Про затвердження Антикорупційної програми  Охтирської  міської   ради на 2024-2025 роки

19 Червня, 2024 189

Про затвердження Антикорупційної програми  Охтирської  міської   ради  на 2024-2025 роки

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

__________                               м. Охтирка                                             _______

 

 

 

Про затвердження Антикорупційної програми  Охтирської  міської   ради

на 2024-2025 роки

 

З метою впровадження ефективних інструментів доброчесності, практик мінімізації/усунення корупційних ризиків при здійсненні владних повноважень в Охтирській міській раді та її виконавчих органах, керуючись статтями 25, 26, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  відповідно до статті 19 Закону України «Про запобігання корупції», Методології управління корупційними ризиками, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 28 грудня 2021 року № 830/21, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2022 року за № 219/37557, враховуючи рекомендації Програми розвитку ООН в Україні, керуючись пунктом 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Антикорупційну програму Охтирської міської ради на 2024- 2025 роки згідно з додатком.
  2. Відповідальність за виконання рішення покласти на секретаря міської ради, заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з з питань правової політики, місцевого самоврядування, депутатської етики, гуманітарної політики та соціального захисту (Ситнік Т.М.).

 

Міський голова                                                                 Павло КУЗЬМЕНКО

 

 

 

Додаток                                                                до рішення Охтирської міської ради                                                                    __________  №  __________

 

 

 

 

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА

Охтирської міської ради

на 2024-2025 роки

 

 

 

ЗМІСТ

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПРОГРАМИ

  1. Засади антикорупційної політики
  2. Мета та завдання Антикорупційної програми
  3. Завдання із запобігання та протидії корупції
  4. Завдання Уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції
  5. Завдання керівників та працівників самостійних структурних підрозділів у запобіганні та виявлені корупції
  6. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів
  7. Політика та процедури ділової гостинності. Подарунки
  8. Повідомлення про корупцію, їх перевірка та відповідальність. Права та гарантії захисту викривача та викривачки

ІІ. ОЦІНКА КОРУПЦІЙНИХ РИЗИКІВ У ДІЯЛЬНОСТІ ПРОГРАМИ

ІІІ. НАВЧАННЯ, ЗАХОДИ З ПОШИРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО ПРОГРАМ АНТИКОРУПЦІЙНОГО СПРЯМУВАННЯ

ІV. КОНТРОЛЬ, МОНІТОРИНГ, ОЦІНКА ВИКОНАННЯ ТА ПЕРЕГЛЯД АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПРОГРАМИ

 

Додаток. Реєстр корупційних ризиків та заходів реагування на них у діяльності Охтирської міської ради (Розпорядження міського голови від 28.03.2024 № 33-ОД «Про затвердження реєстру корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради»)

 

 

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

 АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПРОГРАМИ

1 Ініціатор розроблення програми Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій
2 Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення програми Розпорядження міського голови: від 05.12.2023 №  175-ОД «Про утворення робочої групи з оцінювання корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради»;

від 28.03.2024 №  33 – ОД «Про затвердження реєстру корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради»

3 Розробник програми Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій
4 Співрозробники програми Робоча група з оцінювання корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради
5 Відповідальні виконавці програми Начальник відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій – уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції, керівники структурних підрозділів Охтирської міської ради, її виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів
6 Учасники програми Відділ з питань взаємодії з правоохоронними органами та надзвичайних ситуацій, Робоча з оцінювання корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради, виконавчий комітет, виконавчі органи міської ради, керівники юридичних осіб публічного права, депутати, депутатки міської ради, представники громадськості

(за згодою)

7 Терміни реалізації програми 2 роки
7.1 Етапи виконання програми Довгострокова
8 Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, тис. грн. Не потребує фінансування

 

  1. Охтирська міська рада (Далі – міська рада) усвідомлює свій обов’язок ефективного виконання функцій в інтересах громади і майбутніх поколінь та засуджує корупцію як таку, що підриває демократію, ставить під загрозу соціальну справедливість і верховенство права, завдає серйозної шкоди економіці та суспільству, завдає шкоди функціонуванню держави, іміджу та інвестиційній привабливості України на міжнародній арені, ускладнює розвиток внутрішнього та міжнародного бізнесу.
  2. Керівництво, депутати міської ради, члени виконавчого комітету міської ради, посадові особи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, які знаходяться у сфері управління міської ради, керуються принципом нульової толерантності до корупції у будь-яких її формах та проявах як у своїй діяльності, так і правовідносинах з іншими органами державної влади, іншими органами місцевого самоврядування, діловими партнерами, юридичними та фізичними особами. Крім того, вони вживають всіх заходів для запобігання, виявлення та протидії корупції, передбачених законодавством України, зокрема, Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII (Далі – Законом), та цією Антикорупційною програмою (далі – Програма).

