
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
оновлення 18.01.2022
Про затвердження міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
На підставі звернень комунальних некомерційних підприємств Охтирської міської ради «ОЦПМСД» від 02.12.2021р. № 01-23/01/1420, «ОЦРЛ» від 02.12.2021р. № 3064, «ОМСП» від 20.12.2021р. № 01-11/01/272 «Про затвердження Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022 – 2024 роки», відповідно до статті 5 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018р. № 410 (в редакції постанов Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010р. № 208 «Деякі питання удосконалення системи охорони здоров’я», з метою забезпечення належної організації профілактики інфекцій та інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я, керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток 1 до рішення
міської ради
від ___________№ ___
Охтирська міська рада
Міська Програма з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
2022 рік
м. Охтирка
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
| 1. | Ініціатор розроблення Програми | Відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 2. | Розробник Програми | Відділ охорони здоров’я
Охтирської міської ради. |
| 3. | Співрозробники Програми | Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 4. | Відповідальний виконавець Програми | Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 5. | Учасники Програми | Відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 6. | Термін реалізації Програми | 2022-2024 роки |
| 7. | Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми | Міський бюджет
Інші джерела, не заборонені законодавством |
| 8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми по комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; | 2022 р.
Міський бюджет – 118,5 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 935,6 тис. грн 2023 р. Міський бюджет – 282,0 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 984,1 тис. грн 2024 р Міський бюджет – 296,9 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 1033,4 тис. грн Всього 2022-2024 – 3650,5 тис. грн
|
| 9. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми по комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка» | 2022 р.:
Міський бюджет – 202,4 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством –89,8 тис. грн 2023 р.: Міський бюджет – 209,8 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 95,4 тис. грн 2024 р Міський бюджет – 221,7 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 100,5 тис. грн. Всього 2022-2024 – 919,6 тис. грн |
| 10. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми по комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» | 2022 р.:
Міський бюджет – 2065,6 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством –1528,9 тис. грн 2023 р.: Міський бюджет – 2218,1 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 1636,4 тис. грн 2024 р Міський бюджет – 2371,5 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 1749,3 тис. грн. Всього 2022-2024 – 471,5 тис. грн
|
| Загальний обсяг по Програмі | Міський бюджет – 7986,5 тис. грн.
Інші джерела, не заборонені законодавством – 8153,4 тис. грн Всього 2022-2024 –16139,9 тис. грн |
Стратегічним завдання охорони здоров’я є забезпечення якості медичної допомоги і створення безпечного лікарняного середовища. Інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги (далі ІПНМД) є найважливішою складовою цієї проблеми через широке поширення, негативні наслідки для здоров’я пацієнтів, медичного персоналу й економіки держави.
Внутрішньо – лікарняні інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги, які поступаються лише серцево-судинним та онкологічним захворюванням, до цього часу залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Високий рівень цієї захворюваності, на думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), пов’язаний з ростом стійкості збудників внутрішньо – лікарняних інфекцій до дії протимікробних препаратів (антибіотиків, антисептиків та дезінфектантів), відсутністю ефективної системи контролю за інфекціями. Ризик захворювання на внутрішньо – лікарняні інфекції поширюються як на пацієнтів так і працівників закладів охорони здоров’я, а також відвідувачів. За даними ВООЗ 1 з 10 пацієнтів інфікується під час надання медичної допомоги; на 30% зменшується кількість інфекцій, що передаються під час надання медичної допомоги за ефективної профілактики. Рівень захворюваності на ці інфекції у розвинених країнах світу досягає до 44%. За визначенням ВООЗ кожний десятий пацієнт інфікується збудниками внутрішньо – лікарняних інфекцій.
Інфекційний контроль відіграє вирішальну роль для підвищення безпеки пацієнтів та профілактики інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги. Медичні заклади має високий ризик поширення мікроорганізмів між відвідувачами та медичними працівниками.
Інфекційний контроль визначається як система постійного епідеміологічного спостереження в медичних закладах з епідеміологічним аналізом результатів цього спостереження й проведення на основі епідеміологічної діагностики цілеспрямованих заходів для підвищення якості медичної допомоги.
Програма інфекційного контролю дасть змогу зробити медичне обслуговування безпечним і доступним, адже допоможе запобігти витратам на лікування ІПНМД, а головне — зберегти життя відвідувачів.
Складна епідемічна ситуація вимагає підвищеної уваги до запобігання поширенню інфекцій і посилює вимоги до якості дезінфекції виробів медичного призначення, інструментів і приміщень медичних закладів та проведення у закладах охорони здоров’я заходів, спрямованих на забезпечення інфекційної безпеки.
Удосконалення епідеміологічного нагляду за внутрішньо – лікарняними інфекціями, зниження захворюваності, летальності й економічного збитку від ІПНМД за рахунок впровадження комплексу профілактичних та протиепідемічних заходів, дотримання заходів інфекційного контролю, що сприяє зменшенню частоти інфекцій, розвиток яких пов’язаний з наданням медичної допомоги, покращить якість та пацієнторієнтованість медичних закладів Охтирської міської територіальної громади, забезпечить захист здоров’я персоналу.
Для досягнення визначеної цією Програмою мети слід удосконалити та виконати наступні завдання:
Головними шляхами розв’язання проблем Програми є безумовне дотримання законодавчих та нормативних документів з питань інфекційного контролю. З цією метою буде реалізований комплекс заходів, спрямованих на:
Програма діє впродовж 2022 – 2024 років.
Забезпечення виконання заходів Програми здійснюється в межах видатків НСЗУ, а також за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади та інших джерел незаборонених чинним законодавством.
Організація виконання Програми покладається на Охтирську міську раду. Координація виконання Програми покладається на відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради та заклади охорони здоров’я Охтирської міської ради.
Виконання Програми дасть змогу:
– впровадити ефективні протиепідемічні заходи в умовах розвитку
епідемії COVID-19, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів, та інших небезпечних інфекцій;
– в значній мірі зменшить інфікування пацієнтів під час перебування в медичних закладах та під час проведення відповідних маніпуляцій;
– підвищити безпеку при наданні медичних послуг;
– покращити якість та доступність надання медичної допомоги;
– зменшити інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги;
– зменшити захворюваність на інфекційні захворювання серед пацієнтів;
– підвищити рівень поінформованості населення в питаннях запобігання розповсюдження інфекційних хвороб;
– зміцнити матеріально-технічну базу лікувально-профілактичних закладів Охтирської міської територіальної громади;
– покращити подальший розвиток інформаційного забезпечення сфери охорони здоров’я та зменшити інфекційну захворюваність серед жителів громади;
– створити систему моніторингу та аудиту ефективності програми інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я Охтирської міської ради;
– посилити систему надання медичної допомоги, шляхом якісної, пацієнторієнтованої допомоги.
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 2
до рішення Охтирської міської ради
від _________ № ___________
ПОЛОЖЕННЯ
про комісію з інфекційного контролю
1.1. Комісія створюється у кожному закладі охорони здоров’я Охтирської міської територіальної громади з метою контролю по дотриманню санітарно-протиепідемічного режиму та попередження випадків інфікування, затверджується відповідним наказом по закладу. У склад комісії включаються медичні працівники та представник органу управління.
1.2. В своїй роботі комісія керується директивними документами МОЗ України, Департаменту охорони здоров’я, Головного управління Держсанепідслужби у Сумській області, ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України», регламентуючими питання профілактики і боротьби з внутрішньолікарняними інфекціями, дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
1.3. Засідання комісії поводиться не рідше двох разів на рік.
1.4. Комісія розробляє пакет документів:
– перспективний план роботи комісії;
– план інфекційного контролю за туберкульозом;
– план проведення занять з медичними працівниками з питань інфекційного контролю;
– план дій після оцінки показників з інфекційного контролю;
– інструкцію з дотримання санітарно-протиепідемічних заходів в закладі;
– інструкцію з профілактики коронавірусної інфекції;
– інструкцію з профілактики професійного зараження ВІЛ-інфекцією;
– правила і норми щодо поводження з медичними відходами;
– моніторинг, аудит, зворотній зв’язок;
– опитувальник щодо реалізації основних компонентів профілактики інфекцій та інфекційного контролю;
– комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів із запобігання інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги.
2.1. Організація та координація заходів по профілактиці випадків інфікування.
