
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
______ СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
00.00.202_ м. Охтирка №
оновлення 18.02.2022
Про внесення змін до програми розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки
Враховуючи рішення Охтирської міської ради від 03.10.2019 № 1731-МР «Про добровільне приєднання до території громади міста обласного значення», відповідно до статей 2, 10, 16, 16-1, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Охтирська міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення міської ради
________________ №__________
Програма розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на
2021-2024 роки
| 1 | Паспорт програми розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки | 3 | |
| 2 | Загальні положення | 3 | |
| 3 | Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма | 4 | |
| 4 | Мета програми | 7 | |
| 5 | Заходи, які передбачається здійснити для забезпечення виконання Програми | 7 | |
| 6 | Результативні показники виконання Програми | 10 | |
| 7 | Фінансове забезпечення Програми | 11 | |
| 8 | Координація та контроль за ходом виконання Програми | 13 |
| 1 | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради |
| 2 | Розробник Програми | Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради |
| 3 | Відповідальний виконавець Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 4 | Учасники Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради, Охтирська територіальна міська громада, виконавці робіт (проектна організація), інвестори |
| 5 | Термін реалізації Програми | 2021-2024 роки |
| 6 | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього:
у тому числі: |
7457,90 тис. грн. (вартість уточнюватиметься з проектною організацією) |
| 6.1 | Коштів бюджету територіальної громади | 7457,90 тис. грн. |
| 6.2 | Коштів інших джерел | – |
В сучасних умовах зростає роль планування територій як ефективного засобу державного регулювання її використання, яке забезпечує взаємоузгодження в цій сфері інтересів особистості, суспільства та держави, центру і регіонів, галузей і адміністративно-територіальних одиниць.
Прийнятим у березні 2011 року Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” та низкою відповідних підзаконних актів чітко визначені вимоги щодо містобудівної документації як інструменту державного регулювання планування територій, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів і рішення якої є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами містобудування.
Відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади. Відповідно до статті 5 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.
Програма розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до статей 2, 10, 16, 16-1, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та призначена вирішити проблемні питання стимулювання і розвитку території Охтирської міської територіальної громади, раціонального використання ресурсів та встановлення відповідного режиму забудови території відповідних населених пунктів.
Програма спрямована на визначення необхідних обсягів фінансування на розробку та коригування містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади зокрема міста Охтирка на період до 2024 року.
Генеральний план населеного пункту – це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” передбачено розроблення у складі генерального плану населеного пункту плану зонування території та детального плану території населеного пункту.
Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади розробляється та затверджується з метою забезпечення сталого розвитку територіальної громади з додержанням принципу збалансованості державних, громадських та приватних інтересів та з урахуванням концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади.
Комплексний план передбачає узгоджене прийняття рішень щодо цілісного (комплексного) просторового розвитку населених пунктів як єдиної системи розселення і території за їх межами.
Комплексний план включає планувальні рішення щодо перспективного використання всієї території територіальної громади, а також:
генеральний план населеного пункту – адміністративного центру територіальної громади;
генеральні плани населених пунктів та детальні плани території у межах території територіальної громади, затверджені до прийняття комплексного плану, які відповідно до цієї статті визнані такими, що відповідають вимогам законодавства, узгоджуються з планувальними рішеннями комплексного плану і підлягають включенню до нього;
генеральні плани населених пунктів у межах території територіальної громади, необхідність розроблення яких встановлена рішенням про затвердження комплексного плану (включаються до складу комплексного плану одночасно з їх затвердженням);
планувальні рішення генеральних планів інших населених пунктів та детальних планів територій у межах території територіальної громади в обсязі, визначеному Кабінетом Міністрів України;
детальні плани території у межах території територіальної громади (включаються до складу комплексного плану одночасно з їх затвердженням);
межі функціональних зон усієї території територіальної громади з вимогами до забудови та ландшафтної організації таких зон (плани зонування територій населених пунктів у межах території територіальної громади розробляються у складі генеральних планів та включаються до складу комплексного плану одночасно із затвердженням відповідних генеральних планів);
Історико-архітектурні опорні плани історичних ареалів населених пунктів, внесених до Списку історичних населених місць України (включаються до складу комплексного плану як невід’ємні складові генеральних планів відповідних населених пунктів).