 

  1. Засади антикорупційної політики

 

  1. Антикорупційна програма Охтирської міської ради на 2024 – 2025 роки (далі — Антикорупційна програма) розроблена на виконання статті 19 Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законодавчими та підзаконними актами, рішеннями, наказами та роз’ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції, Кодексом професійної етики посадових осіб місцевого самоврядування та службовців Охтирської міської ради, іншими актами органів та посадових осіб Охтирської міської ради.
  2. Цією Антикорупційною програмою Охтирської міської ради на 2024 – 2025 роки Охтирська міська рада, усвідомлюючи відповідальність за утвердження цінностей верховенства права та доброчесності, прагнучи вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, дбаючи про зміцнення авторитету служби в органах місцевого самоврядування, проголошує, що міський голова, депутати Охтирської міської ради, її виконавчий комітет, виконавчі органи, посадові особи та працівники, керівники юридичних осіб публічного права у своїй діяльності, а також у правовідносинах із органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними та фізичними особами керуються принципом нульової толерантності до корупції у будь-яких її формах та проявах і вживають (вживатимуть) всіх заходів щодо запобігання, виявлення та протидії корупції, передбачених законодавством, та цією Антикорупційною програмою.
  3. Ця Програма поширюється на всіх суб’єктів Охтирської міської ради (далі – учасники Програми), якими є депутати міської ради, члени виконавчого органу міської ради, міський голова, посадові особи та службові особи виконавчих органів міської ради, всі інші працівники підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради.
  4. Основними принципами діяльності Охтирської міської ради є народовладдя; законність; гласність; колегіальність; поєднання місцевих і державних інтересів; виборність; правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність в межах повноважень, визначених законодавством; підзвітність та відповідальність перед територіальною громадою; державна підтримка та гарантії місцевого самоврядування; судовий захист прав місцевого самоврядування. Кінцевими бенефіціарами Програми, які в довготривалій перспективі можуть отримати вигоду від її реалізації, є мешканці Охтирської міської територіальної громади.
  5. Мета та завдання Антикорупційної програми
  6. Метою Антикорупційної програми є забезпечення функціонування ефективної системи заходів, спрямованих на запобігання та протидію корупції у діяльності міської ради, її виконавчих органів, а також діяльності підприємств, установ, організацій, які знаходяться у сфері управління міської ради. Програма також передбачає планування та координацію діяльності всіх учасників міської Програми під час реалізації антикорупційної діяльності. Зокрема, вона враховує проведення правових, соціально-економічних, організаційно-управлінських і практичних заходів для ефективного запобігання корупції, вжиття заходів для підвищення доброчесності на державній службі, дотримання правил етичної поведінки та створення додаткових запобіжників проти корупційних і пов’язаних із корупцією порушень у діяльності Охтирської міської ради.
  7. Основними завданнями Антикорупційної програми є:

1) визначення основних засад щодо запобігання та протидії корупції у діяльності Охтирської міської ради та заходів з їх реалізації;

2) організація виконання даної Програми;

3) систематичне проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради, визначення заходів щодо їх усунення та/або регулювання (мінімізації);

4) забезпечення навчання з антикорупційної діяльності для підвищення рівня правової обізнаності державних службовців та посадових осіб щодо вимог Закону та інших документів антикорупційного спрямування;

5) забезпечення постійного моніторингу ефективності реалізації у діяльності Охтирської міської ради, оцінки виконання та періодичного перегляду Програми.

  1. Програма спрямована на запровадження ефективної внутрішньої системи запобігання корупції в рамках реалізації державної антикорупційної політики, що включає підвищення рівня професійної компетентності, правової свідомості та обізнаності всіх учасників Програми, застосування заходів для виявлення та усунення конфліктів інтересів, а також здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства щодо регулювання конфліктів інтересів. Програма також передбачає виявлення ризиків, сприятливих для вчинення корупційних порушень у діяльності Охтирської міської ради, її виконавчих органів, підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради. Основною функціонування Програми є сумлінне виконання антикорупційного законодавства усіма учасниками Програми.

 

  1. Завдання із запобігання та протидії корупції
  2. Міський голова та керівництво міської ради та її виконавчого комітету беруть на себе зобов’язання особистим прикладом етичної поведінки формувати у учасників Програми нульову толерантність до корупції, демонструвати відповідальне ставлення стосовно:

1) дотримання вимог антикорупційного законодавства;

2) забезпечення належного впровадження, ефективного функціонування, періодичного аналізу, своєчасного перегляду та удосконалення системи запобігання та протидії корупції;

3) здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, сприяння його врегулюванню  у діяльності Охтирської міської ради;

4) забезпечення наявності Уповноваженої особи або іншої особи, відповідальної за вирішення питань щодо запобігання та виявлення корупції у у діяльності Охтирської міської ради (далі – Уповноважений, Уповноважена особа);

5) дотримання вимог та правил заповнення / подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначений законодавством строк;

6) дотримання правил та вимог щодо отримання / дарування подарунків;

7) прозорого проведення публічних закупівель;

