
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
______________ м. Охтирка №__________
| Про встановлення податку
на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
|
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 10, 12 та 266 Податкового кодексу України, з метою забезпечення надходжень до бюджету громади, керуючись частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1.1. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1.
1.2. Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 2;
1.3. Пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4. статті 266 Податкового кодексу України, за переліком, згідно з додатком 3.
Повідомлення
про оприлюднення регуляторного акта –
проекту рішення Охтирської міської ради «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»
Представлений регуляторний акт розроблено відповідно до вимог статті 12 та статті 266 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) та визначає порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Охтирської міської територіальної громади.
Проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднено на офіційному сайті Охтирської міської ради https://okhtyrkamr.gov.ua//
Розробником проекту регуляторного акта є управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їхніх об’єднань приймаються розробником проекту регуляторного акту – управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради – протягом одного місяця з дня оприлюднення сайті Охтирської міської ради (https://okhtyrkamr.gov.ua//):
– на поштову адресу: 42700, м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 3;
– на електронну адресу: torgovlja08@ukr.net
Управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради, тел. (05446) 4-15-16.
проекту рішення Охтирської міської ради
Регуляторний орган: Охтирська міська рада Сумської області.
Розробник проекту рішення: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Розробник аналізу регуляторного впливу: управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Відповідальна особа: начальник відділу розвитку підприємництва, споживчого ринку та захисту прав споживачів управління фінансів та економіки Охтирської міської ради.
Контактний телефон: (05446) 4-15-16
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів покладені на органи місцевого самоврядування.
Прийняття ставок на 2022 рік повинно відбутись із дотриманням Податкового кодексу України та положень Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», що вимагає прийняття рішення про місцеві податки і збори з дотриманням регуляторної процедури.
Згідно з п. 12.3.4 Податкового кодексу України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів та офіційно оприлюднюють до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування. В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Місцеві податки і збори зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету територіальної громади та є бюджето-формуючим джерелом на забезпечення діяльності функціонування бюджетних установ та на благоустрій територій територіальної громади.
Станом на 01.01.2021 на території громади обліковано платників податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки: 7 платників – юридичних осіб власників житлової нерухомості, 359 платників – фізичні особи власників житлової нерухомості, 604 платників – фізичні особи власників нежитлової нерухомості, 107 платників – юридичних осіб власників нежитлової нерухомості. Для розрахунку прогнозних показників суми витрат суб’єктів малого підприємництва враховувалися основні прогнозні макропоказники економічного й соціального розвитку України (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 05110- 14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік») на 2022 рік прогнозований розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на 01 січня 2022 року складає 2393 грн., мінімальної заробітної плати, на 01 січня 2022 року – 6700 грн.
Прийняття рішення з даного питання є особливо важливим для прозорого та ефективного встановлення місцевих податків, зарахування надходжень до бюджету громади, здійснення необхідного контролю за своєчасністю та повнотою проведення платежів, впорядкує деякі питання ведення бізнесу, зменшить витрати часу платників податків на виконання обов’язкових процедур щодо декларування сум податків та їх сплату, підвищить інвестиційну привабливість громади.
Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
В свою чергу, управлінням фінансів та економіки Охтирської міської ради, яке є розробником проекту регуляторного акту було проведено консультації з представниками суб’єктів господарювання та обговорено запропоновані ставки податку.
