
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
РІ Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
Про затвердження Програми зайнятості
населення Охтирської міської
територіальної громади на 2026 – 2028 роки
Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», підпункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення реалізації державної політики зайнятості населення та соціального захисту безробітних, керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
до рішення міської ради
___________ №______
Програма зайнятості населення
Охтирської міської територіальної громади
на 2026 – 2028 роки
Зміст
Додаток до Програми зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2026 – 2028 роки:
Таблиця 1. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України.
Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця.
Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості осіб з інвалідністю.
| 1. | Ініціатор розроблення Програми | Управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради |
| 2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми | Стаття 18 Закону України «Про зайнятість населення», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» |
| 3. | Розробник Програми | Управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради |
| 4. | Співрозробники Програми | Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 5. | Відповідальні виконавці Програми | Управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 6. | Учасники Програми | Управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради, Охтирська філія Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради, підприємства, установи, організації Охтирської міської територіальної громади, міська організація роботодавців «Діалог» та профспілки
|
| 7. | Термін реалізації Програми | 2026 – 2028 роки |
| 8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми в частині організації оплачуваних громадських робіт, всього,
|
225,0 тис. грн.,
у т.ч: 2026рік – 70,0 тис.грн.; 2027 рік –75,0 тис.грн.; 2028 рік –80,0 тис.грн. |
| 8.1. | у тому числі:
коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади |
225,0 тис. грн., у т.ч: 2026 рік – 70,0 тис.грн.; 2027 рік –75,0 тис.грн.; 2028 рік – 80,0 тис.грн. |
| 8.2. | коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття | Співфінансування у відповідності до чинного законодавства |
Програма зайнятості населення Охтирської міської територіальної громади на 2026-2028 роки (далі – Програма) визначає заходи розв’язання проблем, які виникають на територіальному ринку праці в умовах воєнного стану, та передбачає консолідацію зусиль усіх сторін соціального діалогу, що спрямовані на підвищення рівня економічної активності населення, сприяння його продуктивній зайнятості та посилення соціального захисту від безробіття.
Програму розроблено відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» та статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі показників економічного та соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади за 2024 рік, прогнозних критеріїв формування економічної ситуації у 2025 році, враховує динаміку процесів, що відбуваються на ринку праці Охтирської міської територіальної громади.
показники ринку праці громади за 2024 та 2025 роки
Економіка Охтирської міської територіальної громади, незважаючи на складні умови воєнного часу, продовжує функціонувати та залишається визначальною у формуванні соціально-економічного потенціалу громади, забезпечуючи наповнення бюджету, рівень зайнятості та добробуту населення. Підприємства адаптувалися до викликів сьогодення, зосередили зусилля на збереженні існуючих обсягів виробництва, оптимізації логістики, пошуку нових ринків збуту та відновленні кадрового потенціалу замість мобілізованих працівників. Продовжуються заходи щодо підвищення конкурентоспроможності продукції та стабілізації обігових коштів.
Станом на 01.10.2025 року на території громади у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України зареєстровано 2471 суб’єкт господарювання, з яких 2001 реально здійснюють діяльність та сплачують податки до місцевого бюджету. Із них 303 юридичні особи (15,2%) та 1698 фізичних осіб-підприємців (84,8%).
Серед юридичних осіб переважають підприємства у сферах:
Більшість ФОП здійснюють діяльність у торгівлі, ремонті автотранспорту, наданні послуг, інформаційній, професійно-науковій та промислово-будівельній сферах.
На території Охтирської міської територіальної громади, в умовах воєнного стану, діє 421 об’єкт торгівлі, близько 50 закладів ресторанного господарства та понад 120 підприємств побутових послуг, що забезпечують потреби мешканців.
Одним із ключових напрямів діяльності громади залишається сільське господарство: три основних землекористувачі обробляють 86,1% земель сільськогосподарського призначення, основна спеціалізація — вирощування зернових і технічних культур.