Оновлення генерального плану міста Охтирка повністю відповідає пріоритетним напрямкам державної політики в сфері містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, що визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, на сьогодні питання розроблення та оновлення містобудівної документації насамперед міста Охтирка є актуальним завданням для здійснення містобудівної політики в відповідних населених пунктах у відповідності до вимог законодавства.
На теперішній час складна ситуація в розробленні (оновленні) містобудівної документації склалася насамперед через:
– недооцінку важливості масштабів змін, які стались у містобудівній політиці населених пунктів в ході проведення економічних реформ;
– недостатність фінансових можливостей для виконання робіт з розроблення (оновлення) містобудівної документації, що призводить до її старіння та втрати актуальності, змін технологій її розроблення (оновлення), неможливістю використання в сучасних геоінформаційних системах управління територіями з питань розвитку житлового будівництва, формування відповідної інженерної та транспортної інфраструктури, підприємств обслуговування;
– відсутність відкоригованого (актуалізованого) плану зонування території міста Охтирка та детальних планів територій призводить до хаотичного розміщення об’єктів, порушення вимог охорони довкілля та культурної спадщини, не дає можливості встановити обґрунтовані параметри об’єктів при видачі містобудівних умов та обмежень;
– розміщення об’єктів без затверджених детальних планів територій ускладнює проектування вулиць та транспортних розв’язок;
– відповідно до законодавства при відсутності затвердженого детального плану території чи плану зонування території забороняється відведення земель для розміщення об’єктів містобудування, що спричиняє погіршення інвестиційного клімату.
Генеральний план міста Охтирка, який є чинним на даний час, був розроблений та затверджений у 2007 році. План зонування території міста Охтирка, був розроблений та затверджений у 2014 році. Генеральний план та план зонування є основною містобудівною документацією нашого міста. Аналіз наявності та актуальності існуючої в місті Охтирка містобудівної документації свідчить, що на сьогодні генеральний план міста Охтирка та план зонування території міста Охтирка, не відповідає вимогам, зазначеним в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності», сучасним перспективам розвитку міста, довгостроковій стратегії планування та забудови міста Охтирка.
Також, внесення змін до генерального плану обумовлене необхідністю вирішення поточних питань забудови міста, деталізації рішень діючого генерального плану міста Охтирка та уточнення окремих його положень, пов’язаних з розміщенням деяких об’єктів містобудування.
План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. Тому, внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Охтирка обумовлено змінами до генерального плану міста.
Разом з цим необхідно враховувати, що місто Охтирка внесено до списку історичних населених місць України відповідно до прийнятої постанови КМУ від 26.07.2001 року, таким чином відповідно до п. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту (або окремо) розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про суб’єкти культурної спадщини. В місті Охтирка наявний існуючий історико-архітектурний опорний план міста, що був розроблений у 1988 році, який на сьогодні потребує оновлення та затвердження в установленому порядку, що обов’язково підлягає врахуванню при оновленні (актуалізації) генерального плану міста.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» при оновленні генерального плану міста потрібно розробити план земельно-господарського устрою міста, розділ ІТЗ ЦЗ (інженерно-технічних заходів цивільного захисту), а також відповідно до пункту 4 статті 2 Закону, містобудівна документація підлягає стратегічній екологічній оцінці в порядку, встановленому Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку» (розділ «Охорона навколишнього природного середовища», що розробляється у складі проекту містобудівної документації, одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку).
Крім цього, до складу міста Охтирка входять села: Пристань, Залужани, Велике Озеро, Козятин, містобудівна документація на які, знаходиться в стадії розробки.
