2023 – 2025 роках перебуватимуть і отримуватимуть послуги у Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості становитиме по 1000 осіб щорічно. У різні галузі економіки громади передбачається у 2023 році працевлаштувати 20 осіб, у 2024 та 2025 роках також по 20 осіб щорічно з числа тих, що перебувають на обліку в державній службі зайнятості; у 2023 – 2025 роках зареєстрованих безробітних буде працевлаштовано щорічно по 200 осіб.
З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці у 2023-2025 роках Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості планується направити на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації по 20 осіб щорічно. З метою розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці громадян старше 45 років планується в 2023-2025 роках видати по 3 ваучери щорічно на перепідготовку, спеціалізацію та підвищення кваліфікації цієї категорії громадян. До громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру в 2023-2025 роках буде залучено щорічно по 15 осіб незайнятого населення.
Нові робочі місця також будуть створюватись за рахунок зростання кількості економічно активних малих, середніх підприємств та фізичних осіб-підприємців. Прогнозується, що у всіх галузях економіки громади у 2023 році буде створено 320 нових робочих місць, у 2024 році – 325 та у 2025 році – 330.
З метою підтримки розвитку малого і середнього підприємництва Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості планується надати послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи у 2023 – 2025 роках 10 особам щорічно, передбачається, що з них організують власну справу в 2023 – 2025 роках по 1 особі щорічно.
Фінансування організації громадських робіт, до яких залучаються зареєстровані безробітні або працівники, які втратили частину заробітної плати, здійснюється за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади, роботодавців, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та інших не заборонених законодавством джерел. Оплата праці таких осіб здійснюється за фактично виконану роботу в розмірі, що не може бути меншим, ніж мінімальний розмір заробітної плати, та відповідно до умов договору.
Результати реалізації Програми зайнятості населення на 2023 – 2025 роки визначаються шляхом проведення моніторингу ринку праці та створення нових робочих місць.
Основними завданнями моніторингу реалізації Програми є збір, узагальнення, періодичний аналіз відповідних показників та визначення ефективності реалізації Програми.
Моніторинг проводиться на підставі даних Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Здійснення організаційно – практичних заходів щодо виконання показників і завдань Програми покладено на управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Охтирську філію Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Координацію дій між виконавцями Програми та контроль за її виконанням покладається на управління соціального захисту населення Охтирської міської ради.
Розгляд підсумків виконання заходів Програми здійснюється щороку на засіданнях Охтирської міської ради.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
соціального захисту населення Тетяна КОВАЛЕНКО
Додаток
до Програми
Таблиця 1. Надання соціальних послуг Державною
службою зайнятості України
| Найменування
показника |
2021
звіт |
2022
звіт |
2023
прогноз |
2024
прогноз |
2025
прогноз |
| 1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду | 42 | 32 | 40 | 40 | 40 |
| 2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного | 1572 | 1276 | 1000 | 1000 | 1000 |
| 3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку | 21 | 21 | 20 | 20 | 20 |
| 4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних | 357 | 223 | 200 | 200 | 200 |
| 5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації | 59 | 27 | 20 | 20 | 20 |
| 6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру | 8 | 0 | 15 | 15 | 15 |
| з них зареєстрованих безробітних | 8 | 0 | 15 | 15 | 15 |
| 7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи | 14 | 3 | 10 | 10 | 10 |
| з них організували власну справу | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця
| Найменування
показника |
2021
звіт |
2022
звіт |
2023
прогноз |
2024
прогноз |
2025
прогноз |
| 1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього
|
313 | 317 | 320 | 325 | 330 |
| з них:
1.1 юридичними особами
|
16 | 72 | 74 | 75 | 75 |
| 1.2 фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників) | 297 | 245 | 246 | 250 | 255 |
| 2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб: | |||||
| сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| добувна промисловість і розроблення кар’єрів | |||||
| переробна промисловість, у т.ч.:
|
10 | 14 | 14 | 15 | 150 |
| постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря | |||||
| водопостачання; каналізація, поводження з відходами | |||||
| Будівництво
|
7 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів | 208 | 224 | 225 | 225 | 226 |
| транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність | 22 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| тимчасове розміщування й організація харчування | 28 | 10 | 10 | 10 | 12 |
| інформація та телекомунікації
|
4 | 5 | 5 | 6 | 6 |
| державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування | |||||
| освіта | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| охорона здоров’я та надання соціальної допомоги | 5 | 4 | 4 | 5 | 6 |
| мистецтво, спорт, розваги та відпочинок | 4 | 3 | 4 | 4 | 5 |
| надання інших видів послуг | 19 | 20 | 20 | 21 | 21 |
| 3. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб – усього | 9 | 6 | 15 | 15 | 15 |
| в тому числі: | |||||
| 3.1 працівників у юридичних осіб, усього | 8 | 1 | 5 | 5 | 5 |
| за яких компенсовано: | |||||
| 50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | |||||
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 8 | 1 | 5 | 5 | 5 |
| 3.2 працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього | 1 | 5 | 10 | 10 | 10 |
| за яких компенсовано: | |||||
| 50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | |||||
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 1 | 5 | 10 | 10 | 10 |
Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості інвалідів
| Найменування
показника |
2021
звіт |
2022
звіт |
2023
прогноз |
2024
прогноз |
2025
прогноз |
| 1. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України
|
79 | 64 | 70 | 70 | 70 |
| 1.1. з них зареєстровані безробітні | 79 | 64 | 70 | 70 | 70 |
| 2. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України
|
12 | 9 | 10 | 10 | 10 |
| 2.1. з них: зареєстровані безробітні, | 12 | 9 | 10 | 10 | 10 |
| 2.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 3. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 3.1. з них: з числа зареєстрованих безробітних | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 4. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання, усього | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| зокрема за рахунок: | |||||
| 4.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів | – | – | – | – | – |
| 4.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
соціального захисту населення Тетяна КОВАЛЕНКО