8) поширення культури нульової толерантності до корупції у всіх сферах діяльності Охтирської міської ради;

9) сприяння виконанню Уповноваженою особою завдань та функцій, передбачених Законом та цією Програмою;

10) забезпечення незалежності діяльності Уповноваженої особи від впливу чи втручання у її роботу з боку учасників Програми та інших зовнішніх сторін;

11) заохочення посадових осіб усіх рівнів до демонстрації лідерства в запобіганні та протидії корупції у межах їх повноважень;

12) спрямування працівників на підтримку даної Програми та здійснення особистого внеску в результативність системи запобігання та протидії корупції;

13) інформування про політику запобігання та протидії корупції як у діяльності Охтирської міської ради, так і у взаємовідносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, іншими юридичними та фізичними особами, тощо;

14) забезпечення відповідно до Закону умов для повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону;

15) дотримання прав та гарантій захисту викривачів, передбачених Законом;

16) своєчасного та належного реагування відповідно до Закону на факти вчинення (можливого вчинення) корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень посадовими особами усіх рівнів та іншими учасниками Програми.

 

  1. Завдання Уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції
  2. У виконавчому комітеті Охтирської міської ради повинен бути призначений окремий Уповноважений з питань запобігання та виявлення корупції. овноваженим може бути фізична особа, яка здатна за своїми діловими та моральними якостями та професійним рівнем виконувати відповідні обов’язки. Не може бути призначена на посаду Уповноваженого особа, яка не відповідає вимогам Закону. Крім того, несумісною з діяльністю Уповноваженого є робота, яка створює реальний чи потенційний конфлікт інтересів з його контрольними функціями.
  3. Уповноважена особа призначається на окрему посаду, утворену у штатному розписі, на яку покладено повноваження з виконання функцій Уповноваженої особи. Уповноважена особа може визначатися шляхом покладення на одного з працівників відповідного органу функцій Уповноваженої особи. Посадова особа може займати цю посаду за сумісництвом з іншою посадою у виконавчому комітеті Охтирської міської, окрім випадків, які створюють реальний чи потенційний конфлікт інтересів.
  4. У разі виникнення обставин несумісності, Уповноважений у дводенний строк з дня виникнення таких обставин зобов’язаний повідомити про це міського голову.
  5. Головними завданнями Уповноваженого є підготовка, забезпечення реалізації та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання, протидії і виявлення корупції у діяльності Охтирської міської ради. Уповноважений реалізує свої права і обов’язки безпосередньо. До виконання своїх функцій Уповноважений може залучати (за згодою міського голови) інших працівників.
  6. В основні обов’язки Уповноваженої особи входить:

1) проведення перевірки факту подання суб’єктами декларування Ради, відповідно до вимог Закону та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному законодавством порядку;

2) співпраця з викривачами корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, забезпечення дотримання їхніх прав та гарантій захисту, передбачених Законом та проведення внутрішніх навчань з цих питань для учасників Програми;

3) проведення оцінки реалізації Програми, включаючи здійснення періодичного моніторингу та підготовки Звіту про оцінку стану виконання Програми, а також надання пропозиції щодо внесення змін до неї;

4) надання міському голові інформації щодо виконання заходів, передбачених Програмою;

5) надання методичної допомоги та консультацій з питань подання повідомлень про можливі випадки корупційних або пов’язаних з корупцією порушень, інших порушень Закону у діяльності Охтирської міської ради.

6) організація роботи анонімних інформаційних каналів зв’язку для повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень вимог Закону, отримання та організація розгляду повідомленої через такі канали інформації;

7) розроблення, організація та контроль за проведенням заходів щодо запобігання корупційним правопорушенням та правопорушенням, пов’язаним з корупцією;

8) організація роботи з оцінки корупційних ризиків у діяльності Охтирської міської ради, її виконавчих органів, підприємств, установ, організацій, які знаходяться у сфері управління Охтирської міської ради, підготовки заходів щодо їх усунення, внесення  міському голові відповідних пропозицій;

9) надання методичної та консультаційної допомоги учасникам Програми з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції;

10) здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, сприяння його врегулюванню, інформування голови Ради про виявлення конфлікту інтересів та заходи, вжиті для його врегулювання;

11) участь у проведенні внутрішніх розслідувань, що стосуються вчинення учасниками Програми корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, порушень цієї Програми;

12) візування проєктів актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування (рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови) з основної діяльності, адміністративно-господарських питань, кадрових питань (особового складу) залежно від їх видів;

13) проведення оцінки своєї діяльності;

14) інформування міського голови, НАЗК або інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції про факти порушення антикорупційного законодавства.

