Про затвердження міської цільової Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2026-2030 роки

7 Листопада, 2025 138

Про затвердження міської цільової Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2026-2030 роки

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

      ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

___________                                    м. Охтирка                                        ______

 

 

 

Про затвердження міської цільової Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2026-2030 роки

З метою забезпечення надання населенню медичної допомоги та медичних послуг, спрямованих на збереження, поліпшення та відновлення здоров’я населення, забезпечення фінансовим ресурсом для здійснення вказаних цілей, відповідно до Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.08.2024р. №726-р «Про схвалення стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки та затвердження операційного плану її реалізації», пункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 21 статті 91 Бюджетного кодексу України, статей 8, 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», пункту 5 статті 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1.Затвердити міську цільову Програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2026-2030 роки (Додаток 1).

  1.       Управлінню фінансів та економіки Охтирської міської ради забезпечити фінансування міської цільової Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2026-2030 роки.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету соціально-економічного розвитку, інвестицій, промисловості та підприємництва (Бейзим Л.М.).

 

Міський голова                                                               Павло КУЗЬМЕНКО

 

 

Додаток                                                                                                                     до рішення Охтирської  міської ради                                                                     ________________  № ______________

 

 

МІСЬКА ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА ПРОТИДІЇ ЗАХВОРЮВАННЮ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ НА 2026-2030 РОКИ

 

 

м. Охтирка

2025 рік

 

 

ЗМІСТ

 

з/п

Назва розділу програми Стор.
I. Паспорт програми 3
II. Загальні положення 3-4
III. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямована програма 4-6
IV. Мета програми 6
V.  

Обґрунтування шляхів та способів розв’язання проблеми

 

6
VI. Очікувані результати виконання програми 6-7
VII.  

Обсяг та джерела фінансування Програми

 

7
VIIІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми 7
ІХ.  Строки та етапи виконання Програми 7
Х. План заходів Програми

 

8-11

 

 

  1. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

 

1. Ініціатор розроблення Програми відділ охорони здоров’я Охтирської  міської ради
2. Розробник Програми відділ охорони здоров’я Охтирської  міської ради
3. Відповідальний виконавець Програми комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка», відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради
4. Учасники Програми комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка», управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради, відділ охорони здоров’я Охтирської  міської ради
5. Термін реалізації Програми  2026-2030 роки
6. Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми Бюджет Охтирської міської територіальної громади, інші кошти не заборонені законодавством
7. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми Бюджет Охтирської міської територіальної громади – 2 986 430,85 грн.

Інші кошти, не заборонені законодавством.

 

 

  1. Загальні положення

Програма розроблена на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Поширення туберкульозу становить загрозу національній безпеці країни, є однією з причин втрати працездатності, здоров’я, причиною інвалідності та смертності населення України, свідчить про проблеми бідності, соціальної нерівності та вимагає постійного збільшення видатків із державного бюджету.

Ситуація погіршилася через пандемію COVID-19. Згідно з даними Глобальної доповіді щодо туберкульозу 2021 року, найбільш очевидний вплив пандемії – це різке скорочення кількості зареєстрованих уперше виявлених випадків туберкульозу. У світі цей показник знизився з 7,1 мільйона у 2019 році до 5,8 мільйона у 2020 році. Обмежений доступ до діагностики та лікування туберкульозу призвів до підвищення рівня смертності від туберкульозу. Зниження захворюваності на туберкульоз, досягнуте в попередні роки, майже повністю припинилося. Вирішення завдання забезпечення доступу до можливостей та умов, що сприяють здоров’ю для всіх людей, незалежно від того, хто вони і де вони проживають, можливе лише за наявності багатосекторального співробітництва. Світовий досвід свідчить, що для усунення проблем, пов’язаних з туберкульозом, необхідно забезпечити реалізацію державної політики у сфері профілактики, своєчасного виявлення та лікування хворих шляхом об’єднання зусиль органів місцевої влади та громадськості.

Туберкульоз – це захворювання, яке визнано не лише медичною, а й серйозною соціальною проблемою, що потребує повсякденної уваги та нагальних заходів щодо її вирішення з боку держави та громадськості. На тлі поступової стабілізації епідемічного процесу, на сьогодні становить загрозу поширення насамперед мультирезинстентного туберкульозу, що є однією з причин втрати працездатності, здоров’я, причиною інвалідності та смертності населення. Високий рівень захворюваності та поширення мультирезинстентного туберкульозу зумовлений несвоєчасним виявленням і неналежним  лікуванням хворих на активну форму туберкульозу, недостатнім фінансуванням, кадровою кризою, недосконалістю лабораторної мережі з мікробіологічної діагностики туберкульозу, низькою мотивацією населення до своєчасного звернення за медичною допомогою та недостатнім доступом уразливих верств населення до медичних послуг.

