Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді
23 Лютого, 2024 881

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
__________ м. Охтирка № _______
Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді
З метою підвищення енергетичної безпеки громади, ощадливого використання енергоресурсів, для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ, відповідно до статті 12 Закону України «Про енергетичну ефективність», статті 12-1 Закону України «Про енергоефективність будівель», Постанова Кабінету Міністрів України від 23.12.2021 р. № 1460 «Про впровадження систем енергетичного менеджменту» враховуючи цілі масштабної ініціативи Європейської комісії з питань сталого розвитку міст – Угоди мерів (Covenant of Mayors) та рішення Охтирської міської ради від 08.12.2023 №906-МР «Про приєднання до Європейської ініціативи «Угода мерів щодо Клімату та Енергії», керуючись пунктом 58 частини 1 статті 26, частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
- Затвердити Положення про систему енергетичного менеджменту Охтирської міської територіальної громади (додається).
- Керівникам виконавчих органів міської ради, бюджетних установ, закладів, комунальних підприємств призначити відповідальних осіб за ефективне споживання паливно-енергетичних ресурсів згідно із Положенням про систему енергетичного менеджменту та відповідальних осіб за ведення системи енергомоніторингу.
- Керівникам виконавчих органів міської ради, бюджетних установ, закладів, комунальних підприємств згідно з Положенням про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальної громади:
3.1. Протягом місяця з дати прийняття даного рішення внести доповнення до посадових інструкцій відповідальних за ефективне споживання енергоресурсів в закладі (бюджетній установі, організації, комунальному підприємстві);
3.2. Довести зазначені посадові інструкції до відома відповідальних за ефективне споживання енергоресурсів в закладі (бюджетній установі, організації, комунальному підприємстві).
- Визнати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 21.02.2018 № 15 «Про впровадження міської системи енергетичного менеджменту в місті Охтирка».
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань комунальної власності, житлово-комунальногогосподарства, транспорту Охтирської міської ради VIII скликання (Бондаренко С.І.).
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення міської ради
від ____________ № ______
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді
Загальні Положення
- Це Положення визначає механізми та принципи запровадження і функціонування системи енергетичного менеджменту в Охтирській міській раді (далі – система енергетичного менеджменту) та встановлює вимоги до:
- етапів запровадження системи енергетичного менеджменту;
- організаційної структури та механізмів запровадження системи енергетичного менеджменту;
- енергетичної політики та забезпечення її реалізації;
- енергетичного планування;
- повноважень щодо функціонування (поточного управління) системи енергетичного менеджменту, енергетичного планування, моніторингу та оцінки показників діяльності, забезпечення поліпшення системи енергетичного менеджменту;
- формування, ведення та оприлюднення бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель Охтирської міської територіальної громади.
- Дія цього Положення розповсюджується на всі виконавчі органи, підприємства, установи та організації, що перебувають у комунальній власності територіальної громади.
- Терміни, які використовуються у цьому Порядку, застосовуються у такому значенні:
- виконавчий орган – виконавчий комітет, відділ, управління, інший утворений міською радою виконавчий орган;
- громадська будівля – будівля, яка часто відвідується громадянами та утримується за рахунок місцевого бюджету;
- об’єкт енергоменеджменту – підприємство, установа або організація, що перебуває у комунальній власності територіальної громади;
- об’єкт енергомоніторингу – виконавчий орган, підприємство, установа або організація, що перебуває у комунальній власності територіальної громади.
Інші терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про енергетичну ефективність”, “Про енергетичну ефективність будівель”, інших законах України та актах законодавства.
- Система енергетичного менеджменту запроваджується відповідно до вимог національних стандартів України, гармонізованих з міжнародними стандартами.