  1. Уповноваженій особі забороняється розголошувати інформацію з обмеженим доступом, отриману у зв’язку з виконанням службових обов’язків, крім випадків, установлених Законом.
  2. Посадові особи виконавчих органів Охтирської міської ради та інші працівники, у разі наявності питань щодо тлумачення окремих положень Програми, можуть звертатися до Уповноваженого для отримання усного чи письмового пояснення. Звернення, що стосується надання роз’яснень або консультацій, може бути викладено безпосередньо до Уповноваженого (у визначені дні та години особистого прийому) або шляхом направлення службової записки на його ім’я або висилання письмового звернення на його електронну адресу у будь-якій формі. Уповноважений може надавати усні пояснення під час особистого прийому або в письмовій формі, не пізніше, ніж протягом 5 робочих днів з моменту отримання запиту. Якщо необхідно, Уповноважений може вирішити продовжити термін розгляду звернення, але не більше, ніж на 5 робочих днів, і письмово або усно повідомити особу, яка звернулася, щодо цього. Якщо під час надання роз’яснення Уповноважений виявить ознаки порушення Програми або ознаки вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, він ініціює перед міським головою питання проведення внутрішнього розслідування.

 

  1. Завдання керівників та працівників самостійних структурних підрозділів у запобіганні та виявлені корупції
  2. В основні завдання керівників самостійних структурних підрозділів входить:

1) забезпечення взаємодії самостійного структурного підрозділу з Уповноваженим;

2) ідентифікація та врахування корупційних ризиків, які виникають у діяльності самостійного структурного підрозділу при прийнятті рішень та вчиненні дій;

3) інформування про виникаючі корупційні ризики Уповноваженого та голову Ради;

4) періодичне підвищення своєї кваліфікації з антикорупційної діяльності (періодичні навчання, семінари, тренінги, тощо);

5) особисте дотримання та забезпечення дотримання підпорядкованими працівниками положень Програми;

6) заохочення підпорядкованих працівників до повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону та інформування про недотримання положень Програми;

7) надавання пропозиції щодо вдосконалення Програми.

  1. Посадові особи виконавчих органів Охтирської міської ради зобов’язані:

1) дотримуватись положень Програми під час виконання посадових обов’язків;

2) надавати міському голові достовірну інформацію стосовно реалізації можливих корупційних ризиків у їх діяльності;

3) приймати участь у опитуваннях (анкетуваннях) з антикорупційних питань, ініційованих Уповноваженим;

4) повідомляти в установленому законодавством порядку про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, недотримання зацікавленими сторонами положень Програми.

  1. Завдання відповідальних осіб за запобігання корупції у діяльності юридичної особи засновником якої є Охтирська міська рада

1) забезпечення розробки та вжиття заходів, які є необхідними та обґрунтованими для запобігання і протидії корупції у діяльності юридичної особи;

2) забезпечення регулярної оцінки корупційних ризиків у діяльності юридичної особи та здійснення відповідних антикорупційних заходів;

3) надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції;

4) здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, сприяння його врегулюванню, інформування керівника та засновника (Охтирську міську раду) про виявлення конфлікту інтересів та заходи, вжиті для його врегулювання;

5) здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства, у тому числі розгляд повідомлень про порушення вимог Закону.

 

  1. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

1.У випадку виявлення потенційного або реального конфлікту інтересів учасники Програми зобов’язані повідомити про це Уповноважену особу, не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

  1. У разі виникнення реального або потенційного конфлікту інтересів у міського голови, він не пізніше наступного робочого дня з дня, коли дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, письмово повідомляє про це Уповноважену особу.
  2. У разі виникнення реального або потенційного конфлікту інтересів у Уповноваженої особи, вона, не пізніше наступного робочого дня з дня, коли дізналась чи повинна була дізнатись про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, письмово повідомляє про це міського голову.
  3. Міський голова та керівники структурних підрозділів, яким стало відомо про конфлікт інтересів у підлеглого йому/їй працівника (у тому числі у разі самостійного виявлення конфлікту інтересів, наявного у підлеглої йому особи, без здійснення нею відповідного повідомлення), зобов’язаний вжити заходів, передбачених чинним законодавством та актуальною Програмою.
  4. Міський голова та керівники структурних підрозділів протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає з урахуванням рекомендацій Уповноваженої особи та Програми рішення про спосіб врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє працівника.
  5. Врегулювання конфлікту інтересів здійснюється за допомогою одного з нижченаведених заходів (окремо або в поєднанні):

1) усунення працівника від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

2) застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням певних дій чи прийняття рішень;

3) обмеження доступу працівника до певної інформації;

4) перегляду обсягу службових повноважень працівника;

5) переведення працівника на іншу посаду;

6) звільнення працівника.

  1. Порядок застосування заходів врегулювання конфлікту інтересів та його особливості для різних категорій осіб встановлюються головою Ради з урахуванням таких вимог:

1) переведення працівника на іншу посаду застосовується лише за його згодою у разі, якщо реальний чи потенційний конфлікт інтересів у діяльності працівника має постійний характер і не може бути врегульований іншим шляхом та за наявності вакантної посади, яка за своїми характеристиками відповідає особистим та професійним якостям працівника;

2) звільнення працівника із займаної посади у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів здійснюється у разі, якщо реальний чи потенційний конфлікт інтересів у його діяльності має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб, в тому числі через відсутність згоди працівника на переведення або на позбавлення приватного інтересу.