У 2024 році зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами з 21 країни світу. Експорт товарів становив 9283,1 тис. дол. США, імпорт — 415,5 тис. дол. США. За підсумками 2025 року очікується зростання зовнішньоторговельного обороту до 10 676,9 тис. дол. США, у тому числі експорту — 10 211,4 тис. дол. США, імпорту — 465,5 тис. дол. США. Основу експорту складають продукти рослинного походження, жири та олії.
На ринку праці громади у 2024–2025 роках спостерігалося поступове відновлення ділової активності, зростання кількості вакансій у сфері торгівлі, промисловості, сільського господарства та сфери послуг.
В Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості на обліку у 2024 році перебували та отримували послуги 708 осіб, у 2025 році очікується800 осіб.
У різні галузі економіки міста за сприяння Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості у 2024 році працевлаштовано 513 безробітних, з них 292 особи з числа тих, що перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 221 особа з числа зареєстрованих безробітних; у 2025 році очікується працевлаштувати 460 безробітних, з них 300 осіб з числа тих, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості та 160 зареєстрованих безробітних.
З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці Охтирською філією Сумського обласного центру зайнятості безробітним надавались профорієнтаційні послуги. За направленням Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості у 2024 році пройшли підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 69 безробітних, у 2025 році – 90 осіб.
Для забезпечення тимчасової зайнятості населення до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру в 2024 році залучено 3 безробітних, у 2025 році – 2.
Суттєвий внесок у стабілізацію економіки мають малі та середні підприємства, які забезпечують більшість нових робочих місць. Завдяки підтримці місцевої влади, участі у державних програмах та міжнародних ініціативах громада поступово формує інвестиційно привабливе середовище.
У межах реалізації державної політики розвитку малого бізнесу затверджено Програму розвитку малого і середнього підприємництва на 2024–2026 роки, що передбачає розширення інфраструктури підтримки бізнесу, консультаційну допомогу, фінансове стимулювання.
Основною метою економічного розвитку громади у 2024–2025 роках було збереження виробничого потенціалу, підтримка зайнятості, забезпечення функціонування критичної інфраструктури та створення умов для післявоєнного відновлення.
Позитивні тенденції на ринку праці свідчать про поступову стабілізацію економічної ситуації, підвищення ділової активності підприємців, а також готовність громади до переходу на етап сталого розвитку у 2026–2028 роках.
та ринку праці на 2026 – 2028 роки
Основним завданням економічного і соціального розвитку Охтирської міської територіальної громади у 2026–2028 роках залишається підвищення рівня та якості життя населення шляхом забезпечення стабільного функціонування економіки, створення нових робочих місць, стимулювання підприємницької активності та залучення інвестицій.
Пріоритетним напрямом діяльності органів місцевого самоврядування буде формування сприятливого бізнес-клімату та розширення інвестиційної співпраці. Передбачається активна участь громади у міжнародних програмах та грантових ініціативах, спрямованих на відновлення інфраструктури, розвиток підприємництва, підвищення енергоефективності, гендерну рівність і безбар’єрність.
У рамках участі в проєктах «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України» і «Зміцнення громадської довіри» (USAID/UCBI III) Охтирська міська рада продовжуватиме реалізацію заходів, визначених Концепцією відбудови та сталого економічного розвитку громади. Ця Концепція передбачає розвиток малого і середнього бізнесу, створення нових робочих місць, модернізацію виробництв та залучення інвестицій у ключові галузі економіки.
З метою забезпечення сталого функціонування ринку праці та зниження рівня безробіття у 2026–2028 роках передбачено впровадження заходів сприяння зайнятості відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Очікується, що щороку близько 800 осіб перебуватимуть на обліку та отримуватимуть послуги в Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості.
У різні галузі економіки громади планується працевлаштовувати:
Для підвищення конкурентоспроможності громадян на ринку праці у 2026–2028 роках передбачено щорічне направлення на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації близько 90-110 осіб, зокрема представників технічних професій, працівників сфери послуг і будівництва.
