
ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
___________ м. Охтирка ______
Звіт про роботу комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» щодо виконання статутних зобов’язань та фінансово-господарську діяльність
На виконання рішення п’ятдесят шостої (позачергової) сесії від 18.12.2024 № 1200 – МР «Про затвердження плану роботи міської ради на 2025 рік», відповідно до статті 17 та статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши звіт директора комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» щодо виконання статутних зобов’язань та фінансово-господарську діяльність, керуючись частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
Міський голова Павло КУЗЬМЕНКО
ЗВІТ
про роботу комунального некомерційного підприємства
Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» щодо виконання статутних зобов’язань та фінансово-господарську діяльність у І півріччі 2025 року
Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» (далі- Центр) є закладом охорони здоров’я, що здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення, збереження та зміцнення здоров’я населення, а також на досягнення соціально значущих результатів без мети отримання прибутку.
Основною метою Центру є надання первинної медичної допомоги та забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання медичних послуг у порядку та обсягах, визначених законодавством, а також здійснення заходів з профілактики захворювань і підтримки громадського здоров’я.
Відповідно до затвердженої постановою КМУ спроможної мережі, у складі Центру функціонують дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини:
Центр працює на підставі чинної ліцензії на медичну практику та надає первинну медичну допомогу.
За підсумками І півріччя 2025 року лікарями Центру амбулаторно прийнято 58538 пацієнтів, з них сімейними лікарями – 46595. У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року (44090 відвідувань, з них сімейними лікарями – 32717), навантаженість на лікарів зросла на 32,8 %: у середньому 453 відвідування на зміну проти 326 у попередньому році.
Здійснено 713 відвідувань лікарями вдома, що на 11,4 % більше, ніж за І півріччя 2024 року (640 відвідувань).
У пріоритеті роботи Центру – надання первинної медичної допомоги ветеранам війни. Облік здійснюється за підписаними деклараціями. На обліку перебуває 778 ветеранів, з яких за звітний період оглянуто 349 осіб (44,8 %). Стаціонарне оздоровлення пройшли 52 особи (14,9 %). Амбулаторним лікуванням з випискою пільгових рецептів охоплено 10 осіб (29 рецептів на суму 14024,29 грн). Для порівняння: за І півріччя 2024 року охоплено 9 осіб (46 ре3цептів на суму 21 456,23 грн).
На обліку у лікарів Центру перебувають 321 постраждалий від аварії на ЧАЕС (294 дорослих і 27 дітей). У І півріччі медичний огляд пройшли 148 осіб (46,1 %), стаціонарно оздоровлено 49 осіб (33,1 %), у СОСДРЗН – 14 осіб (9,4 %), санаторно-курортне лікування отримали 7 осіб (4,7 %).
У рамках державної програми реімбурсації «Доступні ліки» лікарями Центру за І півріччя 2025 року було виписано 13490 електронних рецептів. Це свідчить про високий рівень залученості пацієнтів до програми та довіру до лікарів. Розподіл рецептів за нозологіями та напрямами лікування:
– серцево-судинні захворювання -8987 рецептів (66,6 % від загальної кількості). Це найбільша група, що пояснюється високою поширеністю гіпертонічної хвороби та ішемічної хвороби серця серед населення;
– цукровий діабет ІІ типу – 2218 рецептів (16,4 %);
– профілактика інфарктів та інсультів – 1751 рецепт (13,0 %);
– хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів – 411 рецептів (3 %);
– наркотичні та психотропні засоби – 60 рецептів (0,4 %;).
Центр має власний кабінет лабораторних досліджень, що пройшов атестацію відповідно до системи ISO 10012:2005. Це гарантує якість та достовірність результатів аналізів. Відповідно до вимог пакету «Первинна медична допомога» проводяться такі дослідження: загальний аналіз крові; загальний аналіз сечі; визначення рівня глюкози та холестерину в крові.
За І півріччя виконано 98 004 дослідження, що на 9,6 % більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Це зростання пояснюється як збільшенням кількості пацієнтів, так і вищою доступністю послуг.
Вакцинація проводиться на належному рівні. У звітному періоді відзначається позитивна динаміка за більшістю позицій у порівнянні з І півріччям 2024 року. Зокрема, показники охоплення щепленнями проти поліомієліту, АКДП та АДП у різних вікових групах зросли на 25-95 %. Водночас зберігається проблема з виконанням плану вакцинації КПК (щеплення у 1 рік), що пояснюється перебоями у централізованих поставках вакцини в окремі місяці звітного періоду.
| Вакцина | І півріччя 2025 | І півріччя 2024 | Різниця з попереднім роком (%) | |||||
| план | вакциновано | % виконання | план | вакциновано | % виконання | |||
| 1 | Поліомієліт (до 1 р.) | 190 | 112 | 58,9 | 196 | 91 | 46,4 | + 26,9 |
| Поліомієліт (18 міс.) | 211 | 124 | 58,7 | 182 | 104 | 57,1 | + 2,8 | |
| Поліомієліт ( 6 р.) | 232 | 139 | 59,9 | 365 | 167 | 45,7 | + 31,1 | |
| Поліомієліт ( 14 р.) | 356 | 190 | 53,4 | 402 | 146 | 36,3 | + 47,1 | |
| 2 | АКДП-3 (до 1 р.) | 190 | 116 | 61,0 | 196 | 81 | 41,3 | + 47,7 |
| АКДП-4 (18міс.) | 211 | 125 | 59,2 | 182 | 82 | 45,0 | + 31,5 | |
| 3 | АДП (6 р.) | 232 | 150 | 64,6 | 365 | 121 | 33,1 | + 95,2 |
| 4 | АДП -м (16 р.) | 365 | 223 | 61,1 | 437 | 141 | 32,3 | + 89,2 |
| АДП -м (дорослі) | 1102 | 618 | 56,1 | 1896 | 427 | 22,5 | + 2 рази | |
| 5 | Нів (до 1 р.) | 100 | 71 | 71,0 | 196 | 72 | 36,7 | + 93,4 |
| 6 | КПК (1 рік) | 211 | 89 | 42,2 | 182 | 95 | 52,2 | – 19,1 |
| КПК (6 р.) | 232 | 110 | 47,4 | 365 | 159 | 43,5 | + 8,9 | |
| 7 | Гепатит (до 1 р.) | 190 | 110 | 57,9 | 196 | 80 | 40,8 | + 41,9 |
Загалом робота з імунопрофілактики продовжує залишатися одним із пріоритетних напрямів КНП ОМР «ОМЦПМСД», оскільки є важливим інструментом профілактики інфекційних захворювань.
Станом на 01.07.2025 року штатна чисельність підприємства становить 117,25 штатних посад, в т. ч. керівники – 3,0; керівники медичні – 3,0; лікарі – 29,75, середній м/п – 56,75; молодший м/п – 7,0, інший персонал – 17,75.
Фактично зайнято станом на 01.07.2025 року 109,0 штатних посад, в т. ч. керівники – 3,0; керівники медичні – 3,0; лікарі – 25,75; середній м/п – 56,5.; молодший м/п – 7,0 , інший персонал – 13,75.
Лікарі КНП ОМР «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» станом на 01.07.2025 року уклали 40080 декларацій з пацієнтами, що свідчить про високий рівень довіри до медичного персоналу.
Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» працює у системі Програми медичних гарантій та фінансується Національної службою здоров’я України.
У І півріччі 2025 року отримано від НСЗУ 15 669 325,10 грн, у т. ч.:
Крім того, отримано додаткові надходження:
За І півріччя 2025 року кошти від НСЗУ були використані наступним шляхом:
Середня заробітна плата по підприємству за січні-червні 2025 року склала 19,5 тис. грн, у т.ч.: керівники – 41,3 тис. грн; медичні керівники – 27,8 тис. грн; лікарі -25,9 тис. грн; середній медичний персонал– 16,2 тис. грн; молодший медичний персонал – 9,3 тис. грн; інший персонал -18,8 тис. грн. Заробітна плата виплачується своєчасно та у повному обсязі.
У І півріччі 2025 року КНП ОМР «ОМЦПМСД» фінансувався також із бюджету Охтирської міської територіальної громади:
– безоплатні та пільгові рецепти – 772,4 тис. грн (з 2 103,3 тис. грн річних асигнувань);
Технічними засобами забезпечуються 142 особи, з них 124 дорослі та 18 дітей з інвалідністю.
Виконання Програми підтримки окремих категорій населення у І півріччі 2025 року становить 69,79 %.
За І півріччя 2025 року КНП ОМР «Охтирським міським центром первинної медико-санітарної допомоги» отримало благодійної та гуманітарної допомоги на загальну суму 1688,8 тис. грн, зокрема:
Ця допомога сприяє підвищенню матеріально-технічної бази закладу та дає можливість частково компенсувати дефіцит фінансування окремих напрямів діяльності.
Секретар міської ради Вікторія БУЛАХ
Начальник відділу охорони здоров’я Олена ЛАНІНА