  1. Працівники можуть самостійно вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуваних документів голові Ради та Уповноваженому.

 

Конфлікт інтересів серед депутатів

  1. Врегулювання конфлікту інтересів у діяльності голови, секретаря, депутатів та депутаток міської ради визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб.
  2. У разі виникнення реального або потенційного конфлікту інтересів, міський голова, секретар, депутати, депутатки міської ради публічно повідомляють про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії тощо), відповідному колегіальному органу та не беруть участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом.
  3. Зазначеним особам забороняється:

1) брати участь у підготовці документів для прийняття рішення колегіальним органом із відповідного питання;

2) брати участь у розгляді відповідного питання;

3) голосувати з відповідного питання.

  1. Якщо неучасть зазначених осіб у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності міської ради, іншого колегіального органу, особи, у яких наявний конфлікт інтересів, беруть участь у прийнятті радою, іншим колегіальним органом рішення, за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу.
  2. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні міської ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов’язково вноситься до протоколу засідання міської ради, іншого колегіального органу.
  3. Врегулювання конфлікту інтересів у діяльності міського голови, секретаря, депутатів та депутаток міської ради, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії тощо), можливо здійснювати за допомогою застосування заходу зовнішнього контролю.
  4. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймає відповідний колегіальний орган.
  5. Зовнішній контроль здійснюється шляхом участі Уповноваженої особи в роботі колегіального органу в статусі спостерігача без права голосу.
  6. Депутати міської ради мають право на депутатські звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради, лише з питань, пов’язаних із їхньою депутатською діяльністю.
  7. Типовими ситуаціями прояву конфлікту інтересів можуть бути (але не обмежуються вказаними):

1) участь у прийнятті або прийняття рішення про укладення трудового договору, просування по роботі, визначення умов оплати праці та застосування матеріального заохочення, накладення стягнень стосовно своєї близької особи;

2) укладення від імені міської ради, виконавчого органу, підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради, правочинів із близькими особами;

3) участь особи, на яку поширюються вимоги цієї Програми, у прийнятті рішення, яке може вплинути на отримання переваг суб’єктом господарювання, у якому така особа, її близька особа є засновниками (учасниками), працівниками, отримують або отримували винагороду чи подарунки, проходили або проходять навчання;

4) прийняття або участь у прийнятті особою, на яку поширюються вимоги цієї Програми, рішень щодо себе самої, зокрема стосовно оплати праці, надання будь-якої вигоди матеріального характеру, проведення внутрішнього/службового розслідування.

 

  1. Політика та процедури ділової гостинності. Подарунки
  2. Міський голова, посадові особи усіх рівнів, інші працівники зобов’язані утримуватися від пропозиції ділової гостинності, подарунків офіційним особам, їх близьким особам, фактичним або потенційним контрагентам, їх працівникам або представникам, якщо така ділова гостинність, подарунки можуть бути розцінені як спонукання або готовність до вчинення корупційного правопорушення.
  3. Посадовим та службовим особам виконавчих органів міської ради, посадовим та службовим особам підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:

1) у зв’язку із здійсненням такими особами своїх функціональних обов’язків;

2) якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні такої особи.

  1. Згідно з Законом, посадові та службові особи виконавчих органів міської ради, інші працівники можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім зазначених випадків, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.
  2. У разі виявлення подарунка, щодо якого існує заборона у його одержанні, у службовому приміщенні, а також у разі надходження пропозиції подарунка посадові особи та інші працівники зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного робочого дня, вжити таких заходів:

1) відмовитися від пропозиції;

2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа працівників;

4) письмово повідомити про пропозицію Уповноваженого та безпосереднього керівника структурного підрозділу (за наявності) або міського голову.

  1. Уповноважена особа веде реєстр таких подарунків в електронному або паперовому вигляді.
  2. Подарунки, одержані учасниками Програми є відповідно комунальною власністю і передаються виконавчому органу, підприємствам, установам, організаціям, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради.

 

  1. Повідомлення про корупцію, їх перевірка та відповідальність. Права та гарантії захисту викривачів
  2. Посадові особи виконавчих органів міської ради, депутати та депутатки міської ради, посадові особи підприємств, установ, організацій, які безпосередньо знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення чи одержання повідомлення про вчинення такого правопорушення учасниками Програми, зобов’язані у межах своїх повноважень ужити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно, протягом 24 годин, письмово повідомити про його вчинення Уповноважену особу.
  3. Викривачі мають права та гарантії захисту, передбачені Законом та іншими нормативно-правовими актами України, в тому числі:

1) подавати докази на підтвердження свого повідомлення;

2) отримувати підтвердження прийняття і реєстрації повідомлення;

3) на конфіденційність;

4) отримувати від Уповноваженого, до якого він подав повідомлення, підтвердження його прийняття і реєстрації;

5) на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках.

  1. Права викривача чи викривачки виникають з моменту здійснення повідомлення, яке містить фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, іншого порушення Закону, які можуть бути перевірені.
  2. Заборонено розкривати інформацію про особу викривача чи викривачки, їх близьких осіб або інші дані, які можуть ідентифікувати особу викривача чи викривачки, їх близьких осіб, третім особам, які не залучаються до розгляду, перевірки та/або розслідування повідомлених ними фактів, крім випадків, установлених Законом.
  3. Доступ до інформації про викривачів має лише Уповноважена особа та новостворена комісія, яка буде займатися розглядом повідомлення.
  4. У разі витоку конфіденційної інформації про викривачів Уповноважена особа, повинна невідкладно вжити всіх заходів для уникнення настання негативних наслідків для викривачів, пов’язаних з таким розголошенням.
  5. Викривачі не можуть бути звільненими чи примушеними до звільнення, притягнутими до дисциплінарної відповідальності, піддані іншим негативним заходам впливу або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням.
  6. Міський голова, керівники комунальних підприємств, установ, організацій, які знаходяться в сфері управління Охтирської міської ради, посадові особи усіх інших рівнів, Уповноважена особа в межах своїх повноважень забезпечують умови для захисту викривачів.
  7. Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривачів.

 

ІІ. Оцінка корупційних ризиків у діяльності Програми

 

  1. Корупційним ризиком є обґрунтована ймовірність настання події корупційного чи пов’язаного з корупцією правопорушення або порушення вимог Програми. Оцінка корупційних ризиків проводиться робочою групою з оцінки корупційних ризиків (далі – робоча група) не рідше одного разу на рік. Створення робочої групи, її діяльність, повноваження та склад визначається окремим розпорядженням міського голови. Під час проведення оцінки корупційних ризиків за ініціативою Уповноваженого до роботи робочої групи без включення до її складу можуть залучатися інші працівники виконавчих органів міської ради, а також незалежні експерти чи спеціалісти.
  2. Оцінювання корупційних ризиків проводиться з метою встановлення ймовірності вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень посадовими особами та іншими працівниками, встановлення причин, умов та наслідків можливого вчинення таких правопорушень, а також аналізу ефективності наявних заходів контролю та їх впливу, спрямованих на запобігання реалізації корупційних ризиків.
  3. Оцінювання корупційних ризиків є основою для підготовки та за необхідності подальшого удосконалення Програми.
  4. Етапами оцінювання корупційних ризиків є:

1) підготовка до оцінювання корупційних ризиків;

2) дослідження середовища організації та визначення обсягу оцінювання корупційних ризиків;

3) ідентифікація корупційних ризиків;

4) аналіз потенційних наслідків від реалізації корупційних ризиків;

5) визначення рівнів ймовірності реалізації корупційних ризиків.

  1. Уповноважений, з метою недопущення конфлікту інтересів або необ’єктивності у роботі робочої групи, при розподілі функцій між членами робочої групи бере до уваги коло їх посадових обов’язків.
  2. Корупційні ризики поділяються на два типи – внутрішні та зовнішні:

1) внутрішні корупційні ризики ідентифікуються в організаційно-управлінських, фінансово-господарських процедурах діяльності;

2) зовнішні корупційні ризики ідентифікуються у діяльності ділових партнерів, у тому числі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, з якими учасники Програми перебувають у ділових правовідносинах.

  1. За результатами оцінки корупційних ризиків робоча група готує письмовий звіт, що підписується її членами. Звіт складається за формою і структурою, визначеними в порядку діяльності робочої групи. Звіт за результатами оцінки корупційних ризиків подається голові Ради і повинен містити: ідентифіковані корупційні ризики, а також причини, що їх породжують, та умови, що їм сприяють; оцінку виявлених корупційних ризиків; пропозиції щодо заходів із запобігання, усунення (зменшення) рівня виявлених корупційних ризиків. Звіт додається до Програми, як Додаток.
  2. Якщо під час заходів щодо оцінки корупційних ризиків Уповноважений виявить факт порушення Програми, вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, він ініціює перед головою Ради питання проведення внутрішнього розслідування у порядку, передбаченому цією Програмою.
  3. Метод щодо оцінки корупційних ризиків регулюється Методологією оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженою НАЗК.
  4. Рівні оцінки корупційних ризиків представлені у Таблиці 1.

Таблиця 1

Критичний Високий Середній Низький
Критичний ризик потребує негайного реагування Уповноваженого та інших відповідальних осіб/органів Програми. Такий ризик має бути оговорений, викладений в звіті та врегульований протягом одного робочого тижня з моменту його ідентифікації Уповноваженим.

 

Критичний ризик оцінюється в діапазоні від 12 до 16 балів.

Високий ризик потребує швидкого реагування Уповноваженого та інших відповідальних осіб/органів Програми. Високий ризик має бути оговорений, викладений в звіті та врегульований протягом двох робочих тижнів з моменту його ідентифікації Уповноваженим.