Окрема увага приділятиметься підтримці громадян віком понад 45 років, внутрішньо переміщеним особам, ветеранам/ветеранкам війни, які потребують професійного оновлення. Для цієї категорії планується видавати ваучери на перепідготовку, спеціалізацію або підвищення кваліфікації.
Для забезпечення тимчасової зайнятості та соціальної адаптації передбачено залучення по 2-4 особи щорічно до громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Розвиток малого і середнього підприємництва залишатиметься ключовим чинником економічного зростання громади. Очікується збільшення кількості суб’єктів господарювання, зокрема фізичних осіб-підприємців, завдяки підтримці у межах Програми розвитку малого і середнього підприємництва Охтирської міської територіальної громади на 2024-2026 роки.
Передбачається, що щорічно послугами служби зайнятості з питань створення власної справи користуватимуться до 8 осіб, із яких по 1 особі щороку організує власне підприємство.
Зростання економічної активності сприятиме створенню нових робочих місць:
У рамках державної політики публічних інвестицій визначено пріоритетні напрями розвитку:
Загалом, подальший розвиток громади у 2026–2028 роках визначатиметься тривалістю воєнних дій, темпами відбудови інфраструктури, поверненням трудових мігрантів, а також ефективністю партнерства між місцевою владою, бізнесом і міжнародними організаціями.
Завдяки реалізації визначених заходів очікується зростання рівня зайнятості, підвищення продуктивності праці, покращення умов для ведення бізнесу та формування стійкої економіки громади, орієнтованої на розвиток людського потенціалу.
Найбільше потребують соціального захисту від безробіття громадяни, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, в першу чергу молодь до 35 років, особи передпенсійного віку, люди з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їх сімей.
Основними проблемами, що існують на ринку праці Охтирської міської територіальної громади, є:
– певний дисбаланс попиту та пропозиції робочої сили;
– недостатній рівень працевлаштування неконкурентоспроможних на ринку праці верств населення;
– адаптація та працевлаштування внутрішньо переміщених осіб;
– соціальна адаптація до мирного життя і повернення до трудової діяльності ветеранів війни та членів їх сімей;
– наявність випадків виплати заробітної плати «в конвертах», тіньової зайнятості.
Вжиття заходів щодо збереження трудового потенціалу Охтирської міської територіальної громади, розвитку цивілізованого ринку праці, надання підтримки зайнятості неконкурентоспроможним на ринку праці верствам населення дадуть змогу забезпечити створення умов для повного здійснення громадянами права на працю, підвищення рівня життя за рахунок трудової діяльності, в умовах запровадження воєнного стану в країні.
Метою програми є регулювання процесів на ринку праці Охтирської міської територіальної громади за допомогою правового, організаційного та економічного механізмів для створення умов забезпечення зайнятості населення та його соціального захисту від безробіття, підвищення рівня життя.
Фінансування організації громадських робіт, до яких залучаються зареєстровані безробітні або працівники, які втратили частину заробітної плати, здійснюється за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади, роботодавців, коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та інших не заборонених законодавством джерел. Оплата праці таких осіб здійснюється за фактично виконану роботу в розмірі, що не може бути меншим, ніж мінімальний розмір заробітної плати, та відповідно до умов договору.
Результати реалізації Програми зайнятості населення на 2026 – 2028 роки визначаються шляхом проведення моніторингу ринку праці та створення нових робочих місць.
Основними завданнями моніторингу реалізації Програми є збір, узагальнення, періодичний аналіз відповідних показників та визначення ефективності реалізації Програми.
Моніторинг проводиться на підставі даних Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Здійснення організаційно – практичних заходів щодо виконання показників і завдань Програми покладено на управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради, Охтирську філію Сумського обласного центру зайнятості, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Координацію дій між виконавцями Програми та контроль за її виконанням покладається на управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради.