Доходи від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у 2020 році склали 3 628,3 тис.грн. В порівнянні з 2019 роком надходження зменшились на 138,8 тис.грн. (на 3,4%). Зменшення суми надходжень до бюджету громади спостерігається за рахунок звільнення від сплати податку протягом березня 2020 року, згідно Закону України № 540-IX від 30.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
| Найменування податку | ККДБ | Розрахунок за 1 м2, грн. | Бюджет на 2021 рік
(тис.грн.) |
Прогноз на 2022 рік (тис.грн.) | |
| 2021 рік | 2022 рік | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості (платежі проводяться за поточний рік) | 18010100 | 6000*0,1%= 6,0 | 6700*0,1%=6,7 | 9,6 | 10,7 |
| Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості(платежі проводяться за минулий рік) | 18010200 | 4723*0,1%= 4,7 | 6000*0,1%=6,0 | 134,5 | 170,9 |
| Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості(платежі проводяться за минулий рік) | 18010300 | 4723,00*0,3% =14,2 | 6000*0,3%=18,0 | 1 729,5 | 2197,0 |
| Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості(платежі проводяться за поточний рік) | 18010400 | 6000*0,3%= 18,0 | 6700*0,3%=20,1 | 2 094,0 | 2 339,0 |
| Разом: | 3 967,6 | 4 717,6 | |||
Враховуючи складне економічне становище у країні Охтирська міська рада пропонує зменшити ставки податку по нерухомому майну відмінному від земельної ділянки за нежитлову нерухомість для фізичних осіб з 0,300% до 0,250%. Враховуючи те, що фізичні особи платять податок за ставками, що діяли у минулому році, то відповідні зміни будуть відчутними у 2023 році:
| Найменування податку | ККДБ | Очікувані надходження на 2022 рік | Очікувані надходження на 2023 рік | Очікувані надходження на 2023 рік при зменшенні ставки | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
| Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості(платежі проводяться за минулий рік) | 18010300 | 2197,0 | 2454,04 | 2045,03 |
Аналітика є обмеженою, оскільки державні фіскальні служби відповідно до пункту 63.6 статті 63 Кодексу облік платників податку ведуть за податковими номерами платників, а не за об’єктами нерухомості. Податкове програмне забезпечення не передбачає угрупування об’єктів нерухомості за їх типами. Прогнозний обсяг надходжень податку на 2022 рік є розрахунковим і може змінюватися від чинників, на які неможливо вплинути (чисельність платників, обов’язковість сплати ними податку – виникнення податкового боргу). Кодексом визначено платників податку: фізичні особи та юридичні особи (резиденти і нерезиденти України). При цьому, окремо не розподіляються фізичні особи на громадян і фізичних осіб-підприємців. Тобто, до цієї групи платників віднесено як громадян, так і фізичних осіб-підприємців.
У разі прийняття рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» очікується, що в бюджет територіальної громади надійдуть кошти в сумі 4 717,6 тис. грн., що є важливим для прозорого та ефективного встановлення місцевих податків, зарахування надходжень до бюджету громади, здійснення необхідного контролю за своєчасністю та повнотою проведення платежів, впорядкує деякі питання ведення бізнесу, зменшить витрати часу платників податків на виконання обов’язкових процедур щодо декларування сум податків та їх сплату, підвищить інвестиційну привабливість громади.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
| Групи (підгрупи) | Так | Ні |
| Громадяни | V | |
| Держава | V | |
| Суб’єкти господарювання, | V | |
| у тому числі суб’єкти малого підприємництва | V |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією міської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючого регуляторного акту з огляду на вимоги Податкового кодексу України. У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків міська рада не прийняла дане рішення, такі податки справляються, виходячи із норм Податкового кодексу України, із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків (стаття 12.3.5 Податкового кодексу України).
Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі АРВ в цілому, основними цілями його прийняття є:
Ціль регулювання:
– встановлення обґрунтованих ставок та пільг із сплати місцевих податків з врахуванням норм Податкового кодексу України та беручи до уваги рівень платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання;
– забезпечення своєчасного та в повній мірі надходження єдиного податку;
– забезпечення відкритості та прозорості дій Охтирської міської ради в питанні встановлення єдиного податку.
| Вид альтернативи | Опис альтернативи |
| Альтернатива 1
Не прийняття регуляторного акта
|
Ця альтернатива не може бути прийнятою для суб’єктів господарювання, оскільки в такому випадку відповідно до п. 12.3.5 ст. 12 ПКУ місцеві податки та збори сплачуються платниками податків у порядку, встановленому ПКУ за ставками, що діяли в минулому році. Очікувані надходження до бюджету в 2022 році у результаті неприйняття рішення 4 717,6 тис.грн. Враховуючи те, що фізичні особи при сплаті податку за нежитлову нерухомість платитимуть за ставками, що діяли у минулому році, у разі не прийняття рішення у 2023 році вони платитимуть за діючими ставками. Очікувані надходження при цьому складають 2 454,04 грн. |
| Альтернатива 2
Прийняття регуляторного акта у запропонованій редакції |
Альтернатива є найбільш прийнятною. Забезпечується дотримання вимог податкового законодавства, досягнення цілей державного регулювання. Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і контролюючих органів у процесі справляння збору. Дозволить уникнути соціальної напруги та сприятиме підвищенню рівня довіри бізнесу до влади. У порівнянні з альтернативою 1 доходи бюджету громади у 2022 році не зміняться і складатимуть 4 717,6 тис.грн,, проте буде зменшено податкове навантаження на фізичних осіб зі сплати податку за нежитлову нерухомість у 2023 році на 20%. Це призведе до зменшення надходжень зі сплати даного податку у 2023 році на 409,01 тис.грн. та складатиме 2 045,03 тис.грн. Проте покращить імідж місцевої влади в очах мешканців громади. |
| Альтернатива 3
Встановлення максимальних ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2022 рік. |