 

Високий ризик оцінюється в діапазоні від 6 до 9 балів.

Середній ризик з’являється під час виникнення можливого корупційного правопорушення, вірогідність якого не є високою, однак все ще потребує реагування зі сторони відповідних осіб/органів громади. Середній ризик має бути оговорений, викладений в звіті та врегульований протягом місяця з моменту його ідентифікації Уповноваженим.

 

Середній ризик оцінюється в діапазоні від 3 до 4 балів.

Низький ризик оцінюється як малоймовірний з точки зору виникнення корупційного правопорушення, однак підлягає реагуванню зі сторони Уповноваженого та інших відповідальних осіб/органів громади протягом одного місяця з моменту ідентифікації ризика Уповноваженим.

 

Низький ризик оцінюється в діапазоні від 1 до 2 балів.

 

  1. За результатами опрацювання звіту внутрішньої та/або зовнішньої оцінки корупційних ризиків Уповноважений вживає необхідних заходів для запобігання, виявлення і протидії корупції у діяльності, у тому числі шляхом зміни існуючих антикорупційних стандартів та процедур.
  2. Найбільш вразливими до корупції Робочою групою з оцінювання корупційних ризиків визначено такі функції Ради: [Буде додано на базі фінального списку функцій при оцінці корупційних ризиків]

ІІІ. Навчання, заходи з поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування

  1. З метою забезпечення підвищення обізнаності, ознайомлення зі змінами в законодавчій базі та підтримки рівня знань учасників Програми з питань запобігання, виявлення i протидії корупції, необхідною умовою є підготовка інформаційної та навчально-роз’яснювальної роботи антикорупційного спрямування. Дана робота має проводитися відповідно до Плану-графіка, який має включати два основні напрями розробка та запровадження на регулярній основі заходів навчання учасників Програми за такими темами:

1) Правові засади запобігання та протидії корупції;

2) Етична поведінка учасників Програми, як засіб запобігання та протидії корупції;

3) Відповідальність та наслідки вчинення корупційних правопорушень;

4) Законодавство України щодо запобігання проявів корупції в аспекті здійснення публічних закупівель;

5) Правові засади запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

6) Подарунки та ділова гостинність: права, обов’язки та обмеження;

7) Подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

8) Викривачі антикорупційних порушень: основні права та обов’язки; захист викривачів.

  1. Окрім основних заходів навчання, має бути забезпечено проведення таких додаткових заходів щодо протидії корупції для учасників Програми:

1) Поширення актуальної інформації щодо змін законодавства у сфері запобігання та протидії корупції;

2) Інформування учасників Програми щодо роз`яснень нормативно-правових актів антикорупційного спрямування та заходів Програми на офіційному веб-сайті Ради у відповідному розділі з антикорупційної діяльності.

  1. Заходи з навчання та поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування у діяльності Охтирської міської ради мають розповсюджуватися такими каналами:

1) розміщення інформації на офіційному веб-сайті Охтирської міської ради;

2) проведення семінарів, вебінарів;

3) оформлення інформаційних стендів;

4) розсилки електронною поштою;

5) проведення конференцій, форумів, круглих столів, дискусій;

6) розміщення прес-релізів;

7) участі Уповноваженої особи у публічних заходах, організованих представниками засобів масової інформації, громадськістю, іншими зовнішніми заінтересованими сторонами тощо;

8) здійснення інструктажів, роз’яснень, консультацій, анкетувань, опитувань тощо.

  1. Всі вищеперераховані навчальні заходи, заходи з поширення інформації антикорупційного спрямування, консультації та методична допомога з питань антикорупційного законодавства мають бути реалізовані Уповноваженою особою.
  2. IV. Контроль, моніторинг, оцінка ефективності виконання та перегляд Антикорупційної програми
  3. З метою забезпечення належного виконання завдань та заходів Програми в установлені строки, важливою умовою є здійснення контролю та моніторингу результатів впровадження заходів, передбачених Програмою.

 

Моніторинг виконання Антикорупційної програми

 

  1. Моніторинг виконання Програми здійснює Уповноважена особа. Він передбачає відслідковування прогресу та факту виконання кожного конкретного заходу Програми на регулярній основі.
  2. Уповноважена особа збирає та аналізує інформацію щодо виконання заходів, передбачених Програмою з реалізації антикорупційної діяльності, заходів впливу на корупційні ризики та навчальних заходів. Головною метою моніторингу є фіксування прогресу та фактів виконання заходів, передбачених Програмою. У разі невиконання або несвоєчасного виконання окремих заходів причини, які призвели до такого невиконання включаються у щорічний Звіт про оцінку стану виконання Програми (далі – Звіт).