- Система енергетичного менеджменту запроваджується з метою:
- аналізу споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг територіальною громадою;
- коротко-, середньо- та довгострокового енергетичного планування;
- реалізації заходів з розвитку відновлюваних джерел енергії;
- підвищення ефективності використання та скорочення витрат бюджетних коштів на придбання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг;
- залучення інвестицій у процеси модернізації енергетичної інфраструктури громади;
- моніторингу результатів запровадження енергоефективних заходів, заходів з розвитку відновлюваних джерел енергії;
- стимулювання енергоефективної поведінки мешканців громади;
- сприяння досягненню цілей Національного плану дій з енергоефективності, Оновленого національного визначеного внеску України до Паризької Угоди, Довгострокової стратегії термомодернізації будівель на період до 2050, інших національних цілей та зобов’язань «Угоди мерів –Схід».
- Основними принципами запровадження і функціонування системи енергетичного менеджменту є:
прозорість та відкритість;
доступність звітності та основних результатів для громади;
безперервне циклічне поліпшення функціонування системи енергетичного менеджменту, що включає такі аспекти, як планування, реалізація, перевірка (контроль) та вдосконалення.
- Запровадження системи енергетичного менеджменту здійснюється шляхом:
- створення та забезпечення функціонування організаційної структури енергетичного менеджменту в Охтирській міській раді;
- організаційно-технічного забезпечення для збору та аналізу інформації (даних) від об’єктів енергомоніторингу;
- здійснення первинних навчально-роз’яснювальних заходів для суб’єктів енергоменеджменту.
Організаційна структура системи енергетичного менеджменту
- Система енергетичного менеджменту складається з наступних рівнів:
- головний енергоменеджер громади;
- енергоменеджер громади;
- енергоменеджер напрямку;
- енергоменеджер об’єкту.
- Головним енергоменеджером громади є заступник міського голови відповідно до розподілу обов’язків.
- Функції організації та координації роботи системи енергетичного менеджменту покладаються на посадову особу відділ проєктного менеджменту, грантової діяльності та міжнародної співпраці Охтирської міської ради – енергоменеджера громади, яка визначається розпорядженням міського голови.
- Керівники виконавчих органів Охтирської міської ради та закладів, установ, комунальних некомерційних підприємств сфери освіти, охорони здоров’я, культури, спорту наказом призначають осіб, відповідальних за ефективне споживання енергоресурсів (у виконавчих органах, які мають у своєму підпорядкуванні об’єкти соціальної інфраструктури – енергоменеджерів напрямків; в об’єктах соціальної інфраструктури та об’єктах виконавчих органів – енергоменеджерів об’єктів). Для забезпечення виконання зазначених завдань до посадових інструкцій відповідальних осіб вносяться відповідні зміни.
Функції суб’єктів енергетичного менеджменту
- Головний енергоменеджер громади здійснює такі функції:
- формує політику та визначає напрями підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваних джерел енергії (далі – сталий енергетичний розвиток) на території територіальної громади;
- забезпечує представництво територіальної громади на переговорах з органами влади та міжнародними організаціями стосовно сталого енергетичного розвитку;
- контролює загальний стан ефективності споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг на території Охтирської міської територіальної громади;
- контролює загальний стан та ефективність запровадження і функціонування системи енергетичного менеджменту.
- Енергоменеджер громади:
- аналізує дані про споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг на території Охтирської міської територіальної громади, у виконавчих органах, на об’єктах енергоменеджменту;
- здійснює комплекс заходів, спрямованих на розроблення місцевого енергетичного плану, інших документів щодо сталого енергетичного розвитку;
- забезпечує контроль стану виконання розпоряджень міського голови, які стосуються питань запровадження і функціонування системи енергетичного менеджменту, енергомоніторингу, реалізації проєктів сталого енергетичного розвитку на території територіальної громади;
- аналізує та сприяє залученню доступних джерел позабюджетного фінансування заходів із забезпечення сталого енергетичного розвитку;
- запитує та отримує інформацію щодо споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг, витрат на оплату за споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг, факторів, які впливають на споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг, стану і характеристик будівель, іншу інформацію та проводить перевірку наданої інформації;
- має безперешкодний доступ до приміщень будівель виконавчих органів, об’єктів енергоменеджменту, крім випадів передбачених законодавством;
- готує та подає головному енергоменеджеру громади звіти щодо виробництва та ефективності споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг на території територіальної громади, стану та результатів реалізації проєктів сталого енергетичного розвитку;
- готує самостійно або із залученням сторонніх організацій (експертів) пропозиції щодо включення відповідних проєктів до програми соціально-економічного розвитку громади;
- бере участь у погодженні інвестиційних програм об’єктів енергоменеджменту.