Альтернатива неприйнятна. Установлення максимальної ставки податку нан нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки забезпечить прогнозоване надходження до бюджету громади у сумі 14 493,4 тис.грн. Це дозволить повністю профінансувати соціальні програми громади, але при цьому збільшується податкове навантаження на платників податку. |
Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Забезпечить надходження до бюджету громади від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на рівні минулого року з урахуванням зростання мінімальної заробітної плати у сумі 4 717,6 тис.грн. (від фізичних осіб за нежитлову нерухомість у 2023 році сума надходжень складе 2 454,04 тис.грн.). Проте погіршить імідж місцевої влади серед мешканців громади. | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта. |
| Альтернатива 2
|
Забезпечить відповідні надходження до бюджету громади від сплати податку у сумі 4 717,6 тис.грн. (від фізичних осіб за нежитлову нерухомість у 2023 році сума надходжень складе 2 045,03 тис.грн.). Створить сприятливі фінансові можливості міської влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. Вдосконалить відносини між міською радою, органом податкової служби та суб’єктами господарювання пов’язаних зі справлянням податків та зборів. | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування. |
| Альтернатива 3
|
До бюджету територіальної громади надійде 14 493,4 тис.грн., що на 207,7% більше від запланованої суми. Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток | Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акту та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його опублікування. Існує ризик виникнення заборгованості зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду (п.п.12.3.5 ПКУ) | Витрати пов’язані лише зі сплатою податку по діючому рішенню міської ради в сумі: 4 717,6 тис.грн. та у 2023 році фізичні особи підприємці платитимуть за діючими ставками податку. |
| Альтернатива 2
|
Ураховує пропозиції членів територіальної громади щодо встановлення ставок з урахуванням норми податкового законодавства повною мірою Передбачуваність розмірів ставок гарантує забезпечення надходження прогнозованої суми податку в розмірі 4717,6 тис. грн. до бюджету громади, що надасть можливість фінансування соціально важливих цільових програм | Сплата податку за економічно обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади і фінансувати соціальні програми. У 2023 році зменшить напругу між мешканцями громади та владою, за рахунок зменшення ставок податку для фізичних осіб зі сплати податку за нежитлову нерухомість. |
| Альтернатива 3
|
За рахунок зростання надходжень до місцевого бюджету буде вирішено більша кількість соціальних проблем громади. | Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 934 осіб:
| Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро | Разом |
| Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | – | 7 | 24 | 903 | 934 |
| Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | – | 0,7 | 2,6 | 96,7 | Х |
| Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
| Альтернатива 1
|
Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) | Витрати пов’язані лише зі сплатою податку по діючому рішенню міської ради в сумі: 4 717,6 тис.грн. |
| Альтернатива 2
|
Відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування, підтвердить соціальну спрямованість діяльності суб’єктів господарювання | Сплата податку за встановленими ставками. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до цього АРВ. |
| Альтернатива 3
|
Відсутні | За рахунок прийняття максимальних ставок, додаткові витрати будуть складати 9 775,8 тис.грн.
Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого та середнього бізнесу, який провадить діяльність на території громади. |
Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення зазначених цілей. Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);
3 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);
1 – цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).
| Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
| Альтернатива 1
|
2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними) | Така альтернатива є неприйнятною. Надходження до бюджету громади не зменшяться, проте інтереси суб’єктів господарювання враховано не буде. Балансу між владою та бізнесом не буде досягнуто. |
| Альтернатива 2
|
4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) | Прийняття даного рішення міської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати податку на території міської ради та відповідне наповнення бюджету громади. Забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. До бюджету територіальної громади у 2022 році надійде 4717,6 тис.грн., а в 2023 році на 409,01 тис.грн. менше ніж при діючих ставках. Проте це дозволить збільшити кількість зареєстрованих платників за рахунок зменшення ставки податку. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків і зборів. |
| Альтернатива 3
|
1-цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати). | Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету, а саме існує ризик переходу суб’єктів господарювання в «тінь», зменшення кількості робочих місць та розміру заробітної плати, і як наслідок виникне зворотній ефект в результаті якого зменшення надходжень до бюджету громади. Балансу інтересів досягнуто не буде. |
| Рейтинг | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок), грн | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
| Альтернатива 2
|
Держава: надходження коштів до бюджету громади у сумі 4717,6 тис.грн. (у 2023 році від фізичних осіб за нежитлову нерухомість надійде 2045,03 тис.грн.), спрямування коштів на соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Громадяни: Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками Суб’єкти господарювання: Сплата податку за обґрунтованими ставками. Запровадження коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва. |
Держава: Витрати пов’язані з підготовкою регуляторного акта та процедур з його офіційного оприлюднення. Громадяни: сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за економічного обґрунтованими ставками дозволить стабільно поповнювати бюджет громади, фінансувати соціальні програми.
