
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
| Про затвердження Положення про відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій Охтирської міської ради
|
Відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Акту про проведення перевірки здійснення виконавчими органами Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області делегованих повноважень органів виконавчої влади засобами дистанційного зв’язку, рішення виконавчого комітету від 29.05.2025 № 88 «Про затвердження заходів з усунення недоліків, виявлених у ході перевірки здійснення виконавчими органами Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області делегованих повноважень органів виконавчої влади засобами дистанційного зв’язку», враховуючи зміни в законодавстві за напрямком оборонної роботи щодо пріоритетних завдань з організації національного спротиву, керуючись пунктом 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
|
|
Додаток
до рішення міської ради ___________ № ___________
|
П О Л О Ж Е Н Н Я
про відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та
надзвичайних ситуацій Охтирської міської ради
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій (далі – Відділ) є структурним підрозділом Охтирської міської ради, який утворюється міською радою, в межах затвердженої структури та штатного розпису. Відділ підзвітний і підконтрольний міській раді та її виконавчому комітету. Начальник Відділу підпорядковується безпосередньо міському голові.
Відділ виконує функції з питань: взаємодії з правоохоронними органами, цивільного захисту, надзвичайних ситуацій, мобілізаційної та оборонної роботи, національного спротиву, запобігання та виявлення корупції, впровадження та експлуатації систем відеоспостереження і оповіщення.
У своїй діяльності Відділ керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, розпорядженнями міського голови, голови обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, а також цим Положенням.
Втручання у діяльність Відділу під час здійснення ним своїх повноважень, а також покладення на нього обов’язків, що не належать або виходять за межі його повноважень чи обмежують виконання покладених завдань, забороняється.
Відділ має бланки та печатки зі своїм найменуванням.
Для виконання покладених на Відділ завдань він забезпечується належною комп’ютерною, копіювальною технікою, телефонним зв’язком, використовує інші системи зв’язку і комунікації, що існують у виконавчому комітеті міської ради.
Відділ має право доступу до державних електронних систем та реєстрів відповідно до покладених на нього завдань та у межах наданих повноважень.
Працівники Відділу зобов’язані забезпечувати конфіденційність інформації, отриманої під час виконання своїх посадових обов’язків, зокрема в межах функціонування систем відеоспостереження, антикорупційного моніторингу та під час опрацювання мобілізаційної інформації.
ІІ. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ВІДДІЛУ
ІІІ. ФУНКЦІЇ ВІДДІЛУ
1) взаємодія з правоохоронними та контролюючими органами щодо протидії злочинності, забезпечення правопорядку і законності, дотримання прав і свобод громадян;
2) розробка та реалізація міських програм профілактики злочинності;
3) координація діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку;
4) інформаційна взаємодія з громадськістю, співпраця зі ЗМІ;
5) участь у комісіях з питань боротьби зі злочинністю та громадського порядку;
6) встановлення, експлуатація та технічне обслуговування систем візуального спостереження за дотриманням правопорядку та забезпеченням безпеки громадян у громадських місцях та на автошляхах Охтирської міської територіальної громади;
1) виконання функцій уповноваженого з питань запобігання та виявлення корупції відповідно до законодавства;
2) організація та здійснення заходів з виявлення, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності посадових осіб виконавчих органів міської ради;
3) проведення антикорупційної експертизи проєктів нормативно-правових актів та інших документів, які подаються на розгляд виконавчого комітету або ради;
4) надання методичної допомоги і консультацій з питань дотримання антикорупційного законодавства працівникам виконавчих органів міської ради;
5) здійснення контролю за дотриманням вимог антикорупційного законодавства, у тому числі щодо запобігання подарунків, дотримання обмежень та вимог до поведінки посадових осіб;
6) виявлення, документування і супровід процедур врегулювання потенційного та реального конфлікту інтересів;
7) участь у розробленні та реалізації антикорупційних програм (у разі їх затвердження) в органах місцевого самоврядування;
8) перевірка фактів подання суб’єктами декларування відомостей у деклараціях відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції»;
9) організація внутрішнього моніторингу дотримання вимог законодавства у сфері запобігання корупції у структурних підрозділах виконавчих органів ради;
10) підготовка звітності, аналітичних довідок і листів з антикорупційних питань на запити контролюючих органів або за власною ініціативою;
11) повідомлення міського голови, Національного агентства з питань запобігання корупції або інших уповноважених органів про виявлені факти, що можуть свідчити про вчинення корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень;
12) підготовка пропозицій щодо усунення умов, що сприяють вчиненню корупційних правопорушень, та контроль за їх виконанням;
13) проведення (за потреби) службових розслідувань та перевірок за фактами можливого порушення вимог антикорупційного законодавства;
14) здійснення навчання, тренінгів і заходів з підвищення обізнаності працівників у сфері запобігання корупції;
15) організація внутрішньої перевірки діяльності виконавчих органів у межах антикорупційного моніторингу.
