Про затвердження міської комплексної програми «Правопорядок на 2026-2030 роки»
3 Листопада, 2025 76

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
| Про затвердження міської комплексної програми «Правопорядок на 2026-2030 роки» |
|
З метою підвищення рівня громадської безпеки, удосконалення системи реагування на виклики у воєнний та післявоєнний періоди, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», пункту 22 частини першої статті 26 та пункту 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
- Затвердити міську комплексну програму «Правопорядок на 2026-2030 роки» (додається).
- Виконавцям заходів Програми забезпечити її реалізацію в межах визначених повноважень.
- Управлінню фінансів та економіки міської ради (Шаркова Н.М.) під час формування проєктів міських бюджетів на відповідні роки передбачати видатки на реалізацію міської комплексної програми «Правопорядок на 2026–2030 роки».
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту (Ситнік Т.М.).
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення Охтирської міської ради
від ________ № _____________
МІСЬКА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА
«ПРАВОПОРЯДОК НА 2026–2030 РОКИ»
2025 р.
ЗМІСТ
| № з/п |
Назва розділу |
|
| 1 |
І. Паспорт Програми |
|
| 2 |
ІІ. Загальні положення |
|
| 3 |
ІІІ. Мета та завдання Програми |
|
| 4 |
ІV. Основні напрями реалізації Програми |
|
| 5 |
V. Фінансування Програми |
|
| 6 |
VI. Очікувані результати |
|
| 7 |
VII. Моніторинг і звітність |
|
| 8 |
VIII. Заключні положення |
|
| 9 |
Додаток 1. Перелік пріоритетних проєктів на 2026 рік |
|
| 10 |
Додаток 2. Орієнтовні кошториси за напрямами |
|
| 11 |
Додаток 3. План заходів щодо залучення донорів і спонсорів |
|
І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
| № з/п |
Показник |
Зміст |
| 1 |
Найменування Програми |
Міська комплексна програма «Правопорядок на 2026-2030 роки» Охтирської міської територіальної громади |
| 2 |
Підстава для розроблення |
Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про цивільний захист», «Про основи національного спротиву», постанови Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, а також обласна програма «Правопорядок на 2026-2030 роки» |
| 3 |
Замовник Програми |
Виконавчий комітет Охтирської міської ради |
| 4 |
Головний розробник |
Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Охтирської міської ради |
| 5 |
Виконавці заходів Програми |
Виконавчий комітет міської ради, відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій, відділ проєктного менеджменту, грантової діяльності та міжнародного співробітництва, управління та відділи, комунальні підприємства міської ради, Охтирський районний відділ поліції, підрозділи ДСНС, громадські формування, благодійні й міжнародні організації |
| 6 |
Термін реалізації Програми |
2026-2030 роки |
| 7 |
Джерела фінансування |
Кошти міського бюджету, державні субвенції, гранти, благодійна та спонсорська допомога, інші джерела, не заборонені законодавством України |
| 8 |
Орієнтовний обсяг фінансування |
100 000 000 грн, у тому числі: міський бюджет – 10 000 000 грн (по 2 000 000 грн щороку), грантові та спонсорські кошти – 90 000 000 грн (по 18 000 000 грн щороку) |
| 9 |
Очікувані (прогнозовані) результати реалізації Програми |
• підвищення рівня громадської безпеки та захищеності населення;
• удосконалення системи координації служб безпеки громади;
• розвиток інтелектуальних технологій (відеоаналітика, штучний інтелект, аеромоніторинг);
• покращення безпеки в закладах освіти та громадських місцях;
• формування культури безпечної поведінки;
• зміцнення іміджу Охтирської громади як безпечної й технологічно розвиненої |
ІІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
- Міська комплексна програма «Правопорядок на 2026–2030 роки» (далі – Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про цивільний захист», «Про основи національного спротиву», Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів, що регулюють питання забезпечення громадської безпеки, правопорядку, протидії надзвичайним ситуаціям і розвитку системи цивільного захисту.
- Програма є складовою частиною комплексної політики безпеки Охтирської міської територіальної громади та узгоджується з відповідною обласною програмою «Правопорядок на 2026–2030 роки». Її реалізація забезпечує інтеграцію дій органів місцевого самоврядування, поліції, ДСНС, військових формувань, закладів освіти, комунальних підприємств і громадських об’єднань.
- Програма спрямована на створення сучасної, технологічно розвиненої та стійкої системи громадської безпеки, підвищення готовності до реагування на надзвичайні ситуації, зміцнення матеріально-технічної бази служб безпеки та формування культури безпечної поведінки серед населення.
- Програма передбачає розвиток інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки), що забезпечує централізований збір, обробку, зберігання та аналітику інформації з систем відеоспостереження, сенсорних пристроїв і джерел оперативних даних. MASCO є технічним і координаційним ядром муніципальної системи безпеки громади.
- Реалізація Програми передбачає використання інноваційних технологій – систем штучного інтелекту, аналітичних платформ, безпілотних засобів спостереження, мобільних застосунків безпеки та цифрових сервісів взаємодії з населенням.
- Термін дії Програми – з 1 січня 2026 року до 31 грудня 2030 року.
ІІІ. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
- Мета Програми – створення сучасної системи громадської безпеки, здатної забезпечити оперативне реагування на загрози, підвищення рівня правопорядку, стійкість громади до надзвичайних ситуацій та розвиток культури безпеки серед населення.
- Основні завдання Програми:
- розвиток єдиної інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки);
- забезпечення технічної й аналітичної підтримки для правоохоронних і рятувальних служб;
- впровадження систем штучного інтелекту для виявлення небезпечних подій, задимлення, руху в заборонених зонах, порушень громадського порядку;
- запровадження аеромоніторингу громади за допомогою безпілотних літальних апаратів;
- підвищення безпеки в закладах освіти та на об’єктах соціальної інфраструктури;
- формування культури безпечної поведінки та активної взаємодії громади з правоохоронними органами;
- залучення зовнішніх джерел фінансування (грантів, донорської допомоги, співфінансування з партнерами);
- створення умов для ефективного функціонування міського кол-центру безпеки та електронної платформи MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки).
ІV. ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
- Розвиток системи громадської безпеки та правопорядку
- Забезпечення діяльності поліції громади, офіцерів громади, підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та громадських формувань.
- Удосконалення механізмів взаємодії між органами місцевого самоврядування, поліцією, ДСНС, військовими формуваннями та службами цивільного захисту.
- Проведення спільних навчань, тренувань, штабних відпрацювань з питань правопорядку, громадської безпеки та дій під час надзвичайних ситуацій.
- Розвиток мережі пунктів безпеки, забезпечення їх необхідним обладнанням і комунікаційними засобами.
- Інтелектуальні технології громадської безпеки (SmartSafeCity, MASCO, штучний інтелект)
- Розвиток інтегрованої системи SmartSafeCity та MASCO (Municipal Automated Safety Control Office – Міський автоматизований центр координації безпеки) для централізованого збору, зберігання, обробки й аналітики даних із систем відеоспостереження.
- Впровадження модуля прогнозування ризиків із використанням технологій штучного інтелекту для виявлення скупчення людей, залишених предметів, підозрілої поведінки, диму та руху в заборонених зонах.
- Реалізація модуля автоматичного виявлення задимлення на дахах і відкритих територіях з використанням нейромережевих алгоритмів.
- Запуск модуля обробки відеофайлів для централізованого аналізу подій, розпізнавання ситуацій і формування доказової бази для правоохоронних органів.
- Впровадження безпекового кол-центру громади з функціями розпізнавання голосу, автоматичної класифікації звернень і визначення місця події.
- Встановлення та модернізація систем відеоспостереження з аналітикою транспортних потоків і контролем зон критичної інфраструктури.
- Передбачення у межах дії Програми відновлення або встановлення систем відеоспостереження на перехрестях автомобільних доріг Р-46/Т-1705 та Н-12/Р-46 після погодження з відповідними державними органами.
- Аеромоніторинг і авіапатрулювання громади
- Запровадження системи авіапатрулювання громади з використанням безпілотних літальних апаратів.
- Оснащення дронів аналітичними модулями штучного інтелекту для виявлення загорань, диму, незаконних звалищ, порушень на об’єктах критичної інфраструктури.
- Інтеграція даних аеромоніторингу з системою MASCO та підрозділами ДСНС для швидкого реагування.
- Використання аеромоніторингу для оцінки наслідків надзвичайних ситуацій, виявлення пошкоджень та планування заходів реагування.
- Безпечна освіта та соціальна інфраструктура
- Встановлення систем ідентифікації у закладах освіти (турнікети, фіксація входу-виходу, повідомлення батькам).
- Реалізація проєкту «Безпечний маршрут до школи» (освітлення, відеоконтроль, кнопки SOS, інтерактивні табло).
- Оснащення навчальних закладів тривожними кнопками та системами сповіщення про небезпеку.
- Проведення навчань для педагогічних працівників і учнів щодо дій у разі надзвичайних ситуацій, евакуації, пожежі чи загрози нападу.
- Підтримка проєктів цифрової й фізичної безпеки шкіл за рахунок грантів і спонсорської допомоги.
- Підвищення стійкості інфраструктури та громадської безпеки на місцях
- Реалізація програми «Безпечний двір» у форматі співфінансування з ОСББ, бюджетом і донорами.
- Оснащення медичних закладів кнопками екстреного виклику, інтегрованими з кол-центром громади.
- Впровадження мобільного застосунку «Тривожна кнопка громади» для швидкого інформування служб.
- Використання відеоаналітики для контролю транспортних потоків і запобігання ДТП.
- Формування культури безпеки та громадської стійкості
- Проведення щорічних Тижнів безпеки громади із залученням поліції, ДСНС, освітніх закладів і громадських організацій.
- Реалізація освітньо-просвітницької ініціативи «Культура безпеки громади» – інтерактивні тренінги, симуляційні навчання, відеокампанії.
- Впровадження програми «Кіберстійка громада» з навчання кібергігієні та безпеці в інтернеті.
- Організація тренінгів із першої допомоги, правил поведінки під час тривоги чи евакуації.
- Підтримка діяльності молодіжних і громадських формувань, спрямованих на розвиток культури безпечної поведінки.
- ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ
- Фінансування Програми здійснюється за рахунок:
- коштів міського бюджету, передбачених на виконання заходів із громадської безпеки, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами;
- державних субвенцій, цільових фондів та міжбюджетних трансфертів;
- грантових, благодійних і спонсорських внесків міжнародних та національних організацій;
- інших джерел, не заборонених законодавством України.
- Розподіл фінансових ресурсів формується з урахуванням пріоритетності заходів, ефективності використання коштів, співфінансування та можливостей залучення додаткових ресурсів.
- Загальний орієнтовний обсяг фінансування Програми на 2026–2030 роки становить 100 000 000 гривень, у тому числі:
- міський бюджет –10 000 000 грн (по 2 000 000 грн щороку);
- грантові та спонсорські кошти – 90 000 000 грн (орієнтовно по 18 000 000 грн щороку).
- Використання бюджетних коштів здійснюється відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, рішень міської ради про місцевий бюджет і чинних нормативно-правових актів щодо публічних закупівель.
- Контроль за цільовим використанням коштів покладається на виконавчий комітет міської ради, постійні комісії з питань бюджету та законності, а також на відповідальні підрозділи — відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій і відділ бухгалтерського обліку та звітності.
- VI. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
- Підвищення рівня громадської безпеки.
- Зменшення кількості злочинів та правопорушень, особливо у громадських місцях.
- Підвищення оперативності реагування поліції, ДСНС та комунальних служб.
- Формування відчуття безпеки у мешканців громади.
- Створення сучасної системи SmartSafeCity та MASCO.
- Розгортання єдиної мережі камер відеоспостереження з аналітикою.
- Впровадження модулів штучного інтелекту (виявлення задимлення, аналітика подій, відеообробка).
- Створення дієвого безпекового кол-центру громади.
- Впровадження інноваційних технологій у громадській безпеці.
- Запуск системи авіапатрулювання громади з використанням безпілотних літальних апаратів.
- Інтеграція даних аеромоніторингу з системою MASCO і ДСНС.
- Використання відеоаналітики для моніторингу транспортних потоків і запобігання ДТП.
- Безпечне та контрольоване освітнє середовище.
- Оснащення закладів освіти системами ідентифікації, турнікетами, тривожними кнопками.
- Запуск програми «Безпечний маршрут до школи».
- Проведення щорічних навчань і тренінгів з цивільного захисту для учнів і педагогів.
- Підвищення готовності громади до надзвичайних ситуацій.
- Проведення комплексних тренувань і навчань для служб реагування.
- Підвищення рівня координації між органами місцевого самоврядування, поліцією, ДСНС, військовими та медичними службами.
- Розширення матеріальної бази пунктів безпеки.
- Формування культури безпеки серед населення.
- Проведення кампаній «Культура безпеки громади» та «Кіберстійка громада».
- Залучення молоді до волонтерських і просвітницьких ініціатив у сфері безпеки.
- Підвищення рівня знань громадян про дії під час надзвичайних ситуацій.
- Покращення іміджу громади та залучення інвестицій.
- Демонстрація здатності громади ефективно керувати безпековими процесами.
- Підвищення привабливості для інвесторів, донорів та партнерів міжнародних програм.
- Зміцнення репутації Охтирки як безпечного і технологічно розвиненого міста.
VII. МОНІТОРИНГ І ЗВІТНІСТЬ
- Контроль за виконанням Програми здійснює виконавчий комітет Охтирської міської ради.
- Щорічний звіт про хід реалізації Програми подається на розгляд постійних комісій міської ради та оприлюднюється на офіційному вебсайті Охтирської міської ради.
- У разі необхідності коригування заходів, уточнення джерел фінансування або включення нових проєктів відповідні зміни до Програми вносяться рішенням Охтирської міської ради.
VIII. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
- Програма набирає чинності з 1 січня 2026 року.
- Реалізація заходів здійснюється у межах затверджених бюджетних призначень та наявного фінансування.
- Відновлення роботи систем відеоспостереження на перехрестях автомобільних доріг Р-46/Т-1705 та Н-12/Р-46, а також встановлення додаткових камер і аналітики на зазначених ділянках, здійснюється після отримання офіційного погодження від Служби безпеки України, військового командування та Сумської обласної військової адміністрації.
- Виконавчий комітет Охтирської міської ради забезпечує підготовку відповідних листів та ініціює погодження у встановленому порядку, з урахуванням воєнного стану і безпекової ситуації.
- Координацію взаємодії між виконавчим комітетом, правоохоронними органами, ДСНС, Сумською обласною військовою адміністрацією та іншими установами під час реалізації Програми здійснює відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій.
Додаток 1. Перелік пріоритетних проєктів на 2026 рік
| № |
Назва проєкту |
Орієнтовна вартість, грн |
Джерело фінансування |
| 1 |
Модуль штучного інтелекту для виявлення задимлення |
2 500 000 |
гранти |
| 2 |
Система обробки відеофайлів MASCO |
3 000 000 |
гранти |
| 3 |
Безпековий кол-центр громади |
2 000 000 |
бюджет + гранти |
| 4 |
Система ідентифікації в закладах освіти |
2 500 000 |
гранти |
| 5 |
Авіапатрулювання громади (дрони з аналітикою) |
3 500 000 |
гранти, спонсори |
| 6 |
Проєкт «Безпечний маршрут до школи» |
2 000 000 |
бюджет + донори |
| 7 |
Програма «Безпечний двір» |
1 500 000 |
ОСББ + бюджет |
| 8 |
Аналітика транспортних потоків на перехрестях |
2 000 000 |
грантові кошти |
| 9 |
Мобільний застосунок «Тривожна кнопка громади» |
800 000 |
бюджет |
| 10 |
Освітньо-просвітницька ініціатива «Культура безпеки громади» |
700 000 |
бюджет + партнери |
Додаток 2. Орієнтовні кошториси за напрямами (2026–2030 рр.)
| № |
Рік |
Джерело фінансування |
Сума, грн |
Примітка |
| 1 |
2026 |
Міський бюджет |
2 000 000 |
|
| 2 |
2027 |
Міський бюджет |
2 000 000 |
|
| 3 |
2028 |
Міський бюджет |
2 000 000 |
|
| 4 |
2029 |
Міський бюджет |
2 000 000 |
|
| 5 |
2030 |
Міський бюджет |
2 000 000 |
|
| 6 |
2026–2030 |
Грантові та спонсорські кошти |
90 000 000 |
Орієнтовно 18 млн грн щорічно |
Додаток 3. План заходів щодо залучення донорів і спонсорів
| № |
Захід |
Потенційні партнери |
Термін |
Очікуваний результат |
| 1 |
Підготовка грантових заявок на модуль виявлення задимлення |
ПРООН, EU4Resilience, міжнародні організації та благодійні фонди |
І кв. 2026 р. |
Отримання фінансування до 2,5 млн грн |
| 2 |
Співпраця щодо створення кол-центру громади |
U-LEAD, міжнародні організації та благодійні фонди |
ІІ кв. 2026 р. |
Запуск системи кол-центру |
| 3 |
Участь у конкурсі з підтримки освіти «Безпечна школа» |
GIZ, U-LEAD, міжнародні організації та благодійні фонди |
2026 р. |
Оснащення 5 ліцеїв системами ідентифікації |
| 4 |
Грантова заявка на авіапатрулювання громади |
Посольство Чехії, Polska Aid, міжнародні організації та благодійні фонди |
2027 р. |
Придбання 2 безпілотників |
| 5 |
Проєкт «Безпечний двір» із залученням ОСББ та бізнесу |
Місцеві партнери, міжнародні організації та благодійні фонди |
щорічно |
10 нових камер щороку |
| 6 |
Ініціатива «Культура безпеки громади» |
UNDP, ЮНІСЕФ, міжнародні організації та благодійні фонди |
2028 р. |
Проведення 5 тренінгів і масових заходів |
| 7 |
Розширення мережі SmartSafeCity через партнерські програми |
EDGE, Chemonics Group, міжнародні організації та благодійні фонди |
2029 р. |
Інтеграція нових камер і датчиків |
| 8 |
Створення Центру аналітики відеофайлів MASCO |
ПРООН, Мінцифри, міжнародні організації та благодійні фонди |
2029 р. |
Розгортання програмного комплексу |
| 9 |
Залучення приватних партнерів до обслуговування систем відеоспостереження |
Бізнес-асоціації |
2030 р. |
Підвищення стійкості системи |
| 10 |
Участь у спільних програмах з кібербезпеки |
Державні та міжнародні фонди |
постійно |
Підвищення кіберзахисту SmartSafeCity |
| Секретар міської ради |
|
Вікторія БУЛАХ |
|
Начальник відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій |
|
Валерій ШУЛЬЖЕНКО |