Також відповідно до рішення Охтирської міської ради від 03.10.2019 № 1731-МР «Про добровільне приєднання до території громади міста обласного значення» було добровільно приєднано до Охтирської міської територіальної громади Сумської області Староіванівську сільську територіальну громаду Охтирського району Сумської області (села Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) на територію яких відсутня будь яка містобудівна документація та потребує розробки.
Відсутність містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), а також оновленої містобудівної документації на місто Охтирка означає, що населені пункти Охтирської міської територіальної громади та насамперед місто, позбавлені надійної містобудівної основи для обґрунтування рішень щодо їх впорядкування, розміщення об’єктів будівництва, відведення земельних ділянок для різних функціональних потреб. Ситуація щодо містобудівної документації, яка склалася, вимагає невідкладного вирішення. В умовах активізації інвестиційної діяльності за відсутності містобудівної документації можуть мати місце випадки прийняття необґрунтованих рішень через, що потерпає архітектурний вигляд населених пунктів Охтирської міської територіальної громади та міста Охтирка зокрема, порушуються права мешканців, загострюються соціальні конфлікти.
Наявність містобудівної документації, а також приведена до актуальності містобудівна документація (генеральний план міста Охтирка, план зонування територій міста Охтирка тощо) є основою для розроблення об`єктивної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (міста Охтирка, сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), оскільки вона встановлюється в залежності від виду використання та місця розташування земельних ділянок, інфраструктурного облаштування території та ін.
Ситуація, що склалася, має негативні наслідки для вирішення питань забудови населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (міста Охтирка, сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), забезпечення раціонального використання земель відповідних населених пунктів, гальмує розвиток житлового будівництва, а також формування відповідної соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. Для цього було створено Програму розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки.
У зв’язку з не повним виконанням попередньої Програми, що діяла на 2017-2020 роки з об’єктивних причин, а також добровільним приєднанням до Охтирської міської територіальної громади Сумської області Староіваніської сільської територіальної громади Охтирського району Сумської області (сіл Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) виникла необхідність у продовженні терміну дії даної Програми.
Розв’язання проблем, що склались, можливо шляхом виконання Програми за умови належного фінансового забезпечення. Подальше супроводження розроблення та оновлення містобудівної документації буде організовуватись у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Програма спрямована на приведення існуючої містобудівної документації міста Охтирка (генерального плану території та плану зонування території) до вимог, передбачених законодавством шляхом оновлення з коригуванням, впорядкуванням та вдосконаленням та розроблення містобудівної документації на територію Охтирської міської територіальної громади (сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) для ефективного використання території, комплексного містобудівного розвитку та раціонального використання земельних ресурсів на відповідній території.
| № з/п | Назва заходу | Терміни виконання | Відповідальний виконавець | Примітки |
| 1. Коригування (розроблення) та затвердження містобудівної документації міста Охтирка (генерального плану, плану зонування території) | ||||
| 1 | Включення видатків в місцеві бюджети 2021-2024 роки щодо фінансування Програми | 2021-2024 роки | Управління фінансів та економіки, міська рада
|
|
| 2 | Оплата виконаних проектною організацією робіт | 2021-2024 роки | Виконавчий комітет міської ради,
управління фінансів та економіки |
|
| 3 | Погодження Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини Міністерства Культури України та затвердження в Мінкультури | 2022 рік | Відповідна проектна організація | |
| 4 | Виконання підготовчих та проектних робіт щодо оновлення генерального плану міста Охтирка з коригуванням плану зонування території міста та виготовленням розділу ІТЗ ЦЗ та ін. | 2021-2024 роки | Відповідна проектна організація | |
| 5 | Оприлюднення проекту генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Заступник міського голови | |
| 6 | Проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Міський голова, секретар міської ради | |
| 7 | Затвердження генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Міський голова, секретар міської ради, міська рада
|
|
| 8 | Оприлюднення затвердженого генерального плану та плану зонування території міста Охтирка
|
2022 рік | Заступник міського голови | |
| 9 | Виготовлення цифрової картографічної основи для розроблення Комплексного плану просторового розвитку території Охтирської територіальної громади в масштабі 1:10000 | 2022 | Відповідна проектна організація | |
| 10 | Виконання підготовчих та проектних робіт щодо виготовлення Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади | 2022-2024 | Відповідна проектна організація | |
Сума коштів, необхідна для виконання вищезазначених заходів, вказана в додатку до Програми.