 

III. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Згідно з даними аналізу ДУ Центр громадського здоров’я МОЗ України, щороку в Україні не виявляється більше 20 % випадків захворювання на туберкульоз, що може сприяти його поширенню. Прогностично небезпечним є несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, пізнє виявлення туберкульозу та туберкульозу комбінованого з ВІЛ інфекцією, що може призвести до підвищення рівня смертності від туберкульозу, тому потребує додаткових зусиль та комплексного багатосекторального підходу до профілактики, раннього виявлення туберкульозу, розширення активного виявлення туберкульозу та охоплення контактних осіб та людей з груп ризику профілактичним лікуванням, посилення інформаційної роботи з населенням.

Епідемічна ситуація щодо захворюваності населення громади на туберкульоз протягом   2020-2024р. р. залишалася стабільною. За результатами проведеного епідеміологічного моніторингу ситуація із враженості населення туберкульозом по Охтирській громаді має незначні коливання, хоча відмічається тенденція до підвищення показників захворюваності на туберкульоз  на  бактеріальні  форми.

Поширенню захворювання на туберкульоз сприяє високий рівень бактеріовиділення  серед вперше виявлених хворих на туберкульоз легень, питома вага якого за 2020 рік по громаді склала  58,3%, за 2021рік – 86,7%, за 2022 рік – 66,7%, за 2023рік – 50,0 %, за 2024рік – 89,5%, за 6 місяців 2025року -100%,  що свідчить про пізню діагностику та ускладнення лікування хвороби і перехід її в мультирезистентну  або невиліковну форму.                                                                       За даними статистичної звітності  у  2020 році було виявлено 12 випадків захворювань на туберкульоз  (показник захворюваності становив 25,2 на 100 тис. нас.), у 2021 році – 15 випадків (показник – 31,5 на 100 тис. нас.), у 2022 році – 9 випадків (показник -18,9 на 100тис.нас.), у 2023 році -14 випадків (показник –  29,4 на 100 тис. нас.), у 2024 році -19 випадків (показник – 39,9 на 100тис.нас.), за 6 місяців 2025 року – 4 випадки (показник – 8,4 на 100 тис. нас.). Однак захворюваність на бактеріальні форми туберкульозу збільшується, так у 2020 році було виявлено 7 випадків (показник захворюваності становив 14,7 на 100 тис. нас.), у 2021 році – 13 випадків (показник 27,3 на 100 тис. нас.), у 2022 році – 6 випадків (показник – 12,6 на 100 тис. нас.), у 2023 році – 7 випадків (показник – 14,7 на 100 тис. нас.), у 2024 році – 19 випадків (показник – 39,9 на 100тис. нас.), за 6 місяців 2025 року – 4 випадки (показник – 8,4 на 100 тис. нас.).

Серед зареєстрованих випадків туберкульозу в 2020 році деструктивна форма виявлена у 4 випадках (показник становить – 8,4на 100 тис. населення), у 2021році – 9  випадків (показник – 18,9 на 100 тис. нас.), у 2022 році – 11 випадків (показник – 23,1 на 100 тис. нас.), у 2023 році – 4 випадки (показник – 8,4на 100 тис. нас.), у 2024 році – 8 випадків (показник – 16,8 на 100 тис. нас.), за 6 місяців 2025 року – 6 випадків (показник – 12,6 на 100 тис. нас.).

Показники захворюваності на туберкульоз серед міського  населення дещо вищі у порівнянні з показниками захворюваності серед сільського населення, особливо на бактеріальний туберкульоз, що несе загрозу виникнення епідемії туберкульозу у міській місцевості та подальшому в громаді.

Таку епідемічну ситуацію  можна вважати, як епідемічно загрозливу для розповсюдження захворюваності на туберкульоз широких верств населення. Вказані показники вперше виявлених хворих на туберкульоз з деструктивними та бактеріальними формами свідчать про несвоєчасне звернення населення за медичною допомогою та вкрай недостатнє проведення профілактичної роботи серед населення.

Глобальною стратегію Всесвітньої організації охорони здоров’я передбачається забезпечення зниження показників захворюваності від туберкульозу до 2030 року.

Показники захворюваності на активний туберкульоз, у тому числі органів дихання, на теперішній час зберігають стабільну тенденцію і залишаються на рівні останніх 5 років.

За статтю серед захворілих щорічно реєструються більше випадків захворювань у чоловіків (67,6%), у жінок (32,4%). Вікова структура: частіше хворіють особи у віці 41-50 років, 51-60 років та люди  старші 60 років. За соціальними групами хворі на активний туберкульоз розподіляється наступним чином: непрацюючі працездатного віку та особи пенсійного віку. Це вказує на значну роль соціальних чинників, таких як низький рівень доходів, відсутність стабільної зайнятості, соціальна дезадаптація, міграція населення. Низький, але не виключений рівень захворюваності серед внутрішньо переміщених осіб пов’язаний, вірогідно, з низьким рівнем обстежень даної соціальної групи.

 

  1. Мета Програми

Метою Програми є поліпшення епідемічної ситуації в напрямку зменшення загальної кількості хворих на туберкульоз, зниження захворюваності та смертності від туберкульозу, від комбінованих інфекції туберкульоз/СНІД, зниження темпів поширення мультирезистентного туберкульозу шляхом реалізації державної політики, що ґрунтується на принципах забезпечення загального та рівного доступу населення до якісних послуг з профілактики, діагностики та лікування туберкульозу, запровадження багатосекторального підходу та інвестування додаткового фінансування для забезпечення соціальної справедливості шляхом зміцнення універсального доступу до послуг охорони здоров’я та базового соціального забезпечення, сприяння стійкості ефективних програмних підходів. Необхідна інтеграція протитуберкульозних заходів – профілактичних, інформаційних, соціальних у всі сектори.

 

V. Обґрунтування шляхів та способів розв’язання проблеми

Шляхами розв’язання проблеми є реалізація державної політики у сфері протидії на туберкульоз на території Охтирської міської територіальної громади, виконання заходів соціального захисту хворих на туберкульоз та малолітніх і неповнолітніх осіб, інфікованих мікобактеріями туберкульозу, здійснення протитуберкульозних заходів та контроль їх виконання юридичними і фізичними особами, інформування населення через засоби масової інформації про епідемічну ситуацію щодо захворюваності на туберкульоз на території громади та заходи, що здійснюються з метою її поліпшення. Виконання програми здійснюється згідно затвердженого плану заходів, з урахуванням змін до чинного законодавства (згідно з додатком).

 

  1. VI. Очікувані результати виконання Програми

Створення мультисекторального підходу дозволить мінімізувати ризики, пов’язані з соціальними проблемами, дозволить приділити увагу соціально вразливим групам населення.

Виконання Програми дасть змогу поліпшити раннє виявлення туберкульозу, що дозволить знизити занедбаність та смертність від туберкульозу, відповідно буде сприяти зменшенню захворюваності на туберкульоз, зменшенню частки хворих на мультирезистентний туберкульоз серед нових випадків захворювання, оскільки раннє виявлення сприяє більш ефективному та короткому лікуванню, забезпечити одужання 70% хворих з новими випадками туберкульозу завдяки ранньому початку лікування, знизити кількість хворих з повторним лікуванням та зменшити відсоток хворих, що відмовились від лікування завдяки збільшенню кількості вилікуваних хворих, стабілізувати рівень смертності від комбінованих інфекції туберкульоз/ВІЛ – інфекція/СНІД, забезпечити якісне надання медичних послуг на рівнях первинної та вторинної медичних ланок, підтримувати діагностику туберкульозу у закладах охорони здоров’я громади на високому рівні, інтегрувати діяльність протитуберкульозної служби із діяльністю закладів первинної та вторинної ланок охорони здоров’я та санітарно епідеміологічної служби, покращити взаємодію з зацікавленими сторонами, зокрема структурами соціального захисту щодо профілактики і виявлення туберкульозу.

 

VII. Обсяг та джерела фінансування Програми

Фінансове забезпечення Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади. Фінансова підтримка є безповоротною.

Головним розпорядником коштів за Програмою виступає відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради та використовує виділені кошти згідно з планом використання.

Обсяг фінансування Програми визначається, виходячи з конкретних завдань та реальних можливостей. 

 

VIII. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Контроль за виконанням Програми та координація дій між виконавцями Програми покладається на відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради, що відповідає за моніторинг та оцінку результатів виконання Програми та, в разі потреби, за розробку пропозицій щодо доцільності продовження тих чи інших заходів і завдань, уточнення показників, обсягів і джерел фінансування, переліку виконавців.

Інформація про хід виконання Програми узагальнює відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради до 20 січня щороку та надає звіт про хід виконання Програми до Охтирської міської ради  щороку до 01 березня.

 

  1. IX. Строки та етапи виконання Програми

Програма розрахована на період 2026-2030 роки.

 

 

  1. X. План заходів Програми

 

Найменування заходу Відповідальні виконавці Орієнтовний обсяг фінансових ресурсів для виконання завдання (грн) Очікувані результати та

критерії ефективності

2026 2027 2028 2029 2030  
1 Проведення роз’яснювальної та санітарно – просвітницької роботи серед населення по пропаганді здорового способу життя шляхом  проведення виступів на радіо, бесід, лекцій, тощо

 

КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ»

42867,0 45396,2 47802,1 47802,1 47802,1 Проведення не менше 30 просвітницьких заходів на рік
2 Поширення серед населення, зокрема ВПО, демобілізованих осіб через соціальні сторінки інформації про туберкульоз та заохочення звернень до медичних закладів за наявності симптомів КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ», управління соціальної та ветеранської політики ОМР, відділ охорони здоров’я ОМР

 

Розміщення щонайменше 20 інформаційних публікацій на рік, збільшення кількості осіб, які звернулися за діагностикою на 10 % щорічно
3 Забезпечення належного санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму в медичних закладах громади КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ», КНП ОМР «ОМСП»

 

Проведення 100 % планових санітарно гігієнічних заходів; зниження рівня інфікування туберкульозом
4 Виявлення туберкульозної інфекції серед дитячого населення шляхом придбання туберкуліну КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ»

15808,8 16741,5 17628,8 17628,8 17628,8 Проведення туберкулінодіагностики не менше ніж 95% потребуючого дитячого населення громади, своєчасне виявлення нових випадків

 

5 Проводити системний скринінг на туберкульоз осіб з групи підвищеного ризику, контактних осіб, ВІЛ-інфікованих (100% щорічно), а також населення старше 15 років шляхом проведення рентгенодіагностики

 

КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ

100 % охоплення осіб із груп ризику щорічно: не менше 80 % населення старше 15 років охоплено рентгенодіагностикою раз на 2 роки
6 Придбання одноразових контейнерів для збору біологічного матеріалу та подальшого проведення обстеження методом мікроскопії мокротиння КНП ОМР «ОМЦПМСД»,

КНП  ОМР «ОЦРЛ»

11403,0 12075,8 12715,8 12715,8 12715,8 Проведення не менше 750 досліджень мокротиння на рік
7 Забезпечення транспортування біоматеріалу пацієнтів для виконання бактеріологічних обстежень до регіонального фізіопульмонологічного центру або інших закладів охорони здоров’я шляхом придбання  паливно –мастильних матеріалів для доставки біоматеріалів КНП ОМР «ОМЦПМСД» 78192,0 82805,3 87194,0 87194,0 87194,0 Забезпечення своєчасного транспортування біоматеріалу у 100 % випадків, проведення повного обсягу бактеріологічного дослідження
8 Придбання квантиферонових тестів КНП ОМР «ОМЦПМСД» 118645,5 125645,6 264609,6 264609,6 264609,6 Проведення не менше 50 тестів щорічно, підвищення рівня раннього виявлення латентної туберкульозної інфекції на 15 %

 

9 Придбання швидких тестів на туберкульоз КНП ОМР «ОМЦПМСД» 75477,0 79930,1 168332,9 168332,9 168332,9 Проведення не менше 400 тестів щорічно, скорочення терміну діагностики до 1 доби

 

10 Забезпечувати захист медичного персоналу від туберкульозної інфекції шляхом придбання респіраторів різних розмірів

 

КНП ОМР «ОМЦПМСД» 24435,0 25876,7 27248,1 27248,1 27248,1 Забезпечення 100 % персоналу, задіяного у протитуберкульозних заходах засобами індивідуального захисту
11 Забезпечення виконання стандартів інфекційного контролю шляхом придбання фіт-тестів КНП ОМР «ОМЦПМСД» 3149,4 3335,2 3511,9 3511,9 3511,9 Проведення щорічної перевірки 100 % персоналу, контроль ефективності використання респіраторів
12 Забезпечення належного санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму шляхом придбання екранованих опромінювачів для кабінетів КНП ОМР «ОМЦПСМД» КНП ОМР «ОМЦПМСД» 27150,0 28751,85 30275,6 30275,6 30275,6 Забезпечення 100 % кабінетів для прийому пацієнтів опромінювачами, зниження ризику повітряно-крапельного інфікування
13 Забезпечення фінансової підтримка медичного персоналу (який забезпечує забір, транспортування зразків та спостереження та лікування хворих) у розмірі 50% від окладу КНП ОМР «ОМЦПМСД» 38157,7 38157,7 38157,7 38157,7 38157,7 Забезпечення доплати працівникам, підвищення мотивації та якості проведення протитуберкульозних заходів
Всього

Бюджет Охтирської міської територіальної громади    

435 285,4 грн 458 715,95 грн 697 476,5 грн 697 476,5 грн 697 476,5 грн  

 

           Секретар міської ради                                                                                                      Вікторія БУЛАХ        

       

 

           Начальник відділу охорони здоров’я                                                                            Олена ЛАНІНА

 

 

 

 

Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія