Про затвердження міської комплексної програми «Правопорядок на 2026-2030 роки»

3 Листопада, 2025 76

Про затвердження міської комплексної програми «Правопорядок на 2026-2030 роки»

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

      ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

___________                                    м. Охтирка                                        ______

 

 

Про затвердження міської комплексної програми «Правопорядок на 2026-2030 роки»  

З метою підвищення рівня громадської безпеки, удосконалення системи реагування на виклики у воєнний та післявоєнний періоди, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», пункту 22 частини першої статті 26 та пункту 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:

  1. Затвердити міську комплексну програму «Правопорядок на 2026-2030 роки» (додається).
  2. Виконавцям заходів Програми забезпечити її реалізацію в межах визначених повноважень.
  3. Управлінню фінансів та економіки міської ради (Шаркова Н.М.) під час формування проєктів міських бюджетів на відповідні роки передбачати видатки на реалізацію міської комплексної програми «Правопорядок на 2026–2030 роки».
  4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту (Ситнік Т.М.).

 

 

Міський голова                                                               Павло КУЗЬМЕНКО

 

Додаток
до рішення Охтирської міської ради
від ________ № _____________

 

 

 

 

 

МІСЬКА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА

«ПРАВОПОРЯДОК НА 20262030 РОКИ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025 р.

ЗМІСТ

№ з/п Назва розділу  
1 І. Паспорт Програми  
2 ІІ. Загальні положення  
3 ІІІ. Мета та завдання Програми  
4 ІV. Основні напрями реалізації Програми  
5 V. Фінансування Програми  
6 VI. Очікувані результати  
7 VII. Моніторинг і звітність  
8 VIII. Заключні положення  
9 Додаток 1. Перелік пріоритетних проєктів на 2026 рік  
10 Додаток 2. Орієнтовні кошториси за напрямами  
11 Додаток 3. План заходів щодо залучення донорів і спонсорів  

І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

№ з/п Показник Зміст
1 Найменування Програми Міська комплексна програма «Правопорядок на 2026-2030 роки» Охтирської міської територіальної громади
2 Підстава для розроблення Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про цивільний захист», «Про основи національного спротиву», постанови Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, а також обласна програма «Правопорядок на 2026-2030 роки»
3 Замовник Програми Виконавчий комітет Охтирської міської ради
4 Головний розробник Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Охтирської міської ради
5 Виконавці заходів Програми Виконавчий комітет міської ради, відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій, відділ проєктного менеджменту, грантової діяльності та міжнародного співробітництва, управління та відділи, комунальні підприємства міської ради, Охтирський районний відділ поліції, підрозділи ДСНС, громадські формування, благодійні й міжнародні організації
6 Термін реалізації Програми 2026-2030 роки
7 Джерела фінансування Кошти міського бюджету, державні субвенції, гранти, благодійна та спонсорська допомога, інші джерела, не заборонені законодавством України
8 Орієнтовний обсяг фінансування 100 000 000 грн, у тому числі: міський бюджет – 10 000 000 грн (по 2 000 000 грн щороку), грантові та спонсорські кошти – 90 000 000 грн (по 18 000 000 грн щороку)
9 Очікувані (прогнозовані) результати реалізації Програми • підвищення рівня громадської безпеки та захищеності населення;
• удосконалення системи координації служб безпеки громади;
• розвиток інтелектуальних технологій (відеоаналітика, штучний інтелект, аеромоніторинг);
• покращення безпеки в закладах освіти та громадських місцях;
• формування культури безпечної поведінки;
• зміцнення іміджу Охтирської громади як безпечної й технологічно розвиненої

ІІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

  1. Міська комплексна програма «Правопорядок на 2026–2030 роки» (далі – Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про цивільний захист», «Про основи національного спротиву», Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів, що регулюють питання забезпечення громадської безпеки, правопорядку, протидії надзвичайним ситуаціям і розвитку системи цивільного захисту.
  2. Програма є складовою частиною комплексної політики безпеки Охтирської міської територіальної громади та узгоджується з відповідною обласною програмою «Правопорядок на 2026–2030 роки». Її реалізація забезпечує інтеграцію дій органів місцевого самоврядування, поліції, ДСНС, військових формувань, закладів освіти, комунальних підприємств і громадських об’єднань.
  3. Програма спрямована на створення сучасної, технологічно розвиненої та стійкої системи громадської безпеки, підвищення готовності до реагування на надзвичайні ситуації, зміцнення матеріально-технічної бази служб безпеки та формування культури безпечної поведінки серед населення.
  4. Програма передбачає розвиток інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки), що забезпечує централізований збір, обробку, зберігання та аналітику інформації з систем відеоспостереження, сенсорних пристроїв і джерел оперативних даних. MASCO є технічним і координаційним ядром муніципальної системи безпеки громади.
  5. Реалізація Програми передбачає використання інноваційних технологій – систем штучного інтелекту, аналітичних платформ, безпілотних засобів спостереження, мобільних застосунків безпеки та цифрових сервісів взаємодії з населенням.
  6. Термін дії Програми – з 1 січня 2026 року до 31 грудня 2030 року.

ІІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ

  1. Мета Програми – створення сучасної системи громадської безпеки, здатної забезпечити оперативне реагування на загрози, підвищення рівня правопорядку, стійкість громади до надзвичайних ситуацій та розвиток культури безпеки серед населення.
  2. Основні завдання Програми:
  • розвиток єдиної інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки);
  • забезпечення технічної й аналітичної підтримки для правоохоронних і рятувальних служб;
  • впровадження систем штучного інтелекту для виявлення небезпечних подій, задимлення, руху в заборонених зонах, порушень громадського порядку;
  • запровадження аеромоніторингу громади за допомогою безпілотних літальних апаратів;
  • підвищення безпеки в закладах освіти та на об’єктах соціальної інфраструктури;
  • формування культури безпечної поведінки та активної взаємодії громади з правоохоронними органами;
  • залучення зовнішніх джерел фінансування (грантів, донорської допомоги, співфінансування з партнерами);
  • створення умов для ефективного функціонування міського кол-центру безпеки та електронної платформи MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки).

 

ІV. ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

  1. Розвиток системи громадської безпеки та правопорядку
  • Забезпечення діяльності поліції громади, офіцерів громади, підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та громадських формувань.
  • Удосконалення механізмів взаємодії між органами місцевого самоврядування, поліцією, ДСНС, військовими формуваннями та службами цивільного захисту.
  • Проведення спільних навчань, тренувань, штабних відпрацювань з питань правопорядку, громадської безпеки та дій під час надзвичайних ситуацій.
  • Розвиток мережі пунктів безпеки, забезпечення їх необхідним обладнанням і комунікаційними засобами.
  1. Інтелектуальні технології громадської безпеки (SmartSafeCity, MASCO, штучний інтелект)
  • Розвиток інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки) для централізованого збору, зберігання, обробки й аналітики даних із систем відеоспостереження.
  • Впровадження модуля прогнозування ризиків із використанням технологій штучного інтелекту для виявлення скупчення людей, залишених предметів, підозрілої поведінки, диму та руху в заборонених зонах.
  • Реалізація модуля автоматичного виявлення задимлення на дахах і відкритих територіях з використанням нейромережевих алгоритмів.
  • Запуск модуля обробки відеофайлів для централізованого аналізу подій, розпізнавання ситуацій і формування доказової бази для правоохоронних органів.
  • Впровадження безпекового кол-центру громади з функціями розпізнавання голосу, автоматичної класифікації звернень і визначення місця події.
  • Встановлення та модернізація систем відеоспостереження з аналітикою транспортних потоків і контролем зон критичної інфраструктури.
  • Передбачення у межах дії Програми відновлення або встановлення систем відеоспостереження на перехрестях автомобільних доріг Р-46/Т-1705 та Н-12/Р-46 після погодження з відповідними державними органами.
  1. Аеромоніторинг і авіапатрулювання громади
  • Запровадження системи авіапатрулювання громади з використанням безпілотних літальних апаратів.
  • Оснащення дронів аналітичними модулями штучного інтелекту для виявлення загорань, диму, незаконних звалищ, порушень на об’єктах критичної інфраструктури.
  • Інтеграція даних аеромоніторингу з системою MASCO та підрозділами ДСНС для швидкого реагування.
  • Використання аеромоніторингу для оцінки наслідків надзвичайних ситуацій, виявлення пошкоджень та планування заходів реагування.
  1. Безпечна освіта та соціальна інфраструктура
  • Встановлення систем ідентифікації у закладах освіти (турнікети, фіксація входу-виходу, повідомлення батькам).
  • Реалізація проєкту «Безпечний маршрут до школи» (освітлення, відеоконтроль, кнопки SOS, інтерактивні табло).
  • Оснащення навчальних закладів тривожними кнопками та системами сповіщення про небезпеку.
  • Проведення навчань для педагогічних працівників і учнів щодо дій у разі надзвичайних ситуацій, евакуації, пожежі чи загрози нападу.
  • Підтримка проєктів цифрової й фізичної безпеки шкіл за рахунок грантів і спонсорської допомоги.
  1. Підвищення стійкості інфраструктури та громадської безпеки на місцях
  • Реалізація програми «Безпечний двір» у форматі співфінансування з ОСББ, бюджетом і донорами.
  • Оснащення медичних закладів кнопками екстреного виклику, інтегрованими з кол-центром громади.
  • Впровадження мобільного застосунку «Тривожна кнопка громади» для швидкого інформування служб.
  • Використання відеоаналітики для контролю транспортних потоків і запобігання ДТП.
  1. Формування культури безпеки та громадської стійкості
  • Проведення щорічних Тижнів безпеки громади із залученням поліції, ДСНС, освітніх закладів і громадських організацій.
  • Реалізація освітньо-просвітницької ініціативи «Культура безпеки громади» – інтерактивні тренінги, симуляційні навчання, відеокампанії.
  • Впровадження програми «Кіберстійка громада» з навчання кібергігієні та безпеці в інтернеті.
  • Організація тренінгів із першої допомоги, правил поведінки під час тривоги чи евакуації.
  • Підтримка діяльності молодіжних і громадських формувань, спрямованих на розвиток культури безпечної поведінки.

 

  1. ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ
  2. Фінансування Програми здійснюється за рахунок:
  • коштів міського бюджету, передбачених на виконання заходів із громадської безпеки, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами;
  • державних субвенцій, цільових фондів та міжбюджетних трансфертів;
  • грантових, благодійних і спонсорських внесків міжнародних та національних організацій;
  • інших джерел, не заборонених законодавством України.
  1. Розподіл фінансових ресурсів формується з урахуванням пріоритетності заходів, ефективності використання коштів, співфінансування та можливостей залучення додаткових ресурсів.
  2. Загальний орієнтовний обсяг фінансування Програми на 2026–2030 роки становить 100 000 000 гривень, у тому числі:
  • міський бюджет10 000 000 грн (по 2 000 000 грн щороку);
  • грантові та спонсорські кошти90 000 000 грн (орієнтовно по 18 000 000 грн щороку).
  1. Використання бюджетних коштів здійснюється відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, рішень міської ради про місцевий бюджет і чинних нормативно-правових актів щодо публічних закупівель.
  2. Контроль за цільовим використанням коштів покладається на виконавчий комітет міської ради, постійні комісії з питань бюджету та законності, а також на відповідальні підрозділи — відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій і відділ бухгалтерського обліку та звітності.
  3. VI. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
  4. Підвищення рівня громадської безпеки.
    • Зменшення кількості злочинів та правопорушень, особливо у громадських місцях.
    • Підвищення оперативності реагування поліції, ДСНС та комунальних служб.
    • Формування відчуття безпеки у мешканців громади.
  5. Створення сучасної системи SmartSafeCity та MASCO.
    • Розгортання єдиної мережі камер відеоспостереження з аналітикою.
    • Впровадження модулів штучного інтелекту (виявлення задимлення, аналітика подій, відеообробка).
    • Створення дієвого безпекового кол-центру громади.
  6. Впровадження інноваційних технологій у громадській безпеці.
    • Запуск системи авіапатрулювання громади з використанням безпілотних літальних апаратів.
    • Інтеграція даних аеромоніторингу з системою MASCO і ДСНС.
    • Використання відеоаналітики для моніторингу транспортних потоків і запобігання ДТП.
  7. Безпечне та контрольоване освітнє середовище.
    • Оснащення закладів освіти системами ідентифікації, турнікетами, тривожними кнопками.
    • Запуск програми «Безпечний маршрут до школи».
    • Проведення щорічних навчань і тренінгів з цивільного захисту для учнів і педагогів.
  8. Підвищення готовності громади до надзвичайних ситуацій.
    • Проведення комплексних тренувань і навчань для служб реагування.
    • Підвищення рівня координації між органами місцевого самоврядування, поліцією, ДСНС, військовими та медичними службами.
    • Розширення матеріальної бази пунктів безпеки.
  9. Формування культури безпеки серед населення.
    • Проведення кампаній «Культура безпеки громади» та «Кіберстійка громада».
    • Залучення молоді до волонтерських і просвітницьких ініціатив у сфері безпеки.
    • Підвищення рівня знань громадян про дії під час надзвичайних ситуацій.
  10. Покращення іміджу громади та залучення інвестицій.
    • Демонстрація здатності громади ефективно керувати безпековими процесами.
    • Підвищення привабливості для інвесторів, донорів та партнерів міжнародних програм.
    • Зміцнення репутації Охтирки як безпечного і технологічно розвиненого міста.

VII. МОНІТОРИНГ І ЗВІТНІСТЬ

  1. Контроль за виконанням Програми здійснює виконавчий комітет Охтирської міської ради.
  2. Щорічний звіт про хід реалізації Програми подається на розгляд постійних комісій міської ради та оприлюднюється на офіційному вебсайті Охтирської міської ради.
  3. У разі необхідності коригування заходів, уточнення джерел фінансування або включення нових проєктів відповідні зміни до Програми вносяться рішенням Охтирської міської ради.