2.2. Контроль за виконанням вимог директивних документів, регламентуючих питання недопущення інфікування на етапі надання медичної допомоги та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
2.3. Вжиття термінових заходів щодо попередження виникнення вогнищ інфекцій та їх ліквідації.
2.4. Розробка плану заходів профілактики випадків інфікування і плану роботи комісії (з урахуванням реалізації вимог офіційних документів, пропозицій), санітарно-гігієнічної та епідеміологічної ситуації. що склалася.
2.5. Розробка плану по проведенню профілактичних та протиепідемічних заходів, які проводяться в медичних закладах Охтирської міської територіальної громади.
2.6. Контроль за ходом навчання медичного персоналу з питань профілактики виникнення інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
2.7. Участь у внутрішній атестації персоналу медичних закладів Охтирської міської територіальної громади.
2.8. Подання директору КНП ОМР «Охтирський МЦПМСД», міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; директору КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»; директору КНП ОМР «Охтирська МСП» протоколів засідань для прийняття управлінських рішень.
Комісія має право:
3.1. Здійснювати контроль виконання заходів по профілактиці інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму в медичному закладі.
3.2. Заслуховувати на засіданнях комісії працівників структурних підрозділів медичного закладу, окремих фахівців по профілактиці виникнення інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
3.3. Подавати керівникам медичних закладів Охтирської міської територіальної громади матеріали за результатами перевірки виконання заходів по профілактиці випадків інфікування та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму. При невиконанні зазначених заходів вносити пропозиції щодо накладення на винних стягнень згідно діючого законодавства.
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 3
до рішення Охтирської міської ради
від _________ № ___________
ЗАХОДИ
щодо реалізації Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекцій,
пов’язаних з наданням медичної допомоги у Охтирській міській територіальній громаді на 2022 – 2024 роки
| Дія/захід | Відповідальний | Строк виконання | Відмітка про виконання |
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| Визначити склад та призначити голів комісій з інфекційного контролю | Керівники закладів, заступники | 1 місяць | |
| Забезпечити виконання медичним персоналом наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014№552«Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я» | Керівники закладів, голови комісій з інфекційного контролю | Постійно | |
| Затвердити положення про комісію з інфекційного контролю та посадові інструкції членів відповідно до Положення про комісію з інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я, установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення | Голови комісії з інфекційного контролю | 1 місяць | |
| Проаналізувати системну самооцінку принципів інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я і розробити письмовий план дій на певний час роботи (наприклад, річний план) на основі визначених пріоритетів | Керівники закладів, голови комісій з інфекційного контролю | 2 – 3 місяці | |
| Розробити пакет документів згідно положення про комісію з інфекційного контролю | Голови комісій з інфекційного контролю | 1 – 3 місяці | |
| Розробити та затвердити епідемічно-безпечні алгоритми на медичні маніпуляції та процедури, які виконують лікарі та молодший медперсонал | Голови комісій з інфекційного контролю | 1 – 3 місяці | |
| Затвердити Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами | Головаи комісій з інфекційного контролю | 1 місяць | |
| Отримати спеціальний паспорт на місце зберігання відходів, із зазначеними найменуванням та кодом відходів, їх кількісним та якісним складом, походженням, технічними характеристиками місця чи об’єкта зберігання (відповідно до постанови КМУ від 13 липня 2016 р. № 446 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами») | Керівники закладів | Згідно плану | |
| Провести зустріч та обговорити принципи інфекційного контролю із керівниками суміжних програм/служб/комісій (наприклад, якості надання медичних послуг). | Голови комісій з інфекційного контролю | 1 – 2 місяці | |
| Організувати контроль якості виконання процедур відбору, зберігання та транспортування біологічного матеріалу | Голови комісій з інфекційного контролю | Постійно | |
| Проводити розрахунки потреби в дезінфекційних та антисептичних засобах | Відповідальні медичні сестри | Постійно | |
| Проведення навчання і контролю рівня знань медичного персоналу щодо питань запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги | Голови комісій з інфекційного контролю | Згідно планів занять | |
| Забезпечити проходження періодичних медичних оглядів працівниками закладу | Відповідальні лікарі | Згідно графіків медоглядів |
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 1 до міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
Прогнозований обсяг фінансових ресурсів на виконання
міської Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
для комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