Результатами виконання Програми будуть:
– приведення існуючого генерального плану міста Охтирка та плану зонування території міста Охтирка у відповідність з вимогами чинного законодавства;
– розроблення містобудівної документації (генеральні плани, плани зонування території) на територію населених пунктів Охтирської міської територіальної громади.
– організація належного контролю за охороною та використанням земель Охтирської міської територіальної громади;
– впорядкування містобудівної діяльності;
– мінімізація конфліктів щодо розміщенням об’єктів різних видів господарської діяльності;
– оптимізація спільних зусиль щодо раціонального використання ресурсів;
– створення сприятливих умов для залучення інвестицій за рахунок чітких правових гарантій на відповідне використання землі, скорочення строків погодження документації та усунення адміністративних бар’єрів;
– спрощення процедури отримання вихідних даних та відповідних дозволів у сфері містобудування;
– забезпечення можливості резервування вільних територій під визначені функції відповідно до прогнозованих потреб міської громади щодо розвитку міста;
– підвищення якості середовища проживання, а саме: естетичних якостей життєвого середовища, захисту історико-культурної спадщини;
– забезпечення доступу громадськості та населення до містобудівної документації;
– облаштування території населених пунктів Охтирської міської територіальної громади зокрема міста Охтирка.
Фінансування Програми буде здійснюватися за рахунок видатків місцевого
бюджету.
|
№ з/п |
Назва заходу |
Строки виконання |
Фінансування по роках
(тис.грн.) |
|||
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |||
| 1 | Оновлення історико-архітектурного опорного плану міста Охтирка | 2021 | 104,900 | – | – | – |
| 2 | Оновлення містобудівної документації м. Охтирка з топографічною зйомкою М1:2000 зі створенням бази геопросторових даних для внесення змін до генерального плану м. Охтирка Сумської області з розділом стратегічна екологічна оцінка, інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільна оборона) на мирний час та особливий період та внесення змін в план зонування території м. Охтирка | 2021-2022 | 1 800,00 | 2 253,00
|
– | – |
| 3 | Виготовлення цифрової картографічної основи для розроблення Комплексного плану просторового розвитку території Охтирської територіальної громади в масштабі 1:10000 | 2022 | – | – | 500,00 | – |
| 4 | Комплексний план просторового розвитку території Охтирської територіальної громади | 2022-2024 | – | – | 1 600,00 | 1 200,00 |
| Всього: | 1 904,90 | 2 253,00 | 2100,00 | 1 200,00 | ||
| Разом: | 7 457,90 | |||||
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює виконавчий комітет Охтирської міської ради.
Організація виконання заходів програми покладається на відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради.