Розгляд підсумків виконання заходів Програми здійснюється щороку на засіданнях Охтирської міської ради.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
соціальної та ветеранської політики Тетяна КОВАЛЕНКО
Додаток
до Програми
Таблиця 1. Надання соціальних послуг Державною
службою зайнятості України
| Найменування
показника |
2024
звіт |
2025
очіку-ване |
2026
прогноз |
2027
прогноз |
2028
прогноз |
| 1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду | 708 | 800 | 800 | 805 | 810 |
| 2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного | 101 | 120 | 120 | 125 | 130 |
| 3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку | 292 | 300 | 300 | 315 | 310 |
| 4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних | 221 | 160 | 160 | 165 | 170 |
| 5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації | 69 | 90 | 90 | 100 | 110 |
| 6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 |
| з них зареєстрованих безробітних | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 |
| 7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи | 0 | 7 | 7 | 8 | 8 |
| з них організували власну справу | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Таблиця 2. Працевлаштування на нові робочі місця
| Найменування
показника |
2024
звіт |
2025
очіку-ване |
2026
прогноз |
2027
прогноз |
2028
прогноз |
| 1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього
|
600 | 330 | 360 | 400 | 480 |
| з них:
1.1 юридичними особами
|
167 | 75 | 100 | 112 | 134 |
| 1.2 фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників) | 433 | 255 | 260 | 288 | 346 |
| 2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб: | |||||
| сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство | 67 | 3 | 10 | 12 | 15 |
| промисловість | 26 | 5 | 20 | 25 | 30 |
| постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря | – | 5 | – | 3 | 5 |
| будівництво
|
7 | 13 | 15 | 20 | 15 |
| оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів | 201 | 226 | 230 | 235 | 238 |
| тимчасове розміщування й організація харчування | 26 | 12 | 15 | 20 | 25 |
| транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність | 9 | 20 | 25 | 25 | 27 |
| професійна, наукова та технічна діяльність | 7 | 8 | 10 | 12 | 15 |
| державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування | 1 | 4 | 1 | 2 | 3 |
| охорона здоров’я та надання соціальної допомоги | – | 6 | 3 | 5 | 7 |
| надання інших видів послуг | 256 | 23 | 31 | 41 | 90 |
| 3. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб – усього | 52 | 57 | 57 | 60 | 65 |
| в тому числі: | |||||
| 3.1 працівників у юридичних осіб, усього | 8 | 12 | 13 | 15 | 15 |
| за яких компенсовано: | |||||
| 50% суми фактичних витрат на оплату праці, 50% мінімальної заробітної плати, осіб | 1 | 8 | 8 | 9 | 9 |
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 7 | 4 | 5 | 6 | 6 |
| 3.2 працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього | 44 | 45 | 45 | 46 | 46 |
| за яких компенсовано: | |||||
| 50% суми фактичних витрат на оплату праці, 50% мінімальної заробітної плати, осіб | 8 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| 100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 36 | 44 | 45 | 46 | 47 |
Таблиця 3. Показники сприяння зайнятості осіб з інвалідністю
| Найменування
показника |
2024
звіт |
2025
очіку-ване |
2026
прогноз |
2027
прогноз |
2028
прогноз |
| 1. Чисельність осіб з інвалідністю, що перебувають на обліку в Охтирській філії Сумського обласного центру зайнятості | 113 | 70 | 70 | 75 | 80 |
| 1.1. з них зареєстровані безробітні | 95 | 60 | 60 | 65 | 70 |
| 2. Чисельність осіб з інвалідністю, працевлаштованих за сприяння Охтирської філії Сумського обласного центру зайнятості | 16 | 14 | 14 | 15 | 16 |
| 2.1. з них: зареєстровані безробітні, | 13 | 12 | 12 | 13 | 14 |
| 2.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 3. Чисельність осіб з інвалідністю, залучених до участі у громадських роботах | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 3.1. з них: з числа зареєстрованих безробітних | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| 4. Чисельність осіб з інвалідністю, які проходили професійне навчання, усього | 3 | 6 | 6 | 7 | 8 |
| зокрема за рахунок: | |||||
| 4.1. коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 4.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | 3 | 6 | 6 | 7 | 8 |
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
соціальної та ветеранської політики Тетяна КОВАЛЕНКО