1) розроблення мобілізаційного плану виконавчого комітету Охтирської міської ради та контроль за його виконанням;
2) участь у розробленні та впровадженні заходів з територіальної оборони відповідно до завдань, визначених місцевими програмами безпеки;
3) забезпечення взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, штабами сил територіальної оборони, підрозділами Сил оборони;
4) сприяння організації призову громадян на строкову військову службу, службу за контрактом, службу в добровольчих формуваннях територіальної громади;
5) здійснення заходів з бронювання військовозобов’язаних працівників виконавчих органів та підпорядкованих установ у порядку, встановленому чинним законодавством;
6) організація ведення обліку військовозобов’язаних, призовників і резервістів у межах компетенції виконавчого комітету міської ради;
7) підготовка звітності щодо стану мобілізаційної готовності, обліку людських і транспортних ресурсів, подання відповідної інформації до обласної військової адміністрації та територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
8) організація і координація роботи зі створення, підготовки та забезпечення функціонування добровольчих формувань територіальної громади:
9) участь у підготовці населення до національного спротиву, формування патріотичної свідомості, підтримка заходів військово-патріотичного виховання;
10) вжиття заходів щодо забезпечення збереження мобілізаційних документів, техніки, матеріально-технічних ресурсів, засобів зв’язку, необхідних для виконання завдань в особливий період;
11) участь у роботі міської комісії з питань евакуації, сприяння підготовці розрахунків і формувань ЦЗ до виконання завдань в особливий період.
1) експлуатація та технічне обслуговування систем відеоспостереження;
2) розширення інфраструктури відеоспостереження за безпековими пріоритетами;
3) забезпечення функціонування систем централізованого оповіщення населення;
4) контроль за своєчасністю та ефективністю оповіщення.
ІV. ПРАВА ВІДДІЛУ
1) своєчасно одержувати у встановленому порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності інформацію, необхідну для здійснення покладених на Відділ повноважень;
2) залучати спеціалістів інших підрозділів Охтирської міської ради для вирішення питань, віднесених до компетенції Відділу;
3) скликати в установленому порядку наради, семінари та конференції з питань, що належать до компетенції Відділу;
4) з урахуванням рекомендацій, що надійшли від правоохоронних органів, надавати пропозиції виконавчому комітету Охтирської міської ради щодо пріоритетних напрямків єдиної політики у сфері боротьби зі злочинністю, забезпечення законності, правопорядку, охорони прав і законних інтересів громадян, здійснення контролю за реалізацією цих заходів;
5) брати участь у роботі комісій при проведенні службового розслідування (перевірки) в виконавчих органах міської ради з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного правопорушення, або невиконання вимог антикорупційного законодавства;
6) отримувати від посадових осіб органів місцевого самоврядування усні та письмові пояснення з питань, які виникають під час проведення службових розслідувань (перевірок), а також щодо виявлених логічних та арифметичних помилок у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру;
7) перевіряти і визначати ефективність здійснення управліннями і відділами міської ради та підприємствами-виконавцями заходів з мобілізаційної підготовки і мобілізації;
8) відповідно до Закону проводити перевірку стану готовності до дій у надзвичайних ситуаціях органів управління, сил і засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
9) вносити міському голові пропозиції щодо заохочення посадових осіб, які брали участь у розробці та підготовці заходів, що відносяться до компетенції відділу, а також про накладення стягнень на осіб, які допустили порушення законодавства з підконтрольних Відділу питань.
1) відділ очолює начальник, який призначається та звільняється з посади згідно із законодавством;
2) начальник Відділу безпосередньо підпорядковується міському голові;
3) начальник Відділу здійснює керівництво діяльністю Відділу, організовує роботу, забезпечує виконання покладених завдань і функцій, несе персональну відповідальність за їх реалізацію.
1) у структурі Відділу передбачаються посади:
1) начальник Відділу виконує функції уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції у виконавчому комітеті Охтирської міської ради на підставі відповідного розпорядження міського голови та організовує антикорупційну роботу відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» і Типового положення, затвердженого Національним агентством з питань запобігання корупції;
2) начальник Відділу забезпечує функціонування, розвиток та технічне обслуговування систем відеоспостереження та централізованого оповіщення;
3) начальник Відділу організовує комплексну взаємодію з правоохоронними органами, органами військового управління, Службою безпеки України, Національним агентством з питань запобігання корупції та іншими державними органами у межах компетенції Відділу. Забезпечує координацію діяльності у сферах цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи.
1) конкретний розподіл обов’язків між працівниками Відділу визначається посадовими інструкціями, затвердженими в установленому порядку;
2) у разі тимчасової відсутності начальника Відділу його повноваження виконує працівник, призначений у встановленому порядку розпорядженням міського голови або іншим уповноваженим органом;
3) у разі відсутності уповноваженої особи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, перебуванням у відпустці та з інших причин, її обов’язки виконує інша особа (за її згодою), визначена керівником відповідного органу.
VІ. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ОРГАНАМИ ТА ПІДРОЗДІЛАМИ
VIІ. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
| Секретар міської ради | Вікторія БУЛАХ | |
|
Начальник відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій |
Валерій ШУЛЬЖЕНКО |