Контроль за виконанням заходів передбачених даною програмою покладається на постійну комісію з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник відділу містобудування та
архітектури, головний архітектор Анна МАНДРИКА
проєкт від 17.02.2022
Про внесення змін до програми розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки
Враховуючи рішення Охтирської міської ради від 03.10.2019 № 1731-МР «Про добровільне приєднання до території громади міста обласного значення», відповідно до статей 2, 10, 16, 16-1, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Охтирська міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
Додаток
до рішення міської ради
________________ №__________
Програма розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на
2021-2024 роки
Зміст
| 1 | Паспорт програми розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки | 3 | |
| 2 | Загальні положення | 3 | |
| 3 | Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма | 4 | |
| 4 | Мета програми | 7 | |
| 5 | Заходи, які передбачається здійснити для забезпечення виконання Програми | 7 | |
| 6 | Результативні показники виконання Програми | 10 | |
| 7 | Фінансове забезпечення Програми | 11 | |
| 8 | Координація та контроль за ходом виконання Програми | 13 |
| 1 | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради |
| 2 | Розробник Програми | Відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради |
| 3 | Відповідальний виконавець Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради |
| 4 | Учасники Програми | Виконавчий комітет Охтирської міської ради, управління фінансів та економіки Охтирської міської ради, Охтирська територіальна міська громада, виконавці робіт (проектна організація), інвестори |
| 5 | Термін реалізації Програми | 2021-2024 роки |
| 6 | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього:
у тому числі: |
6707,22 тис. грн. (вартість уточнюватиметься з проектною організацією) |
| 6.1 | Коштів бюджету територіальної громади | 6707,22 тис. грн. |
| 6.2 | Коштів інших джерел | – |
В сучасних умовах зростає роль планування територій як ефективного засобу державного регулювання її використання, яке забезпечує взаємоузгодження в цій сфері інтересів особистості, суспільства та держави, центру і регіонів, галузей і адміністративно-територіальних одиниць.
Прийнятим у березні 2011 року Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” та низкою відповідних підзаконних актів чітко визначені вимоги щодо містобудівної документації як інструменту державного регулювання планування територій, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів і рішення якої є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами містобудування.
Відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади. Відповідно до статті 5 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.
Програма розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до статей 2, 10, 16, 16-1, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та призначена вирішити проблемні питання стимулювання і розвитку території Охтирської міської територіальної громади, раціонального використання ресурсів та встановлення відповідного режиму забудови території відповідних населених пунктів.
Програма спрямована на визначення необхідних обсягів фінансування на розробку та коригування містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади зокрема міста Охтирка на період до 2024 року.
Генеральний план населеного пункту – це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” передбачено розроблення у складі генерального плану населеного пункту плану зонування території та детального плану території населеного пункту.
Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади розробляється та затверджується з метою забезпечення сталого розвитку територіальної громади з додержанням принципу збалансованості державних, громадських та приватних інтересів та з урахуванням концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади.
Комплексний план передбачає узгоджене прийняття рішень щодо цілісного (комплексного) просторового розвитку населених пунктів як єдиної системи розселення і території за їх межами.
Комплексний план включає планувальні рішення щодо перспективного використання всієї території територіальної громади, а також:
генеральний план населеного пункту – адміністративного центру територіальної громади;
генеральні плани населених пунктів та детальні плани території у межах території територіальної громади, затверджені до прийняття комплексного плану, які відповідно до цієї статті визнані такими, що відповідають вимогам законодавства, узгоджуються з планувальними рішеннями комплексного плану і підлягають включенню до нього;
генеральні плани населених пунктів у межах території територіальної громади, необхідність розроблення яких встановлена рішенням про затвердження комплексного плану (включаються до складу комплексного плану одночасно з їх затвердженням);
планувальні рішення генеральних планів інших населених пунктів та детальних планів територій у межах території територіальної громади в обсязі, визначеному Кабінетом Міністрів України;
детальні плани території у межах території територіальної громади (включаються до складу комплексного плану одночасно з їх затвердженням);
межі функціональних зон усієї території територіальної громади з вимогами до забудови та ландшафтної організації таких зон (плани зонування територій населених пунктів у межах території територіальної громади розробляються у складі генеральних планів та включаються до складу комплексного плану одночасно із затвердженням відповідних генеральних планів);
Історико-архітектурні опорні плани історичних ареалів населених пунктів, внесених до Списку історичних населених місць України (включаються до складу комплексного плану як невід’ємні складові генеральних планів відповідних населених пунктів).
Оновлення генерального плану міста Охтирка повністю відповідає пріоритетним напрямкам державної політики в сфері містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, що визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, на сьогодні питання розроблення та оновлення містобудівної документації насамперед міста Охтирка є актуальним завданням для здійснення містобудівної політики в відповідних населених пунктах у відповідності до вимог законодавства.
На теперішній час складна ситуація в розробленні (оновленні) містобудівної документації склалася насамперед через:
– недооцінку важливості масштабів змін, які стались у містобудівній політиці населених пунктів в ході проведення економічних реформ;
– недостатність фінансових можливостей для виконання робіт з розроблення (оновлення) містобудівної документації, що призводить до її старіння та втрати актуальності, змін технологій її розроблення (оновлення), неможливістю використання в сучасних геоінформаційних системах управління територіями з питань розвитку житлового будівництва, формування відповідної інженерної та транспортної інфраструктури, підприємств обслуговування;
– відсутність відкоригованого (актуалізованого) плану зонування території міста Охтирка та детальних планів територій призводить до хаотичного розміщення об’єктів, порушення вимог охорони довкілля та культурної спадщини, не дає можливості встановити обґрунтовані параметри об’єктів при видачі містобудівних умов та обмежень;
– розміщення об’єктів без затверджених детальних планів територій ускладнює проектування вулиць та транспортних розв’язок;
– відповідно до законодавства при відсутності затвердженого детального плану території чи плану зонування території забороняється відведення земель для розміщення об’єктів містобудування, що спричиняє погіршення інвестиційного клімату.
Генеральний план міста Охтирка, який є чинним на даний час, був розроблений та затверджений у 2007 році. План зонування території міста Охтирка, був розроблений та затверджений у 2014 році. Генеральний план та план зонування є основною містобудівною документацією нашого міста. Аналіз наявності та актуальності існуючої в місті Охтирка містобудівної документації свідчить, що на сьогодні генеральний план міста Охтирка та план зонування території міста Охтирка, не відповідає вимогам, зазначеним в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності», сучасним перспективам розвитку міста, довгостроковій стратегії планування та забудови міста Охтирка.
Також, внесення змін до генерального плану обумовлене необхідністю вирішення поточних питань забудови міста, деталізації рішень діючого генерального плану міста Охтирка та уточнення окремих його положень, пов’язаних з розміщенням деяких об’єктів містобудування.
План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. Тому, внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Охтирка обумовлено змінами до генерального плану міста.
Разом з цим необхідно враховувати, що місто Охтирка внесено до списку історичних населених місць України відповідно до прийнятої постанови КМУ від 26.07.2001 року, таким чином відповідно до п. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту (або окремо) розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про суб’єкти культурної спадщини. В місті Охтирка наявний існуючий історико-архітектурний опорний план міста, що був розроблений у 1988 році, який на сьогодні потребує оновлення та затвердження в установленому порядку, що обов’язково підлягає врахуванню при оновленні (актуалізації) генерального плану міста.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» при оновленні генерального плану міста потрібно розробити план земельно-господарського устрою міста, розділ ІТЗ ЦЗ (інженерно-технічних заходів цивільного захисту), а також відповідно до пункту 4 статті 2 Закону, містобудівна документація підлягає стратегічній екологічній оцінці в порядку, встановленому Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку» (розділ «Охорона навколишнього природного середовища», що розробляється у складі проекту містобудівної документації, одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку).
Крім цього, до складу міста Охтирка входять села: Пристань, Залужани, Велике Озеро, Козятин, містобудівна документація на які, знаходиться в стадії розробки.
Також відповідно до рішення Охтирської міської ради від 03.10.2019 № 1731-МР «Про добровільне приєднання до території громади міста обласного значення» було добровільно приєднано до Охтирської міської територіальної громади Сумської області Староіванівську сільську територіальну громаду Охтирського району Сумської області (села Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) на територію яких відсутня будь яка містобудівна документація та потребує розробки.
Відсутність містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), а також оновленої містобудівної документації на місто Охтирка означає, що населені пункти Охтирської міської територіальної громади та насамперед місто, позбавлені надійної містобудівної основи для обґрунтування рішень щодо їх впорядкування, розміщення об’єктів будівництва, відведення земельних ділянок для різних функціональних потреб. Ситуація щодо містобудівної документації, яка склалася, вимагає невідкладного вирішення. В умовах активізації інвестиційної діяльності за відсутності містобудівної документації можуть мати місце випадки прийняття необґрунтованих рішень через, що потерпає архітектурний вигляд населених пунктів Охтирської міської територіальної громади та міста Охтирка зокрема, порушуються права мешканців, загострюються соціальні конфлікти.
Наявність містобудівної документації, а також приведена до актуальності містобудівна документація (генеральний план міста Охтирка, план зонування територій міста Охтирка тощо) є основою для розроблення об`єктивної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (міста Охтирка, сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), оскільки вона встановлюється в залежності від виду використання та місця розташування земельних ділянок, інфраструктурного облаштування території та ін.
Ситуація, що склалася, має негативні наслідки для вирішення питань забудови населених пунктів Охтирської міської територіальної громади (міста Охтирка, сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове), забезпечення раціонального використання земель відповідних населених пунктів, гальмує розвиток житлового будівництва, а також формування відповідної соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. Для цього було створено Програму розроблення та оновлення містобудівної документації населених пунктів Охтирської міської територіальної громади на 2021-2024 роки.
У зв’язку з не повним виконанням попередньої Програми, що діяла на 2017-2020 роки з об’єктивних причин, а також добровільним приєднанням до Охтирської міської територіальної громади Сумської області Староіваніської сільської територіальної громади Охтирського району Сумської області (сіл Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) виникла необхідність у продовженні терміну дії даної Програми.
Розв’язання проблем, що склались, можливо шляхом виконання Програми за умови належного фінансового забезпечення. Подальше супроводження розроблення та оновлення містобудівної документації буде організовуватись у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Програма спрямована на приведення існуючої містобудівної документації міста Охтирка (генерального плану території та плану зонування території) до вимог, передбачених законодавством шляхом оновлення з коригуванням, впорядкуванням та вдосконаленням та розроблення містобудівної документації на територію Охтирської міської територіальної громади (сіл Пристань, Залужани, Козятин, Велике Озеро, Стара Іванівка, Будне, Піски, Поділ, Сосонка, Климентове) для ефективного використання території, комплексного містобудівного розвитку та раціонального використання земельних ресурсів на відповідній території.
| № з/п | Назва заходу | Терміни виконання | Відповідальний виконавець | Примітки |
| 1. Коригування (розроблення) та затвердження містобудівної документації міста Охтирка (генерального плану, плану зонування території) | ||||
| 1 | Включення видатків в місцеві бюджети 2021-2024 роки щодо фінансування Програми | 2021-2024 роки | Управління фінансів та економіки, міська рада
|
|
| 2 | Оплата виконаних проектною організацією робіт | 2021-2024 роки | Виконавчий комітет міської ради,
управління фінансів та економіки |
|
| 3 | Погодження Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини Міністерства Культури України та затвердження в Мінкультури | 2022 рік | Відповідна проектна організація | |
| 4 | Виконання підготовчих та проектних робіт щодо оновлення генерального плану міста Охтирка з коригуванням плану зонування території міста та виготовленням розділу ІТЗ ЦЗ та ін. | 2021-2024 роки | Відповідна проектна організація | |
| 5 | Оприлюднення проекту генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Заступник міського голови | |
| 6 | Проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Міський голова, секретар міської ради | |
| 7 | Затвердження генерального плану та плану зонування території міста Охтирка | 2022 рік | Міський голова, секретар міської ради, міська рада
|
|
| 8 | Оприлюднення затвердженого генерального плану та плану зонування території міста Охтирка
|
2022 рік | Заступник міського голови | |
| 9 | Виготовлення цифрової картографічної основи для розроблення Комплексного плану просторового розвитку території Охтирської територіальної громади в масштабі 1:10000 | 2022 | Відповідна проектна організація | |
| 10 | Виконання підготовчих та проектних робіт щодо виготовлення Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади | 2022-2024 | Відповідна проектна організація | |
Сума коштів, необхідна для виконання вищезазначених заходів, вказана в додатку до Програми.
Результатами виконання Програми будуть:
– приведення існуючого генерального плану міста Охтирка та плану зонування території міста Охтирка у відповідність з вимогами чинного законодавства;
– розроблення містобудівної документації (генеральні плани, плани зонування території) на територію населених пунктів Охтирської міської територіальної громади.
– організація належного контролю за охороною та використанням земель Охтирської міської територіальної громади;
– впорядкування містобудівної діяльності;
– мінімізація конфліктів щодо розміщенням об’єктів різних видів господарської діяльності;
– оптимізація спільних зусиль щодо раціонального використання ресурсів;
– створення сприятливих умов для залучення інвестицій за рахунок чітких правових гарантій на відповідне використання землі, скорочення строків погодження документації та усунення адміністративних бар’єрів;
– спрощення процедури отримання вихідних даних та відповідних дозволів у сфері містобудування;
– забезпечення можливості резервування вільних територій під визначені функції відповідно до прогнозованих потреб міської громади щодо розвитку міста;
– підвищення якості середовища проживання, а саме: естетичних якостей життєвого середовища, захисту історико-культурної спадщини;
– забезпечення доступу громадськості та населення до містобудівної документації;
– облаштування території населених пунктів Охтирської міської територіальної громади зокрема міста Охтирка.
Фінансування Програми буде здійснюватися за рахунок видатків місцевого
бюджету.
|
№ з/п |
Назва заходу |
Строки виконання |
Фінансування по роках
(тис.грн.) |
|||
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |||
| 1 | Оновлення історико-архітектурного опорного плану міста Охтирка | 2021 | 104,900 | – | – | – |
| 2 | Оновлення містобудівної документації м. Охтирка для внесення змін до генерального плану м. Охтирка, а саме:
1. Внесення змін в основне креслення генерального плану. Виконання схем щодо транспортного обслуговування та інженерного забезпечення міста. Виготовлення інженерних мереж – 450,00 тис.грн. 2. Завершення розроблення редакції звіту про СЕО. Початок розроблення зонінгу. Визначення типів територіальних зон. Завершення розроблення розділів ІТЗ ЦО на мирний час та особливий період – 350,00 тис.грн. 3. Внесення змін в основні показники розвитку міста. Закінчення розроблення зонінгу. Оформлення графічних та текстових матеріалів – 150,00 тис.грн. |
2021-2022 | 1 800,00 | 950,00
|
– | – |
| 3 | Виготовлення Моделі розвитку міста (не використані кошти в 2021 році, договір продовжено на 2022 рік) | 552,320 | ||||
| 3 | Виготовлення цифрової картографічної основи для розроблення Комплексного плану просторового розвитку території Охтирської територіальної громади в масштабі 1:10000 | 2022 | – | 500,00 | – | – |
| 4 | Комплексний план просторового розвитку території Охтирської територіальної громади | 2022-2024 | – | 400,00 | 1 200,00 | 1 200,00 |
| Всього: | 1 904,90 | 2 402,32 | 1 200,00 | 1 200,00 | ||
| Разом: | 6 707,22 | |||||
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює виконавчий комітет Охтирської міської ради.
Організація виконання заходів програми покладається на відділ містобудування та архітектури Охтирської міської ради.
Контроль за виконанням заходів передбачених даною програмою покладається на постійну комісію з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник відділу містобудування та
архітектури, головний архітектор Анна МАНДРИКА