Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді
30 Січня, 2026 38

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту в
Охтирській міській територіальній громаді
Відповідно до статті 12 Закону України «Про енергетичну ефективність», статті 12-1 Закону України «Про енергоефективність будівель», постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021р. № 1460 «Про впровадження систем енергетичного менеджменту», з метою підвищення енергетичної безпеки, ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, зниження витрат бюджету та забезпечення безперервного функціонування об’єктів критичної та соціальної інфраструктури Охтирської міської територіальної громади, керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
- Затвердити Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді, що додається.
- Виконавчим органам Охтирської міської ради, комунальним установам та підприємствам забезпечити виконання вимог цього Положення.
- Визнати таким, що втратило чинність, рішення Охтирської міської ради від 29.02.2024 № 970-МР «Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді».
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту Охтирської міської ради (Ситнік Т.М.).
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення міської ради
від_____________№____
ПОЛОЖЕННЯ
про систему енергетичного менеджменту в
Охтирській міській територіальній громаді
- Загальні положення
- Це Положення визначає правові, організаційні та функціональні засади створення і функціонування системи енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді як постійно діючої управлінської системи, спрямованої на раціональне, ефективне та безпечне використання паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг.
- Система енергетичного менеджменту в громаді впроваджується з метою:
- підвищення енергетичної безпеки територіальної громади;
- зниження витрат бюджету на оплату енергоресурсів;
- забезпечення безперервної роботи об’єктів критичної та соціальної інфраструктури;
- прийняття управлінських рішень на основі достовірних даних.
- Положення розроблено відповідно до Законів України «Про енергетичну ефективність», «Про енергоефективність будівель», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021 р. № 1460 «Про впровадження систем енергетичного менеджменту», а також з урахуванням чинних державних та регіональних стратегічних документів у сфері енергетичної безпеки та сталого розвитку.
- Дія цього Положення поширюється на виконавчі органи Охтирської міської ради, бюджетні установи, заклади, організації та комунальні підприємства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади.
- Мета та завдання системи енергетичного менеджменту
- Метою впровадження системи енергетичного менеджменту є формування в Охтирській міській територіальній громаді єдиного підходу до управління енергоспоживанням, підвищення енергетичної безпеки, зменшення витрат на енергоресурси та створення передумов для сталого розвитку громади.
- Основними завданнями системи є забезпечення системного обліку та аналізу споживання енергоресурсів, впровадження управлінських і технічних заходів з енергоефективності, підвищення якості управлінських рішень на основі достовірних даних, підготовка громади до залучення інвестицій і грантових ресурсів у сфері енергетики та клімату, а також формування культури відповідального енергоспоживання в органах місцевого самоврядування.
III. Енергетична політика Охтирської міської територіальної громади
- Енергетична політика громади є основаним елементом функціонування системи енергетичного менеджменту та визначає стратегічні пріоритети у сфері використання паливно-енергетичних ресурсів, а саме:
- зобов’язання органів місцевого самоврядування щодо раціонального використання енергоресурсів;
- пріоритет енергетичної безпеки та безперервності функціонування об’єктів;
- використання даних енергоспоживання як обов’язкової складової управлінських рішень;
- економічна доцільність;
- екологічна відповідальність.
- Енергетична політика затверджується розпорядженням міського голови, доводиться до відома всіх суб’єктів, на яких поширюється дія цього Положення, та підлягає періодичному перегляду з урахуванням змін законодавства, умов функціонування громади та результатів роботи системи.
- Організаційна структура системи та розподіл відповідальності
- Управління системою енергетичного менеджменту здійснюється на рівні керівництва Охтирської міської територіальної громади, головного енергоменеджера громади, енергоменеджера громади та відповідальних осіб у будівлях і об’єктах енергоспоживання.
- Керівництво громади забезпечує політичну та управлінську підтримку системи, визначає пріоритети та приймає рішення на підставі аналітичних матеріалів.
- Енергоменеджер громади:
- координує функціонування системи;
- організовує збір і аналіз даних;
- готує звітні та аналітичні матеріали керівництву громади;
- формує пропозиції щодо заходів з енергоефективності;
- несе відповідальність за методологію та достовірність узагальненої інформації.
- Керівники виконавчих органів, установ і підприємств:
- несуть персональну відповідальність за результати енергоспоживання;
- забезпечують виконання вимог цього Положення;
- приймають управлінські рішення за результатами аналізу.
- Енергетичне планування
- Енергетичне планування в громаді здійснюється на основі системного аналізу фактичного споживання енергоресурсів, з урахуванням технічного стану об’єктів, режимів їх роботи та зовнішніх факторів.
- У процесі енергетичного планування:
- визначаються базові рівні енергоспоживання;
- формуються цілі та показники енергоефективності;
- ідентифікуються об’єкти з найбільшим потенціалом економії;
- визначаються пріоритетні заходи.
- Результати енергетичного планування враховуються під час формування бюджету територіальної громади, місцевих програм, інвестиційних проєктів та заявок на залучення зовнішнього фінансування.