VIII. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

  1. Програма набирає чинності з 1 січня 2026 року.
  2. Реалізація заходів здійснюється у межах затверджених бюджетних призначень та наявного фінансування.
  3. Відновлення роботи систем відеоспостереження на перехрестях автомобільних доріг Р-46/Т-1705 та Н-12/Р-46, а також встановлення додаткових камер і аналітики на зазначених ділянках, здійснюється після отримання офіційного погодження від Служби безпеки України, військового командування та Сумської обласної військової адміністрації.
  4. Виконавчий комітет Охтирської міської ради забезпечує підготовку відповідних листів та ініціює погодження у встановленому порядку, з урахуванням воєнного стану і безпекової ситуації.
  5. Координацію взаємодії між виконавчим комітетом, правоохоронними органами, ДСНС, Сумською обласною військовою адміністрацією та іншими установами під час реалізації Програми здійснює відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій.

Додаток 1. Перелік пріоритетних проєктів на 2026 рік

Назва проєкту Орієнтовна вартість, грн Джерело фінансування
1 Модуль штучного інтелекту для виявлення задимлення 2 500 000 гранти
2 Система обробки відеофайлів MASCO 3 000 000 гранти
3 Безпековий кол-центр громади 2 000 000 бюджет + гранти
4 Система ідентифікації в закладах освіти 2 500 000 гранти
5 Авіапатрулювання громади (дрони з аналітикою) 3 500 000 гранти, спонсори
6 Проєкт «Безпечний маршрут до школи» 2 000 000 бюджет + донори
7 Програма «Безпечний двір» 1 500 000 ОСББ + бюджет
8 Аналітика транспортних потоків на перехрестях 2 000 000 грантові кошти
9 Мобільний застосунок «Тривожна кнопка громади» 800 000 бюджет
10 Освітньо-просвітницька ініціатива «Культура безпеки громади» 700 000 бюджет + партнери

 

 

 

Додаток 2. Орієнтовні кошториси за напрямами (2026–2030 рр.)

Рік Джерело фінансування Сума, грн Примітка
1 2026 Міський бюджет 2 000 000
2 2027 Міський бюджет 2 000 000
3 2028 Міський бюджет 2 000 000
4 2029 Міський бюджет 2 000 000
5 2030 Міський бюджет 2 000 000
6 2026–2030 Грантові та спонсорські кошти 90 000 000 Орієнтовно 18 млн грн щорічно

 

Додаток 3. План заходів щодо залучення донорів і спонсорів

Захід Потенційні партнери Термін Очікуваний результат
1 Підготовка грантових заявок на модуль виявлення задимлення ПРООН, EU4Resilience, міжнародні організації та благодійні фонди І кв. 2026 р. Отримання фінансування до 2,5 млн грн
2 Співпраця щодо створення кол-центру громади U-LEAD, міжнародні організації та благодійні фонди ІІ кв. 2026 р. Запуск системи кол-центру
3 Участь у конкурсі з підтримки освіти «Безпечна школа» GIZ, U-LEAD, міжнародні організації та благодійні фонди 2026 р. Оснащення 5 ліцеїв системами ідентифікації
4 Грантова заявка на авіапатрулювання громади Посольство Чехії, Polska Aid, міжнародні організації та благодійні фонди 2027 р. Придбання 2 безпілотників
5 Проєкт «Безпечний двір» із залученням ОСББ та бізнесу Місцеві партнери, міжнародні організації та благодійні фонди щорічно 10 нових камер щороку
6 Ініціатива «Культура безпеки громади» UNDP, ЮНІСЕФ, міжнародні організації та благодійні фонди 2028 р. Проведення 5 тренінгів і масових заходів
7 Розширення мережі SmartSafeCity через партнерські програми EDGE, Chemonics Group, міжнародні організації та благодійні фонди 2029 р. Інтеграція нових камер і датчиків
8 Створення Центру аналітики відеофайлів MASCO ПРООН, Мінцифри, міжнародні організації та благодійні фонди 2029 р. Розгортання програмного комплексу
9 Залучення приватних партнерів до обслуговування систем відеоспостереження Бізнес-асоціації 2030 р. Підвищення стійкості системи
10 Участь у спільних програмах з кібербезпеки Державні та міжнародні фонди постійно Підвищення кіберзахисту SmartSafeCity

 

 

 

Секретар міської ради   Вікторія БУЛАХ
 

 

Начальник відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій

   

 

 

Валерій ШУЛЬЖЕНКО

Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія