
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
(ПОЗАЧЕРГОВА) СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
_________ м. Охтирка № ________
Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської територіальної громади за І півріччя 2024 року
1853700000
(код бюджету)
Відповідно до частини четвертої статті 80 Бюджетного кодексу України, пункту 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
по доходах бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 333773,4 тис.гривень, у тому числі по доходах загального фонду бюджету – 221146,6 тис.гривень та по доходах спеціального фонду бюджету – 112626,8 тис.гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
по видатках бюджету Охтирської міської територіальної громади у сумі 214746,0 тис.гривень, у тому числі по видатках загального фонду бюджету –186589,7 тис.гривень та по видатках спеціального фонду бюджету – 28156,3 тис.гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Пояснювальна записка
до рішення міської ради «Про затвердження звіту про виконання бюджету Охтирської міської територіальної громади
за 1 півріччя 2024 року»
І. Загальна характеристика виконання бюджету
Дохідна частина бюджету Охтирської міської територіальної громади (далі – бюджет громади) на 2024 рік затверджена з урахуванням внесених змін в сумі 511118,2 тис.гривень, в т.ч.: загальний фонд – 401990,2 тис.гривень, спеціальний фонд – 109128,0 тис.гривень.
Фактично за 1 півріччя 2024 року зараховано коштів на суму 333773,4 тис.гривень (65,3% виконання річного плану), в т.ч.: по загальному фонду – 221146,6 тис.гривень (55,0%), по спеціальному фонду – 112626,8 тис.гривень (103,2%).
Видаткова частина бюджету громади на 2024 рік затверджена в сумі 549990,4 тис.гривень, в т.ч. загальний фонд – 434384,4 тис.гривень, спеціальний фонд – 115606,0 тис.гривень.
Виконання бюджету по видатках за 1 півріччя 2024 року становить 214 746,0 тис.гривень (39,0% річних призначень), з них: по загальному фонду – 186 589,7 тис.гривень (43,0% річних призначень), по спеціальному фонду – 28 156,3 тис.гривень (24,4% річних призначень).
ІІ. Виконання дохідної частини
Надходження до бюджету громади в сумі 333773,4 тис.гривень складаються з:
– доходів без урахування трансфертів (власні доходи) в сумі 163813,5 тис.гривень, з них: загальний фонд – 154419,5 тис.гривень, спеціальний – 9394,0 тис.гривень;
– офіційних трансфертів в сумі 169959,9 тис.гривень, які зараховано до загального фонду в сумі 66727,2 тис.гривень, до спеціального фонду – 103232,7 тис.гривень.
По загальному фонду частка власних доходів становить 69,8%, офіційних трансфертів – 30,2%. По спеціальному фонду власні доходи – 8,3%, офіційні трансферти – 91,7%.
Власні доходи загального фонду станом на 01.07.2024 зараховано на суму 154419,5 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 104,1%, перевиконання – 6036,7 тис.гривень. Річний план виконано на 52,2%.
Серед власних доходів загального фонду найбільшим джерелом наповнення є податок на доходи фізичних осіб, питома вага у власних доходах становить 61,7%. Зараховано зазначеного податку на суму 95289,9 тис.гривень, що становить 105,3% до плану звітного періоду. Річний план виконано на 51,7%. В порівнянні з обсягом ПДФО минулорічного періоду у співставних умовах (без урахування ПДФО військовослужбовців) надходження в І півріччі 2024 року збільшилися на 14147,4 тис.гривень, або на 17,4%. Збільшення виникло по:
– ПДФО з найманих працівників – на 13981,8 тис.гривень, або на 17,7%;
– ПДФО за результатами річного декларування – на 179,1 тис.гривень, або на 17,5%;
– ПДФО у вигляді мінімального податкового зобов’язання, що підлягає сплаті фізичними особами – на 6,6 тис.гривень. Даний податок почав надходити до бюджету громади в листопаді 2023 року.
Зменшення виникло по ПДФО з інших доходів, ніж заробітна плата – на 20,1 тис.гривень, або на 1,7%.
Акцизний податок (питома вага у власних доходах – 10,0%) зараховано в сумі 15392,5 тис.гривень, що становить 111,0% виконання плану звітного періоду. Річний план виконано на 50,2%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 3540,3 тис.гривень, або на 29,9%.
Плата за землю (питома вага в доходах загального фонду –5,9%)
надійшла на суму 9164,5 тис.гривень, 92,4% виконання плану звітного періоду. Річний план виконано на 46,2%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження плати за землю збільшилися на 1420,0 тис.гривень, або на 18,3%.
Єдиний податок – другий за обсягом надходжень платіж, питома вага у власних доходах загального фонду становить 16,5%, зараховано на суму 25548,6 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 115,3%. Річний план виконано на 70,3%. В порівнянні минулорічним періодом надходження збільшились на 11985,1 тис.гривень, або на 88,4%.
Юридичні особи сплатили єдиний податок на суму 2876,9 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 123,0%, річний план – на 79,2%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 1175,8 тис.гривень, або на 69,1%.
Фізичні особи сплатили єдиний податок на суму 22574,8 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 114,6%. Річний план виконано на 69,6%. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 10829,8 тис.гривень, або на 92,2%.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, зараховано на суму 96,9 тис.гривень, план звітного періоду виконано на 72,3%. Річний план виконано на 40,4%. В порівнянні з минулорічними надходженнями зменшилася сплата на 20,5 тис.гривень, або на 17,5%.
Структура дохідної частини загального фонду за 1 півріччя 2024 року
Плата за надання адміністративних послуг надійшла на суму 3382,1 тис.гривень, що більше плану звітного періоду на 1372,3 тис.гривень, або на 68,3%. Річний план виконано на 65,2%. В порівнянні з минулорічним періодом надходження більше на 1383,8 тис.гривень, або на 69,2%. На збільшення вплинуло зарахування, починаючи з 01.01.2024, адміністративних послуг від Територіального сервісного центру МВС за надання послуг відповідно до Закону України «Про дорожній рух». Отримано таких платежів у звітному періоді на суму 2044,3 тис.гривень.
Інші надходження зараховано в сумі 499,9 тис.гривень, в т.ч.: плата за користування місцем розташування тимчасових споруд – 103,2 тис.гривень, надходження від КНП «Охтирська ЦРЛ» відшкодування збитків, виявлених в ході ревізії аудиторами Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби Сумської області – 33,0 тис.гривень, відшкодування винними вартості лікування в КНП «Охтирська ЦРЛ» потерпілих від злочину – 14,8 тис.гривень, повернення бюджетними установами фінансування минулих років – 348,9 тис.гривень. План звітного періоду перевиконано в 2,8 рази. Річний план виконано на 135,1%.
Офіційні трансферти з державного та місцевих бюджетів надійшли до загального фонду на суму 66727,2 тис.гривень, з них:
повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації – на суму 6271,5 тис.гривень. В 2023 році зазначена дотація не надходила до бюджету громади;
– освітня субвенція з державного бюджету – на суму 56525,5 тис.гривень, що більше в порівнянні з минулорічним періодом на 2491,8 тис.гривень, або на 4,6%;
– субвенція на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – на суму 1233,5 тис.гривень, що більше в порівнянні з минулорічним періодом на 164,2 тис.гривень, або на 15,4%;
– субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 218,6 тис.гривень, що менше в порівнянні з минулорічним періодом на 21,2 тис.гривень, або на 8,8%;
надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, що утворився на початок бюджетного періоду – 143,0 тис.гривень, в 2023 році зазначена субвенція не надходила до бюджету громади;
– інші субвенції з місцевого бюджету (обласного бюджету та бюджетів територіальних громад Сумської області) – 2327,9 тис.гривень, що більше в порівнянні з минулорічним періодом на 2096,7 тис.гривень, або в 10 раз;
– субвенція з місцевого бюджету на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров`я за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 7,2 тис.гривень – на рівні минулорічного обсягу.
Доходи спеціального фонду (без урахування офіційних трансфертів) станом на 01.07.2024 становлять 9394,0 тис.гривень, в т.ч.:
– екологічний податок – 104,8 тис.гривень, в порівнянні з минулорічним обсягом менше на 27,7 тис.гривень, або на 20,1%;
– власні надходження бюджетних установ – 9153,8 тис.гривень, в порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зменшились на 8957,4 тис.гривень, або на 49,5%;
– надходження до цільового фонду Охтирської міської ради становлять 135,4 тис.гривень, з них плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів – 56,0 тис.гривень, кошти пайової участі у виставково-ярмаркових заходах для використання на благоустрій визначених місць ярмаркової торгiвлi Охтирської міської територіальної громади – 71,4 тис.гривень, благодійна допомога від фізичної особи на утримання об’єктів благоустрою – 8,0 тис.гривень.
Офіційні трансферти надійшли до спеціального фонду на суму 103232,7 тис.гривень, з них:
проектів (об`єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії – 100719,0 тис.гривень;
субвенції, що утворився на початок бюджетного періоду – 1376,7 тис.гривень;
будівництво, модернізацію, облаштування, ремонт об`єктів будівництва громадського призначення, соціальної сфери, культурної спадщини, житлово-комунального господарства на суму 1137,0 тис.гривень.
ІІІ. Виконання видаткової частини
Виконання видаткової частини бюджету Охтирської міської територіальної громади за звітний період склало 214 746,0 тис.гривень, або 18,7% до затверджених бюджетних призначень на рік.
Виконання видаткової частини загального фонду бюджету становить 186 589,7 тис.гривень, або 43,0% річних призначень, та спрямовано за галузями:
«Освіта» – 119 236,9 тис.гривень, «Охорона здоров’я» – 10 113,5 тис.гривень, «Соціальний захист» – 10 382,1 тис.гривень, «Культура і мистецтво» – 4 121,9 тис.гривень, «Фізкультура і спорт» – 3 603,3 тис.гривень, «Житлово-комунальне господарство» – 6 482,9 тис.гривень, «Державне управління» – 28 945,0 тис.гривень, інші – 3 704,1 тис.гривень.
За економічною класифікацією видатків загального фонду обсяг видаткової частини направлено на:
– заробітну плату і нарахування на оплату праці працівників бюджетної сфери – 133 222,2 тис.гривень, або 46,5% затверджених річних призначень,
– продукти харчування – 6 409,1 тис.гривень, що становить 50,8% річних призначень,
– оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 17 233,6 тис.гривень, або 38,6% затверджених річних призначень,
– поточні трансферти – 14 275,5 тис.гривень, або 44,2% річних призначень,
– соціальне забезпечення – 5 089,2 тис.гривень, або 35,6% річних призначень,
– інші поточні витрати (придбання, оплата послуг, відрядження) – 10 360,1 тис.гривень, або 23,7% річних призначень.
Виконання видаткової частини спеціального фонду становить 28 156,3 тис.гривень, або 24,4% річних призначень, в тому числі за рахунок:
За економічною класифікацією видатків спеціального фонду обсяг видаткової частини направлено на:
– заробітну плату і нарахування на оплату праці працівників бюджетної сфери – 567,4 тис.гривень,
– продукти харчування – 2 170,2 тис.гривень,
– інші поточні витрати (придбання, оплата послуг) – 3 211,7 тис.гривень,
– капітальні видатки – 22 207,0 тис.гривень.
Кредиторська заборгованість по загальному фонду станом на 01.07.2024 року складає 12 379,0 тис.гривень, з них заборгованість по виплаті заробітної плати працівникам бюджетних установ громади, термін виплати якої не настав, становить 10 971,8 тис.гривень.
Прострочена кредиторська заборгованість за спожиті комунальні послуги та енергоносії по загальному фонду бюджету громади відсутня.
Начальник управління
фінансів та економіки Наталія ШАРКОВА