- Реалізація та операційне управління
- Реалізація системи енергетичного менеджменту забезпечується шляхом впровадження організаційних заходів, технічних заходів та управлінських рішень з урахуванням вимог безпеки, режимності об’єктів, умов воєнного стану та фактичних можливостей об’єктів.
- Конкретні процедури, регламенти та методики реалізації визначаються внутрішніми документами виконавчих органів міської ради.
VII. Моніторинг, аналіз та звітність
- Моніторинг енергоспоживання є обов’язковою складовою системи енергетичного менеджменту та здійснюється на постійній основі. Моніторинг забезпечує:
- отримання достовірних даних;
- виявлення відхилень;
- підготовку управлінських рішень.
- Аналіз результатів моніторингу проводиться енергоменеджером громади з підготовкою узагальнених аналітичних матеріалів для керівництва громади.
- Звіти про функціонування системи використовуються для прийняття управлінських рішень, коригування планів та оцінки ефективності заходів.
VIII. Кадрове забезпечення та підвищення спроможності
- Покладання функцій у межах системи енергетичного менеджменту здійснюється з дотриманням вимог трудового законодавства. Зміни до посадових інструкцій вносяться у разі необхідності та в установленому порядку.
- Громада забезпечує розвиток кадрового потенціалу шляхом навчання, підвищення кваліфікації та обміну досвідом у сфері енергоменеджменту.
- Захист інформації та персональних даних
- Інформація, що формується в межах системи енергетичного менеджменту, належить до службової інформації.
- Обробка персональних даних здійснюється відповідно до законодавства України з дотриманням вимог інформаційної безпеки.
- Аналіз керівництвом та вдосконалення системи
- Керівництво громади здійснює періодичний аналіз функціонування системи енергетичного менеджменту з метою її безперервного вдосконалення.
- За результатами аналізу приймаються рішення щодо оновлення цілей, підходів і заходів.
- Прикінцеві та перехідні положення
- Рішення Охтирської міської ради від 29 лютого 2024 року № 970-МР визнається таким, що втратило чинність.
- Виконавчим органам міської ради забезпечити перехід до функціонування системи енергетичного менеджменту відповідно до цього Положення.
- Внутрішні регламенти та інструкції затверджуються в установленому порядку.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник відділу проєктного
менеджменту, грантової діяльності
та міжнародного співробітництва Людмила БЕЙЗИМ
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту рішення Охтирської міської ради
Про затвердження Положення про систему енергетичного менеджменту
в Охтирській міській територіальній громаді
І. Обґрунтування необхідності прийняття рішення
Рішенням Охтирської міської ради від 29.02.2024 № 970 МР було затверджено Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді, яке виконало функцію початкового організаційного документа для впровадження енергомоніторингу.
За результатами практичного застосування у 2024–2025 роках та з урахуванням вимог чинного законодавства встановлено, що зазначене Положення не забезпечує повноцінного функціонування системи енергетичного менеджменту як управлінської системи, що ускладнює його практичне виконання та створює ризики формального невиконання під час перевірок.
У зв’язку з цим виникла необхідність затвердження нової редакції Положення, побудованої за сучасною управлінською логікою системи енергетичного менеджменту з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2021 № 1460 та практики державного контролю.
ІІ. Мета і завдання прийняття рішення
Метою прийняття рішення є:
- впровадження системи енергетичного менеджменту як системи управління, а не виключно обліку;
- підвищення енергетичної безпеки громади;
- зниження витрат бюджету на оплату енергоресурсів;
- забезпечення безперервної роботи об’єктів критичної та соціальної інфраструктури;
- мінімізація кадрових, інформаційних та контрольних ризиків.
ІІІ. Суть проєкту рішення
Проєктом рішення пропонується:
- затвердити нову редакцію Положення про систему енергетичного менеджменту в Охтирській міській територіальній громаді;
- визнати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 29.02.2024 № 970 МР;
- забезпечити перехід виконавчих органів та комунальних установ до роботи за новою редакцією Положення.
ІV. Зміни, що вносяться новим Положенням
Новою редакцією Положення:
- систему енергетичного менеджменту визначено як постійно діючу управлінську систему, а не виключно як інструмент обліку;
- чітко сформульовано мету та завдання системи з акцентом на енергетичну безпеку, безперервність роботи критичної інфраструктури та прийняття рішень на основі даних;
- роль енергоменеджера громади як координатора та аналітика;
- встановлено взаємозв’язок енергетичного планування з бюджетним процесом, місцевими програмами та інвестиційною діяльністю;
- враховано умови воєнного стану та обмеженість ресурсів;
- передбачено розвиток кадрової спроможності та безперервне вдосконалення системи.
- V. Фінансово економічне обґрунтування
Реалізація рішення не потребує додаткових видатків з бюджету територіальної громади та здійснюється в межах наявних повноважень і ресурсів.
VІ. Прогноз соціально економічних та інших наслідків
Прийняття рішення сприятиме:
- підвищенню керованості процесів споживання енергоресурсів;
- зменшенню ризиків формальних порушень;
- підвищенню ефективності бюджетного планування;
- покращенню якості управлінських рішень.