- Енергоменеджер напрямку:
- збирає та аналізує дані про енергоспоживання;
- проводить контроль систематичного достовірного обліку витрат енергоресурсів, що вносяться до інформаційної системи моніторингу у всіх закладах, установах та підприємствах, підпорядкованих відповідному виконавчому органу міської ради;
- контролює дотримання санітарно – гігієнічних норм мікроклімату у приміщеннях будівель закладів, установ та підприємств, підпорядкованих відповідному виконавчому органу міської ради;
- готує рекомендації щодо підвищення рівня енергоефективності на рівні підрозділу;
- збирає та аналізує дані щодо виконаних та запланованих капітальних та поточних ремонтів, пов’язаних зі зниженням енергоспоживання;
- розробляє пропозиції щодо мотивації персоналу в економії паливно – енергетичних ресурсів;
- бере участь у розробці технічних завдань на виконання робіт, пов’язаних з підвищенням ефективності енергоспоживання, на технічне обслуговування інженерних систем будівель, що пов’язані з ефективністю енергоспоживання;
- готує пропозиції щодо включення проєктів з підвищення ефективності енергоспоживання по своєму підрозділу в програму соціально-економічного розвитку та в інші міські програми.
15.Енергоменеджер об’єкту:
1) збирає та передає дані про енергоспоживання та умови мікроклімату в приміщеннях, а також про виникнення аварійних ситуацій;
2) проводить оперативний контроль за споживанням паливно – енергетичних ресурсів та води;
3) слідкує за дотриманням інструкцій з ефективного енергоспоживання;
4) забезпечує виконання вимог та рекомендацій енергоменеджера напрямку та енергоменеджера громади з питань роботи системи енергоменеджменту та здійснення енергомоніторингу;
5) бере участь у контролі за виконанням технічного обслуговування інженерних системи, а також інших заходів, пов’язаних з підвищенням ефективності енергоспоживання;
6) надає пропозиції щодо підвищення ефективності енергоспоживання на своєму об’єкті;
7) готує пропозиції для відповідальних осіб вищого рівня щодо можливих варіантів поліпшення роботи енергетичного моніторингу.
- Управління фінансів та економіки Охтирської міської ради:
1) під час підготовки проєкту програми соціально-економічного розвитку територіальної громади, бюджету територіальної громади враховує рекомендації енергоменеджера громади;
2) проводить публічні закупівлі енергоспоживчої продукції (товарів) та послуг, пов’язаних із забезпеченням сталого енергетичного розвитку;
3) погоджує показники щодо матеріального стимулювання енергоефективної поведінки осіб, що задіяні в системі енергетичного менеджменту відповідно до встановленого порядку.
- Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства:
- надає інформацію щодо запланованих та виконаних капітальних ремонтів, запровадження заходів із забезпечення сталого енергетичного розвитку;
- керується рекомендаціями, підготовленими структурним підрозділом енергоменеджменту.
Порядок функціонування системи енергетичного менеджменту
- Функціонування системи енергетичного менеджменту здійснюється у такі етапи:
- проведення аналізу споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг будівлями виконавчих органів, об’єктів енергомоніторингу;
- формування бази даних будівель Охтирської міської територіальної громади;
- розроблення плану запровадження енергоефективних заходів у будівлях;
- проведення аналізу споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг територіальною громадою;
- розроблення місцевого енергетичного плану, середньострокової місцевої цільової програми на виконання місцевого енергетичного плану;
- реалізація і моніторинг виконання плану запровадження енергоефективних заходів у будівлях, плану діяльності системи енергетичного менеджменту, місцевого енергетичного плану, середньострокової місцевої цільової програми на виконання місцевого енергетичного плану.
Енергомоніторинг
- Енергомоніторинг є основою функціонування системи енергетичного менеджменту.
- Основними функціями енергомоніторингу є:
1) організаційна (збір та обробка енергетичних характеристик будівель та даних щодо споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг);
2) інформаційна (створення та адміністрування бази даних будівель);
3) контрольна (здійснення контролю за станом споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг);
4) діагностична (проведення детального аналізу будівель та визначення потенціалу економії, моніторинг, розрахунок і оцінка показників ефективності використання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг, здійснення прогнозування та перевірки досягнення визначених цілей);
5) комунікаційна (підготовка пропозицій щодо стимулювання ефективного споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг).
- Основними завданнями енергомоніторингу є:
1) збір даних та виявлення відхилень у щоденній роботі;
2) вжиття необхідних заходів у разі зміни експлуатаційних характеристик будівель;
3) здійснення постійного контролю та моніторингу споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг;
4) прогнозування витрат та обґрунтування запровадження енергоефективних заходів.
- Первинний збір інформації відбувається на стартовому етапі впровадження енергомоніторингу в громаді. На даному етапі збирається уся інформація про об’єкт енергоспоживання, зокрема:
– повна та коротка назва установи (закладу, підприємства);
– адреса, контактні дані; – відповідальна особа та її контактні дані;
– рік будівництва;
– опалювальна площа, м2 та опалювальний об’єм, м3
– копія технічного паспорту будівлі;
– кількість постійно перебуваючих осіб в установі (закладі, підприємстві). За наявності двох і більше будівель дані подаються за кожною будівлею окремо. У випадку розташування в одній будівлі 2-х і більше юридичних осіб енергомоніторинг здійснюється відносно кожної юридичної особи виключно за наявності лічильника, приладу обліку незалежно від його функціонального призначення (комерційний або технічний облік). В разі відсутності лічильників, приладів обліку зазначені юридичні особи збирають та передають показники приладів обліку за даними фінансово-технічної документації. Інформація має постійно перевірятись з метою отримання якісних даних аналізу в процесі енергомоніторингу.
- Енергетичний моніторинг відбувається суб’єктами енергомоніторингу на 3-х рівнях:
Відповідальні особи:
1) складають перелік вузлів комерційного обліку (приладів, засобів обліку, лічильників, засобів вимірювальної техніки) (далі – прилади обліку) ПЕР у закладі в цілому та окремих будівлях.
Інформація про прилади обліку має містити: серійний номер; тип приладу обліку; характеристику споживачів, що споживають за ним; інформацію про субабонентів, що споживають за ним; вид ПЕР, який обліковується;
– коефіцієнт трансформації (за наявності вказується у технічному паспорті на прилад обліку та/або безпосередньо на самому приладі); дату останньої та наступної повірки.
2) проводять систематичний збір показників: усіх приладів обліку в бюджетному закладі (або установі) та комунальному некомерційному підприємстві, в тому числі усіх лічильників орендаря (за наявності); середньої температури у приміщеннях; мікроклімату. Систематичний збір інформації передбачає зняття показників усіх приладів обліку через які відбувається постачання ПЕР до об’єкту енергоспоживання.
Зняття показників приладів обліку має відбуватися: кожного робочого дня о 10.00, якщо збір показників відбувається у ручному режимі, або щогодини (кожного календарного дня), якщо збір показників відбувається в автоматизованому режимі (онлайн-режимі), або в інший часовий інтервал згідно із запрограмованим протоколом обміну даних;
- забезпечують передачу зібраних даних до відповідальної особи вищого рівня кожного робочого дня до 11:00 наступним чином:
в ручному режимі:
а) без використання спеціалізованих програмних інструментів (передбачає передачу інформації через телефонний зв’язок, електронну пошту або інші погодженні засоби комунікації);
б) з використанням спеціалізованих програмних інструментів (передбачає передачу інформації шляхом її внесення до програмного інструменту); в автоматизованому режимі (передбачає передачу інформації шляхом її автоматичного зчитування з лічильників, датчиків та інших засобів вимірювальної техніки щодо показників ПЕР та температури (кількісних та якісних) та подання до відповідного програмного інструменту). Чинний енергомоніторинг налаштований у ручному режимі із використанням спеціалізованого програмного інструменту.