Суб’єкти господарювання: сплата податків по встановлених ставках. Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведена в додатку 2 до АРВ |
Забезпечить досягнення регулювання, наповнення бюджету громади, виконання програм соціально-економічного розвитку громади, збереження кількості суб’єктів господарювання та робочих місць. |
| Альтернатива 1
|
Держава: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) Громадяни: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) Суб’єкти господарювання: Сплата податку за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(п.п.12.3.5 ПКУ) | Держава: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ. Громадяни: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ. Суб’єкти господарювання: Неврегульовані відносини між суб’єктами декларування і місцевою владою та сплата до бюджету громади податку у сумі 4717,6 тис.грн. (у 2023 році сплата від фізичних осіб за нежитлову нерухомість складатиме 2454,04 тис.грн.) | Підвищення соціальної напруги між владою та бізнесом. |
| Альтернатива 3
|
Держава: Максимальні надходження коштів до місцевого бюджету. Спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток громади. Громадяни: Вирішення більшої кількості соціальних проблем ради за рахунок значного зростання дохідної частини бюджету громади. Суб’єкти господарювання: Відсутні | Держава: Витрати, пов’язані з підготовкою регуляторного акта та його оприлюдненням в друкованих ЗМІ Громадяни: Надмірне податкове навантаження. Суб’єкти господарювання: Надмірне податкове навантаження, яке може спричинити занепад малого бізнесу, який провадить діяльність на території ради. Сумарні витрати на сплату податку 14493,4 тис.грн. | Надмірне податкове навантаження, призведе до ризику переходу суб’єктів підприємницької діяльності в «тінь», як наслідок зменшення робочих місць та розміру заробітної плати. |
| Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
| Альтернатива 2
|
Цілі прийняття проекту рішення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки будуть досягнуті майже у повній мірі. До бюджету громади надійдуть кошти у сумі 4717,6 тис.грн. від сплати податку, а податкове навантаження для фізичних осіб зі сплати податку за нежитлову нерухомість у 2023 році не буде надмірним. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів міської ради і платників податків і зборів. | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). |
| Альтернатива 1
|
У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься за діючими ставками до 31 грудня року, що передує плановому бюджетному періоду(пп12.3.5 ПКУ) | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). |
| Альтернатива 3
|
Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо. | Зміни до чинного законодавства:
-Податкового кодексу України; -Бюджетного кодексу України; -Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів. |
Таким чином, для реалізації обрано альтернативу 2 – встановлення економічно обґрунтованого розміру ставок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Охтирської міської територіальної громади, щоб платники могли сплачувати податки, а бюджет стабільно наповнювався в достатній мірі.
Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:
В результаті визначення цілі, проведенні аналізу поточної ситуації на території Охтирської міської територіальної громади, інформації управління фінансів та економіки про сплату податків до бюджету громади, проведених обговорень з суб’єктами господарювання, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є прийняття рішення міської ради «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».
Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акту:
За результатами розрахунку очікуваних вигод та витрат СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, держави та громадян. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.
Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення сплати та інші адміністративні процедури.
Розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва у додатку 1.
Розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого та середнього підприємництва (М-тест) у додатку 2.
Рішення набуває чинності з 01.01.2022 року та діє до моменту прийняття нового рішення. В разі внесення змін до чинного законодавства України в частині справляння місцевих податків та зборів, в тому числі єдиного податку, відповідні зміни будуть внесенні до даного регуляторного акту.
Для визначення результативності цього регуляторного акта пропонується встановити такі статистичні показники:
Прогнозні значення статистичних показників:
| Назва показника | на 2022 рік |
| Кількість платників, осіб; | 934 |
| Розмір надходжень податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки до місцевого бюджету, тис. грн. | 4 717,6 |
| Розмір коштів і час, що витрачаються суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта**, тис.грн./годин | 8,6 |
| Рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта,% | 100 |
**Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – фізичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом Охтирської міської ради в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.
Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до дня набрання чинності цим регуляторним актом.
Повторне відстеження буде проводитися у 4 кварталі 2022 року з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.
Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься раз на кожні 3 роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта, у тому числі і в разі, коли дію регуляторного акта, прийнятого на визначений строк, було продовжено після закінчення цього визначеного строку.
З огляду на показники результативності, визначені у попередньому розділі аналізу регуляторного акта, відстеження результативності цього регуляторного акта буде здійснюватися статистичним та соціологічним методами.
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
| Додаток 1 до аналізу впливу регуляторного акта |
| Порядковий номер | Витрати | За перший рік | За п’ять років |
| 1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | 0,0 | 0,0 |
| 2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень (в результаті дії регуляторного акту одним СГ буде сплачено податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в середньому: 4717600 грн / 394 СГ економічно активних підприємств 11973,6 грн) | 11973,6 | 59868,0 |
| 3 | Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень
Формула: 6000грн. (мін. заробітна плата) : 166 год. (тривалість робочого часу в місяць) = 36,1грн. – вартість роботи за 1 год. |
36,1 | 180,5 |
| 4 | Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 7 | Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень | 0,0 | 0,0 |
| 8 | Інше (паливно-мастильні матеріали, зарплата водія), гривень | 0,0 | 0,0 |
| 9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 12009,7 | 60048,5 |
| 10 | Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць | 7 | 7 |
| 11 | Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 84067,9 | 420339,5 |
* Вартість витрат, пов’язаних із підготовкою та поданням звітності державним органам, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації).
Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання
| Вид витрат | У перший рік | Періодичні (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо | Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомлені з вимогами Податкового кодексу України та сплачують податок вже не один рік, додаткових витрат не потребує | ||
| Вид витрат | Витрати на сплату податків та зборів (змінених/нововведених) (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів) | 11973,6 | 59868,0 |
| Вид витрат | Витрати* на ведення обліку, підготовку та подання звітності (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій за рік | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам (витрати часу персоналу) | 36,1 | – | 36,1 | 180,5 |
* Вартість витрат, пов’язаних із підготовкою та поданням звітності державним органам, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації).
| Вид витрат | Витрати* на адміністрування заходів державного нагляду (контролю) (за рік) | Витрати на оплату штрафних санкцій та усунення виявлених порушень (за рік) | Разом за рік | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо) | Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомлені з вимогами Податкового кодексу України та сплачують податок вже не один рік, додаткових витрат не потребує | |||
* Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю), визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації.
| Вид витрат | Витрати на проходження відповідних процедур (витрати часу, витрати на експертизи, тощо) | Витрати безпосередньо на дозволи, ліцензії, сертифікати, страхові поліси (за рік – стартовий) | Разом за рік (стартовий) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Вид витрат | За рік (стартовий) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо) | Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомлені з вимогами Податкового кодексу України та сплачують податок вже не один рік, додаткових витрат не потребує | ||
| Вид витрат | Витрати на оплату праці додатково найманого персоналу (за рік) | Витрати за п’ять років |
| Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу | Податок не є новим, суб’єкти господарювання ознайомлені з вимогами Податкового кодексу України та сплачують податок вже не один рік, додаткових витрат не потребує | |
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
| Додаток 2 до аналізу впливу регуляторного акта |
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником протягом квітня 2021 року.
| Порядковий номер | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
| 1 | Розробником проведено консультації з представниками малого підприємництва | 19 | Обговорення проблемних питань проекту. Консультації проводилися за окремими діями з окремими суб’єктами малого підприємництва та суб’єктами владних повноважень, які задіяні у цьому проекті. Підприємців проінформовано щодо запровадження регулювання. У цілому запропоноване регулювання сприймається. Від посадових осіб міської ради отримано пропозиції, які враховані при запровадженні регулювання |
| 2 | Телефонні розмови | 10 | Отримано інформацію з позитивною оцінкою проекту регуляторного акта |
| Показник | Субʼєкти малого підприємництва,
% |
в тому числі | |
| малі
підприємства |
мікро-підприємства | ||
| Питома вага у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких
проблема справляє вплив, % |
99,3% |
2,6% |
96,7% |
Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання:
| Порядковий номер | Найменування оцінки | У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п’ять років |
| Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | ||||
| 1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) | 0 | 0 | 0 |
| 2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування | 0 | 0 | 0 |
| 3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) | 0 | 0 | 0 |
| 4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) | 0 | 0 | 0 |
| 5 | Інші процедури:
Касове обслуговування Податок на нерухоме майно |
4 633 500 грн. |
4 633 500 грн. |
23 167 500 грн. |
| 6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) |
0 | 0 | 0 |
| 7 | Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 927 | ||
| 8 | Сумарно, гривень | 4 633 500 грн. | 4 633 500 грн. | 23 167 500 грн. |
| Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | ||||
| 9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
36,1грн.