| № п/п | Перелік заходів Програми | Джерело фінансування | Орієнтовані обсяги фінансування, тис. грн | ||
| 2022р | 2023р | 2024р | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Придбання засобів для стерилізації | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
–
|
– | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 2,7 | 2,8 | 2,9 | ||
| 2 | Придбання витратних матеріалів для огляду пацієнтів | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 143,9 | 151,5 | 159,1 | ||
| 3 | Придбання препаратів для дезінфекції, шкірних антисептиків | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 126,0 | 133,8 | 140,9 | ||
| 4 | Придбання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 400,0 | 420,0 | 440,0 | ||
| 5 | Лабораторне обстеження гострої респіраторної хвороби COVID-19 методом імуноферментного аналізу медичними працівниками | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
23,5 | 24,9 | 26,2 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 23,5 | 24,9 | 26,2 | ||
| 6 | Страхування медичних працівників від особливо небезпечних інфекційних хвороб | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
25,0 | 26,5 | 27,9 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| 7 | Придбання швидких експрес тестів для виявлення хвороби COVID-19 | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
70,0 | 230,6 | 242,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 220,0 | 230,6 | 242,8 | ||
| 8 | Придбання швидких тестів для експрес діагностики ВІЛ, вірусних гепатитів В,С | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 19,5 | 20,5 | 21,5 | ||
| Кошти міського бюджету 2022-2024 рр. | 697,4 тис. грн | ||||
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 2953,1тис.грн | ||||
| Всього: за 2022-2024 рр. | 3650,5тис.грн | ||||
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 2 до міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
Прогнозований обсяг фінансових ресурсів на виконання
міської Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
для комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка»
| № п/п | Перелік заходів Програми | Джерело фінансування | Орієнтовані обсяги фінансування, тис. грн | ||
| 2022р | 2023р | 2024р | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Придбання препаратів для дезінфекції, шкірних антисептиків | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
84,1 | 84,1 | 89,3 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 10,0 | 10,6 | 11,2 | ||
| 2 | Придбання обладнання для дезінфекції та утилізації | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
9,6 | 10,2 | 10,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| 3 | Придбання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
100,0 | 106,2 | 111,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством
|
79,8 | 84,8 | 89,3 | ||
| 4 | Страхування медичних працівників від особливо небезпечних інфекційних хвороб | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
8,7 | 9,3 | 9,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| Кошти міського бюджету 2022-2024 рр. | 633,9 тис. грн | ||||
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 285,7 тис. грн | ||||
| Всього: за 2022-2024 рр. | 919,6 тис. грн | ||||
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 3 до міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
Прогнозований обсяг фінансових ресурсів на виконання
міської Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
для комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»
| № п/п | Перелік заходів Програми | Джерело фінансування | Орієнтовані обсяги фінансування, тис. грн | ||
| 2022р | 2023р | 2024р | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Придбання засобів для стерилізації | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
67,0 | 71,0 | 76,0
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 266,8 | 286,2 | 306,2 | ||
| 2 | Придбання витратних матеріалів (стерильні акушерські набори) |
Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | –
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 20,0
|
21,4 | 22,9 | ||
| 3 | Придбання препаратів для дезінфекції, шкірних антисептиків |
Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
14,0 | 15,0
|
17,0
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 59,1 | 63,2 | 66,7 | ||
| 4
|
Придбання обладнання для дезінфекції та утилізації (бактерицидні опромінювані, бокси для епідемічно небезпечних відходів та інше |
Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
9,6 | 10,2 | 10,8
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | – | – | – | ||
| 5 | Придбання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
1870,0 | 2000,0 | 2140,0
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 1117,0 | 1195,0 | 1278,0 | ||
| 6 | Дотримання вимог профілактичних медичних оглядів (проведення щорічних медичних оглядів працівників на визначення стафілококу, кишкової інфекції) |
Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 65,9 | 70,5 | 75,4 | ||
| 7 | Придбання наборів тест-систем ІФА для проведення працівникам комунальних некомер- ційних підприємств Охтирської ТГ лабораторного обстеження на гостру респіраторну хворобу СОVID-19 методом ІФА | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
43,2 | 46,2 | 49,4