4) забезпечують відповідальних вищого рівня технічною та економічною інформацією, необхідною для якісної роботи системи енергомоніторингу.
5) проводять оперативний контроль за споживанням у разі відхилення споживання до 10% від середньостатистичного значення протягом 2-х робочих днів з’ясовують причину відхилення. Після виявлення причини відхилення проводять дії для недопущення виникнення подібних ситуацій у майбутньому та повідомляють керівника бюджетного закладу (або установи) та комунального некомерційного підприємства та відповідальних осіб вищого рівня. В разі відхилення споживання від 10 до 20% від середньостатистичного значення відповідальні особи протягом 1-го робочого дня з’ясовують причину відхилення та проводять оперативні дії з усунення надмірного споживання. В разі відхилення споживання більше ніж на 20% від середньостатистичного значення проводяться дії з негайного (протягом 2 годин) з’ясування причини відхилення та вживаються заходи з усунення надмірного споживання. при необхідності здійснюється особисте відвідування бюджетних закладів (або установ) та комунальних некомерційних підприємств усіма особами, що задіяні в системі енергомоніторингу із залученням сторонніх профільних спеціалістів за погодженням з керівником вищого рівня. У випадку неможливості усунення аномального споживання власними силами про нього негайно повідомляють відповідальних осіб вищого рівня та керівника структурного підрозділу.
6) надають пропозиції щодо впровадження організаційних та технічних заходів, що мають призвести до підвищення ефективності енергоспоживання або скорочення споживання.
7) інформують енергоменеджера громади про зміну технічних характеристик об’єктів енергоспоживання та інфраструктури, а також про зміну юридичної адреси установ та підпорядкованих будівель, зняття (ремонт, повірку, заміну) приладів обліку пер із зазначенням дат початку та кінця робіт.
- Керівники структурних підрозділів виконавчих органів міської ради власними наказами призначають відповідальних осіб за ведення системи енергомоніторингу.
Відповідальні особи:
1) контролюють процес збору інформації відповідальними нижчого рівня, що знаходяться у підпорядкуванні відповідного підрозділу.
2) структурують отриману інформацію у випадку збору у ручному режимі та забезпечують передачу зібраних даних для відповідальної особи вищого рівня.
3) аналізують отриману інформацію та щомісячно готують для керівника структурного підрозділу аналітичні довідки.
4) координують діяльність суб’єктів енергомоніторингу нижнього рівня в частині контролю за споживанням ПЕР. У разі відхилення споживання до 10% від середньостатистичного значення протягом 2-х робочих днів з’ясовують причину відхилення. Після виявлення причини відхилення координують дії для недопущення виникнення подібних ситуацій у майбутньому та повідомляють керівника бюджетного закладу (або установи) та комунального некомерційного підприємства та відповідальних осіб вищого рівня. В разі відхилення споживання від 10 до 20% від середньостатистичного значення протягом 1-го робочого дня з’ясовують причину відхилення та координують оперативні дії з усунення надмірного споживання. в разі відхилення споживання більше ніж на 20% від середньостатистичного значення проводяться дії з негайного (протягом 2 годин) з’ясування причини відхилення та координуються дії з усунення надмірного споживання. за потреби здійснюється особисте відвідування бюджетних закладів (або установ) та комунальних некомерційних підприємств та погоджується залучення сторонніх спеціалістів та із дозволу керівника вищого рівня. У випадку неможливості усунення аномального споживання власними силами про нього негайно повідомляють відповідальних осіб суб’єктів енергомоніторингу вищого рівня, керівника структурного підрозділу.