6000грн. (мін. заробітна плата) : 166 год. (тривалість робочого часу в місяць) = 36,1грн. – вартість роботи за 1 год.
1,0 год Х 36,1 грн. = 36,1грн |
36,1грн. | 180,5грн.
|
| 10 | Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
0 | 0 | 0 |
| 11 | Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
0 | 0 | 0 |
| 12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0 | 0 | 0 |
| 13 | Інші процедури (уточнити) | 0 | 0 | 0 |
| 14 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) |
36,1грн. | 36,1рн. | 180,5грн. |
| 15 | Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 927 | ||
| 16 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15) |
33 464,7грн. | 33 464,7грн. | 167 323,5грн. |
Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки не є новим податком, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами податкового Кодексу України та сплачують податок вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання повинні зменшитись.
Бюджетні витрати Охтирської міської територіальної громади на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, що встановлюється цим рішенням, не підлягають розрахунку, оскільки нормами ПКУ встановлено, що органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, в тому числі і податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, не змінюючи при цьому порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.
| Порядковий номер | Показник | Перший рік регулювання (стартовий) | За п’ять років |
| 1 | Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання | 4 633 500 грн. | 23 167 500 грн. |
| 2 | Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | 33 464,7грн. | 167 323,5грн. |
| 3 | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання | 4 666 964,7грн. | 23 334 823,5грн. |
| 4 | Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва | Х | Х |
| 5 | Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 4 666 964,7грн. | 23 334 823,5грн. |
Надання інформації про ставки податку по телефону за номером «гарячої телефонної лінії для підприємців», що скоротить час на виконання процедур передбачених п.9 розрахунку витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання з 1,0 год до 0,25 год, що в свою чергу зменшить вартість адміністративних процедур на 25 098,5 грн.
На основі запропонованих компенсаторів для суб’єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб’єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.
| Показник | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень | Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п’ять років, гривень |
| Заплановане регулювання | 4 666 964,7грн. | 23 334 823,5грн. |
| За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва | – 25 098,5грн. | -125 492,5грн. |
| Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва | 4 641 766,2 грн. | 23 209 331грн. |
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
Додаток 1 до рішення
Охтирської міської ради
від __________ №________
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Строки сплати податку визначені пунктом 266.10 статті 266 Податкового кодексу України.
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
Додаток 2 до рішення
Охтирської міської ради
від __________ №________
СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Адміністративно-територіальна одиниця,
на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:
| Код області | Код КОАТУУ | Назва |
| 5900000000 | 5910200000 | місто Охтирка |
| 5910290001 | село Велике Озеро | |
| 5910290003 | село Залужани | |
| 5910290005 | село Козятин | |
| 5910290007 | село Пристань | |
| 5920388001 | с. Стара Іванівка | |
| 5920388002 | с. Будне | |
| 5920388004 | с. Піски | |
| 5920388005 | с. Поділ | |
| 5920388006 | с. Сосонка | |
| 5920388003 | с. Климентове |
| Класифікація будівель та споруд | Ставки податку (% розміру мінімальної заробітної плати) за 1 кв. м |
||||||
| Код | Найменування | для
юридичних осіб |
для
фізичних осіб |
||||
| 1
зона |
2
зона |
3
зона |
1
зона |
2
зона |
3
зона |
||
| 11 | Будівлі житлові | ||||||
| 111 | Будинки одноквартирні | ||||||
| 1110 | Будинки одноквартирні | ||||||
| 1110.1 | Будинки одноквартирні масової забудови | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1110.2 | Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1110.3 | Будинки садибного типу | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1110.4 | Будинки дачні та садові | 0,100 | 0,100 | ||||
| 112 | Будинки з двома та більше квартирами | ||||||
| 1121 | Будинки з двома квартирами | ||||||
| 1121.1 | Будинки двоквартирні масової забудови | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1121.2 | Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1122 | Будинки з трьома та більше квартирами | ||||||
| 1122.1 | Будинки багатоквартирні масової забудови | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1122.2 | Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1122.3 | Будинки житлові готельного типу | 0,100 | 0,100 | ||||
| 113 | Гуртожитки | ||||||
| 1130.1 | Гуртожитки для робітників та службовців | – | – | ||||
| 1130.2 | Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів | – | – | ||||
| 1130.3 | Гуртожитки для учнів навчальних закладів | – | – | ||||
| 1130.4 | Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів | – | – | ||||
| 1130.5 | Будинки дитини та сирітські будинки | – | – | ||||
| 1130.6 | Будинки для біженців, притулки для бездомних | – | – | ||||
| 1130.9 | Будинки для колективного проживання інші | – | – | ||||
| 12 | Будівлі нежитлові | ||||||
| 121 | Готелі, ресторани та подібні будівлі | ||||||
| 1211 | Будівлі готельні | ||||||
| 1211.1 | Готелі | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1211.2 | Мотелі | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1211.3 | Кемпінги | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1211.4 | Пансіонати | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1211.5 | Ресторани та бари | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1212 | Інші будівлі для тимчасового проживання | ||||||
| 1212.1 | Туристичні бази та гірські притулки | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1212.2 | Дитячі та сімейні табори відпочинку | – | – | ||||
| 1212.3 | Центри та будинки відпочинку | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1212.9 | Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше | 0,500 | 0,500 | ||||
| 122 | Будівлі офісні | ||||||
| 1220 | Будівлі офісні | ||||||
| 1220.1 | Будівлі органів державного та місцевого управління | – | – | ||||
| 1220.2 | Будівлі фінансового обслуговування | 1,000 | 1,000 | ||||
| 1220.3 | Будівлі органів правосуддя | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1220.4 | Будівлі закордонних представництв | 1,000 | 1,000 | ||||
| 1220.5 | Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1220.9 | Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші | 0,300 | 0,300 | ||||
| 123 | Будівлі торговельні | ||||||
| 1230 | Будівлі торговельні | ||||||
| 1230.1 | Торгові центри, універмаги, магазини | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1230.2 | Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків | – | – | ||||
| 1230.3 | Станції технічного обслуговування автомобілів | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1230.4 | Їдальні, кафе, закусочні тощо | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1230.5 | Бази підприємств торгівлі і громадського харчування | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1230.5 | Склади підприємств торгівлі і громадського харчування | 0,300 | 0,050 | ||||
| 1230.6 | Будівлі підприємств побутового обслуговування | 0,300 | 0,250 | ||||
| 1230.9 | Будівлі торговельні інші | 0,300 | 0,250 | ||||
| 124 | Будівлі транспорту та засобів зв’язку | ||||||
| 1241 | Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв’язку та пов’язані з ними будівлі | ||||||
| 1241.1 | Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.2 | Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.3 | Будівлі міського електротранспорту | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.4 | Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.5 | Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.6 | Будівлі станцій підвісних та канатних доріг | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.7 | Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.8 | Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1241.9 | Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1242 | Гаражі | ||||||
| 1242.1 | Гаражі наземні | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1242.2 | Гаражі підземні | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1242.3 | Стоянки автомобільні криті | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1242.4 | Навіси для велосипедів | 0,000 | 0,000 | ||||
| 125 | Будівлі промислові та склади | ||||||
| 1251 | Будівлі промислові | ||||||
| 1251.1 | Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.2 | Будівлі підприємств чорної металургії | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.3 | Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.4 | Будівлі підприємств легкої промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.5 | Будівлі підприємств харчової промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.6 | Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.7 | Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.8 | Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1251.9 | Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252 | Резервуари, силоси та склади | ||||||
| 1252.1 | Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252.2 | Резервуари та ємності інші | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252.3 | Силоси для зерна | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252.4 | Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252.5 | Склади спеціальні товарні | 0,050 | 0,050 | ||||
| 1252.6 | Холодильники | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1252.7 | Складські майданчики | 0,050 | 0,050 | ||||
| 1252.8 | Склади універсальні | 0,050 | 0,050 | ||||
| 1252.9 | Склади та сховища інші | 0,050 | 0,050 | ||||
| 126 | Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення | ||||||
| 1261 | Будівлі для публічних виступів | ||||||
| 1261.1 | Театри, кінотеатри та концертні зали | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1261.2 | Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1261.3 | Цирки | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1261.4 | Казино, ігорні будинки | 1,500 | 1,500 | ||||
| 1261.5 | Музичні та танцювальні зали, дискотеки | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1261.9 | Будівлі для публічних виступів інші | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1262 | Музеї та бібліотеки | ||||||
| 1262.1 | Музеї та художні галереї | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1262.2 | Бібліотеки, книгосховища | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1262.3 | Технічні центри | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1262.4 | Планетарії | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1262.5 | Будівлі архівів | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1262.6 | Будівлі зоологічних та ботанічних садів | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1263 | Будівлі навчальних та дослідних закладів | ||||||
| 1263.1 | Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1263.2 | Будівлі вищих навчальних закладів | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1263.3 | Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів | – | – | ||||
| 1263.4 | Будівлі професійно-технічних навчальних закладів | – | – | ||||
| 1263.5 | Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів | – | – | ||||
| 1263.6 | Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1263.7 | Будівлі закладів з фахової перепідготовки | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1263.8 | Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1263.9 | Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264 | Будівлі лікарень та оздоровчих закладів | ||||||
| 1264.1 | Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264.2 | Лікарні профільні, диспансери | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264.3 | Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264.4 | Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1264.5 | Шпиталі виправних закладів, в’язниць та Збройних Сил | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264.6 | Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1264.9 | Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1265 | Зали спортивні | ||||||
| 1265.1 | Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1265.2 | Басейни криті для плавання | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1265.3 | Хокейні та льодові стадіони криті | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1265.4 | Манежі легкоатлетичні | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1265.5 | Тири | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1265.9 | Зали спортивні інші | 0,300 | 0,300 | ||||
| 127 | Будівлі нежитлові інші | ||||||
| 1271 | Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства
Цей клас включає: |
||||||
| 1271.1 | Будівлі для тваринництва | – | – | ||||
| 1271.2 | Будівлі для птахівництва | – | – | ||||
| 1271.3 | Будівлі для зберігання зерна | – | – | ||||
| 1271.4 | Будівлі силосні та сінажні | – | – | ||||
| 1271.5 | Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства | – | – | ||||
| 1271.6 | Будівлі тепличного господарства | – | – | ||||
| 1271.7 | Будівлі рибного господарства | – | – | ||||
| 1271.8 | Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва | – | – | ||||
| 1271.9 | Будівлі сільськогосподарського призначення інші | – | – | ||||
| 1272 | Будівлі для культової та релігійної діяльності | ||||||
| 1272.1 | Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо | – | – | ||||
| 1272.2 | Похоронні бюро та ритуальні зали | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1272.3 | Цвинтарі та крематорії | 0,500 | 0,500 | ||||
| 1273 | Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою | ||||||
| 1273.1 | Пам’ятки історії та архітектури | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1273.2 | Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1273.3 | Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї | 0,300 | 0,300 | ||||
| 1274 | Будівлі інші, не класифіковані раніше | ||||||
| 1274.1 | Казарми Збройних Сил | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1274.2 | Будівлі поліцейських та пожежних служб | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1274.3 | Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1274.4 | Будівлі лазень та пралень | 0,100 | 0,100 | ||||
| 1274.5 | Будівлі з облаштування населених пунктів | 0,100 | 0,100 | ||||
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК
Додаток 3 до рішення
Охтирської міської ради
від _________ №_______
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Адміністративно-територіальна одиниця,
на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:
| Код області | Код КОАТУУ | Назва |
| 5900000000 | 5910200000 | місто Охтирка |
| 5910290001 | село Велике Озеро | |
| 5910290003 | село Залужани | |
| 5910290005 | село Козятин | |
| 5910290007 | село Пристань | |
| 5920388001 | с. Стара Іванівка | |
| 5920388002 | с. Будне | |
| 5920388004 | с. Піски | |
| 5920388005 | с. Поділ | |
| 5920388006 | с. Сосонка | |
| 5920388003 | с. Климентове |
| Група платників, категорія/класифікація будівель та споруд |
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік) |
| 1 | 2 |
| 1. Фізичні особи:
1271.9. Будівлі сільськогосподарського призначення інші (господарські (присадибні) будівлі допоміжні (нежитлові) приміщення до яких належать: гаражі, сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби площею не більше 50 м2) |
100 |
| 2. Комунальні підприємства, установи та організації, засновником яких є Охтирська міська рада:
1220.9 Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші; 1242.1. Гаражі наземні; 1242.2. Гаражі підземні; 1242.3. Стоянки автомобільні криті; 1242.4. Навіси для велосипедів. 1252.2. Резервуари та ємкості інші; 1252.7. Складські майданчики; 1252.8. Склади універсальні; 1252.9. Склади та сховища інші. |
100 |
Секретар міської ради Мирослав НІКУЛІН
Тимчасово виконуючий обов’язки
начальника управління
фінансів та економіки Алла ЯРМАК