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | – | – | – | ||
| 8 | Страхування медичних працівників від особливо небезпечних хвороб | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
39,3 | 39,3 | 39,3
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||
| 9 | Придбання швидких тестів для експресдіагностики ВІЛ, вірусних гепатитів В, С | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
22,5
|
36,4
|
39,0
|
| Інші джерела, не заборонені чинним законодавством | – | – | – | ||
| Кошти міського бюджету 2022-2024 рр. | 6655,2тис.грн | ||||
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 4914,6тис.грн | ||||
| Всього: за 2022-2024 рр. | 11569,8 тис.грн | ||||
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
проєкт від 12.1.2022
Про затвердження міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
На підставі звернень комунальних некомерційних підприємств Охтирської міської ради «ОЦПМСД» від 02.12.2021р. № 01-23/01/1420, «ОЦРЛ» від 02.12.2021р. № 3064, «ОМСП» від 20.12.2021р. № 01-11/01/272 «Про затвердження Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022 – 2024 роки», відповідно до статті 5 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018р. № 410 (в редакції постанов Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010р. № 208 «Деякі питання удосконалення системи охорони здоров’я», з метою забезпечення належної організації профілактики інфекцій та інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я, керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток до рішення
міської ради
від ___________№ ______
Охтирська міська рада
Міська Програма з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
2022 рік
м. Охтирка
Додаток 1
до рішення Охтирської міської ради
від ____________ № ________
Міська Програма з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
| 1. | Ініціатор розроблення Програми | Відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка»; |
| 2. | Розробник Програми | Відділ охорони здоров’я
Охтирської міської ради |
| 3. | Співрозробники Програми | Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 4 | Відповідальний виконавець Програми | Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 5. | Учасники Програми | Відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня»;
комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка». |
| 6. | Термін реалізації Програми | 2022-2024 роки |
| 7. | Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми | Міський бюджет
Інші джерела, не заборонені законодавством |
| 8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми по комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; | 2022 р.
Міський бюджет – 118,5 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 935,6 тис. грн 2023 р. Міський бюджет – 282,0 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 984,1 тис. грн 2024 р Міський бюджет – 296,9 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 1033,4 тис. грн Всього 2022-2024 – 3650,5 тис. грн
|
| 9. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми по комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка» | 2022 р.:
Міський бюджет – 18.3 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством –129,8 тис. грн 2023 р.: Міський бюджет – 19,5 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 137,9 тис. грн 2024 р Міський бюджет – 20,6 тис. грн Інші джерела, не заборонені законодавством – 145,4 тис. грн. Всього 2022-2024 – 471,5 тис. грн
|
| 10. | Загальний обсяг по Програмі | Міський бюджет – 755,8 тис. грн.
Інші джерела, не заборонені законодавством – 3366,2 тис. грн Всього 2022-2024 –4122, 0 тис. грн |
Стратегічним завдання охорони здоров’я є забезпечення якості медичної допомоги і створення безпечного лікарняного середовища. Інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги (далі ІПНМД) є найважливішою складовою цієї проблеми через широке поширення, негативні наслідки для здоров’я пацієнтів, медичного персоналу й економіки держави.
Внутрішньо – лікарняні інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги, які поступаються лише серцево-судинним та онкологічним захворюванням, до цього часу залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Високий рівень цієї захворюваності, на думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), пов’язаний з ростом стійкості збудників внутрішньо – лікарняних інфекцій до дії протимікробних препаратів (антибіотиків, антисептиків та дезінфектантів), відсутністю ефективної системи контролю за інфекціями. Ризик захворювання на внутрішньо – лікарняні інфекції поширюються як на пацієнтів так і працівників закладів охорони здоров’я, а також відвідувачів. За даними ВООЗ 1 з 10 пацієнтів інфікується під час надання медичної допомоги; на 30% зменшується кількість інфекцій, що передаються під час надання медичної допомоги за ефективної профілактики. Рівень захворюваності на ці інфекції у розвинених країнах світу досягає до 44%. За визначенням ВООЗ кожний десятий пацієнт інфікується збудниками внутрішньо – лікарняних інфекцій.
Інфекційний контроль відіграє вирішальну роль для підвищення безпеки пацієнтів та профілактики інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги. Медичні заклади має високий ризик поширення мікроорганізмів між відвідувачами та медичними працівниками.