5) надають пропозиції щодо впровадження організаційних та технічних заходів, що мають призвести до підвищення ефективності енергоспоживання або скорочення споживання ПЕР.
6) збирають інформацію та готують пропозиції для відповідальних осіб вищого рівня суб’єктів системи енергомоніторингу щодо можливих варіантів удосконалення роботи системи енергомоніторингу.
Енергоменеджер громади:
1) контролює та координує процес збору інформації відповідальними особами нижчого рівня.
2) структурує отриману інформацію у випадку збору у ручному режимі та забезпечує передачу зібраних даних для керівного складу міста.
3) аналізує отриману інформацію та готує для міського голови, за погодженням із профільним заступником міського голови, аналітичні довідки: річні, які містять комплексні пропозиції, в тому числі щодо обґрунтування потреби сертифікації енергетичної ефективності об’єктів енергоспоживання, впровадження енергоефективних заходів, удосконалення системи енергомоніторингу (модернізації системи обліку, диспетчеризації, програмного інструменту), рекомендації залучення бюджетних та позабюджетних джерел інвестування в проєкти з підвищення енергоефективності; оперативні, які формуються невідкладно за наслідком відхилення споживання більше ніж на 10% від середньостатистичного значення задля оперативного вжиття заходів з усунення надмірного споживання.
4) здійснює обстеження об’єктів енергоспоживання з перевіркою достовірності отриманої інформації.
5) готує керівництву міста, керівникам структурних підрозділів та керівникам бюджетних закладів (або установ) та комунальних некомерційних підприємств пропозиції щодо матеріального заохочення суб’єктів системи енергомоніторингу (керівників, відповідальних осіб) у встановленому порядку.
6) готує матеріали для проведення нарад, заходів, семінарів з питань функціонування системи енергомоніторингу.
7) представляє громаду на регіональних, державних та міждержавних заходах, що стосуються енергомоніторингу.
- Енергоменеджер громади, енергоменеджери виконавчих органів, об’єктів енергоменеджменту забезпечують збереження даних енергомоніторингу (показників споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг, мікроклімату, аналітичних даних, порівняльних аналізів та графіків, рекомендацій щодо удосконалення) в паперовому та/або електронному вигляді і забезпечують їх приймання-передачу в процесі реорганізації або ліквідації структурного підрозділу, об’єкту енергоменеджменту, зміні (звільненні, переведенні тощо) працівників.
Стимулювання ощадного споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг
- Енергоменеджер громади щороку готує та подає головному енергоменеджеру громади пропозиції щодо використання зекономлених у результаті функціонування системи енергетичного менеджменту коштів для реалізації заходів із забезпечення сталого енергетичного розвитку у наступних періодах.
- З метою забезпечення ощадного споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг в громаді запроваджується система матеріального стимулювання енергоефективної поведінки осіб, що задіяні в системі енергетичного менеджменту.
- Фінансування заходів із забезпечення сталого енергетичного розвитку, інформаційних та організаційних заходів з питань забезпечення сталого енергетичного розвитку тощо, а також преміювання осіб, які задіяні в системі енергетичного менеджменту громади, за рахунок досягнутої економії коштів здійснюється відповідно до Порядку використання економії коштів, що виникла в результаті функціонування системи енергетичного менеджменту Охтирської міської територіальної громади.
Відповідальність
- Відповідальність за дотримання вимог цього Положення виконавчими органами, об’єктами енергоменеджменту покладається на їх керівників.
- Відповідальні особи, керівники виконавчих органів, об’єктів енергоменеджменту несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов’язків, визначених цим Положенням, згідно з чинним законодавством України.
- Енергоменеджери виконавчих органів, об’єктів енергоменеджменту несуть відповідальність за достовірність та своєчасність внесення необхідних даних до системи автоматизованого збору інформації про споживання енергії (енергоносіїв) та комунальних послуг та належне виконання покладених на них обов’язків згідно із цим Положенням та чинним законодавством України.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Заступник міського голови Надія ПИТЮКОВА