Оцінка виконання Антикорупційної програми

 

  1. Для встановлення результативності виконання Програми Рада має періодично виконувати такі дії:

1) визначення прогресу у досягненні індикаторів виконання кожного заходу, передбаченого Програмою (у відсотках);

2) визначення загального прогресу виконання кожної категорії заходів, передбачених Програмою (визначається як середній арифметичний відсоток виконання кожного заходу із відповідної категорії);

3) визначення загального прогресу виконання Програми (рахується як середній арифметичний відсоток прогресу виконання кожної категорії заходів, передбачених Програмою).

  1. Разом із заходами моніторингу виконання Програми, також застосовуються критерії оцінки стану виконання Програми (див. Таблиця 2).

 

Таблиця 2

Критерій Індикатор досягнення
1. Повнота виконання Захід вважається таким, що виконаний у повному обсязі, якщо були застосовані всі передбачені методи і способи його виконання.
2. Своєчасність виконання Захід вважається таким, що виконаний своєчасно, якщо він виконаний у термін, встановлений Програмою.
3. Ефективність виконання Захід вважається виконаним ефективно у разі:

1) створення умов для мінімізації ідентифікованого корупційного ризику у зв’язку із проведенням заходів навчального та методичного характеру;

2) підвищення рівня довіри громадян, інститутів громадянського суспільства до депутатів Ради, голови Ради, посадових осіб виконавчого органу Ради, інших учасників Програми (визначається шляхом опитування жителів громади);

3) зміцнення позитивного іміджу депутатів Ради, голови Ради, посадових осіб виконавчого органу Ради, інших учасників Програми (визначається шляхом опитування жителів громади).

 

  1. Звіт готується Уповноваженим раз на рік у термін до 10 березня за критеріями повноти виконання, своєчасності та ефективності виконання заходів Програми. Даний Звіт відображає оцінку впливу результатів вжитих заходів шляхом порівняння ситуації до прийняття Програми та після її впровадження. Уповноважений надає Звіт міському голові та іншим учасникам Програми. Документ обов’язково має розміщуватися на офіційному веб-сайті Ради (у розділі, пов’язаному з Антикорупційною діяльністю).
  2. Результати Звіту повинні враховуватися при підготовці або перегляді Програми. Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції має право отримувати необхідну для Звіту інформацію від усіх учасників Програми.
  3. У разі встановлення фактів невиконання, неналежного виконання або порушення виконання Програми, що може мати ознаки корупційного правопорушення, Уповноважена особа має поінформувати про такі факти міського голову для вжиття заходів реагування, в тому числі дисциплінарного впливу.


Внесення змін та перегляд Антикорупційної програми

 

  1. За результатами моніторингу та оцінки ефективності реалізації Програми, Уповноважена особа може ініціювати та забезпечити внесення змін та вдосконалення Програми шляхом організації внутрішніх процесів, що забезпечать таке вдосконалення.
  2. Зміни в а Антикорупційну програму вносяться в таких випадках:

1) за результатами Звіту та постійного моніторингу виконання заходів, передбачених Програмою;

2) за підсумками звіту про оцінку корупційних ризиків у діяльності Програми;

3) у разі ідентифікації нових можливих корупційних ризиків у діяльності Програми;

4) за результатами аналізу практики виконання Уповноваженим своїх посадових обов’язків;

5) у разі проведення Уповноваженим обговорення, анкетування та консультацій з учасниками Програми;

6) внесення змін до законодавства (у тому числі антикорупційного), що впливає на діяльність учасників Програми;

7) затвердження Антикорупційної стратегії (протягом місяця з дня затвердження) на рівні Держави.

  1. Допускається перегляд Програми з інших підстав, за пропозицією Уповноваженого, робочої групи з оцінки корупційних ризиків або інших учасників Програми. Такі пропозиції мають бути подані Уповноваженому.
  2. нтикорупційна програма має бути переглянута не рідше, ніж раз в два роки або в інший строк за необхідності.
  3. Уповноважений надає міському голові узагальнені пропозиції щодо внесення змін до Програми, які надійшли, та надає свої рекомендації щодо їх врахування або відхилення не рідше, ніж раз на рік або в інший строк за необхідності.
  4. Міський голова ініціює проведення відкритого обговорення учасниками Програми після отримання від Уповноваженого узагальнення пропозицій щодо внесення змін до Програми
  5. У разі необхідності термінового внесення певних змін до Програми з боку депутатів, міський голова у строк не пізніше 10 днів з дати надходження таких пропозицій, ініціює проведення відповідного обговорення.
  6. У результаті схвалення пропозицій щодо внесення змін у Програму Уповноважений або виконавчий орган міської готує проєкт рішення міської ради. Відповідні Зміни та доповнення до Програми затверджуються рішенням міської ради.
  7. При закінченні строку дії періоду, на який затверджується Програма, вона продовжує діяти і розповсюджувати свої вимоги на усіх учасників Програми до затвердження нового періоду та нової версії Програми рішенням міської ради.

 

 

 

Секретар міської ради                                                           Вікторія БУЛАХ

Документи за типом
Проекти рішень виконавчого комітетуДокументів: 1039 Усі
Чат-бот Гаряча лінія