Інфекційний контроль визначається як система постійного епідеміологічного спостереження в медичних закладах з епідеміологічним аналізом результатів цього спостереження й проведення на основі епідеміологічної діагностики цілеспрямованих заходів для підвищення якості медичної допомоги.
Програма інфекційного контролю дасть змогу зробити медичне обслуговування безпечним і доступним, адже допоможе запобігти витратам на лікування ІПНМД, а головне — зберегти життя відвідувачів.
Складна епідемічна ситуація вимагає підвищеної уваги до запобігання поширенню інфекцій і посилює вимоги до якості дезінфекції виробів медичного призначення, інструментів і приміщень медичних закладів та проведення у закладах охорони здоров’я заходів, спрямованих на забезпечення інфекційної безпеки.
Удосконалення епідеміологічного нагляду за внутрішньо – лікарняними інфекціями, зниження захворюваності, летальності й економічного збитку від ІПНМД за рахунок впровадження комплексу профілактичних та протиепідемічних заходів, дотримання заходів інфекційного контролю, що сприяє зменшенню частоти інфекцій, розвиток яких пов’язаний з наданням медичної допомоги, покращить якість та пацієнторієнтованість медичних закладів Охтирської міської територіальної громади, забезпечить захист здоров’я персоналу.
Для досягнення визначеної цією Програмою мети слід удосконалити та виконати наступні завдання:
Головними шляхами розв’язання проблем Програми є безумовне дотримання законодавчих та нормативних документів з питань інфекційного контролю. З цією метою буде реалізований комплекс заходів, спрямованих на:
Програма діє впродовж 2022 – 2024 років.
Забезпечення виконання заходів Програми здійснюється в межах видатків НСЗУ, а також за рахунок коштів бюджету Охтирської міської територіальної громади та інших джерел незаборонених чинним законодавством.
Організація виконання Програми покладається на Охтирську міську раду. Координація виконання Програми покладається на відділ охорони здоров’я Охтирської міської ради та заклади охорони здоров’я Охтирської міської ради.
Виконання Програми дасть змогу:
– впровадити ефективні протиепідемічні заходи в умовах розвитку
епідемії COVID-19, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів, та інших небезпечних інфекцій;
– в значній мірі зменшить інфікування пацієнтів під час перебування в медичних закладах та під час проведення відповідних маніпуляцій;
– підвищити безпеку при наданні медичних послуг;
– покращити якість та доступність надання медичної допомоги;
– зменшити інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги;
– зменшити захворюваність на інфекційні захворювання серед пацієнтів;
– підвищити рівень поінформованості населення в питаннях запобігання розповсюдження інфекційних хвороб;
– зміцнити матеріально-технічну базу лікувально-профілактичних закладів Охтирської міської територіальної громади;
– покращити подальший розвиток інформаційного забезпечення сфери охорони здоров’я та зменшити інфекційну захворюваність серед жителів громади;
– створити систему моніторингу та аудиту ефективності програми інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я Охтирської міської ради;
– посилити систему надання медичної допомоги, шляхом якісної, пацієнторієнтованої допомоги.
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 2
до рішення Охтирської міської ради
від _________ № ___________
ПОЛОЖЕННЯ
про комісію з інфекційного контролю
1.1. Комісія створюється в кожному закладі охорони здоров’я Охтирської міської територіальної громади з метою контролю по дотриманню санітарно-протиепідемічного режиму та попередження випадків інфікування.
1.2. В своїй роботі комісія керується директивними документами МОЗ України, Департаменту охорони здоров’я, Головного управління Держсанепідслужби у Сумській області, ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України», регламентуючими питання профілактики і боротьби з внутрішньолікарняними інфекціями, дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
1.3. Засідання комісії поводиться не рідше двох разів на рік.
2.1. Організація та координація заходів по профілактиці випадків інфікування.
2.2. Контроль за виконанням вимог директивних документів, регламентуючих питання недопущення інфікування на етапі надання медичної допомоги та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
2.3. Вжиття термінових заходів щодо попередження виникнення вогнищ інфекцій та їх ліквідації.
2.4. Розробка плану заходів профілактики випадків інфікування і плану роботи комісії (з урахуванням реалізації вимог офіційних документів, пропозицій), санітарно-гігієнічної та епідеміологічної ситуації. що склалася.
2.5. Розробка плану по проведенню профілактичних та протиепідемічних заходів, які проводяться в медичних закладах Охтирської міської територіальної громади.
2.6. Контроль за ходом навчання медичного персоналу з питань профілактики виникнення інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
2.7. Участь у внутрішній атестації персоналу медичних закладів Охтирської міської територіальної громади.
2.8. Подання директору КНП ОМР «Охтирський МЦПМСД», міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; директору КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»; директору КНП ОМР «Охтирська МСП» протоколів засідань для прийняття управлінських рішень.
Комісія має право:
3.1. Здійснювати контроль виконання заходів по профілактиці інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму в медичному закладі.
3.2. Заслуховувати на засіданнях комісії працівників структурних підрозділів медичного закладу, окремих фахівців по профілактиці виникнення інфекцій та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму.
3.3. Подавати керівникам медичних закладів Охтирської міської територіальної громади матеріали за результатами перевірки виконання заходів по профілактиці випадків інфікування та дотримання санітарно-протиепідемічного режиму. При невиконанні зазначених заходів вносити пропозиції щодо накладення на винних стягнень згідно діючого законодавства.
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 1 до міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
Заходи та прогнозований обсяг фінансових ресурсів на виконання
міської Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
для комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
| № п/п | Перелік заходів Програми | Джерело фінансування | Орієнтовані обсяги фінансування, тис. грн | ||
| 2022р | 2023р | 2024р | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Придбання засобів для стерилізації | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
–
|
– | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 2,7 | 2,8 | 2,9 | ||
| 2 | Придбання витратних матеріалів для огляду пацієнтів | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 143,9 | 151,5 | 159,1 | ||
| 3 | Придбання препаратів для дезінфекції, шкірних антисептиків | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 126,0 | 133,8 | 140,9 | ||
| 4 | Придбання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 400,0 | 420,0 | 440,0 | ||
| 5 | Лабораторне обстеження гострої респіраторної хвороби COVID-19 методом імуноферментного аналізу медичними працівниками | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
23,5 | 24,9 | 26,2 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 23,5 | 24,9 | 26,2 | ||
| 6 | Страхування медичних працівників від особливо небезпечних інфекційних хвороб | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
25,0 | 26,5 | 27,9 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| 7 | Придбання швидких експрес тестів для виявлення хвороби COVID-19 | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
70,0 | 230,6 | 242,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 220,0 | 230,6 | 242,8 | ||
| 8 | Придбання швидких тестів для експрес діагностики ВІЛ, вірусних гепатитів В,С | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 19,5 | 20,5 | 21,5 | ||
| Кошти міського бюджету 2022-2024 рр. | 697,4 тис. грн | ||||
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 2953,1тис.грн | ||||
| Всього: за 2022-2024 рр. | 3650,5тис.грн | ||||
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА
Додаток 2 до міської Програми з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки
Заходи та прогнозований обсяг фінансових ресурсів на виконання
міської Програми з інфекційного контролю
та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов’язаних з наданням медичної допомоги в Охтирській міській територіальній громаді
на 2022-2024 роки
для комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська міська стоматологічна поліклініка»
| № п/п | Перелік заходів Програми | Джерело фінансування | Орієнтовані обсяги фінансування, тис. грн | ||
| 2022р | 2023р | 2024р | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Придбання препаратів для дезінфекції, шкірних антисептиків | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 50,0 | 53,1 | 56,1 | ||
| 2 | Придбання обладнання для дезінфекції та утилізації | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
9,6 | 10,2 | 10,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| 3 | Придбання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
– | – | – |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 79,8 | 84,8 | 89,3 | ||
| 4 | Страхування медичних працівників від особливо небезпечних інфекційних хвороб | Бюджет Охтирської міської
територіальної громади |
8,7 | 9,3 | 9,8 |
| Інші джерела, не заборонені законодавством | – | – | – | ||
| Кошти міського бюджету 2022-2024 рр. | 58,4 тис. грн | ||||
| Інші джерела, не заборонені законодавством | 413,1 тис. грн | ||||
| Всього: за 2022-2024 рр. | 471,5тис. грн | ||||
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА